Czy polowanie na własny ogon to zwykła kocia zabawa?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto sie 22, 2017 12:34 Czy polowanie na własny ogon to zwykła kocia zabawa?

Mam niespełna 4-miesięcznego kotka i mam pytanie co do jednego z jego zachowań - właściwie odkąd go mam kilka razy dziennie "goni" swój ogon. Nie jest to nic co wyglądałoby groźnie, nie gryzie go mocno, po prostu czasem w trakcie zabawy albo swojego standardowego szału biegania po mieszkaniu nagle obejrzy się za siebie jakby zainteresowany, że coś tam się rusza, dostrzeże ruszający się ogon i zaczyna się zabawa - gonienie go, fikołki żeby go dorwać itp. Nie jest w czasie tego zachowania napuszony ani nie wgryza się w ogon kiedy już go złapie, po prostu robi różne ewolucje goniąc go przez parę minut i zapomina o sprawie.

Czy to jest normalne kocie zachowanie w takim wieku czy może być coś groźnego? Naczytałem się rzeczy w internecie o tym jak to gonienie ogona może być objawem różnych chorób (w tym psychicznych) i wolę dopytać :)

Kotowy

 
Posty: 31
Od: Pon gru 27, 2010 17:07

Post » Wto sie 22, 2017 12:38 Re: Czy polowanie na własny ogon to zwykła kocia zabawa?

:lol: Normalne. Wyrośnie z tego.
A na razie - chyba ma za mało zabawek. ;)
:cat3: Kot. Nie dla idiotów!

Gretta

Avatar użytkownika
 
Posty: 34251
Od: Wto lip 18, 2006 12:53
Lokalizacja: "wesołe miasteczko" ;-(

Post » Wto sie 22, 2017 12:41 Re: Czy polowanie na własny ogon to zwykła kocia zabawa?

Mam paroletnią kotkę, która też czasem wpada w amok i wiruje za własnym ogonkiem. A ma śliczny, z białym koniuszkiem :)
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14681
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Wto sie 22, 2017 12:52 Re: Czy polowanie na własny ogon to zwykła kocia zabawa?

mnie gonienie ogona źle sie kojarzy, z zaburzeniami właśnie
szczególnie jak goni ogon kilka razy dziennie,
może niesłusznie, myślę o tym, ze mogą to być zaburzenia obsesyjno -kompulsywne

może nagraj kilka filmików z takiego gonienia i wybierz sie do veta na przegląd kota i zapytaj co o tym sądżi

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27162
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Wto sie 22, 2017 13:06 Re: Czy polowanie na własny ogon to zwykła kocia zabawa?

U mnie Szara tak robila jak byla mlodsza. Obie bylysmy zachwycone :)
aktualny wątek viewtopic.php?f=46&t=213932
***** ***

zuza

Avatar użytkownika
 
Posty: 84841
Od: Sob lut 02, 2002 22:11
Lokalizacja: Warszawa Nowodwory

Post » Wto sie 22, 2017 13:11 Re: Czy polowanie na własny ogon to zwykła kocia zabawa?

skąd masz kota?
to znaczy gdzie wcześniej mieszkał?

bawisz się z nim? spędza duzo czasu sam? ma do dyspozycji całe mieszkanie? dawno o masz?

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27162
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Wto sie 22, 2017 15:38 Re: Czy polowanie na własny ogon to zwykła kocia zabawa?

Patmol pisze:mnie gonienie ogona źle sie kojarzy, z zaburzeniami właśnie
szczególnie jak goni ogon kilka razy dziennie,
może niesłusznie, myślę o tym, ze mogą to być zaburzenia obsesyjno -kompulsywne

może nagraj kilka filmików z takiego gonienia i wybierz sie do veta na przegląd kota i zapytaj co o tym sądżi


Może tak być, że to zaburzenie spowodowanie stresem bądź inne zaburzenie behawioralne, ale to maluszek więc myślę, że nie ma co wpadać na razie w panikę.

Moja stara 13 letnia też czasem próbuje swój ogon pogonić, ale tylko jak chce zwrócić na siebie uwagę no i zwraca, bo przeważnie spada z kanapy :wink:

Chikita

 
Posty: 6400
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Wto sie 22, 2017 20:51 Re: Czy polowanie na własny ogon to zwykła kocia zabawa?

Dzięki za odpowiedzi, uspokoiliście mnie :) A odpowiadając na pytanie:

Patmol pisze:skąd masz kota?
to znaczy gdzie wcześniej mieszkał?

bawisz się z nim? spędza duzo czasu sam? ma do dyspozycji całe mieszkanie? dawno o masz?


Mam go od znajomej, której kotka się okociła, mieszkał u niej razem z kotką i resztą potomstwa w domu na wsi zanim go wziąłem.
Bawię się oczywiście - ale czy wystarczająco i "tak jak należy" to nie mam pojęcia, są jakieś wytyczne? :lol:
Czasu sam praktycznie nie spędza, większość czasu ktoś w domu jest, a nawet jak są krótkie okresy kiedy akurat wszyscy wychodzą to ma psa więc całkowicie sam nie jest nigdy.
Tak, do dyspozycji ma całe mieszkanie. Mam go od jego 9 tygodnia życia (pod koniec czerwca).

Kotowy

 
Posty: 31
Od: Pon gru 27, 2010 17:07

Post » Czw sie 24, 2017 9:46 Re: Czy polowanie na własny ogon to zwykła kocia zabawa?

Kotowy pisze:Bawię się oczywiście - ale czy wystarczająco i "tak jak należy" to nie mam pojęcia, są jakieś wytyczne
nie wiem, czy wystarczająco -raczej nie ma żadnych wytycznych

Po prostu zaburzone gonienie ogona kojarzy mi sie z brakiem bodźców, z reakcją zwierzęcia na brak bodźców. Czytałam o tym trochę, ale jednak głownie czytałam o psach. W przypadku psów często takie zachowanie jest wynikiem codziennej bezczynności zwierzaka/nudy/środowiska ubogiego w bodźce. Raczej, z tego co piszesz, Twojego kota to nie dotyczy.

Także dieta ma znaczenie oczywiscie. Niektórzy przypuszczają, że może mieć tez wpływ zbyt wczesne odstawienie od matki.

tutaj ciekawy artykuł na ten temat (i dotyczy kotów) http://www.felinologia.org.pl/kocia-hiperestezja-fhs/
FHS dotyka przede wszystkim koty w wieku od 1-4 lat i jest częstsza u kotów ras syjamskiej, burmańskiej, himalajskiej i abisyńskiej (Lundgren, 2005). Objawy kociej hiperestezji obejmują marszczenie (rolowanie) się skóry w dole grzbietu, wzdłuż kręgosłupa (czasem choroba ta nazywana jest chorobą rolowania skóry), co z kolei może powodować oznaki bólu. Ponadto obserwuje się poszerzenie źrenic, wpatrywanie się we własny ogon i atakowanie go, gryzienie podstawy ogona, tylnych i przednich łap

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27162
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 258 gości