Mrożone osocze - jak przygotować do wysyłki?!

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie lip 09, 2017 21:07 Mrożone osocze - jak przygotować do wysyłki?!

Witajcie, badal ktos moze kotu poziom tauryny we krwi? Które laboratorium wykonuje to badanie? U mojej Malwinki (kotka, 6 lat) jest podejrzenie poczatku kardiomiopatii rozstrzeniowej (ponoc rzadko zdarza sie u kotow) i kardiolog zalecila jak najszybciej zbadac poziom tauryny oraz NT-proBNP. To drugie badanie robi Idexx i Vetlab, jednak tauryny chyba nie mają w ofercie...?
Ostatnio edytowano Sob lip 29, 2017 15:33 przez Kate23, łącznie edytowano 1 raz

Kate23

 
Posty: 837
Od: Sob wrz 13, 2003 15:05
Lokalizacja: Gdynia

Post » Pon lip 10, 2017 15:30 Re: Badanie poziomu tauryny we krwi

:!:

karolink

 
Posty: 1116
Od: Pon paź 09, 2006 20:40
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon lip 10, 2017 15:41 Re: Badanie poziomu tauryny we krwi

Najlepiej zadzwonić do labu i spytać, jak to badanie się nazywa i kto robi, jeśli nie oni.

W Gdańsku:
Tel./fax 58 301-90-41
e-mail: gdansk@labwet.pl
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Pon lip 10, 2017 16:40 Re: Badanie poziomu tauryny we krwi

Kate23 - a po co kardiolożce te badania? Nie, nie. Nie neguję ich wykonywania, ale kardiomiopatia (w zasadzie każda) idealnie na echu serca wychodzi. Dobre echo (przez dobrego lekarza na dobrym sprzęcie zrobione) wykaże nawet tendencje do kardiomiopatii, nie mówiąc o różnych stanach zaawansowania. I wówczas te wyniki nie są potrzebne. Kardiomiopatia rozstrzeniowa obecnie rzadko się zdarza u kotów, bo ona jest z tauryną związana. Przy wystarczającej podaży tauryny się cofa. A tauryna jest z moczem wydalana, więc nadmiar się nie odkłada. Będzie trudno znaleźć lab, który to zrobi. Ludzki w Gdyni jest, ale o zwierzęcym, który takie badanie robi , to nie słyszałam...
Co Malwince wyszło na echu? Gdzie robiłaś? Możesz skan/zdjęcie wkleić?
Marcel <*>, Tygrys <*>

Słupek

 
Posty: 1583
Od: Nie lis 18, 2012 9:46
Lokalizacja: Gdynia

Post » Wto lip 11, 2017 13:20 Re: Badanie poziomu tauryny we krwi

Dzieki za odpowiedzi.
Juz wiem jak sprawa wyglada. Labwet w Gdansku nie robi zadnego z tych badan. Idexx nie robi tauryny. Natomiast Vetlab Warszawski i Wroclawski wykonuje oba badania, ale juz np. Vetlab w Bydgoszczy nie - troche dziwne, bo przeciez to jest to samo laboratorium. Laboklin tez bada.

Slupek, z tego co zrozumialam to te badania mają wykluczyc lub potwierdzic przyczyne kardiomiopatii rozstrzeniowej. Wg kardiolog, niedobor tauryny to najbardziej optymistyczna opcja, bo jest duza szansa, ze jesli dobierze sie najlepiej przyswajalny suplement z tauryną to zmiany w serduszku sie cofną. W innym przypadku nie wyglada to za dobrze :cry: Rzadko zdarza sie to u kotow, ale zdarza i niestety nie zawsze musi byc to zwiazane z tauryną (choc najczesciej jest). Kardiolozka powiedziala, ze z takim przypadkiem ostatni raz spotkala sie z jakies 8 lat temu. Mowila, ze moze Malwina ma problem z przyswajaniem tauryny i wg. niej trzeba to wyjasnic.

Nie mam zdjec. W opisie badania jest hypokineza, lagodne poszerzenie jam serca.

Z Malwinką jest taki problem, ze ona jest strasznie nerwowa.
U weta nie mozna jej w ogole zbadac. Z wielkim trudem udalo sie zbadac serduszko.

W kwietniu miala robione pelne badania krwi, niestety z glupim jaskiem :roll: bo to co ona wyczynia w gabinecie wet. i co sie z nią dzieje w tamtej chwili nie da sie opisac slowami. Wyrywa sie, szarpie, robi fikolki w powietrzu, ucieka, z koca potrafi sie rozwinąć. Najgorsze, ze po takiej walce ona jest kompletnie wyczerpana, dyszy, ciezko oddycha, robi sie wiotka/miekka (a i tak jeszcze walczy), ze normalnie boje sie o jej zycie. Teraz dostalam recepte na hydroksyzyne, zeby przez tydzien jej pdawac, a nastepnie sprobować pobrac krew, bo "glupi Jas" nie jest w tym momencie wskazany.

