Dziwna utrata wagi

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto wrz 19, 2017 7:09 Dziwna utrata wagi

Moja najstarsza kocica, lat obecnie 11, rok temu trochę schudła. Zrobiłam badania, po kilku tygodniach kolejne, później jeszcze jedne - w normie. Dla wszystkiego poprosiłam o RTG i USG - też niczego nie wykazały. A kocica dalej smuklała. Od początku roku miała jeszcze kilkakrotnie badania krwi i kolejne USG oraz badanie tarczycy - w normie. Ponieważ czasami słyszałam, że jakby jej bulgocze w jelitach, dostała Amyladol. Zjadła prawie całe opakowanie i nic. Odrobaczyłam dodatkowo. Efektu brak, chuda jak szczapa, a wsuwa jak odkurzacz. W weekend będę powtarzała anty-robala, ale nie mam już pomysłów. Może ktoś coś podpowie?
_______________________________________________________
Jakie nudne byłoby życie gdyby nie ten rząd.
Nie, za PO nie było lepiej. Ludzie tyrali za 1.200 brutto. Afera goniła aferę :?

Podziwiam, jak szeregowy poseł ogrywa opozycję Obrazek
STOP HEJT! Nikt nie jest anonimowy w sieci.

Erin

Avatar użytkownika
 
Posty: 64069
Od: Pt cze 22, 2007 8:43

Post » Śro wrz 20, 2017 2:27 Re: Dziwna utrata wagi

tasiemiec trzustka nowotwor

anka1515

 
Posty: 4089
Od: Nie gru 25, 2011 16:05

Post » Śro wrz 20, 2017 6:12 Re: Dziwna utrata wagi

Jak zbadać trzustkę? Bo to chyba trudne, z tego co słyszałam.
_______________________________________________________
Jakie nudne byłoby życie gdyby nie ten rząd.
Nie, za PO nie było lepiej. Ludzie tyrali za 1.200 brutto. Afera goniła aferę :?

Podziwiam, jak szeregowy poseł ogrywa opozycję Obrazek
STOP HEJT! Nikt nie jest anonimowy w sieci.

Erin

Avatar użytkownika
 
Posty: 64069
Od: Pt cze 22, 2007 8:43

Post » Śro wrz 20, 2017 6:24 Re: Dziwna utrata wagi

A ile koteczka tak realnie schudła?
Bo u kotki szczupłej utrata pół kilo jest bardzo widoczna, u kotki otyłej utrata nawet kilograma może przejść niezauważona niemal.
Na czym polegały badania tarczycy?
Jakie były wyniki?
U 11 letniej kotki chudnącej od ponad roku, z dobrymi w sumie wynikami badań (gdzie żaden nowotwór nie wychodzi - także objawowo), z dużym apetytem, te bulgoty w brzuszku też się w to ładnie wkomponowują - najbardziej prawdopodobna jest nadczynność tarczycy.

Można by podejrzewać lekką niewydolność trzustki, ale kotka brała Amyladol i poprawy żadnej nie było, więc to raczej nie to. Acz gdyby z tarczycą nic się nie wyjaśniło można by to pociągnąć diagnostycznie.

Czym kotka była odrobaczana?
Porządne odrobaczenie, z uwzględnieniem skuteczności w kierunku tasiemczycy jest jak najbardziej w sensie - ale ja bym dokładnie przebadała tarczycę.
TSH oraz hormony tarczycy.

Jak kotka się zachowuje?

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro wrz 20, 2017 17:26 Re: Dziwna utrata wagi

Utrata wagi jest widoczna, kicia zawsze ważyła 4-5 kg, teraz nie waży 3 :(
Rozrabia, ciągle by jadła, bo to kocha najbardziej.
Wcześniej była odrobaczana Profenderem, teraz Milprazonem.
Z hormonów tarczyczowych miała badany T4, wynik w połowie normy.
_______________________________________________________
Jakie nudne byłoby życie gdyby nie ten rząd.
Nie, za PO nie było lepiej. Ludzie tyrali za 1.200 brutto. Afera goniła aferę :?

Podziwiam, jak szeregowy poseł ogrywa opozycję Obrazek
STOP HEJT! Nikt nie jest anonimowy w sieci.

