Alergia- pomocy

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw paź 19, 2017 16:33 Re: Alergia- pomocy

Masz doświadczenie w tej sprawie? Nasza kotka może jeszcze da się jakoś do tego przekonać.
Jeszcze jemy ta kaczkę, muszę kupić wszystkie suplementy a to nie mały wydatek. Trenowalam przepis na sucho w kalkulatorze ale ciągle mi coś się nie zgadza..
Dzisiaj wetka powiedziała że dla naszej kotki lepsza by była sucha karma, uargumentowała to ale za nic nie mogę sobie przypomnieć jak. Chyba pójdziemy gdzieś jeszcze skonsultować te zeby, naprawdę nic nie da się z tym zrobić? :( skąd to się bierze? Mogę mieć jakieś zażalenia do hodowcy,?
Obrazek

darianna1

Avatar użytkownika
 
Posty: 513
Od: Pt gru 25, 2015 13:16

Post » Czw paź 19, 2017 16:49 Re: Alergia- pomocy

Doświadczenie w sprawie czyszczenia zębów? mam...moim nic nie dawało, chociaż czyściłam uczciwie przez chyba rok. Ząbki, owszem, czyściły się w widoczny sposób, ale tylko kły...tylnych nie udawało mi się doczyszczać, pomimo, że koty na wszystko pozwalały.

Jak zaczniesz dawać suche to kamieniem ząbki obrosną bardzo szybko. Suche wcale zębów nie czyści, bo ono ma nie taką strukturę, a kot często połyka kulki w całości.

Przecież Ty już masz najważniejsze suple. Taurynę masz, tłuszcz dajesz (przydałby się olej z łososia, ale spokojnie, bez pośpiechu), dajesz kości więc masz wapń.
Możesz pomyśleć nad drożdżami browarniczymi, ale póki co, dajesz wit B w tabletkach.
Żadne gwałtowne wydatki w tym kierunku nie sa Ci potrzebne.
Skopiłabym się na urozmaiceniu mięsa, skoro alergia ostatecznie odpadła.
Nauczeniu kotki gryzienia np twardej żylastej wołowiny, pięknie ząbki wyczyści.

tutaj

http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.ph ... 859#121859

w pierwszym poście i zaraz w następnym masz bardzo fajne obrazkowo-filmikowe instrukcje praktyczne.
Przy czym patrzyłabym bardziej na metodę wykonania niż na składniki, bo te sama dobierasz jakie Twojemu kotu potrzeba.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13706
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw paź 19, 2017 17:58 Re: Alergia- pomocy

doświadczenie ogólnie w chorobach dziąseł. Piszesz, że nic nie dawało, czyli musiałaś usunąć któremuś ząbki?
powiedziałam jej czy to nie jest tak, że od suchego więcej kamienia się osadza a ona na to, że kamień osadza się i tak bez względu na to czym karmi się kota.. dziś się chyba do niej trochę zraziłam.
Aniu, dużo czytam na grupie barfa na facebooku, tam piszą że kategorycznie stosunek wapnia do forforu musi wynosić 1,15, stosunek jodu do sodu 1,35, bialko/waga kota/na l. dni mieszanki = w granicach 5. Jak wyszły mi jakieś minimalne różnice to napisali, że te stosunki nie podlegają wahanią i muszą być idealnie takie. A przecież jak robię takie mieszanki jak teraz trochę kaczki troche żołądków troche serc, wątróbki to nie wiem ile to wszystko wynosi, to jak to wkońcu jest?
A co z mączką z alg morskich, ze skorupek jaj, krwią (fortain)? Nie są potrzebne?
Hmm nie działa mi ten link, coś się źle wkleiło chyba
Obrazek