W zeszlym roku w czerwcu probowalismy pierwszy raz pobrac jej krew. Spasowalismy, balismy sie, ze dostanie jeszcze jakiejs zapasci. Miesiac pozniej, w lipcu, przyjechala kardiolozka (ktora co kilka miesiecy wizytuje w Gdyni). Z obawy, ze Malwinka moze miec jakis problem z sercem, zabralam ja na badanie. Jakos cudem udalo sie ja zbadac bez wiekszych problemow u mnie na kolanach. Wtedy wszystko bylo ok. Kardiolozka nawet powiedziala, ze serce jak dzwon.

Teraz w kwietniu zdecydowalam sie na profilaktyczne badanie krwi w znieczuleniu (zawsze bylam temu przeciwna), przy okazji zrobiono USG, na ktorym wetke cos zaniepokoilo (lekko poszerzona zyla watrobowa czy cos takiego) i zalecila konsultacje kardiologiczną. No to bylysmy na badaniu w tą niedziele i wyszlo to co wyszlo :( Kardiolog powiedziala, ze to serce niby normalnie pracuje, niby nie jest źle, ale w porownaniu z badaniem poprzednim (sprzed roku) jest duzo gorzej i idzie to w kierunku kardiomiopatii rozstrzeniowej. Fakt faktem, ze Malwinka byla bardzo zdenerwowana, zadyszana, zmeczona uciekaniem i wyrywaniem sie - byc moze moglo miec to wplyw na wynik badania?

Kardiolog, u ktorej badamy ma raczej dobre opinie. Uczyla sie u dr Niziolka, on tez ja poleca.
To jest jej strona internetowa:
http://www.wetkardio.pl/

Kate23

 
Posty: 837
Od: Sob wrz 13, 2003 15:05
Lokalizacja: Gdynia

Post » Wto lip 11, 2017 15:33 Re: Badanie poziomu tauryny we krwi

Ta kardiolog dobra jest! Ona chyba z http://www.vetcentrum-gdynia.pl/index.html współpracuje?
Kiedyś współpracowała z moimi wetami i byłam u niej na echu z Kumiko i Bibą. Jedyny dla mnie problem, to taki, że za rzadko w razie "W" pojawia się na Wybrzeżu, jeśli chodzi o szybkie badanie/bezpośrednią konsultację.

Hihi... skróciłam. Nie chciałam zdjęć serduszka, a opisu.

Tak, tak, ja wiem, że czasem inna przyczyna, nie-taurynowa.

Tak sobie myślę, że skoro pobranie krwi jest też problemem, to może sensowniej by było nafaszerować tauryną i poczekać, czy to przyniesie efekt? Tauryna się nie odkłada przecież...

Skoro Malwinka ma 6 lat to na pewno nie jest to wrodzone/genetyczne, bo by wyszło już dawno...
Metaboliczne może? A jaką ona karmę je?
Marcel <*>, Tygrys <*>

Słupek

 
Posty: 1583
Od: Nie lis 18, 2012 9:46
Lokalizacja: Gdynia

Post » Śro lip 12, 2017 14:45 Re: Badanie poziomu tauryny we krwi

Tak, ta kardiolog wspolpracuje z Vet Centrum. Z moimi kotami chodze do tej przychodni od ok. 2013r (chociaz odkąd jedna z lekarek dr Eliza wyjechala do Anglii to juz nie jest to samo, jak na zmilowanie czekam na jej powrót - najgorsze, ze nie wiadomo czy wroci :() i juz wtedy z nimi wspolpracowala.
Masz racje, ze za rzadko przyjezdza, chociaz i tak czesciej niz inni znani kardiolodzy, ktorzy przyjezdzają tylko raz do roku. Przerabialam to z moim s.p. Guciem :cry: Zwykle cos sie dzieje jak akurat nie ma dostepu do specjalisty :(

Wszystkie moje koty (rowniez Malwinka) jedza niestety glownie suchą karme - bezbozowki typu Acana, Orijen, ostatnio przez kilka miesiecy byly na renalu (Vetlife z farminy, bo prawie wszystkie, czyli 4 z 6 mają cos z nerkami), wczesniej przez dluzszy czas jadly Gastro Intestinal. Generalnie dosyc czesto zmieniam im karmy i probuje roznych nowosci. Z mokrego to jedynie chetnie tunczyka z ryzem z Miamora jedzą :roll:
Kiedys Malwinka zjadla troche surowego miesa, teraz nie ruszy, czasem tylko odrobine z reki skubnie...

U Malwinki juz kiedys pojawila sie sugestia, ze moze miec niedobor tauryny. Ona od poczatku jak do mnie trafila (w wieku ok. 4 miesiecy) mruzyla oczy, dosc charakterystycznie - jak czlowiek przy krótkowzrocznosci. Pewnego razu, przy okazji jak jechalam z Guciem na kontrole cisnienia srodgalkowego do okulisty dr Pikiela z Gdanska, zabralam tez Malwine. Miala niecaly rok. Wtedy jeszcze nie byla taka nerwowa i mozna bylo ja zbadac, mimo to dr Pikiel nie mogl sobie z nia poradzic, a Guciowi dal recepte na krople na rok z komentarzem, ze ten kot nie lubi sie badac ani leczyc i wyraznie zasugerowal, ze nie mam juz z nim do niego przychodzic. Zarowno dr Garncarz jak i dr Ziolkowska-okulistka z Olsztyna, ktora tez wspolpracuje z Vet Centrum oraz inni weci nigdy nie mieli zadnego problemu ze zbadaniem Guciowi oczu. Dr Pikiel nie ma w ogole podejscia do kotow i po prostu boi sie ich. Ale wracajac do Malwinki. Na tyle co ją zbadal, to stwierdzil degeneracje siatkowki, zmiany niedoborowe tauryny. Bylo to w 2012r. Zalecil paste, ktora zawiera m.in. tauryne (z tego co pamietam calo-pet). Przez jakis czas dawalam ja Malwinie, ale poniewaz zawiera tez inne witaminy, mikro i makroelementy, to w koncu zaprzestalam, zeby nie przedobrzyc z czyms innym. Jakis czas potem udalo sie zbadac Malwinke u dr Garncarza, ktory przyjechal do Gdyni (znowu przy okazji jak szlam z Guciem na kontrole). On natomiast nic nie stwierdzil, zadnych zmian w oczach, zadnych niedoborow. Zawierzylam wtedy Garncarzowi, ale czy slusznie? :(