Erin

Avatar użytkownika
 
Posty: 64069
Od: Pt cze 22, 2007 8:43

Post » Śro wrz 20, 2017 17:48 Re: Dziwna utrata wagi

Hej Erin :) kot mojej sasiadki, tez w slusznym wieku jadl jak smok a schudl jak szkapa i w badaniach wykryto wlasnie nadczynnosc. Teraz dostaje leki :)
Skarby: Obrazek

klaudiafj

Avatar użytkownika
 
Posty: 23538
Od: Czw cze 05, 2014 21:02
Lokalizacja: Bytom

Post » Śro wrz 20, 2017 18:06 Re: Dziwna utrata wagi

Cześć! A możesz zapytać, jakie miał robione badanie, że to wykryto?
W przysz tygodniu pojadę z kotą do weta i poproszę o zbadanie TSH i tych pozostałych tarczycowych, jak radzi Blue, ale może coś jeszcze?

Aha, a po lekach zaczął przybierać na wadze?
_______________________________________________________
Jakie nudne byłoby życie gdyby nie ten rząd.
Nie, za PO nie było lepiej. Ludzie tyrali za 1.200 brutto. Afera goniła aferę :?

Podziwiam, jak szeregowy poseł ogrywa opozycję Obrazek
STOP HEJT! Nikt nie jest anonimowy w sieci.

Erin

Avatar użytkownika
 
Posty: 64069
Od: Pt cze 22, 2007 8:43

Post » Śro wrz 20, 2017 18:12 Re: Dziwna utrata wagi

Szczerze mówiąc to starsza sąsiadka i rozmawiałam z nią pierwszy raz właśnie jak szła z kotem od weterynarza - to było z miesiąc temu. Tak to z nią nie rozmawiam. Ale mówiła, że nie było wiadomo co jest kotu, który je jak smok a gwałtownie chudnie aż właśnie właśnie zbadali tarczycę i wyszło.
Skarby: Obrazek

klaudiafj

Avatar użytkownika
 
Posty: 23538
Od: Czw cze 05, 2014 21:02
Lokalizacja: Bytom

Post » Śro wrz 20, 2017 20:53 Re: Dziwna utrata wagi

Czy kotka miała robiine testy na felv?. Taka utrata wagi może być efektem białaczki. Tak było u mojegi kocurka

Catka

 
Posty: 521
Od: Pt kwi 16, 2010 20:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post » Śro wrz 20, 2017 21:13 Re: Dziwna utrata wagi

Testy były robione wielokrotnie.
_______________________________________________________
Jakie nudne byłoby życie gdyby nie ten rząd.
Nie, za PO nie było lepiej. Ludzie tyrali za 1.200 brutto. Afera goniła aferę :?

Podziwiam, jak szeregowy poseł ogrywa opozycję Obrazek
STOP HEJT! Nikt nie jest anonimowy w sieci.

Erin

Avatar użytkownika
 
Posty: 64069
Od: Pt cze 22, 2007 8:43

Post » Czw wrz 21, 2017 14:11 Re: Dziwna utrata wagi

Kocur moich rodziców schudł z 11 kg (tak, miał dużą nadwagę, ale był też wielki) do 5 kg w parę miesięcy. Pierwsze badania zrobione jak tylko rodzice zauważyli, że chudnie, nic nie wykazały, wetka tylko się ucieszyła, że w końcu tak ładnie schudł...
Szczegółowe badania pod kątem tarczycy wykazały nadczynność. Zrobione były u innego weterynarza, niestety o parę miesięcy za późno. :-(
Maja [2005 - 2017] i Gucio [2007 - 2017], Luśka i Tygrysek
Obrazek Obrazek Obrazek

http://forum.miau.pl/viewtopic.php?t=40312
http://forum.miau.pl/viewtopic.php?t=67449

Regata

 
Posty: 7024
Od: Pt sie 26, 2005 18:46
Lokalizacja: Warszawa - Bielany

Post » Czw wrz 21, 2017 14:40 Re: Dziwna utrata wagi

:(
A jakie konkretnie miał robione badania?
_______________________________________________________
Jakie nudne byłoby życie gdyby nie ten rząd.
Nie, za PO nie było lepiej. Ludzie tyrali za 1.200 brutto. Afera goniła aferę :?

Podziwiam, jak szeregowy poseł ogrywa opozycję Obrazek
STOP HEJT! Nikt nie jest anonimowy w sieci.

