Kotka 10 tygodni sika do łóżka

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon lip 17, 2017 22:25 Kotka 10 tygodni sika do łóżka

Witam
to mój pierwszy post na forum. Od soboty posiadam 10 tygodniową kotkę która żyła na działkach załatwiała się gdzie chciała żywiła tym co ktoś jej rzuci. Problem jest z tym że jak wskakuje na łóżko to sika zanoszę ją wtedy do kuwety żeby się nauczyła. W niedziele jak byłam w domu było ok. siku i kupkę robiła w kuwetę. Lecz dziś w poniedziałek po moim powrocie z pracy już 3 razy załatwiła się w łóżko, nie wiem co może to powodować skoro kupkę robi do kuwety i w niedziele cały czas się załatwiała do kuwety. Nie wiem czy ona robi na złość? bo ja zostawiłam samą? czy może są to jednak jakieś problemy z pęcherzem i tutaj moje kolejne pytanie jak pobrać kotce mocz do takiego badania? i czy jest to duży koszt? Dodam że kotka sika tylko przy mnie, tylko na pościel. I nie mam możliwości odseparowania jej od łóżka ponieważ mieszkam w kawalerce i jedynym wyjściem było by zamknięcie jej w łazience a wiadomo ta opcja odpada. Czy może jest to stres po zabraniu jej od rodzeństwa i mamy?

kalin89

Avatar użytkownika
 
Posty: 6
Od: Pon lip 17, 2017 22:05

Post » Wto lip 18, 2017 18:16 Re: Kotka 10 tygodni sika do łóżka

Mocz do badania najlepiej"ukraść" spod kota - gdy kot zacznie sikać należy podstawić pod kuper chochelkę/płaski pojemnik (uprzednio wyjalowiony) i najlepiej natychmiast zanieść do laboratorium.

W lanie pojawiło się kilka podobnych wątków o sikaniu w niepożądanym miejscu- jest na tych 2wątkach sporo porad, poczytaj.

Zamknięcie w łazience czyli edukacyjne -ograniczanie przestrzeni czasem przynosi dobre skutki.ale to trzeba dobrze zaaranżować.

---------
edit: W lanie = właśnie (ech słownik :roll: )
Ostatnio edytowano Wto lip 18, 2017 23:02 przez Rakea, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek Obrazek
PRZEPRASZAM ZA BRAK POLSKICH ZNAKOW.

Rakea

Avatar użytkownika
 
Posty: 4915
Od: Śro lis 14, 2007 23:56
Lokalizacja: Praga nad Wisłą

Post » Wto lip 18, 2017 20:43 Re: Kotka 10 tygodni sika do łóżka

Nie chciałabym jej zamykać bo nie dość że zabrałam ją od mamy i rodzeństwa, 9 godzin nie ma mnie w domu wiec mozemy spedzić ze sobą tylko 6 godzin a reszta to by było siedzenie w łazience która ma 2m2... A tak przynajmniej ze mną śpi i nie czuje sie samotna chyba zapomniałam wspomnieć że ona wymaga dużo uwagi cały czas chce na kolanka chce być głaskana ogólnie pieszczoch.. jak poszłam się kąpać w pierwszym dniu czyli w niedziele i zostawiłam ją samą na 30 min to miauczała bo była sama :( a reszte dnia na kolankach+ jakieś wygibasy za ogonem ale przy mnie. jak wychodzę idzie spać.

kalin89

Avatar użytkownika
 
Posty: 6
Od: Pon lip 17, 2017 22:05

Post » Wto lip 18, 2017 21:01 Re: Kotka 10 tygodni sika do łóżka

W lanie? co to takiego? Czytałam wątki na tym forum ale w większości dotyczą kotków które są już jakiś czas w domu i nagle zaczynają sikać poza kuwetą. Nie znalazłam takiego problemu przy kociaku który pierwszy tydzień jest w nowym miejscu. Martwię się czy to nie jest ze stresu że po pierwsze jest sama a po drugie zabrałam ją od mamy i rodzeństwa. Boje się że się nie przyzwyczai do nowej sytuacji. Ps. Kołdrę zmieniłam na koc jak na razie nie sika. Ale poduszki nie wiem jak zastąpić..hmm

I jeszcze mam kolejne pytanie bo już nie wiem z czym to może być problem i wszystko analizuje. Czy to może być tak że jak ona była na działkach i załatwiała się gdzie chciała to że po prostu żwirek jej nie odpowiada? czy wtedy w ogóle by się do tego nie załatwiała? bo kupkę robi w żwirek a siusiu na pościeli.

kalin89

Avatar użytkownika
 
Posty: 6
Od: Pon lip 17, 2017 22:05

Post » Wto lip 18, 2017 21:14 Re: Kotka 10 tygodni sika do łóżka

A jaki mała ma żwirek i jaką kuwetę? Gdzie kuweta jest ustawiona?
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto lip 18, 2017 21:18 Re: Kotka 10 tygodni sika do łóżka

Spróbuj wymienić pościel ma świeżo wypraną i mocno pachnącą proszkiem.
Nie żartuję.