Dodam, ze Malwina od dwoch tygodni jest na antybiotyku (ciprofloksacyna), poniewaz w moczu wykryto bakrerię, a w USG nieznacznie poszerzone miedniczki nerkowe. Wg kwietniowych wynikow, parametry nerkowe znajdują się w gornych granicach, chociaz SDMA jest w normie.

Drugi moj kot - Kacper ma przerost lewej komory i pojedyncze przedwczesne pobudzenia (na razie na szczescie choroba dalej nie postepuje), a teraz jeszcze cos nie tak z Malwinką :( Dyzio (prawdopodobnie brat Malwiny) mial plazmocytarne zapalenie opuszkow, w dodatku ma problemy z nerkami, na USG jego nerki brzydko wygladają - jest to chyba zwiazane z autoimmunologią :( Kacper, oprocz serca, ma tez problem z nerkami. Milka, najmlodsza (niecale 4 lata), tez cos z jej nerkami jest nie tak, w dodatku ostatnio mocno schudla.

Ja juz nie wiem co sie dzieje, chyba mam jakiegos pecha do kotow :cry:

Kate23

 
Posty: 837
Od: Sob wrz 13, 2003 15:05
Lokalizacja: Gdynia

Post » Śro lip 12, 2017 18:16 Re: Badanie poziomu tauryny we krwi

Myślę, że to nie jest pech do kotów, tylko mogą być coraz słabsze genetycznie i np. z pobliskiej okolicy jakoś ze sobą spokrewnione, więc i schorzenia podobne.
Pikiela osobiście nie znam, ale słyszałam o nim różne opinie.
Do dr Elizy chadzałam z Cookiem, jak jeszcze na Kieleckiej przyjmowała, zadowolona byłam. Nie wiedziałam, że wyjechała... Szkoda, bo ona bardzo sensowna jest. Pozostałych lekarzy nie znam.

Może ta: http://www.zooplus.pl/shop/koty/karmy_s ... rsc/608434
Marcel <*>, Tygrys <*>

Słupek

 
Posty: 1583
Od: Nie lis 18, 2012 9:46
Lokalizacja: Gdynia

Post » Czw lip 13, 2017 0:35 Re: Badanie poziomu tauryny we krwi

Ryż zawarty w karmach powoduje obniżenie stężenia tauryny we krwi. Im dłużej podawana jest taka karma, tym mniej kot ma tauryny. Jeśli więc z innych względów zdrowotnych podajesz karmy z ryżem, to moim zdaniem powinnaś taurynę uzupełniać.
Tu masz prawie czystą taurynę:
http://podkowalinypl.shoper.pl/pl/p/Tau ... cza-99/622
Robiłam kilka razy u nich zakupy, są w porządku. Nabyłam m. in. prawie czystą DL-metioninę, którą dosypuję do jedzenia. Oba kocurki wsuwają, proszek im nie przeszkadza.

Hydroksyzyna u zwierząt dość często nie wywołuje żadnej reakcji (jeśli mówimy o uspokajaniu) albo wręcz reakcję paradoksalną. Ja bym spróbowała z innymi preparatami. Od siebie polecam pastę No Stress, w innych wątkach polecano Zylkene.

Jakie problemy z nerkami mają koty? Bo może źródłem tych problemów jest za mała podaż wody? Skoro wszystkie koty jedzą to samo i jest to głównie sucha karma, to może warto przejść na mokrą karmę, może nawet dodatkowo podlewaną wodą?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Nie lip 23, 2017 19:14 Re: Badanie poziomu tauryny we krwi

Witajcie,

Ja znalazlam jeszczem taką taurynę:
https://www.myprotein.pl/sports-nutriti ... 30303.html
Niby dla ludzi, ale na barfnym swiecie czytalam, ze ją polecają. Wg opisu nie ma zadnych dodatkow, tylko 100% tauryny.

Zastanawiam sie nad tą z zooplusa (felini taurin), ale zawiera ona 2% jakichś mineralow (nie ma info jakie to mineraly).

