Mały kociak używa kuwety, ale też sika w kącie.

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon lip 17, 2017 14:19 Mały kociak używa kuwety, ale też sika w kącie.

Witam wszystkich :) Mój kociak ma 3 miesiace, jest ze mną od 3 tygodni. Nauczyłam go używania kuwety, ale problem w tym , że upodobał sobie kąt mojej sypialni i tam raz dziennie sika . Ma dwie kuwety czyszczone na bieżąco w miejscu , które sam sobie wybrał. Jest na 100% zdrowy, miał robione badania, więc fizyczny problem odpada. Każdy z domowników zapewnia mu 100% uwagi, nigdy nie jest i nie był karcony. W ciągu całego dnia chodzi do kuwet, to sikanie zdarza się tylko rano gdy wszyscy spia. Mąż wstaje o 4 i podłoga sucha ja wstaje o 6 i już mokro. Myślałam żeby postawić w tym kącie kuwetę i ja stopniowo przesuwać, ale niestety po paru dniach kuweta znajdzie się w takim miejscu, że kot się do niej może zniechęcić . Z kotem do behawiorysty nie pojadę bo jest bardzo daleko od mojego miejsca zamieszkania , a mój koci syn niestety nie toleruje podróżowania. Z domu też nic nie ubyło ani nie przybyło wszystko jest bez zmian. Proszę doświadczonych o jakieś rady jak temu zaradzić i o co może chodzić bo mi już się pomysły wyczerpały .

homicidal_queen

 
Posty: 5
Od: Pon lip 17, 2017 14:01

Post » Pon lip 17, 2017 14:44 Re: Mały kociak używa kuwety, ale też sika w kącie.

Zakładam, że jeszcze nie był kastrowany ze względu na wiek?

bea3

 
Posty: 4143
Od: Śro cze 26, 2013 12:23
Lokalizacja: opolskie

Post » Pon lip 17, 2017 14:45 Re: Mały kociak używa kuwety, ale też sika w kącie.

Dokładnie, weterynarz stwierdził, że jeszcze czas.

homicidal_queen

 
Posty: 5
Od: Pon lip 17, 2017 14:01

Post » Pon lip 17, 2017 18:08 Re: Mały kociak używa kuwety, ale też sika w kącie.

Jeśli wyniki są w porządku (wyniki były robione niedawno), to zakładam, że kotek zaczyna znaczyć teren. Czy pytaliście weterynarza? U mnie tak była do momentu kastracji.

bea3

 
Posty: 4143
Od: Śro cze 26, 2013 12:23
Lokalizacja: opolskie

Post » Pon lip 17, 2017 18:58 Re: Mały kociak używa kuwety, ale też sika w kącie.

A ja bym dołożyła jednak kolejną kuwetę w ten kąt. I nie przesuwałabym jej przez kilka tygodni by upewnić się, że kociak do niej trafia i nie załatwia się już nigdzie indziej poza kuwetami.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto lip 18, 2017 8:10 Re: Mały kociak używa kuwety, ale też sika w kącie.

Według weterynarza na znaczenie terenu jest jeszcze za wczesnie. Z wielu względów kuweta nie może stać w tym miejscu. Prawdopodobnie badania moczu będę musiała powtórzyć ponieważ wczoraj wieczorem i dziś rano kicul zesikał się na łóżko :/ i będąc w kuwecie zaczął miauczeć, nie wiem tylko czy to był problem z sikaniem czy poprostu chciał mnie przywołać żeby się z nim bawić .

homicidal_queen

 
Posty: 5
Od: Pon lip 17, 2017 14:01

Post » Wto lip 18, 2017 10:32 Re: Mały kociak używa kuwety, ale też sika w kącie.

Oprócz badania moczu warto zrobić też USG.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto lip 18, 2017 16:09 Re: Mały kociak używa kuwety, ale też sika w kącie.

Jeśli płacze w kuwecie to raczej nie wzywa do zabawy. Z reguły jest to oznaka chorobowa. Prócz moczu zrób morfologie z biochemia i rozmaz manualny.
Wet zbadał go dokładnie? Gardło, temperatura...
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55324
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Wto lip 18, 2017 19:12 Re: Mały kociak używa kuwety, ale też sika w kącie.