darianna1

Avatar użytkownika
 
Posty: 513
Od: Pt gru 25, 2015 13:16

Post » Czw paź 19, 2017 20:42 Re: Alergia- pomocy

Pisałam już kiedyś, ale powtórzę.
Jak zaczynałam hodowlę, to karmiłam mięsem z dodatkiem ryżu (wtedy z 20 % więc bardzo dużo....odkąd działa barfowe forum i czytam na ten temat, ryżu ani żadnych innych węglowodanów nie daję wcale), białym serkiem, dodawałam marchewkę, pietruszkę...co mi do głowy przyszło. I kocie witaminy, jakieś. I wapń...wapnia pilnowałam bo byłam na to uczulana od samego początku. Czyli nigdy o nim nie zapominałam, w przeciwieństwie do witaminek.
Pojęcia suplementy nawet wtedy nie znałam. Nazwy BARF też nie, nie mówiąc już o jakimś kalkulatorze, bilansowaniu...nawet wtedy o tym nie słyszałam. Gotowych karm nie było (były przywożone prywatnie, w Pewexie i na wystawach do kupienia) lub te pierwsze polskie śmierdzące i wstrętne. Miałam zdrowe koty i tłuste wielkie kociaki, z pięknym lśniącym futrem. Mioty po 6-8 kociąt były normą, 9-10 kociąt w miocie też się trafiało...żadna kotka nie miała problemu z wykarmieniem. Czasem się pokarmówka zdarzała jak nie dopilnowałam jakie mięso kupuję.
Tak było przez pierwsze kilka do 10 lat (potem weszły karmy komercyjne i oczywiście ja też sie nimi zachwyciłam, ale co najmniej polowa dziennego jedzenia to zawsze było mięso). Nie widziałam, żeby koty miały jakieś niedobory, żeby cokolwiek im się działo.

Chcesz, rób wszystko dokładnie zgodnie z kalkulatorem. I wg tego co mówią na grupie.
Ja tak nigdy nie robiłam i robiła nie będę, bo praktyka mnie przekonała, że nie ma takiej potrzeby.
Ale Ty przecież możesz.
Mączka za skorupek jaj to wapń. Jak dajesz jakiekolwiek kości to przecież już masz wapń.


Ja Tobie szczerze radzę kierować się bardziej tym co piszą ludzie na barfowym forum, w szczególności dagnes, ale nie tylko, jest tam kilka osób których warto słuchać. I w ogóle poczytać sobie teorię i dyskusje na tym forum, to dużo czasu zajmuje ale można sobie wyrobić własne zdanie.

Co do ząbków, niestety moje koty maja tendencje do kamienia, do tego nie lubią gryźć mięsa tylko połykają duże kawałki (jedyna Mała Głupia która lubi gryźć i gryzie, ma ząbki bielutkie). Jednej ząbki się bardzo szybko, chyba nawet poniżej roku, popsuły i teraz już ma usunięte te tylne.
W chorobach sensu stricte dziąseł doświadczenia nie mam żadnego.

Co do bilansowania, stosunku wapnia do fosforu, i innych stosunków, na barfowym jest wątek z analizą gotowych, najlepszych karm. Dagnes tam powyliczała te wszystkie stosunki, w tych najlepszych karmach. W wielu wątkach były też podawane te stosunki w różnych innych karmach. O ile dobrze pamiętam, to nawet w tych najlepszych nie były idealne, nie mówiąc już o reszcie.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13706
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt paź 20, 2017 7:05 Re: Alergia- pomocy

pewnie masz rację, tylko ja czytając posty na barfnych korepetycjach panikuje, że zaraz kot będzie miał jakieś niedobory, ale czegoś za dużo, Ty masz wprawę to może łatwiej Ci wszystko zrobić na oko, dla mnie to czarna magia i robię wszystko tak jak mi kazałaś :P
i jak ta kotka bez ząbków sobie radzi? rozumiem, że nie miała wszystkich usuwanych, więc pewnie nie najgorzej.
Co do tych stosunków w gotowych karmach to też tak słyszałam , dlatego podobno co jakiś czas powinno się zmieniać producenta, bo u tego jest więcej tego a u innego więcej tamtego.
Obrazek

darianna1

Avatar użytkownika
 
Posty: 513
Od: Pt gru 25, 2015 13:16

Post » Pt paź 20, 2017 8:38 Re: Alergia- pomocy

Miała usunięte tylko tylne ząbki. Doskonale sobie radzi...jak jej się chce przyłożyć, to nawet coś pogryzie, duże serduszko np. Ale woli łykać niemal w całości.

Darianna, proponuję, żebyś przemyślała, czy naprawdę chcesz karmić BARF. Bo to trochę taki styl życia dla kota, i dla Ciebie, też jest...dążenie żeby wszystko co kot zje było jak najbardziej naturalne. I stopniowo okazuje się, że trzeba skompletować odpowiednie pojemniki w potrzebnej ilości, odpowiednią ilość miejsca w zamrażarce (no dla jednego kota to może nie tak bardzo dużo...ja swoją pierwszą zamrażarkę kupiłam dla kotów :) czym bardzo długo szokowałam moją mamę :) ), odpowiednią maszynkę i całe wyposażenie do niej....oczywiście nie musi to być wszystko na raz, tylko powoli i stopniowo, ale jeśli się zdecydujesz, to w końcu obrośniesz w te barfowe akcesoria :)

