Jaka karma dla alergika na podstawie wyników badań?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon lip 31, 2017 12:06 Jaka karma dla alergika na podstawie wyników badań?

Cześć!

Moja kotka ma problemy z układem pokarmowym (biegunki, wymioty). Zdiagnozowane zostało zapalenie jelit, które zostało zaleczone, ale po dwóch miesiącach wróciło. Wtedy weterynarz zalecił badania pod kątem alergii pokarmowych. Wykazały, że kotka ma alergie na groch, buraka cukrowego, ziemniaki, soję i pszenice (w kolejności od najmocniejszej). Tu dokładnie wyniki: http://imgur.com/a/cj9T8

Kotka była karmiona długo Taste Of The Wild (zawiera groch), następnie chwilę Applaws (ziemniaki) i ostatnio Royal Canin Urinary tymczasowo z powodu zdiagnozowanych struwitów.
Czy moglibyście pomóc w znalezieniu dobrej karmy, która nie będzie jej uczulać?
Z góry dziękuję :)

undeniable

 
Posty: 6
Od: Pon lip 31, 2017 7:20

Post » Pon lip 31, 2017 15:45 Re: Jaka karma dla alergika na podstawie wyników badań?

Wildcat Etosha nie zawiera żadnego ze składników, które wymieniasz jako alergeny.

Alija

 
Posty: 2189
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon lip 31, 2017 16:32 Re: Jaka karma dla alergika na podstawie wyników badań?

Podstawą żywienia kota powinna być mokra karma. A skoro Twój ma struwity, to najwyższy na to czas.
Tu wypisałam mokre karmy i ich składy pod kątem nieco innej alergii kota, ale pokrywa się pszenica, ziemniaki i soja:
viewtopic.php?f=1&t=180392&p=11785689&hilit=+finefood#p11785689
Przy karmieniu kota mokrą karmą (w przypadku struwitów najlepiej jeszcze rozrzedzoną wodą) wystarczy do zwykłej bytowej dodawać jakiś zakwaszacz, nie musi to być specjalistyczna karma mokra. Zakwaszaczem może być UrinoVet (bezpieczny preparat, raczej nie da się go przedawkować, podawałam mojemu tymczaskowi 2x dziennie bo taka była potrzeba przez jakiś czas), UroPet (silny preparat, powinno się dobrze wyliczyć dawkę bo przedawkować jest łatwo a wówczas może spowodować powstanie oksalatów, których nie da się rozpuścić. Te osadzają się w nerkach) albo prawie czysta DL-metionina (ustabilizuje się w organizmie po ok. 3 tygodniach). I zazwyczaj sprawdza się zasada, że im dłużej trwa stan, w którym powstają struwity i jednocześnie walka z nimi, tym mniejsze szanse na to, że kiedyś kot z tego wyjdzie i nie będzie musiał dostawać żadnego zakwaszacza.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10678
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pon lip 31, 2017 17:41 Re: Jaka karma dla alergika na podstawie wyników badań?

Dzięki za odpowiedź.

Struwitów właściwie już nie ma, ostatnie badanie moczu nie wykazało ich.

Myślałem o karmie mokrej, ale słyszałem, że później koty mają problemy z zębami. Można teoretycznie podawać karmę mokrą i suchą na raz, ale ja nie wierzę, że kot będzie jadł suchą jeśli w perspektywie będzie miał otrzymanie mokrej kilka godzin później ;)
Czy dobrej jakości karma sucha nie byłaby wystarczająca?

undeniable

 
Posty: 6
Od: Pon lip 31, 2017 7:20

Post » Pon lip 31, 2017 18:07 Re: Jaka karma dla alergika na podstawie wyników badań?

Na samej suchej kot się odwodni, co w konsekwencji zagrozi nerkom.
Sucha karma nie czyści zębów. Idealna do tego jest surowa wołowina pokrojona w długie paski.

Alija

 
Posty: 2189
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon lip 31, 2017 22:39 Re: Jaka karma dla alergika na podstawie wyników badań?

Najświeższe informacje, jakie mam odnośnie zębów psów i kotów: kamień i płytkę bakteryjną usuwa przede wszystkim duża ilość śliny o odpowiednim pH (innymi słowy zwierzęta ze złym składem śliny się tu nie wliczają) a nie samo tarcie zębów jako takie. Zatem wszystko, co będzie sprawiało, że zwierzę wytwarza zwiększoną ilość śliny, będzie pomagać.
U mnie zwierzaki dobrej suchej karmy nie gryzą. A więc nie wytwarzają śliny. Dlatego muszę im dawać coś do memłania np. suszone paski mięsa. Ale podstawą jest mokra karma (a po badaniach moczu wyszło, że dodatkowo muszę ją rozwadniać).
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10678
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Wto sie 01, 2017 17:16 Re: Jaka karma dla alergika na podstawie wyników badań?

Polecam przestawienie kotki na barfa - surowe mięso plus suplementy. Ja mam dwie alergiczki, w tym jedna z tendencją do zapalenia pęcherza (i ze względu na nią musiałam odpowiednio dobrać suplement wapnia - na szczęście barf daje możliwość dobrania składu mieszanki do konkretnego kota).
Co do problemów z zębami, mam wrażenie że z kotami jest jak z ludźmi, jeden nie będzie miał kamienia nazębnego niezależnie od tego co będzie jadł, a drugi będzie mieć cały czas problemy. Ofelia ma problemy z kamieniem, więc co jakiś czas go zdejmujemy (w tej chwili dostaje Stomodine na zęby). Carmen problemu już nie ma - bo nie ma zębów (ale u niej to nie kwestia diety).
wątek Księżniczki Ofelii i Małej Czarnej Carmen
viewtopic.php?f=46&t=213181 - cz. IX
Obrazek

MB&Ofelia

 
Posty: 33238
Od: Pt gru 09, 2011 9:20
Lokalizacja: Koszalin

Post » Wto sie 01, 2017 22:48 Re: Jaka karma dla alergika na podstawie wyników badań?