Problemem moze byc to, ze wszystkie one sa w postaci proszku, ktory trzeba najpierw rozpuscic w wodzie, a nastepnie dodac do mokrego pokarmu. Nie wiem, czy koty beda chcialy to jesc. Jesli taki mix nie zmienilby smaku ani zapachu jedzenia, to jedyna szansa, zeby podac im taurynę w takiej postaci, to tylko z puszką Miamora (tunczyk z ryzem), ale skoro ryz utrudnia przyswajanie tego aminokwasu, to czy to dobry pomysł? Niestety, tylko jeden kot (Łatek - dzikusek po przejsciach) lubi i chetnie zjada surowe mieso, w dodatku wyłącznie poledwiczki z kurczaka, innego nie tknie :roll:

Jest tez tauryna w kapsulkach lub tabletkach, ale z roznymi dodatkami.
Dla psow jest np. CardioVet, ale oprocz tauryny (200mg w jednej tabletce) zawiera jeszcze karnityne, selen, witamine E oraz koenzym Q.
Z tego co czytam, to jednak najlepsza i najlepiej przyswajalna jest czysta tauryna (czyli w proszku).

Jak myslicie, ktory preparat dla Malwinki bylby najlepszy? Chyba w ogole zaczne podawac taurynę wszystkim moim kotom... tylko, zeby chcialy ją jesc.

Znalazlam artykul, w ktorym mozna znalezc duzo przydatnych informacji o taurynie:
http://www.felinologia.org.pl/tauryna-w ... ow-i-psow/
Moze komus sie przyda.

Od poniedzialku (czyli od tygodnia) Malwinka jest na hydroksyzynie i szczerze mowiac nie widze zadnej reakcji. Moze troche wiecej spi, ale nerwowosc bez zmian. W piatek dalam jej dodatkowo kapsulke CalmVet (z dodatkiem tryptofanu), ale juz kiedys tryptofan podawalam innym moim kotom i nie zaobserwowalam u nich poprawy. U Malwiny jest jakas reakcja, ale nie wiem czy to mozliwe po jednej kapsulce? Jakąś godzine po podaniu zrobila sie strasznie senna i jakas taka inna, zdezerientowana, mruzyla mocno oczy i momentami zachowywala sie jakby miala jakies przewidzenia (nawet jak spala, to nagle potrafila sie przebudzic, podskoczyc i patrzec w jeden punkt jakby sie czegos wystraszyla, za chwile znowu zasnąć) albo podchodzila do kuwety czy miski i zapomniala po co tam poszla. Caly czas spala, chowala sie pod kocyk, co u niej nie jest raczej normalne, byla tez jakby wrazliwsza na rozne dzwieki, odglosy. Wczoraj (w sobote) nie dostala Calmvetu (tylko samą hydroksyzyne) i zachowywala sie normalnie. Moze taka dziwna reakcja wystapila w polaczeniu hydroksyzyny i tryptofanu? Dzisiaj jeszcze nie podalam jej Calmvetu, ale sprobuje teraz na wieczor.

Malwina jest w ogole bardzo nerwowa, jak tylko cos stuknie lub spadnie to ona nagle sie zrywa i w poplochu ucieka, jest tez bardzo nerwowa w kontaktach z innymi kotami. Tak to jest bardzo kochana, przychodzi sie przytulac, daje buziaczki, ale ta jej nerwowosc jest mocno niepokojaca. Z obcinaniem pazurow jest horror, w domu za wiele tez nie moge przy niej zrobic, jedynie z podaniem tabletki bezposrednio do pyszczka nie mam zadnego problemu (odpukac!). Na nic innego nie pozwala. Panicznie boi sie obcych ludzi. Podawalam jej przez jakis czas Zylkene w kapsulkach, ale nic nie pomogl, zero poprawy, kompletnie nic.

Skontaktowalam sie telefonicznie z kardiolożką i ona twierdzi, ze te badania trzeba jej zrobic. Sama nie wiem, co robic. Malwina na jutro (poniedzialek) jest umowiona na pobranie krwi, ale boje sie, zeby bardziej jej nie zaszkodzic :( W dzien badania, jakies pol godziny przed, kardiolog poradzila podac jej lek w zelu z deksmedetomidyną (Sileo), ktory naklada sie na blone sluzową. Jest to srodek, ktory stosuje sie czesto do sedacji, ale zel zawiera duzo mniejsze stezenie. Jednak jak tak czytam ulotke, to w przeciwskazaniach są m.in. zaburzenia ze strony układu krążenia. Boje sie, ale podobno w tak malym stezeniu nie powinno miec to zadnych negatywnych skutkow.
Z drugiej strony, jesli nie zrobimy jej tych badan i bedziemy tylko suplementowac taurynę, a nie jest ona przyczyną to stracimy na czasie. :(

Stomachari pisze:Ryż zawarty w karmach powoduje obniżenie stężenia tauryny we krwi. Im dłużej podawana jest taka karma, tym mniej kot ma tauryny. Jeśli więc z innych względów zdrowotnych podajesz karmy z ryżem, to moim zdaniem powinnaś taurynę uzupełniać.

