Kotka po kastracji nie załatwia się do kuwety.

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob lip 15, 2017 9:34 Kotka po kastracji nie załatwia się do kuwety.

Witam wszystkich forumowiczów,

Wczoraj moja kotka Freya miała zabieg kastracji. Po odebraniu kotki od weterynarza (godz.16), Freya zachowywała się normalnie mimo swojego złego samopoczucia. Tak jak polecił weterynarz od razu założyłam kotce kołnierz, żeby nie mogła uszkodzić swojej rany po kastracji. Kotce nie za bardzo spodobał się kołnierz i od momentu założenia stała się nieszczęśliwa i próbowała go ściągnąć. Mimo moich obaw, kotka już od wczoraj miała apetyt, lecz od wczoraj ani razu nie skorzystała ze swojej kuwety. Dzisiaj rano weszła do kuwety 2 razy ale nie załatwiła tam swojej potrzeby. Moim zdaniem jest to spowodowane tym, że nosi kołnierz i w ten sposób próbuje się jakoś zbuntować. W poniedziałek mamy wizytę kontrolną u weta, ale nie wiem czy czekać do tej wizyty czy skontaktować się z wetem wcześniej z powodu tego problemu z kuwetą.

Nie wiem co robić - przeżywam tą kastrację gorzej niż moja kotka. Mieliście podobny problem?

Dziękuję i pozdrawiam.

Paulina24

Avatar użytkownika
 
Posty: 12
Od: Sob lip 15, 2017 9:19

Post » Sob lip 15, 2017 10:29 Re: Kotka po kastracji nie załatwia się do kuwety.

Dlaczego kołnierz a nie kaftanik? Kołnierz moim zdaniem bardziej stresuje kota. Po sterylce kaftanik to standard. Wet powinien sam go zaproponować. Są w różnych rozmiarach

Może zdejmij kołnierz na chwilę, dopóki kotka nie skorzysta z kuwety. Tylko pilnuj, żeby nie rozlizała ranki

Alija

 
Posty: 2190
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob lip 15, 2017 10:41 Re: Kotka po kastracji nie załatwia się do kuwety.

Dzięki za odpowiedź. Mieszkamy w Wielkiej Brytanii i niestety tutaj weterynarze oferowali tylko kołnierze.

Paulina24

Avatar użytkownika
 
Posty: 12
Od: Sob lip 15, 2017 9:19

Post » Sob lip 15, 2017 11:10 Re: Kotka po kastracji nie załatwia się do kuwety.

Bywa, że kotka nie interesuje się ranką i nie są potrzebne żadne zabezpieczenia. Obserwuj koteczkę, może kołnierz nie będzie konieczny lub zakładaj tylko okresowo.

Alija

 
Posty: 2190
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob lip 15, 2017 11:29 Re: Kotka po kastracji nie załatwia się do kuwety.

Zdjęliśmy kotce na chwilkę kołnierz i od razu chciała lizać ranę. Zauważyłam że dzisiaj lepiej znosi całą sytuację z kołnierzem, ponieważ nie próbuje go ściągać i się przyzwyczaiła. Nadal zastanawia mnie dlaczego kotka nie chce się w ogóle załatwiać :(

Paulina24

Avatar użytkownika
 
Posty: 12
Od: Sob lip 15, 2017 9:19

Post » Sob lip 15, 2017 21:23 Re: Kotka po kastracji nie załatwia się do kuwety.

Ja swojej pierwszej kotce zakupiłam kołnierz, który zdemolowała w parę godzin :)
Kaftanik zdecydowanie lepszy, ale ja miałam dwa i co dwa dni zmieniałam na przemian je piorąc.
Może to być spowodowanie bólem. Podajesz jej jakiś środek przeciwbólowy ?

Chikita

 
Posty: 6447
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Nie lip 16, 2017 7:21 Re: Kotka po kastracji nie załatwia się do kuwety.

Może pomógłby kołnierz z filcu, usztywniany? Byłam w UK i opiekowałam się kotem znajomej, mała bardzo się drapała więc zakładałam jej ten kołnierz i było "po kłopocie". Ale nie było problemu z kuwetą i z jedzeniem. Chyba, że już macie filcowy kołnierz, skoro mieszkacie w UK :ok:

bea3

 
Posty: 4144
Od: Śro cze 26, 2013 12:23
Lokalizacja: opolskie

Post » Nie lip 16, 2017 10:21 Re: Kotka po kastracji nie załatwia się do kuwety.

Dziękuje za odpowiedzi. Wczoraj wieczorem zdjęliśmy kotce kołnierz i postawiliśmy ją obok kuwety i na szczęście zrobiła siku. Możliwe, że nie chce zrobić kupki z powodu bólu. Podajemy jej lek Metacam - wczoraj dostała go do jedzenia i od razu jej apetyt zmalał i nie zjadła wszystkiego (możliwe że nie zjadła/wylizała całej dawki leku). Dzisiaj zdecydowaliśmy się dać jej ten lek doustnie. Jutro wizyta u weta, także przedstawię ten problem i spytam się o radę. Co do kołnierza - kotka przyzwyczaiła się do swojego, aczkolwiek w kołnierzu za cholerę nie chce korzystać z kuwety.

Paulina24

Avatar użytkownika
 
Posty: 12
Od: Sob lip 15, 2017 9:19

Post » Nie lip 16, 2017 11:41 Re: Kotka po kastracji nie załatwia się do kuwety.