Jeśli zdecydujesz na tak, to zacznij od najprostszej dla Ciebie metody (czyli chyba właśnie tak jak już zaczęłaś?) i najłatwiejszych, najpotrzebniejszych supli.
Równocześnie czytaj, najlepiej barfowe forum i przede wszystkim dagnes na nim, ale nie tylko...warto wiedzieć jak najwięcej podstaw. (barfne korepetycje jakoś są dla mnie mało wiarygodne jeśli chodzi o zdobywanie wiedzy.). Dagnes podaje źródła, Ty przecież też możesz czytać w źródłach (ja nie mam potrzebnej podstawy do tego ani językowej ani biochemicznej). Jak masz wiedzę, to wtedy masz możliwość dokonywać świadomych wyborów.
I powolutku, stopniowo kompletuj inne suple, jeśli i jakie uznasz za potrzebne, już wg własnego pomyślunku, niekoniecznie ślepo wierząc wszystkiemu co kto powie.
Na barfowym forum warto pytać, zawsze ktoś coś podpowie albo wskaże wątek, w którym dane zagadnienie było omówione.
Na barfowym forum jest też dział z gotowymi przepisami, skalkulowanymi...tylko brać.
Są nawet przepisy bez supli, a z witaminami Centrum A-Z :) ja na początku właśnie te witaminy stosowałam, potem sobie wynalazłam inne lepsze wg mnie...dopóki nie skompletowałam supli. A teraz znowu wracam do najprostszego, tylko z najpotrzebniejszymi suplami.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13706
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt paź 20, 2017 8:54 Re: Alergia- pomocy

pisząc , że mam przemyśleć sugerujesz, że nie nadaje do tego "stylu życia " ? :P
na razie jeszcze nie wyszłam z szoku, po wczorajszej wizycie, nie rozumiem dlaczego nie chcą leczyć tych dziąseł u naszej kotki. Jak byliśmy w sobotę to był doktor, dał lek i kazał przyjść w czwartek i jak nie będzie poprawy to mieliśmy spróbować lek ze sterydem. Wczoraj była Pani doktor i powiedziała że nie ma sensu dawać sterydu bo w trakcie podawania będzie dobrze, a po odstawieniu wróci. a przecież są różne zapalenia dziąseł i żadnego się nie leczy? A może to FIV?
Chcę iść na początku listopada, do dobrej kliniki w Gdańsku, która podobno popiera barf. Zobaczymy co tam powiedzą.
Obrazek

darianna1

Avatar użytkownika
 
Posty: 513
Od: Pt gru 25, 2015 13:16

Post » Pt paź 20, 2017 9:10 Re: Alergia- pomocy

Czy ona już wymieniła wszystkie zęby?
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23733
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Pt paź 20, 2017 9:28 Re: Alergia- pomocy

myślę , że tak, ostatnie które nie wypadły zostały usunięte (mleczne) Ana czy to Ty pisałaś tu wcześniej o plazmatycznym zapaleniu?
Obrazek

darianna1

Avatar użytkownika
 
Posty: 513
Od: Pt gru 25, 2015 13:16

Post » Pt paź 20, 2017 9:32 Re: Alergia- pomocy

darianna1 pisze:pisząc , że mam przemyśleć sugerujesz, że nie nadaje do tego "stylu życia " ? :P
Nic podobnego :) wręcz przeciwnie, uważam, że bardzo dobrze się nadajesz, radzisz sobie świetnie od samego początku, do tego jesteś dociekliwa, nie wierzysz na słowo...jesteś doskonałym barfującym opiekunem, i jeśli się zdecydujesz to z pewnością świetnie będziesz to robiła.
Chodziło mi głównie o to, żeby nie ponieść jakichś dużych kosztów finansowych na coś, z czego szybko zrezygnujesz...ja też nie lubię marnować pieniędzy :)
darianna1 pisze:na razie jeszcze nie wyszłam z szoku, po wczorajszej wizycie, nie rozumiem dlaczego nie chcą leczyć tych dziąseł u naszej kotki. Jak byliśmy w sobotę to był doktor, dał lek i kazał przyjść w czwartek i jak nie będzie poprawy to mieliśmy spróbować lek ze sterydem. Wczoraj była Pani doktor i powiedziała że nie ma sensu dawać sterydu bo w trakcie podawania będzie dobrze, a po odstawieniu wróci. a przecież są różne zapalenia dziąseł i żadnego się nie leczy? A może to FIV?
Chcę iść na początku listopada, do dobrej kliniki w Gdańsku, która podobno popiera barf. Zobaczymy co tam powiedzą.