Karmy z ryzem (generalnie ze zbozami) staram sie nie podawac za czesto. Wszystkie moje koty dalyby sie pokroic za tunczyka z ryzem (z Miamora), ale nie dostaja czesto ze wzgledu na fosfor. Faktem jest, ze przez ostatnie pol roku jadly renala VetLife i na pierwszej pozycji znajduje sie ryz (dodatek tauryny 2500mg na kg karmy, nie wiedzialam, ze ryz powoduje obnizenie stezenia tauryny we krwi). Karmy typu Gastro, ktore wczesniej jadly tez zwykle zawierają ryz. Wlasciwie ryz (i/lub soje, ktora tez ponoc ma wplyw na gorszą przyswajalnosc tauryny) zawiera wiekszosc karm.
Najczesciej daje kotom bezbozowki, zazwyczaj Acane i Orijena, ale tu tez nie wyglada to rozowo, bo ponoc producent nie dodaje dodatkowo tauryny, wg producenta tauryna jest naturalnie zawarta w tych karmach i jej zawartosc podaje w % (0,15% w przypadku Acany, w Orijenie 0,20%), ale przeciez podczas przetwarzania czesc tauryny ginie. Purizon zawiera duzo tauryny (4000mg na kg karmy)- musze sie nad nim zastanowic, ale niestety to tez suche, niedobre dla nerek :(
Z drugiej strony, w powyzszym artykule jest m.in. wzmianka, ze puszkowy pokarm zawiera bardzo malo tauryny, bo podczas procesu sterylizacji zostaje ona zredukowana, wiec pod tym wzgledem karmienie samym mokrym tez nie jest najlepsze.
Najlepiej byloby, gdyby zechcialy jesc barfa!

Słupek pisze:Myślę, że to nie jest pech do kotów, tylko mogą być coraz słabsze genetycznie i np. z pobliskiej okolicy jakoś ze sobą spokrewnione, więc i schorzenia podobne.

Wszystkie pochodzą z tej samej okolicy. Nie wykluczone, ze sa jakos ze sobą spokrewnione.

Z 2 lata temu znalazlam w ogrodzie jednego z dokarmianych przeze mnie kotow martwego w krzakach :( Balam sie, ze moze otruty, albo skutecznie postrzelony z wiatrowki, wiec zawiozlam na sekcje. Okazalo sie, ze zmarl na serce (kardiomiopatia przerostowa). Serduszko bylo tak mocno przerosniete + dodatkowo plyn w j. klatki piersiowej i worku osierdziowym, ze wetka nie miala zadnych watpliwosci co do przyczyny zgonu. Powiedziala, ze dla niego duzym wysilkiem bylo nawet przeskoczenie przez plot, a do tego byly wtedy straszne upaly. Pocieszala, ze raczej nie cierpial dlugo. Nie moge pogodzic sie z tym, ze umieral praktycznie pod moimi oknami, w krzakach, a ja o tym nie wiedzialam. Jeszcze rano byl, zjadl. Po poludniu juz go nie widzialam. Nastepnego dnia rano znalazlam martwego :( W sumie pewnie i tak niewiele moglabym zrobic (pomoc mu) przy takim schorzeniu, tym bardziej, ze byl to dzikusek. Wetka zapytala, czy w okolicy sa jakies koty z nim spokrewnione. Nie wiem, ale mysle, ze są. Oprocz tego, oczywiscie znaleziono srut, ale to raczej stara sprawa i nie miala wplywu na przyczyne smierci. Rok wczesniej byl kastrowany - cud, ze przezyl lapanke, narkoze i zabieg. Przeciez juz wtedy musial byc chory.

Wczesniej inny kot tez stracil zycie, dochodzący od czasu do czasu. Sasiadka, ktora równiez koty dokarmia znalazla go konającego u siebie w ogrodzie. Mlody, ok. 1,5-roczny kocurek nie mial sily nawet uciekac ani sie bronic. Zabrala go wtedy Pani z fundacji i zawiozla do lecznicy. Zostal uspiony. Przyczyna choroby/smierci nieznana, wg ogledzin kot mial zaawansowaną żóltaczkę, ale jak wiadomo, zoltaczka moze miec rozne przyczyny, sekcji nie wykonano.

Poza tym, bardzo duzo kotow u nas poginelo bez sladu. Czesc z nich (zapewne wiekszosc) na pewno przez czlowieka/psa/samochod, ale mozliwe, ze niektore zmarly tez np. z powodu choroby. Slyszalam, ze inna sasiadka pare domow dalej rowniez znalazla u siebie w ogrodzie martwego kota - nie wiedziala co robic i tylko zadzwonila po straz, cialko zabrali i tyle.

Stomachari pisze:Jakie problemy z nerkami mają koty? Bo może źródłem tych problemów jest za mała podaż wody? Skoro wszystkie koty jedzą to samo i jest to głównie sucha karma, to może warto przejść na mokrą karmę, może nawet dodatkowo podlewaną wodą?