Paulina24 pisze:aczkolwiek w kołnierzu za cholerę nie chce korzystać z kuwety.

Być może uważa,że ma za mało miejsca, nie ma np jak zobaczyć czy wykopalaa sobie dużą dziurę, lub widzi,że ma za mało miejsca na zakopanie?

gusiek1

 
Posty: 1662
Od: Nie sie 28, 2016 14:24
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie lip 16, 2017 12:15 Re: Kotka po kastracji nie załatwia się do kuwety.

Kuweta jest dość dużych rozmiarów więc opcja że ma mało miejsca odpada. Weszła do kuwety w kołnierzu i swobodnie się poruszała, aczkolwiek coś ją hamuje, bo nie może się załatwić. Przed chwilką zdjęłam mojej kotce kołnierz, żeby mogła skorzystać z kuwety bez obciążenia, ale kotka nie chce iść do kuwety i od razu zabiera się za lizanie i wygryzanie rany. Nie mam pojęcia co tak naprawdę jest na rzeczy, ale może kotka nadal czuje ból i dyskomfort i dlatego nie chce się załatwić.

Paulina24

Avatar użytkownika
 
Posty: 12
Od: Sob lip 15, 2017 9:19

Post » Nie lip 16, 2017 12:58 Re: Kotka po kastracji nie załatwia się do kuwety.

Może być niechęć do napinania się w kuwecie właśnie ze względu na ból lub choćby dyskomfort.
Czy kotka ma apetyt, je normalnie? Po zabiegu na początek powinna jeść mokre lekkostrawne posiłki.
Może trzeba ułatwić wypróżnienie parafiną lub laktulozą. Wiem, że nie można po takim zabiegu dopuścić do zaległości w jelitach

Alija

 
Posty: 2190
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie lip 16, 2017 13:13 Re: Kotka po kastracji nie załatwia się do kuwety.

W piątek jak przywieźliśmy ją do domu to miała bardzo duży apetyt - zjadła sporą ilość mokrej karmy specjalnej dla kotów po zabiegu kastracji. Wczoraj też miała apetyt ale już troszkę mniejszy niż w piątek. Niestety w UK parafina nie jest łatwo dostępna, ale laktuloza jest dostępna w aptece. Czy mogę podać kotce inny lek na zaparcia oprócz parafiny lub laktulozy?

Edit: Zaraz pójdę i po lokalnych sklepach poszukam, bo bardzo martwi mnie ta cała sytuacja. Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

Paulina24

Avatar użytkownika
 
Posty: 12
Od: Sob lip 15, 2017 9:19

Post » Nie lip 16, 2017 13:24 Re: Kotka po kastracji nie załatwia się do kuwety.

Z innymi lekami nie ryzykuj. Możesz podać trochę mleka, naturalnego jogurtu, jeśli kotka lubi. Moim kotom dobrze robi "na poślizg" pół łyżeczki masła roślinnego.
Jeśli masz pastę na kłaczki możesz podać maksymalną dawkę

Alija

 
Posty: 2190
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie lip 16, 2017 19:27 Re: Kotka po kastracji nie załatwia się do kuwety.

Właśnie 10 minut temu Freya w kołnierzu poszła do kuwety i kopała żwirek przez dobrą minutę. Niestety wyszła i nic w kuwecie nie było. Stwierdziłam, że postawię wszystko na jedną kartę i ściągnęłam kotce kołnierz. Po paru sekundach Freya wróciła do kuwety i na szczęście załatwiła swoją potrzebę - zrobiła kupkę i siku. Dodam, że nie dawałam jej żadnych leków tylko dostała odrobinę masła roślinnego 2 godziny temu. Chyba nigdy w życiu nie byłam taka szczęśliwa na wieść, że Freya zrobiła kupke.

Dziękuję wszystkim forumowiczom, którzy udzielali się w moim poście. Bałam się, że problem nie załatwiania się do kuwety jest związany z problemami zdrowotnymi, a to wszystko przez ten nieszczęsny kołnierz. Dodam, że razem z narzeczonym próbowaliśmy dzisiaj zrobić własnoręczny kubraczek, lecz kotka była cwańsza od nas i chowała swoje łapki do kubraczka i go ściągała.

Mam nadzieję, że na jutrzejszej wizycie wet powie mi jaki jest stan ranki i kiedy będziemy mogły się pozbyć tego nieszczęsnego kołnierza.

Jeszcze raz bardzo dziękuję! :201461

Paulina24

Avatar użytkownika
 
Posty: 12
Od: Sob lip 15, 2017 9:19

Post » Nie lip 16, 2017 19:36 Re: Kotka po kastracji nie załatwia się do kuwety.

Paulina24 pisze:Kuweta jest dość dużych rozmiarów więc opcja że ma mało miejsca odpada. Weszła do kuwety w kołnierzu i swobodnie się poruszała, aczkolwiek coś ją hamuje, bo nie może się załatwić.


Kotka ma kołnierz i dla niej wielkość kuwety automatycznie straciła w rozmiarach :) dla Was wydaje się być duża, ale ona ma coś na głowie co utrudnia swobodne poruszanie się i zabiera pole widzenia na dodatek wydaje dźwięki zupełnie dla niej obce co ją dodatkowo stresuje.

Masło roślinne to dobry sposób. Nie wiem jak podaje Alija, ale ja odkrajam malutką kostkę i wrzucam do miski.

Chikita

 
Posty: 6447
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Google [Bot], jowitha i 505 gości