Na FIV są testy...Twoja kotka nie miała robionych? u kota z hodowli FIV...zdziwiłabym się bardzo. Zrób test, będziesz miała pewność.
Nie wiem, jak wyglądają dziąsła u Twojej kotki, na zdjęciu to przyznam że niewiele widziałam, poza tym wtedy to ona zęby wymieniała....bardzo dużo kotów ma zaczerwienione dziąsła, głównie od kamienia....jeśli to są tylko takie ciemniejsze czerwonawe obwódki przy ząbkach, to ja bym poczekała. A na pewno nie podałabym sterydu...nad jakimkolwiek lekiem też bym się dobrze zastanowiła. Każdy lek ma działania uboczne i może sie okazać, że "wyleczysz" dziąsła a rozwalisz nerki albo wątrobę.
Myślę, że konsultacja u innego weta naprawdę byłaby wskazana, skoro to Cię niepokoi.
Weź wydruki z całego leczenia kotki tutaj, od pierwszej najwcześniejszej wizyty, jeśli nie brałaś.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13706
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt paź 20, 2017 9:47 Re: Alergia- pomocy

cieszę się, że tak myślisz :)
maszynkę , która radzi sobie z kośćmi już mam, więc chyba już dużych wydatków nie poniosę :) Czytałam już te przepisy gotowe na barfnym, może faktycznie z nich skorzystam na razie.
zasugerowałam wetce czy to może być FIV, powiedziała, że nie że to zupełnie osobna sprawa. Wiem, że przy FiVie są nawracające stany zapalne jamy ustanej stąd moje pytanie. Jak pójdziemy teraz z nią to zasugeruje zrobienie testu. No ale właśnie: kotka z hodowli, rodzice przebadani, nie wychodząca, nie mająca kontaktu z innymi zwierzakami może zachorować na FIV?
Dziąsła w mojej ocenie wyglądają naprawdę dobrze.. ja bym nie powiedziała , że jest stan zapalny, ale ja się nie znam.. Nie są opuchnięte, są w jednym miejscu lekko bardziej różowe niż obok. Jak były te przetrwałe zęby mleczne były dużo bardziej różowe.
Chcę to jeszcze skonsultować , tutaj już dali do zrozumienia, że będzie na to chora do końca życia, a ona ma 8 miesięcy, nie dopuszczam tego do wiadomości..
Obrazek

darianna1

Avatar użytkownika
 
Posty: 513
Od: Pt gru 25, 2015 13:16

Post » Pt paź 20, 2017 9:55 Re: Alergia- pomocy

Hmmm....znając siebie, jeśli wygląda to tak jak opisujesz, to nawet do głowy by mi nie przyszło, żeby to leczyć u moich kotów :)

Ja Ci radzę, dawać kotce jak największe dość twarde mięsko do gryzienia (żylasta wołowina jest najlepsza), kawałki dopasować do jej możliwości, przez powiedzmy 2-3 miesiące...i zobaczyć co będzie. Oczywiście oglądać paszczę co kilka dni.
Może to być np jeden posiłek taki w ciągu dnia, odliczony z ogólnej puli, a suple i witaminki w pozostałych posiłkach. No i...przygotuj się na mycie podłogi po takim posiłku :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13706
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt paź 20, 2017 10:00 Re: Alergia- pomocy

że co, że będzie ciągać mi woła po całej podłodze? :P
może masz rację.. ale może jak teraz się coś dzieje to łatwiej będzie wyleczyć niż jak się bardziej rozwinie. Muszę to jeszcze potwierdzić gdzie indziej dla świętego spokoju :P
powiem Ci , że wczoraj czyszczenie zębów przeszło nam niespodziewanie gładko i przyjemnie :D
Obrazek

darianna1

Avatar użytkownika
 
Posty: 513
Od: Pt gru 25, 2015 13:16

Post » Pon paź 23, 2017 8:53 Re: Alergia- pomocy

Aniu pomożesz mi stworzyć przepis dokładnie gramaturowo z różnych mięs z tymi suplami, które mam? napisałam na barfnym, ale nikt mi odpisał :(
Obrazek

darianna1

Avatar użytkownika
 
Posty: 513
Od: Pt gru 25, 2015 13:16

Post » Pon paź 23, 2017 8:59 Re: Alergia- pomocy

Nie, nie podejmę się. Ja nigdy nie używałam kalkulatora.

Ja bym to zrobiła w ten sposób, że "włożyłabym" do kalka najpierw same składniki mięsne, i popatrzyła, czego brakuje, a czego jest za dużo. Jeśli np za dużo wapnia, ujęłabym części kostne.
I potem spróbowała dodawać suple po jednym.
Ostatnio edytowano Pon paź 23, 2017 9:04 przez Kazia, łącznie edytowano 1 raz
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13706
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Mojo97, polalala i 220 gości