STARSZY KOCUR Z OKROPNYMI WYNIKAMI WĄTROBOWYMI

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt lip 21, 2017 14:00 STARSZY KOCUR Z OKROPNYMI WYNIKAMI WĄTROBOWYMI

Dzwoniła do mnie koleżanka (niestety nie-komputerowa) i na razie podam tyle co powiedziała mi przez telefon.

Od kliku lat mieszka z nimi kot (wykastrowany), który (nie wiadomo jak długo) bytował jako kot wolnożyjący...
Kot w wieku, obecnie... kilkanaście lat (?)
na pewno więcej niż 10 lat ...

Pierwsze objawy - brak apetytu

U weta trudności z pobraniem krwi

Wyniki (wątrobowe koszmarne) - te co udało mi się spisać (prosiłam o przesłanie pełnych wyników oraz tego co zaordynował wet)

Bilirubina całkowita 12,01
ASPAT 660
ALAT 743,9


wiem tylko, że mocznik i kreatynina w normie.

Kot bojowy, na razie nie robiono USG, ponieważ ze względu na jego stan, wet nie chce podawać żadnej narkozy.

Dostaje kroplówki dożylne (jak dowiem się co i jak napiszę)...

Teraz (po 3-4 dniach) zaczął jeść i pić...

Diagnoza - na razie brak Wet wspominał nawet -o chorobie nowotworowej... ???

Może ktoś coś podpowie a ja jej przekażę, prosząc oczywiście o precyzyjniejsze dane.
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek

meksykanka

 
Posty: 6532
Od: Wto mar 08, 2011 1:13
Lokalizacja: Prawie Wa-wa

Post » Pt lip 21, 2017 20:12 Re: STARSZY KOCUR Z OKROPNYMI WYNIKAMI WĄTROBOWYMI

Brak apetytu... Ile czasu kot mógł nie jeść zanim były wykonane badania krwi?
Bo może być tak że obecne wyniki enzymów są spowodowane choćby częściowo dłuższym niejedzeniem. Jednak tak wysoka bilirubina sugeruje że o ile morfologia jest ok - to faktycznie z wątrobą coś poważnego się dzieje i to z gatunku "grubszych" problemów. Kot miał możliwość czymś się zatruć? Kiedy miał poprzednie badania?
Teraz na pewno trzeba go przepłukać, podawać coś silnego i skutecznego regenerującego wątrobę - ale jednak dążyć do wyjaśnienia przyczyny i tla tego co się dzieje.

Blue

 
Posty: 23494
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pt lip 21, 2017 21:35 Re: STARSZY KOCUR Z OKROPNYMI WYNIKAMI WĄTROBOWYMI

Bardzo dziękuję za sugestie. Rozmawiałam z koleżanką przez telefon.
Wygląda na to, że u kota duża poprawa, widać nawet, że żółtaczka się cofa. Jutro ma być robione USG. Książeczkę i wszystkie wyniki zostawiła w lecznicy, ale obiecała, że jutro mi wszystko sfotografują i prześlą mi na telefon, a przy okazji przekażą jakie wyniki USG.

Zatrucie raczej mało prawdopodobne. Pan doktor też na początku pytał, czy nie było jakichś zmian w domu, remontu, etc...
Sugerował, że może to mieć związek z jakąś chorobą pokleszczową.


Dodam, że kot jest niewychodzący a kleszcze miał kilka lat temu jako kot wolnożyjący...

Zauważyła, że kot miał mniejszy apetyt przez jakieś 3 dni przed zrobieniem badań... ale nigdy nie był zbyt łapczywy przy jedzeniu. Kilka miesięcy temu miał podstawowe badania...
Wydawało im się, że kot chudnie...
W domu jest jeszcze pies i 2 koty (z tym, że jeden z nich, też kocur, został dość niedawno przygarnięty również z ulicy i zmiany zachowania seniora także przypisywano częściowo pojawieniu się nowego domownika).

Jedyna nie do końca dobra wiadomość to taka, że kocur sporo się dziś najadł i nieco zwrócił, ale tylko ten jeden raz.

Czekamy na wyniki USG.
i dalszą poprawę.
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek

meksykanka

 
Posty: 6532
Od: Wto mar 08, 2011 1:13
Lokalizacja: Prawie Wa-wa

Post » Pt lip 21, 2017 22:34 Re: STARSZY KOCUR Z OKROPNYMI WYNIKAMI WĄTROBOWYMI

:ok:
Obrazek
Misia [*] u mnie 28.04.2017-14.06.2018

Meteorolog1

Avatar użytkownika
 
Posty: 3716
Od: Sob lis 23, 2013 0:42
Lokalizacja: Olesno (opolskie)

Post » Pon lip 24, 2017 18:13 Re: STARSZY KOCUR Z OKROPNYMI WYNIKAMI WĄTROBOWYMI

Dostałam zdjęcie tych wyników
Mam nadzieję, że uda mi się wstawić:

Obrazek

Telefoniczna informacja:

Kocur miał w sobotę USG.

Nie widać śladu guza...
natomiast stłuszczenie wątroby.

Kot dostaje coś moczopędnego (?)
i heparegen...
Niestety, podawanie pastylek bardzo, bardzo trudne...
a heparegen ma dostawać 2 razy dziennie.

Kot ma średnio dobry apetyt.
Według weta jego stan znacznie się poprawił, ale jeszcze przed nim daleka droga...

a podawanie pastylek to droga przez mękę,
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek

meksykanka

 
Posty: 6532
Od: Wto mar 08, 2011 1:13
Lokalizacja: Prawie Wa-wa

Post » Pon lip 24, 2017 20:04 Re: STARSZY KOCUR Z OKROPNYMI WYNIKAMI WĄTROBOWYMI

Macie dostęp do Ornipuralu? Może inna lecznica?
Jeśli to stłuszczenie, to kot powinien jeść wysokobiałkowy pokarm, taki dla rekonwalescentów. I w ogóle, musi jeść - często ale w małych ilościach najlepiej.To właśnie brak apetytu i niejedzenie jest przyczyną stłuszczenia wątroby (pierwotnie np. wskutek stresu bądź wtórnie do innej choroby). I należy monitorować poziom glukozy, potasu i fosforanów.

Yocia

 
Posty: 1598
Od: Sob sie 01, 2009 10:48




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Zeeni i 272 gości