Sikanie na łóżko

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon lip 17, 2017 15:10 Sikanie na łóżko

Cześć,

Jakiś czas temu przygarnęłam wraz z moimi współlokatorami małą kotkę - miała 1,5 miesiąca.
Problem zaczął się już pierwszej nocy, obsikała mi poduszkę i kołdrę. Umie korzystać z kuwety, normalnie załatwia tam potrzeby, ale raz na dzień ni stąd ni zowąd jest na moim łóżku i bez pardonu sika :D
Myślałam, że może chce przekazać, że jest głodna. Ale zaczęłam jej zostawiać miskę pełną suchej karmy na całą noc. Na jeden dzień zadziałało, nic nie narobiła. Ale później na weekend wyjechałam a ona znowu zostawiła ślad...
Często się z nią bawię, głaszczę, umilam czas, pamięta że daję jej jedzenie. Problem jest taki, że każdy współlokator poświęca jej tyle samo czasu, a nawet uzgodniliśmy, że pozostaje pod "prawną" opieką drugiej współlokatorki, która z nią śpi i u niej się nie załatwia. Tylko i wyłącznie u mnie. Czasem robiła to przy nas jak siedzieliśmy w pokoju.
Nie wiem z jakiego powodu to robi. Czy ktoś miał podobny problem? Jeśli chodzi o zdrowie to wszystko jest w jak najlepszym porządku.
Nie wiem czy to, że mam sam materac bez łóżka na podłodze ma znaczenie. Może myśli ze to na jej wysokości i może sobie tam sikać? :D

gosiakon

 
Posty: 7
Od: Pon lip 17, 2017 14:57

Post » Pon lip 17, 2017 16:51 Re: Sikanie na łóżko

Hej,

w jaki sposób sprawdziliście, że ze zdrowiem wszystko ok? Badania krwi?
Mocz oddany do analizy?
Wątek tęczowych kotów do adopcji: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=13&t=164847

Madie

Avatar użytkownika
 
Posty: 4540
Od: Pon wrz 10, 2007 17:35
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon lip 17, 2017 18:12 Re: Sikanie na łóżko

Miejsce zasiusiane trzeba dokładnie pozbawić zapachu moczu. Jeśli nie, kotka uzna je za dodatkową kuwetę i będzie tam wracać. Zwykłe pranie nie wystarczy. Kot wyczuje zapach moczu niewyczuwalny dla ludzkiego nosa. Zwykły ocet skutecznie niweluje zapachy.
Mały kotek może czasem nie zdążyć do kuwety. Można postawić przejściowo dodatkową w pobliżu miejsca, gdzie zdarzały się wpadki

Alija

 
Posty: 2189
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon lip 17, 2017 20:03 Re: Sikanie na łóżko

kot to bardzo delikatne, wrażliwe stworzenie.

oczywiście zdrowie kota należy zbadać laboratoryjnie a nie "organoleptycznie" (patrz post Madie).
i oczywiście kot może sikać bo materac leży na podłodze (zwłaszcza jeśli inne łóżka są na stelażach), spróbuj zakrywać czymś łóżko, stawiać w pobliżu kuwetę itp.

a z innej beczki:
gosiakon, a Ty jesteś zdrowa? - ja tak serio pytam, bo jeśli kot osikuje tylko Twoje łóżko, może coś ją niepokoi w Twoim zapachu.
Nos kota jest czulszy niż nasz, i potrafi wytropić najdziwniejsze związki chemiczne, a kot czasem sika, gdy zapach w danym miejscu wydaje mu się niepokojący/nieprzyjazny (wtedy niejako swoim zapachem/moczem oswaja to miejsce).
czy to obsikanie poduszki i kołdry pierwszej nocy wydarzyło się gdy Ty tam spałaś?
Obrazek Obrazek
PRZEPRASZAM ZA BRAK POLSKICH ZNAKOW.

Rakea

Avatar użytkownika
 
Posty: 4915
Od: Śro lis 14, 2007 23:56
Lokalizacja: Praga nad Wisłą

Post » Wto lip 18, 2017 7:32 Re: Sikanie na łóżko

Byliśmy u weterynarza, zrobiliśmy podstawowe badania - krew, mocz i wszystko wyszło w porządku, sam weterynarz stwierdził ze z kotkiem nie ma żadnych problemów zdrowotnych.

Tez obstawiałam na poczatku ze mogła zwyczajnie nie zdążyć ale jak śpi u koleżanki w pokoju to ma zdecydowanie dalej do kuwety a jakoś nigdy u niej nie nasikala :( moj pokój jest tuż obok łazienki i czasem zdarzały sie takie sytuacje ze w nocy miałam zamknięte drzwi i rano jak tylko je otworzyłam to nie minęły 3 minuty a ona juz narobiła.

Pierwszej nocy nasikala mi na poduszkę i łóżko wtedy kiedy spałam tam z nia. Pokój dziele jeszcze z moim chłopakiem Wiec może to o niego chodzi? Np. Pot? Czy to nie ma znaczenia?

gosiakon

 
Posty: 7
Od: Pon lip 17, 2017 14:57

Post » Wto lip 18, 2017 7:34 Re: Sikanie na łóżko

Ostatnim razem nawet zamieniliśmy sie pościelą. Spaliśmy pod koleżanki kołdra a nie nasza i rownież nasikala.

gosiakon

 
Posty: 7
Od: Pon lip 17, 2017 14:57

Post » Wto lip 18, 2017 18:05 Re: Sikanie na łóżko

Może o chłopaka chodzi. Pot oczywiście ma znaczenie.