Erin

Avatar użytkownika
 
Posty: 64069
Od: Pt cze 22, 2007 8:43

Post » Pt wrz 22, 2017 0:04 Re: Dziwna utrata wagi

Badałam jakiś czas temu hormony tarczycy u mojego tymczaska bo nie chciał przybierać na wadze, postaram się znaleźć wyniki w ciągu dnia i sprawdzić, jak się nazywały badania. Ale ponieważ prawie na pewno badania były robione w Alabie, to zajrzałam na ich stronę. Myślę, że dokładnie ten test by się przydał Twojemu kotu:
https://www.alabweterynaria.pl/336-test ... -koty#body
"Test supresji trójjodotyroniną (T3): Pierwsze pobranie krwi rano do oznaczenia wartości bazalnej T3 i T4. Bezpośrednio po pobraniu rozpocząć podawanie preparatu T3 w dawce 25 ug/kota p.o. co 8 godzin przez 2 dni. Trzeciego dnia podać tabletkę rano i po 2-4 godzinach pobrać krew do oznaczenia T3 i T4."

Przy okazji szukania badań w Alabie wyskoczył mi też taki wynik w Lab-Wecie:
http://www.labwet.pl/1011/hormony-tarczycy
Można oznaczyć:
T3 (trijodotyronina)
T4 (tyroksyna)
fT3 (wolne T3)
fT4 (wolne T4)
TSH (pies i kot)
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10659
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pt wrz 22, 2017 5:43 Re: Dziwna utrata wagi

Dzięki! Przekażę wetowi i tak zrobimy.
Tylko z tym pobraniem rano i podawaniem tabletek co 8h może być trudne.

A czy po rozpoczęciu kuracji kiciuś zaczął przybierać na wadze?
_______________________________________________________
Jakie nudne byłoby życie gdyby nie ten rząd.
Nie, za PO nie było lepiej. Ludzie tyrali za 1.200 brutto. Afera goniła aferę :?

Podziwiam, jak szeregowy poseł ogrywa opozycję Obrazek
STOP HEJT! Nikt nie jest anonimowy w sieci.

Erin

Avatar użytkownika
 
Posty: 64069
Od: Pt cze 22, 2007 8:43

Post » Sob wrz 23, 2017 2:34 Re: Dziwna utrata wagi

Troszkę namieszałam, już poprawiam, przepraszam.
Kocurek nie przybierał na wadze, dałam ostatnią szansę na to, by utył, potem zamierzałam rozpocząć kolejną diagnostykę. Na szczęście wreszcie nabrał masy, ale przez kilka miesięcy dostawał dużo więcej jedzenia niż pozostałe koty, a wcale nie należy do dużych. Tak więc na szczęście okazało się, iż tarczycy chorej nie ma.
Wyników badań tarczycy nie znalazłam i już nie wiem, czy ich nie robiłam (za to robiłam kilka razy psu w tym samym czasie ze względu na konieczność dopasowania dawki leku na niedoczynność), czy po prostu mi zaginęły. EDIT2: Wyniki się znalazły, tylko w wersji elektronicznej, nie papierowej. T4 było w normie.
Znalazłam za to wyniki badania na zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki, badany parametr TLI. Krew poszła do Vetlabu.
Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki również może powodować chudnięcie przy zachowanym a nawet wzmożonym apetycie, ale zazwyczaj towarzyszy temu rozrzedzenie stolca, nawet biegunki. Natomiast w przypadku zapalenia trzustki może nie być biegunek (wręcz mogą występować zaparcia) ale może się pojawić "chudnięcie w formie przewlekłej" (http://wet-4lapy.pl/Zapalenie-trzustki- ... ecie-.html). Wzdęcia mogą - jak zrozumiałam - pojawiać się w obu przypadkach (pisałaś, że kotce "bulgocze w jelitach").
Tak więc oprócz badań pod kątem tarczycy poprosiłabym pewnie jeszcze o sprawdzenie TLI oraz lipazy specyficznej ilościowo. Bo ta trzustka trochę za bardzo pasuje do opisu Twojej kotki...
*U mojego tymczaska TLI wyszło 16,1. Zgodnie z notką z labu "wynik powyżej 100 może sugerować m. in. zapalenie, uraz lub nowotwór", nie wiem jednak, czy aby można było mówić o stanie zapalnym to wynik MUSI być taki wysoki, czy to po prostu dodatkowy parametr. U mnie kocurek miał bolesny brzuch, po punkcji pęcherza dostawał antybiotyk a potem ból minął. Wiele wskazuje na to, że pomimo niskiego wyniku TLI zapalenie trzustki jednak u niego występowało.

Jeszcze raz przepraszam za wprowadzenie w błąd.


EDIT: Dodałam jedną informację.
Ostatnio edytowano Śro lut 14, 2018 16:16 przez Stomachari, łącznie edytowano 4 razy
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10659
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], kasiek1510 i 124 gości