Czy da sie kota zatrzymac blisko domu- przeprowadzka.

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro lip 19, 2017 20:02 Czy da sie kota zatrzymac blisko domu- przeprowadzka.

Czesc! Za dwa tygodnie przeprowadzamy sie z malego mieszkanka do duzego domu. Z naszym kotem, oczywiscie. Mocu ma 10 mcy- jest wykastrowany, zaczipowany i ma podstawowe szczepienia. Bardziej niz logistyka przeprowadzki, stresuje mnie to jak kot sobie poradzi, a przede wszystkim za zadne skarby nie chce by stal sie kotem wychodzacym ( prosze mnie zle nie zrozumiec, bo nie mam na celu obrazenia wlascicieli kotow wychodzacych), jednak ja osobiscie nie wyobrazam sobie, ze moj kot gdzies sobie chodzi. Caly dzien bym sie denerwowala. Okolica spokojna, ale jednak jezdza samochody, kilka kotow w okolicy wychodzacych.
Chcialam, zeby Mocu wychodzil TYLKO do ogrodu.
Wiem, ze kotu sie tego nie wytlumaczy, dlatego poczytalam troche i jedynym rozwiazaniem ( aha, to dom typowy angielski szeregowiec, wiec po bokach mam sasiadow, a ploty nie sa wysokie ) sa szelki i smycz (?). Poniewaz bedziemy duzo czasu spedzac w ogrodzie, nie chce sie zamykac, kota zostawiac w srodku, wiec on bylby na ogrodzie tylko w czyjejs obecnosci na tej smyczy ( nawet kupilam taka wyciagana 10m ).
A sam by nie zostawal, bo latwo bardzo moglby sie zwyczajnie na czyms powiesic z ta smycza.
Wiec czy to dobry pomysl? A moze jakies inne rady? Jestem osoba, ktora sie mocno trzesie nad kotem, ze tak ujme i nie wiem juz- nie chce siebie stresowac- ze gdzie jest kot, co robi. A z drugiej strony chcialam mu dac mozliwosc poznania troche zielonego swiata, nie tylko cztery sciany.

Prosze o porady, czy mam na cos szczegolnie zwrocic uwage przeprowadzajac sie z mieszkania do domu, co z ta smycza- czy to dobre rozwiazanie. I w ogole wszelkie, wszelkie info od znawcow kotow :)

Dziekuje.

Myopia

Avatar użytkownika
 
Posty: 21
Od: Pon lis 28, 2016 11:07

Post » Śro lip 19, 2017 20:54 Re: Czy da sie kota zatrzymac blisko domu- przeprowadzka.

Chyba sama sobie już udzieliłaś odpowiedzi ... nie da się na spokojnie, czyli na 100% zatrzymać kota blisko domu bez zabezpieczeń, licząc na rozsądek kota :201461 . W pierwszym okresie po przeprowadzce i tak raczej należałoby zamknąć kota w domu, żeby poznał nowy teren, niby ograniczony, ale i tak nowy i pewnie dużo większy niż dotychczas. Ja, próbowałam mojego kota w bloku wypuszczać na balkon na smyczy w szelkach ... nie zdało to egzaminu, bo smycz się wiecznie plątała, a ja i tak latałam na balkon sprawdzać co tam z kotem i rozplątywałam linkę. Oczywiście balkon został w krótkim czasie osiatkowany dokładnie. W domu z ogródkiem przemawia do mnie tylko woliera, szczególnie jak ogrodzenie jest niskie.

inaid

Avatar użytkownika
 
Posty: 134
Od: Nie lip 12, 2015 1:58
Lokalizacja: Gdańsk

Post » Śro lip 19, 2017 22:00 Re: Czy da sie kota zatrzymac blisko domu- przeprowadzka.

Ogródek można zabezpieczyć zakładając na szczycie płotu specjalną siatkę zagiętą pod kątem 45 stopni do wewnątrz ogródka.
Coś w tym stylu:
https://www.google.pl/search?q=zabezpie ... _sjMieh6qM:

Dodatkowo można na górę płotu zamontować pas pleksi by płot był śliski i kot nie mógł się wspiąć.

Bez zabezpieczeń kot typowo domowy, niewychodzący prędzej czy później pójdzie w długą i stanie mu się coś strasznego.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Czw lip 20, 2017 9:14 Re: Czy da sie kota zatrzymac blisko domu- przeprowadzka.

Dzieki za odpowiedzi! No wlasnie plot jest dosc wysoki, tylko z jednymi sasiadami, z ktorymi dziele plot- jest niski i drewniany. Takze moze w przyszlosci pomysle jak zabezpieczyc ta strone wlasnie. Musialabym pogadac z sasiadami :/ mam nadzieje, ze to spoko ludzie.

O wlasnie, ale rzucilo mi sie w oczy- sadzicie ze nie powinnam w pierwszych dniach kota w ogole wypuszczac do ogrodu? Bo tak jedna z Was napisala, o tym nie pomyslalam, bardziej sadzilam ze to lepiej iz on szybko pozna teren.

Ta pleksi u gory to tez fajny pomysl :)

Myopia

Avatar użytkownika
 
Posty: 21
Od: Pon lis 28, 2016 11:07

Post » Czw lip 20, 2017 10:35 Re: Czy da sie kota zatrzymac blisko domu- przeprowadzka.

Nie wypuszczać. Kot musi najpierw poznać wnętrze domu, oswoić się z nim, a potem z tym co widzi przez okno.
Ogród najpierw solidnie zabezpieczcie. A potem pod waszą kontrolą krótkie spacerki po ogródku.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Czw lip 20, 2017 11:03 Re: Czy da sie kota zatrzymac blisko domu- przeprowadzka.

milva b pisze:Nie wypuszczać. Kot musi najpierw poznać wnętrze domu, oswoić się z nim, a potem z tym co widzi przez okno.
Ogród najpierw solidnie zabezpieczcie. A potem pod waszą kontrolą krótkie spacerki po ogródku.

Kota nie powinno się wypuszczać 2-3 miesiące. Tak jak pisze milva b, kot musi się zapoznać z domem, jego zapachami, uspokoić i nawyknać do nowego miejsca i rytmu dnia. W między czasie załapuje rytm okolicy, "topografię" terenu, odgłosy dobiegające z zewnątrz. Przywyka do nich. oswaja sie z nimi i już go nie denerwują czy nie straszą. Kot od razu wypuszczonyjest zestresowany mocno i byle nie znany dźwięk może go wystraszyć i pójdzie w długą. Możesz nigdy go już nie spotać.
Co do płotu. Raczej nie znam kota co by płotu nie sforsował. Nie wiem jak twoj jest wysoki ale jeden z moich tymczasów ( a nawet nie jeden) bez problemów wskakiwał, bez wybicia, na regał około 2 metry mający. Z podłogi wprost. Są cholery, które nauczą się bo ciekawosć kota jest wielka.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55324
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Czw lip 20, 2017 12:09 Re: Czy da sie kota zatrzymac blisko domu- przeprowadzka.

Dlatego warto zadać sobie trochę trudu i płot zabezpieczyć. A można to zrobić skutecznie, tak, że własny kot nie wyjdzie i obce nie wejdą również.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 202 gości