Alergia- pomocy

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro sie 23, 2017 12:18 Re: Alergia- pomocy

Owszem...jest tak.
Ale na początek, przez 2-3 tygodnie, spokojnie możesz podawać samo mięso bez suplementów. Tym bardziej, że to przecież ma być dieta eliminacyjna, dopóki nie znajdziesz przyczyny drapania.
Później, jak już zdecydujesz że chcesz karmić BARF na stałe, zaczniesz wprowadzać po 1 suplemencie, zaczynając od tauryny i oleju z łososia/innego tłuszczu zwierzęcego. A już od razu możesz dawać chrząstki/mniejsze kostki (czyli wapń) z mięsa jakie kupisz, np królika. Żeby na raz dawać tylko 1 rodzaj mięsa.
Na początek, nie przejmuj się kalkulatorem.
Te 3 suplementy, wapń, tauryna i tłuszcz, są najważniejsze dla zdrowego kota.
Potem sobie spokojnie doczytasz, ile jakich supli na kg mięsa dawać i powoli je skompletujesz.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13724
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro sie 23, 2017 12:23 Re: Alergia- pomocy

to nie wiedziałam, że mogę na początek podawać samo mięso. I już wtedy bez suchej nawet karmy? a co jak nie będzie chciała jest? dałam jej raz wołowinę to nie ruszyła, skrzydełka też, jedynie pierś z kurczaka
Obrazek

darianna1

Avatar użytkownika
 
Posty: 513
Od: Pt gru 25, 2015 13:16

Post » Śro sie 23, 2017 12:41 Re: Alergia- pomocy

wołowina czy skrzydełka z kurczaka są czasem trudna do pogryzienia dla kota, który wcześniej jadł tylko chrupki
trzeba trochę pokombinować na początku, pokroić drobno, albo zmielić, zmieszać z czymś co kot lubi

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27168
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Śro sie 23, 2017 12:51 Re: Alergia- pomocy

Sama pierś z kurczaka to filet. Lepsze jest udko ze skórą. Np zmielone na szarpaku, razem z kośćmi.
Będzie w nim i wapń i tłuszcz. Dziennie ok 30 gram/kg wagi ciała...lub też na początek dawać tyle, ile zechce zjeść (nie szkodzi, że początkowo zje za mało albo za dużo)
I niczego więcej nie dawać...kompletnie niczego.

Tylko że diety eliminacyjnej raczej nie powinno się zaczynać od kurczaka...chyba że na początek, żeby kot załapał, że ma jeść samo mięsko i nic więcej nie dostanie. A po kilku dniach powoli przejść na inne mięska.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13724
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro sie 23, 2017 12:55 Re: Alergia- pomocy

a jeżeli nie posiadam maszynki i drobno posiekam to też się nada, czy musi być zmielone?
Obrazek

darianna1

Avatar użytkownika
 
Posty: 513
Od: Pt gru 25, 2015 13:16

Post » Śro sie 23, 2017 13:00 Re: Alergia- pomocy

możesz drobno pokroić
najpierw ważne jest żeby on załapał jedzenie mięsa, mięso inaczej się je niz chrupki, sa koty , które potrzebują czasu żeby przywyknąć
a później, spokojnie -dalsze etapy

moje koty(i psy) zdecydowanie wolą pokrojone mięsko/ lub całe duże kawałki niż zmielone
więc to nie jest tak, że mięso musi być mielone - po prostu w mielone łatwiej wmieszać suplementy

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27168
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Śro sie 23, 2017 13:01 Re: Alergia- pomocy

okej, będę próbować, dziękuję za rady
Obrazek

darianna1

Avatar użytkownika
 
Posty: 513
Od: Pt gru 25, 2015 13:16

Post » Śro sie 23, 2017 13:02 Re: Alergia- pomocy

No i mielone mieso nie jest tak dobre dla zębów jak w kawałach.

Koniczynka47

 
Posty: 2746
Od: Wto lut 23, 2016 9:21

Post » Śro sie 23, 2017 13:03 Re: Alergia- pomocy

O to musisz zapytać kota.
Najlepiej jest, kiedy kot gryzie duże kawałki, i kości surowe też gryzie.
Tylko zdaje się, że Twój kot nie jest przyzwyczajony do gryzienia?
Więc ja bym radziła zacząć od zmielonego.
A maszynka ręczna kosztuje ok 20-30 zł i naprawdę się przydaje (lepiej kupić nr 8. Od razu sitko szarpak do niej dodatkowo, i w ogóle dodatkowe sitka których nie ma w komplecie. Na elektrycznej raczej nie zmielisz kości.)
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13724
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro sie 23, 2017 13:11 Re: Alergia- pomocy

ale można kota nauczyć jedzenia całych kości/chrząstek - w sensie bez zmielenia, albo dawać skorupki
zależy jeszcze jakie mięsu będzie mógł jeść
ja daję wołowinę bez kości, kurczaka z kośćmi, a indyka samo mięso,lub z chrząstkami