Jesli chodzi o nerki, to calkiem mozliwe, ze za malo wody, a za duzo suchej karmy :( Ale nie mogą jesc wylacznie tunczyka z ryzem...
Probowalam wielokrotnie z podlewaniem mokrej karmy, ale tylko Gucio [*] lubil takie zupki i ew. Dyzio daje sie w ten sposob oszukac, jednak taka karma zwykle potem nadaje sie do wyrzucenia, bo koty takiego wymoczonego i wylizanego pokarmu nie chcą jesc (przewaznie tylko wode wymieszaną z sosikiem wypiją, reszte zostawiają). Pasztetow, musów nawet nie tkną. Probowalam kiedys je przeglodzic, myslac, ze jak nie beda mialy niczego innego, to zaczna jesc mokre, ale poddalam sie po 2 dniach, bo to juz moglo byc dla nich niebezpieczne.
Gucio uwielbial dopajanie ze strzykawki, od niego nauczyl sie Dyzio i tez domaga sie picia ze strzykawki. Malwinka, jak widzi, ze Dyzio pije, to ona rowniez przychodzi i czeka zebym dala jej pic, ale ona woli z kubeczka. Pozostalej ferajny nie da sie w ten sposob dopoic.

Wracajac do nerek, to zaczynajac od Dyzia (mlody kot, 6 letni):
- kreatynina waha sie miedzy 2,0 a 2,2, SDMA i cystatyna C też są podwyzszone. Jednak najbardziej niepokojacy jest wyglad nerek na USG (w skrocie - obie nerki jak u 10-letniego kota, nieregularne, pogrubiale, rysunek uchyłków lekko zatarty). Wet wykonujacy USG stwierdzil, ze zmiany wygladają pozapalnie. Parametry we krwi od 2-3 lat utrzymuja sie na podobnym poziomie, ale obrazowo nerki wygladają gorzej niz 1,5 roku temu (wtedy jeszcze tych zmian nie bylo). Dyzio jakies 2 lata temu mial plazmocytarne zapalenie opuszkow, a jest to przypadlosc na tle autoimmunologicznym, wiec i nerki moga miec z tym zwiazek. Tak sugerują weci i ja tez o tym czytalam, ze moze tak byc. No, ale w sumie przyczyny nie znamy. Mozemy sie jedynie domyslac. Tylko biopsja nerek dalaby jednoznaczną odpowiedź, ale na tym etapie na pewno nie zdecyduję sie na to badanie - zbyt duze ryzyko powiklan. Przez jakis czas byl nawet kroplowkowany, ale poprawy w wynikach zadnej nie bylo, a kot kiepsko to znosil, wiec dalismy mu spokoj, przynajmniej na razie.

Kacper (wiek nieznany, u mnie 6 lat, wczesniej po dworzu błąkal sie z 2-3 lata, a byl juz dorosly jak pojawil sie na osiedlu - weci nie potrafili okreslic wieku, bo zęby mial w fatalnym stanie, okreslali go wtedy miedzy 4 a 10 lat)
- Oprocz problemow z serduszkiem, tez cos dzieje sie z jego nerkami. Od kilku lat kreatynine ma w okolicy 2,0, ale teraz zaczela sie wahac miedzy 2,0 a 2,7, mocznik tez blizej gornej granicy albo lekko podwyzszony, SDMA podwyzszone. Na USG nerki zmienione (w skrocie - w nerce prawej nieprawidłowy stosunek kory do rdzenia, w obu nerkach przerost warstwy korowej, hyperechogenna kora). W ostatnim czasie obraz nerek mu sie pogorszyl. Przez krotki czas dostawal kroplowki, ale parametry nerkowe, zamiast poprawic, pogorszyly sie, wiec z nich zrezygnowalismy. Poza tym, od poczatku jak do nas trafil miewa problemy z ukladem pokarmowym, dlatego przez dluzszy czas koty jadly Gastro Intestinal z Royala, bo Kacper tylko to dobrze znosil i po nim nie wymiotowal, skonczyly sie tez kupy z krwią. Dodam, ze nosi w sobie 5 srutow i ma pekniety mostek. Na pewno mial kiedys dom, bo od poczatku byl bardzo ufnym, proludzkim, kochanym kotem, bardzo skrzywdzonym przez czlowieka.

Na Renalu, zarowno Dyziowi jak i Kacprowi, polepszyly sie wyniki nerkowe (kreatynina obnizyla sie do 1,7, mocznik tez ladnie spadl), ale nie wiem ile to zasluga karmy, a ile zbiegu okolicznosci, bo w tym samym czasie dostawaly rowniez Enterosgel i probiotyk Biopron9. Jednak po pol roku wrocilam do bezbozowek - od niedawnia ponownie są na Acanie i Orijenie, poniewaz prawie wszystkim kotom na renalu mocno pogorszyla sie siersc, dostaly lupiez, a niektore wyraznie schudly.

Milka (4-letnia koteczka)
- podwyzszone SDMA, kreatynina i mocznik w gornych granicach. Na USG tez sa jakies nieprawidlowosci (nerki stosunkowo małe: lewa o dł. ok. 32mm, prawa o dł. ok. 33mm - na dolnej granicy normy, rysunek uchyłków dość słabo zaznaczony). W najblizszym czasie chce zlapac mocz do badania, ale w jej przypadku nie bedzie to latwe.

No i Malwinka (6 lat)
- Jak wiadomo, niedawno wyszly problemy z serduszkiem. Jesli chodzi o nerki, to kreatynina w gornej granicy, ale SDMA w normie, w USG w obydwu nerkach widoczne nieznacznie poszerzone miedniczki - po ok 0,45 cm. W sumie nie wiadomo dlaczego. Wg morfologii jest lekko odwodniona (hematokryt i hemoglobina troche podwyzszone). Ona dosc rzadko siusia i malo. Jak siusia to sie napina jakby sprawialo jej to jakąś trudnosc. W posiewie moczu wyszla bakteria Enterococcus faecalis. Przez 2 tyg dostawala antybiotyk wg antybiogramu, za jakis czas skontrolujemy mocz, czy udalo sie tej bakterii pozbyc. Oprocz tego, w USG widac rowniez nieznacznie poszerzoną żyłę wrotną w wątrobie.