Żeby było jakoś miarodajne musielibyście wymienuc posciel, i najlepiej materace, i pójść spać do koleżanki a ona do was.
Obrazek Obrazek
PRZEPRASZAM ZA BRAK POLSKICH ZNAKOW.

Rakea

Avatar użytkownika
 
Posty: 4915
Od: Śro lis 14, 2007 23:56
Lokalizacja: Praga nad Wisłą

Post » Wto lip 25, 2017 18:00 Re: Sikanie na łóżko

Mam podobny problem z kicią. Polecam usg pęcherza i nerek i mocz z antybiogramem. Dodatkowo poczytaj o SUK.

martaffe

 
Posty: 49
Od: Pon lut 22, 2016 14:36

Post » Wto lip 25, 2017 21:26 Re: Sikanie na łóżko

U nas też niestety pojawił sie taki problem. U nas jednak chodzi o kuwetę. Jeśli zrobi do niej siku i się od razu nie wyjmie, drugi raz nie pójdzie. A jeśli od razu nie wyjmie się kupki i reszta żwirku przejdzie zapachem, to już kaplica. Trzeba wymieniać całość i myć kuwetę :(. To uciążliwe. Kotka zostaje sama na 3-4 godziny i jeśli w tym czasie coś tam zrobi, to następna porcja np.siku, jest robiona za łóżkiem itp. Nie wiem co robić, nie możemy pozwolić sobie na to by sikała wszędzie, bo mieszkanie jest po remoncie. Zastanawiam się czy pochłaniacz zapachów pomoże, albo jakiś żwirek pochłaniający zapachy...??
Trafił nam się mega wybredny kotek :(

Kociara 2017

 
Posty: 24
Od: Pt lip 21, 2017 9:00

Post » Wto lip 25, 2017 21:27 Re: Sikanie na łóżko

I jeszcze jedno- Kotka sikała też na łózko, ale wszystko zostało wyprane a łózko psikamy odstraszaczem i nawet nie wchodzi na pościel.

Kociara 2017

 
Posty: 24
Od: Pt lip 21, 2017 9:00

Post » Wto lip 25, 2017 22:41 Re: Sikanie na łóżko

Kociara a jakiego żwirku używacie? Może silikon byłby dobrym rozwiązaniem? Proponuję też tymczasowo 2 kuwetę postawić.
Wątek tęczowych kotów do adopcji: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=13&t=164847

Madie

Avatar użytkownika
 
Posty: 4540
Od: Pon wrz 10, 2007 17:35
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw lip 27, 2017 22:13 Re: Sikanie na łóżko

Kociara, spróbuj zmienić żwirek, u mnie sprawdził się benitonowy, mój kotek nie lubił jak jest mokro w kuwecie. Mając benitonowy on sobie łapka zasypuje i nawet nie widać by tam coś było zrobione, ponadto nie czuć brzydkiego zapachu. Ewentualnie postaw druga kuwete.

Wenecja34

 
Posty: 3
Od: Czw lip 27, 2017 20:12

Post » Pt lip 28, 2017 8:30 Re: Sikanie na łóżko

Jedna z naszych kotek też sika w różnych miejscach. Wystarczy, że gdzieś leży pozostawiona nieopatrznie reklamówka, worek foliowy albo jakieś papiery - dla niej miejsce idealne. Często wskakuje na moje biurko, na którym leżą czasami jakieś rachunki, notatki. No i buty na korytarzu. U nas jednym z problemów jest niewystarczająca ilość kuwet. Obserwowałem wielokrotnie jak Zuzia chodzi od kuwety do kuwety szukając miejsca, bo coś jej nie pasowało. Z drugiej jednak strony, gdy mieszkaliśmy jeszcze na wsi i kociaki były wychodzące i załatwiały się na dworze, to Zuzi też zdarzało się nasikać w różne miejsca w domu.

loremi

 
Posty: 46
Od: Pon kwi 27, 2009 22:56
Lokalizacja: Toruń

Post » Wto sie 01, 2017 7:25 Re: Sikanie na łóżko

Używamy niebieskiego , zbrylającego Benka. Kotka próbuje załatwić się z rana na łóżko. Biega wcześnie jak szalona i pomiałkuje. Kiedy jej pilnuję, pomiziam, poprzytulam, idzie po jakiś 30 min do kuwety. Teraz mamy w mieszkaniu dwie, odkryte. Ale mimo to coś jej nie pasuje. Nie ma tak że idzie i robi, tylko chodzi, pomiałkuje a potem obwąchuje kuwetę i po jakimś czasie robi. Mam wrażenie że woła to siku... Może chcę na dwór? Nie wiem jak była nauczona, to znajdka której z trójki porzuconych maluchów nikt nie chciał, bo była dziewczynką.

Kociara 2017

 
Posty: 24
Od: Pt lip 21, 2017 9:00

Post » Nie sie 13, 2017 22:48 Re: Sikanie na łóżko

Problem z kuwetą się chyba wyjaśnił. Było za mało żwirku Już od dłuższego czasu mała bryka w nocy w całym domku. I jest ok. Teraz kolejny test bo przed nią wprowadzenie drugiego kota do domu....

Kociara 2017

 
Posty: 24
Od: Pt lip 21, 2017 9:00




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: kasiek1510 i 454 gości