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27168
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Śro sie 23, 2017 13:46 Re: Alergia- pomocy

Przeczytałam jeszcze raz pierwszy post.
Tutaj główny problem to jest domniemana alergia, którą należy potwierdzić doświadczalnie, i doświadczalnie stwierdzić - na co.
Należałoby więc jakoś to zaplanować, głównie pod tym kątem.
Ponieważ na karmach z kurczakiem było "umiarkowanie", ja bym jednak od kurczaka zaczęła.
Powinien to być w miarę cały kurczak, a więc trochę jednak fileta lub udziec ze skórą (ok 30%),
szyje lub korpus mielone ze skórę (ok 30%), serca/żołądki - te mogą być w całości jako nauka gryzienia - (ok 30%). Wątróbka ok 10-15%.
Lub alternatywnie kupić całego kurczaka, co się da pokroić, co się nie da to zmielić. I do tego wątróbka, serduszko, żołądek...po 1-2 sztuki bo kurczak przydziałowo ma po 1 tego.
Poporcjować po ok 5 dkg i zamrozić.
Tak powiedzmy przez miesiąc...i niczego więcej.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13724
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro sie 23, 2017 13:49 Re: Alergia- pomocy

kurczaka kupować w mięsnym sklepie, to jest w takim w którym jest samo mięso (i wędliny) i bywają kolejki
nie w tesco czy w biedronce czy w innym markecie
i oczywiście świeżego, nie mrożonego

chyba że masz swoje kurczaki albo dostęp do kur wiejskich -no to takie jeszcze lepsze

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27168
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Śro sie 23, 2017 14:04 Re: Alergia- pomocy

Darianna, a jak po tym okresie, który Kazia doradza, stan kotki się poprawi, i będziesz widziała, że była uczulona na jakiś składnik farbrycznej karmy - to możesz spróbować na początku barfa w wersji light. Czyli dosypujesz do mięsa suplement o nazwie Felini Complete (do nabycia np. w zooplusie) lub e.a.s.y. barf. W nim są wszystkie potrzebne dodatki i niczego innego wtedy się już do mięsa nie dosypuje. Oczywiście ten suplement to nie jest optymalne rozwiązanie, takie na zawsze, bo nie wszystkim kotom smakuje i słyszałam, że po dłuższym czasie też może np. uczulić. Ale tak na początek, zanim oswoisz się z barfem, jest to dobre wyjście.
Zasadnicze naturalne suplementy, które trzeba dodawac to: tauryna, mielone kości (ale można kupic też gotową mączke kostną) lub zamiast tego mielone skorupki z jajek (dla kotów z problememi nerkowymi), olej z ryby (np. tran z wątroby dorsza), drożdże piwne (też się kupuje przez internet, np. w babuzoo). Inne dodatki, typu spirulina (taka alga) czy krew wołowa w proszku itp. też są jak najbardziej przydatne, ale to nie jest tak, że absolutnie wszystkie możliwe dodatki trzeba pod groźbą załamania zdrowia kota dodawać zawsze. Nie taki Barf straszny jak go malują :D Wydaje mi się, że to jest raczej tak, że barfowanie bardzo wciąga i dlatego na barfnym forum tyle jest różnych pomysłów i tematów :D

Agnieszka2009

 
Posty: 499
Od: Sob sty 10, 2009 16:57

Post » Śro sie 23, 2017 14:07 Re: Alergia- pomocy

ja jak to wszystko czytam, jak tam piszą, że coś im się nie zgadza tego za mało , tego za dużo to boję się, że kotu krzywdę zrobię jak nie mam o tym pojęcia :P
ale taka gotowa mieszanka to coś co muszę poznać :P
Obrazek

darianna1

Avatar użytkownika
 
Posty: 513
Od: Pt gru 25, 2015 13:16

Post » Śro sie 23, 2017 14:19 Re: Alergia- pomocy

Zawsze możesz zapisać się na barfnyswiat.org i tam popytać, choćby o sprawę gotowców :D
Jak się nie robi jakichś absurdalnych błędów (np. karmimy tylko piersią z kurczaka i sypiemy do tego łyżkami drożdże i mączkę kostną, a wcale nie dajemy tauryny :wink: - to sądzę, że dieta oparta na surowym mięsie, nawet gdyby nie wszystkie dodatki były wyliczone z aptekarską dokładnością, zawsze będzie zdrowsza dla kota niż komercyjne karmy.

Agnieszka2009

 
Posty: 499
Od: Sob sty 10, 2009 16:57

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: ewar, Majestic-12 [Bot], Natalka49 i 269 gości