Pozostala dwojka (Bialasek i Łatek) jakos sie trzymają, jesli chodzi o nerki.
Łatek ma dosc wysoki fosfor (utrzymujacy sie w gornej granicy). Z Łatkiem, to w ogole dluga i strasznie smutna historia, duzo ten kot przeszedl i wycierpial - to dzikusek, ktory mial skomplikowane zlamanie lapy spowodowane przez postrzal z wiatrowki + komplikacje po operacji, potem problem z zebami. Zostal z nami i stal sie kotem wylacznie domowym, ale nie ma mowy o dotykaniu, a przy lapaniu jak cos trzeba przy nim zrobic, to robi siku i kupe pod siebie :( Jednak ladnie zaklimatyzowal sie do zycia w warunkach domowych i swietnie dogaduje sie z innymi kotami.
Natomiast Bialas ma ciagle chore oczy, zadne leczenie nie pomaga, ogladali go rozni weci (w tym okulisci), zrobiono wiele badan, ktore nic nie wykazaly - a oczy jak byly chore tak są. Wlasciwie, to tez dawny "dzikusek", ktory swoje przeszedl - postrzelenie w glowe i pogryzienie. Wydaje mi sie, ze jest chyba szczesliwy w domu (dobrze sie czuje na kanapach/fotelach ;)) i zrobil sie z niego niezly przytulak, ale tylko w stosunku do mnie.
W sumie obaj mieli robione tylko badania krwi (bez USG), do ktorych na razie nie ma sie do czego przyczepic (odpukac!), wiec miejmy nadzieje, ze rzeczywiscie zadna choroba sie u nich po cichu nie rozwija.

Dyzio z Malwinką to najprawdopodniej rodzenstwo i na 100% Milka z Bialaskiem. Mozliwe, ze reszta tez jest jakos ze sobą spokrewniona.

Słupek pisze:Do dr Elizy chadzałam z Cookiem, jak jeszcze na Kieleckiej przyjmowała, zadowolona byłam. Nie wiedziałam, że wyjechała... Szkoda, bo ona bardzo sensowna jest. Pozostałych lekarzy nie znam.

No, wielka szkoda :( Wyjechala w zeszlym roku, niby na rok i teoretycznie w pazdzierniku powinna wrocic, ale mysle, ze gdyby miala wrocic, to chyba juz by cos bylo wiadomo...

Kate23

 
Posty: 837
Od: Sob wrz 13, 2003 15:05
Lokalizacja: Gdynia

Post » Sob lip 29, 2017 15:32 Re: Badanie poziomu tauryny we krwi

Tak jak planowalam, w poniedzialek bylam z Malwinką na pobraniu krwi i... udalo sie!!! Sileo bardzo ladnie zadzialal (żel z deksmedetomidyną, o ktorym wspomnialam w moim poprzednim poscie). Przed samym wyjazdem do lecznicy podalam jej zel na blone sluzową - troche balam sie, czy uda podac sie jej to tak, zeby tego nie polknela, bo wtedy by nie dzialalo. Srodek nie wywolal u niej nadmiernej sennosci, wszystkie odruchy miala zachowane, generalnie czula sie chyba ok. Na pierwszy rzut oka, zachowywala sie normalnie. Widac bylo, ze nadal sie troche boi, byla spieta, ale nie rzucala sie i nie wyrywala. Mysle, ze bez tego srodka w zyciu bysmy jej tej krwi nie pobrali.

Ale jest problem... Krew zostala wyslana do VetLabu w Warszawie. Wczesniej tyle sie dowiadywalam, wetka sie dowiadywala, a i tak okazalo sie, ze zle nas poinformowali, co do przygotowania probki. Niestety, wczoraj dostalam telefon z laboratorium, ze nie mozna bylo wykonac badania na poziom tauryny, bo potrzebne jest osocze (w dodatku mrozone!!), a nie surowica :evil: Oni nie wykonują tych dwoch badan na miejscu (tauryny i NT-proBNP), tylko wysylają do Niemiec do Augsburga (Synlab Vet). Tyle bylo zachodu z pobraniem krwi Malwince, a tu takie cos :evil: Sprobujemy jeszcze raz, ale musimy chociaz z tydzien odczekac. Nie bede juz jej faszerowala hydroksyzyną, podam tylko jednorazowo ten zel Sileo przed samym pobraniem.

Nie wiem jakie warunki przygotowac do transportu mrozonego osocza? Niestety, dostalam info, ze sposób jego zapakowania jest już w moim zakresie... Czytam o suchym lodzie, tylko skad go wziac? Ja nie wiem jak zapakowac probke, zeby dotarla ona zamrozona do Augsburga? Wie ktos cos na ten temat? Jakies rady? :(

Na wynik tauryny czeka sie od 1-2 tygodni.