Ciężko będzie mi znaleźć czas na BARF, szczególnie dla jednego kota...

A gdybym tak mieszał karmę suchą i mokrą? W ciągu dnia jestem w pracy i korzystam z karmnika, więc te dwa posiłki mogłyby się składać z karmy suchej, a rano i na noc karma mokra.
Z suchych może polecana w tym wątku Wildcat Etosha lub Power of Nature, która również nie ma w swoim składzie nieporządanych alergenów. Jeśli chodzi o mokre karmy, to z lepszych, ale jeszcze nie tych kosztujących majątek znalazłem Feringa, GranataPet i Catz Finefood. Co o tym myślicie?
Martwię się tylko, że kotka nie będzie chciała w ogóle jeść suchego...

undeniable

 
Posty: 6
Od: Pon lip 31, 2017 7:20

Post » Śro sie 02, 2017 0:35 Re: Jaka karma dla alergika na podstawie wyników badań?

To są dobre karmy.
Dwa posiłki mokre (w razie potrzeby rozrzedzone wodą) i jeden suchy to nie jest zła opcja.
Niewiele jest kotów, które gdy dostaną mokrą karmę, to zupełnie rezygnują z suchej. Zazwyczaj problem jest odwrotny. Dlatego tym bym się nie przejmowała. Poza tym ważniejsze jest zdrowie kota, a nie powinien być on żywiony wyłącznie suchym jedzeniem. Bo pytanie, które zadałeś, sprowadza się do tego: lepiej ryzykować choroby nerek i nawracające problemy z pęcherzem u kota karmionego suchym jedzeniem i nieustannie odwodnionego, czy raczej ryzykować że przestanie lubić jedzenie które go odwadnia i będzie się domagać wyłącznie tego co zdrowe. Dla mnie odpowiedź jest prosta. Przejście na 3 mokre posiłki to nic strasznego ;)
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10678
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Czw sty 04, 2018 22:20 Re: Jaka karma dla alergika na podstawie wyników badań?

Hej ;)

Minęło już kilka miesięcy karmienia nową karmą, więc pomyślałem, że opiszę efekty.

Zdecydowałem się na karmę Power of Nature. Kotce smakowała, jednak miała po niej dość miękkie kupy oraz zdarzały się wymioty/biegunka.
Dodałem do tego mokrą GranataPet, ale stało się dokładnie tak jak się spodziewałem tzn. kotka przestała jeść suchą karmę :P Ostatecznie się jednak z tym pogodziłem i obecnie dostaje tylko mokrą GranataPet (dodatkowo rozrabianą z odrobiną wody). Od tamtego czasu problemy z układem pokarmowym występują sporadycznie. Mam nadzieję, że tak już zostanie :)

undeniable

 
Posty: 6
Od: Pon lip 31, 2017 7:20

Post » Czw sty 04, 2018 23:06 Re: Jaka karma dla alergika na podstawie wyników badań?

A ja tak na marginesie zapytam, gdzie się robi testy na alergię pokarmową (wawa) ?
kot też człowiek...
04.06.2018 Myszunia [*]
13.08.2013 Lesio [*]

color1

Avatar użytkownika
 
Posty: 1592
Od: Czw cze 27, 2013 11:52
Lokalizacja: wawa

Post » Czw sty 04, 2018 23:38 Re: Jaka karma dla alergika na podstawie wyników badań?

Testy alergiczne z krwi i odczulanie robi np. laboklin i vetlab. Myślę, że w większości lecznic (które współpracują z tymi laboratoriami) mają możliwość pobrania krwi i wysłania próbek i skierowania na badania.
Najpierw robią badania przesiewowe, po wynikach (z tej samej próbki, która jest przechowywana w labie) można się zdecydować na badania szczegółowe i sporządzenie indywidualnej "szczepionki" do odczulania (ale tylko na alergeny środowiskowe).

monikah

 
Posty: 944
Od: Pt kwi 10, 2009 17:54
Lokalizacja: Pruszków

Post » Czw sty 04, 2018 23:43 Re: Jaka karma dla alergika na podstawie wyników badań?

Robiłem badania w Vetlab. Wyglądało to tak, jak napisała monikah ;)

undeniable

 
Posty: 6
Od: Pon lip 31, 2017 7:20

Post » Pt sty 05, 2018 7:10 Re: Jaka karma dla alergika na podstawie wyników badań?

A czy prócz wymiotów/biegunki kotka miała jakiekolwiek inne symptomy alergii pokarmowej ? Np. drapanie, wylizywanie, zły stan skóry czy sierści ? Jakieś problemy z uszami ?
kot też człowiek...
04.06.2018 Myszunia [*]
13.08.2013 Lesio [*]

color1

Avatar użytkownika
 
Posty: 1592
Od: Czw cze 27, 2013 11:52
Lokalizacja: wawa

Post » Sob sty 06, 2018 17:03 Re: Jaka karma dla alergika na podstawie wyników badań?

Nie, tylko wymioty i biegunka, a następnie nietolerancje wykazały badania krwi.

undeniable

 
Posty: 6
Od: Pon lip 31, 2017 7:20




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: florka i 369 gości