Możesz też jej zaproponować obok kuwety inną miękką alternatywę do siusiania -- podkład
Obrazek
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23734
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Wto lip 18, 2017 21:36 Re: Kotka 10 tygodni sika do łóżka

dziękuje za tak szybkie odpowiedzi :) żwirek : Cat's Best EcoPlus, żwirek zbrylający a kuweta jak na zdjęciu poniżej w ogóle mi sie wydaje że jest za mała bo kotka rozsypuje na około żwirek a malutka jest bo waży niecały kilogram. Kuwete ustawiłam w pokoju żeby nie miała za daleko do łazienki a z czasem chciałam ją tam przenieść. W sumie pokój ma pewnie z 15m2 i w nim jest i łóżko i kuweta na jedzonko chodzi do kuchni to już opanowała :) Na pewno spróbuje z tymi podkładami :) jeden podkład wystarczy? czy rozłożyć po całej podłodze? Przepraszam za tak głupie pytania ale pierwszy raz jestem w takiej sytuacji. Wcześniej miałam kotka Tigera, 17 lat był ze mną, nie było takich problemów pewnie przez to że mieszkałam w domku z ogródkiem więc wychodził na zewnątrz by załatwić swoje potrzeby:) nie umiem jednak wstawić zdjęcia kuwety wiec podam jej nazwę - Savic Iriz kuweta dla kota(taka szara z białym rantem)

kalin89

Avatar użytkownika
 
Posty: 6
Od: Pon lip 17, 2017 22:05

Post » Śro lip 19, 2017 0:29 Re: Kotka 10 tygodni sika do łóżka

Ja bym dołożyła jeszcze jedną kuwetę przynajmniej na jakiś czas. Czy obecna kuweta stoi w ustronnym miejscu, gdzie nic małej nie rozprasza?
Bo może jest za bardzo na widoku? To kuweta odkryta, tak? Może jej trzeba kuwety z daszkiem, takiej bardziej intymnej?
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro lip 19, 2017 6:10 Re: Kotka 10 tygodni sika do łóżka

Jeden podkład wystarczy, nawet połówka.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23734
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Śro lip 19, 2017 7:13 Re: Kotka 10 tygodni sika do łóżka

Spróbuje z tymi podkładami :) a kuweta jest odkryta i jest w mało intymnym miejscu, bo bałam się że nie trafi do kuwety. Dziś przestawię ją do łazienki i zobaczymy czy będzie lepiej.
A jeszcze mam jedno pytanko nie wiem czy tutaj moge pisać czy powinnam zakładać osobny temat. Kotka ma biegunkę od poniedziałku myślałam na początku że to od odrobaczania które było w sobote. Zadzwoniłam do weterynarza i kazał we wtorek jak pojde do pracy zostawić jej tylko wode ze smectą bez jedzonka, tak też zrobiłam. Po pracy dałam jej jeść(Taste of the Wild Rocky Mountain Feline) i po 3 godzinach biegunka. Więc to chyba po karmie, na noc podałam jej już co innego (karmę mokrą Carny kitten) i dziś z rana znów biegunka. Powinnam iść do weterynarza? czy poczekać kilka dni i może się przyzwyczai do Carny?

kalin89

Avatar użytkownika
 
Posty: 6
Od: Pon lip 17, 2017 22:05

Post » Śro lip 19, 2017 9:51 Re: Kotka 10 tygodni sika do łóżka

Idź do lekarza. Najlepiej z próbką kupy.
Biegunka może szybko odwodnić malucha.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23734
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Pt lip 21, 2017 0:28 Re: Kotka 10 tygodni sika do łóżka

Byłam u weta i dał dwa leki :(nifurokzazyd i bioprotect) wcześniej przez dwa dni była na smekcie ale to nie pomogło, poszłam zanieść kupkę ale podobnież trzeba zebrać minimum z 3 dni żeby coś wyszło więc w sobotę idę zanieść próbki bo jutro ta pani nie pracuje. A i wet polecił mi karmę royal canin na problemy żołądkowe. chyba jutro ja kupię bo Nelka ma biegunkę od poniedziałku a od środy to po porostu z niej leci i załatwia się z 8 razy dziennie. A ta karma podobnież pomaga. I nie wiem czy w ogóle jest sens badania kupki bo pani wet powiedziała że ogólnie w większości wypadków nawet jak są jakieś problemy to w badaniu kupki nie wychodzą. i Ze ma 20 lat doświadczenia i ogólnie może z 5% przypadków wychodzi przy tym badaniu wiec nie wiem czy jest sens robić to ... tak szczerze to boje się o koszta i zastanawiam się czy nie lepiej zrobić krew. Przyznam że koszta trochę mnie przerosły i nie spodziewałam się takiego wydatku w 1 tyg posiadania kotka..:(

kalin89

Avatar użytkownika
 
Posty: 6
Od: Pon lip 17, 2017 22:05

Post » Pt lip 21, 2017 9:40 Re: Kotka 10 tygodni sika do łóżka

Jeśli te leki nie podziałają, porozmawiaj z lekarką o profilaktycznym odrobaczeniu preparatem, który likwiduje lamblie.
Swoją drogą 10-tygodniowy kociak jest jeszcze mały (w sensie małej objętości krwi w kocie :wink: ) i wielu lekarzy woli poczekać z jej pobieraniem do badań (o ile nie są absolutnie konieczne), póki zwierz nie będzie większy i w dobrej kondycji.

Odkarm na monodiecie*, ew. spróbuj podawać trochę gotowanego indyka (kurczaka odradzam, często uczula), porządnie odrobacz.
*Podobno Royal Canin Gastro (czy jakoś tak) się sprawdza, ja nie wiem, nie stosowałam.
Duże doświadczenie w opiece nad malcami z biegunką ma dorcia44 memberlist.php?mode=viewprofile&u=8950, zagadnij ją na pw. Na pewno Ci pomoże.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23734
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Pt lip 21, 2017 11:08 Re: Kotka 10 tygodni sika do łóżka

Jest sens robić badania kału, weterynarz opowiada głupoty. Trzeba wysłać kupę do dobrego labu na tzw. profil biegunkowy i zbadają wszystko: lamblie, kokcydia i rzęsistka.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: ametyst55, Google [Bot], Wasylisa i 260 gości