Jestem tym wszyskim zalamana :(

Kate23

 
Posty: 837
Od: Sob wrz 13, 2003 15:05
Lokalizacja: Gdynia

Post » Sob lip 29, 2017 18:05 Re: Mrożone osocze - jak przygotować do wysyłki?!

Tak z ciekawości sie dopytam - czy wynik który wyjdzie będzie miał rozstrzygające znaczenie dla leczenia oraz rokowań?
Nie wnikając nawet w cenę i trudność badań - które pewnie nie są niskie biorąc pod uwagę całą procedurę - ale to przecież nie jest najważniejsze (choć nieco utrudnia monitorowanie poziomu tauryny) - to czy konkretny wynik który wyjdzie danego dnia, z krwi pobranej w danym momencie, przy tak zmiennych parametrach - ma wielkie znaczenie? Warte stresu kota i całokształtu?
To ze serce jest uszkodzone i niewydolne w jakimś stopniu - to przecież już wiadomo. To że dziś wyjdzie normalny poziom tauryny (z krwi pobranej 2 tygodnie temu i wiezionej nie wiadomo w jakich w sumie warunkach) nie oznacza że taki był przez np. ostatnie dwa lata non stop tudzież że taki będzie jutro. Zdrowy rozsądek podpowiada by kotu z takim problemem i objawami niedoborowymi tauryny - po prostu ją stale suplementować. Ja stosuję taurynę z zooplusa - koty w ogóle jej w karmie nie zauważają.

Nie chcę absolutnie podważać opinii weta - pytam się z czystej ciekawości.
Czy wynik jest na tyle ważny i potrzebny oraz wiarygodny - by cały ten zachód wokół jego uzyskania miał sens?

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Sob lip 29, 2017 19:10 Re: Mrożone osocze - jak przygotować do wysyłki?!

Ja bym tych badań nie robiła. Blue bardzo sensownie wyłożyła, dlaczego są bez sensu. I już pisałam, że bym faszerowała tauryną.
Marcel <*>, Tygrys <*>

Słupek

 
Posty: 1583
Od: Nie lis 18, 2012 9:46
Lokalizacja: Gdynia

Post » Sob lip 29, 2017 19:49 Re: Mrożone osocze - jak przygotować do wysyłki?!

Blue, wlasnie o to chodzi, ze od wyniku zalezec bedzie leczenie i rokowanie.
Jesli zmiany w serduszku powstaly na skutek niedoboru tauryny, to rokowanie jest dobre i jest szansa, ze uzupelnienie tego aminokwasu odwróci niewydolność serca. W takim wypadku wystarczy sama suplementacja - nie ma potrzeby wprowadzania innych lekow nasercowych, jesli choroba nie jest jeszcze zaawansowana (czyli pelnoobjawowa).

Natomiast, jezeli niewydolnosc serca nie jest spowodowana niedoborem tauryny, to rokowanie jest złe :cry: Wtedy pewnie wprowadzone zostalyby jakies leki (oprocz suplementacji tauryną) spowalniające rozwoj choroby i wydluzajace zycie... :(

Badanie poziomu tauryny jest ponoc w miare wiarygodne (o ile badane z prawidlowo przygotowanej i transportowanej probki) - z tego co sie dowiadywalam, stezenie we krwi nie zmienia sie az tak bardzo w ciagu dnia. Do badania kot musi byc na czczo (ok. 12h).
Jesli juz pojawily sie zmiany w sercu na skutek niedoboru tauryny, to poziom we krwi musi byc bardzo niski (krytycznym stężeniem tauryny w osoczu jest wartość 20 μmol/l przy normie 300-400, przy której pojawia się niebezpieczeństwo rozwoju kardiomiopatii). Mysle, ze jesli wynik bylby w normie lub tylko lekko obnizony, to chorobe na tle niedoborowym (najbardziej optymistyczną wersję!) moglibysmy wykluczyc :( Cholercia, tylko jak wyslac to zamrozone osocze...

Gdy rozmawialam z kardiolog to jej bardzo zalezalo na tym badaniu.

Koszt samego badania faktycznie jest dosc wysoki - 140zl.

Kate23

 
Posty: 837
Od: Sob wrz 13, 2003 15:05
Lokalizacja: Gdynia

Post » Sob lip 29, 2017 20:20 Re: Mrożone osocze - jak przygotować do wysyłki?!

Kurczę, ta kardiolożka jest (wg mnie oczywiście) wetą bardzo sensowną i ostatnia chyba jestem, żeby kwestionować jej pomysły na diagnostykę i leczenie, ale ja to bym jednak faszerowała kotę tauryną (patrz -> 3 tygodnie od pierwszego wpisu minęły!) i na najbliższym echu widać by było, czy jest poprawa/stan stabilny/pogorszenie.
A może chodzi o to, by zbadać taurynę i nie męczyć Malwiny częstymi badaniami echa, a ewentualne piguły albo tylko taurynę ustawić po wynikach tego badania i poprzedniego echa? To wtedy ma to badanie w sumie sens. Chociaż tauryną i tak można faszerować.
Marcel <*>, Tygrys <*>

Słupek

 
Posty: 1583
Od: Nie lis 18, 2012 9:46
Lokalizacja: Gdynia

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 154 gości