Tak był badany dokladnie. Był przygarnięty z ,,dobrego" domu, ale wyglądał jak kupka nieszczęścia. Oko zaropiale, miał na nie Torbadex. Dziś nie miauczał w kuwecie , w kątach i na łóżku sucho. Może ja też jestem przewrażliwiona bo to mój wyczekany kociak.

homicidal_queen

 
Posty: 5
Od: Pon lip 17, 2017 14:01

Post » Śro lip 19, 2017 14:32 Re: Mały kociak używa kuwety, ale też sika w kącie.

Mój Gucio w podobnym wieku zaczął znaczyć. Powtórz badania, daj znać.
Tobradex to silny lek, już nie kropisz mu oczu?

bea3

 
Posty: 4143
Od: Śro cze 26, 2013 12:23
Lokalizacja: opolskie

Post » Pt lip 21, 2017 14:57 Re: Mały kociak używa kuwety, ale też sika w kącie.

Wszystkie badania wyszły prawidłowo, USG nic nie wykazało . Wet zasugerował behawioryste, ale póki co to nie realne bo najbliższy jest 90 km od mojej miejscowości , a Kintek nie znosi podróżować 20km do weta do straszna rozpacz. Torbadexem już nie kropie, miał zalecone na tydzień . Oczko już zdrowe. Cóż pozostaje mi jedynie przymykać oko na wpadki, choć póki co chodzi regularnie do kuwety.

homicidal_queen

 
Posty: 5
Od: Pon lip 17, 2017 14:01

Post » Pt lip 21, 2017 18:01 Re: Mały kociak używa kuwety, ale też sika w kącie.

Do behawiorysty się nie jedzie :) To behawiorysta przyjeżdża do domu by dokładnie poobserwować kota w warunkach domowych.

A kuweta dodatkowa jest? Jeśli nie, to postaw mu kolejną. Kociak może być samotny i przez to frustrowany bez towarzystwa drugiego kota do zabaw. Może nie pasować mu dotychczasowa kuweta albo może mu do niej czasem za daleko i potrzebna druga i trzecia. Może żwirek warto do jednej z kuwet wsypać inny? Jakiś bardzo miękki, delikatny dla łapek, np. World's Best lub Golden Grey? Może coś mu nie pasuje w otoczeniu, czegoś się boi i ten strach pokazuje sikając?

Przyczyn może być wiele. Właśnie od tego są dobrzy behawioryści by posiedzieć z kotem i przyjrzeć się jego zachowaniom i reakcjom.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Czw lip 27, 2017 20:31 Re: Mały kociak używa kuwety, ale też sika w kącie.

Witam, nie jestem ekspertem w tej dziedzinie ale miesiąc temu podobny problem przerabialam z moim 2,5 miesięcznym Milusiem. Przeczytałam w Internecie setki artykułów i wreszcie udało się. Kotek sikał do kuwety rano jak wstawał ale w południe sikał juz w dywan.
Pomogła zmiana zwirku na żwirek bentonitowy. Mój kotek po prostu lubił mieć w kuwecie zawsze sucho a żwirek drewniany mu tego nie zapewniał. Oczywiście wyszkolil nas, że te kulki mokrego zwirku należy systematycznie usuwać, bo w kuwecie ma byc zawsze czysto i sucho. Ponadto dywany zostaly skrupulatnie wyprane, zwinìete i schowane.
Kot jak raz wysika się w jednym miejscu i zapachu się nie usunie to będzie wracał w to samo miejsce. My możemy myć podłogę i dla nas może być czysto ale kot ma bardziej wyczulony węch.
Proponuję skrupulatnie umyć to miejsce najlepiej środkami usuwajacymi zapach moczu i postawić kwiatka lub inną rzecz oraz popracować nad zwirkiem.
Obserwować jego reakcje w kuwecie. Mój kotek sam pokazał nam co jest nie tak. Po prostu położył łapkę na zwirku, spojrzał na nas, zamialczal i uciekł. To był sygnał, że coś jest nie tak w kuwecie.

Wenecja34

 
Posty: 3
Od: Czw lip 27, 2017 20:12




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bianka 4, Google [Bot], kotcsg i 170 gości