Kot ugryzie i ucieka

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro cze 21, 2017 11:42 Kot ugryzie i ucieka

Hejka. Mam do was wielką prośbę o poradę. Mam kotkę, okolo 3 letnią szylkretkę. Kotka jest troche szalona, ma napady wariactwa :). Nie jest to zdecydowanie typ który pozwoli sobie na branie na ręce na dłuższą chwilę czy trzymanie jej ot tak na kolanach do głaskania. Ale... umiarkowanie często przychodzi sama do człowieka, ładuje się na kolana i domaga się głaskania. Wtedy przez dłuszczy czas jest spokojna, rozluźnion, jednak po jakimś bez żadnych wcześniejszych "objawów" zirytowania potrafi dotkliwie ugryźć a potem uciec.

Domyślacie się że jest to zarówno irytujące jak i bolesne (szczegolnie gdy zęby trafią w jakiś nerw). Czy ktoś w was mial podobną sytuacje i doradzi jak z takim kotem można pracować żeby wyeliminować takie zachowania?

Drugie pytanie - zastanawiałam się nad karmą RC Calm. Wiem że jest sporo niepochlebnych opinii o tym producencie ale zainteresowało mnie jej dzialanie uspokajajace. Ktoś uzywal i poleca/odradza? Czy moze srodem Calm Aid jest bardziej skuteczny?

Z góry dzięki za każdą pomoc :)

Calm

 
Posty: 13
Od: Pon lut 20, 2017 9:52
Lokalizacja: Szczecin

Post » Śro cze 21, 2017 13:45 Re: Kot ugryzie i ucieka

Nie każdy kot jest miziakiem, mało który uwielbia branie na ręce- to koty, nie maskotki ;) Pamiętaj, że masz najprawdziwszego dzikiego drapieżnika w domu ;)
Jesteś pewna, że kotka irytuje się nagle i nie daje wcześniejszych "objawów"? Koty potrafią być w tym bardzo subtelne, dla nich wyraźnym okazaniem zaniepokojenia potrafi być już np zafalowanie skóry albo lekkie machnięcie ogonem. Bywa też, że koty się pobudzają w czasie głaskania i w ten sposób odreagowują wzrastające napięcie.
W obu przypadkach- zwróć dokładnie uwagę jak kotka się zachowuje w czasie głaskania- możesz to np nagrać. Notuj tez czas, po jakim zaczyna się irytować i jeśli znajdziesz jakiś wzór, po prostu będziesz wiedzieć kiedy przestać.

Taki film i notatki będą cenną wskazówka dla behawiorysty, do którego warto się zgłosić po pomoc.

Dlaczego chcesz podawać kotce uspokajacze? Żeby RC Calm zadziałał, musi być podawany niemalże jako jedyna karma przez minimum 3-4 tygodnie. Jego uspokajające działanie zapewnia tryptofan, który potrzebuje sporo czasu na przeniknięcie bariery krew-mózg (u ludzi tez efekty są dopiero po ok. miesiącu, czasem nawet dłużej). Calm aid z tego co widzę ma podobny składnik główny, plus trochę neurologicznych wspomagaczy (wit B). Tak czy inaczej- podanie środków uspokajających powinnaś skonsultować zarówno z weterynarzem, jak i behawiorystą.

Vombat

 
Posty: 431
Od: Wto gru 08, 2015 12:38
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro cze 21, 2017 14:03 Re: Kot ugryzie i ucieka

Mój kot miziakiem wiem że nie jest :). Ale właśnie w sytuacjach ktore opisuje staram sie na maksa chociaz delikatne poruszenie zauwazyc kiedy dosc i czasem go brak. Bo zdarza się że widzę po niej kiedy już dość i wtedy staram się ją z siebie lekko "zrzucić".
Niestety zdarzaja sie sytuacje, że przestaję ją głaskać, ona tylko delikatnie na mnie leży, nic nie dotykam a ona i tak potrafi ugryźć. Wiec tu jest problem :/

Z tą karmą takie pytanie bo to jej gryzienie to nie jedyne problemy. Już kiedyś opisywalam tu moje problemy, ktore troche zniknely, ale nie do konca. Byłabym gotowa przez dłuższy czas podawać taką karmę tylko zastanawiam sie czy ten sklad nie jest jakis szkodliwy czy otumaniajacy

Calm

 
Posty: 13
Od: Pon lut 20, 2017 9:52
Lokalizacja: Szczecin

Post » Śro cze 21, 2017 14:08 Re: Kot ugryzie i ucieka

Miałam taką kotkę. I uwierz mi, są subtelne sygnały, które mówią, że kotka nie chce być już głaskana. Po prostu trzeba być na nie wyczulonym. Taka jest uroda Twego kota, że w pewnym momencie ma dość i dosyć mocno to pokazuje. Ja bym to po prostu uszanowała. Nie faszerowałabym jej żadnymi karmami uspokajającymi. Poza tym, moja kotka też była szylkretką (ale to nie ta, co mam w podpisie). A szylkretki są charakterne.
Obrazek ObrazekObrazek
Tosia, Basti, Rudi

Do zobaczenia Matrisiu. ♥ ♥ ♥ Kocham Cię.

Bastet

Avatar użytkownika
 
Posty: 7603
Od: Pon paź 12, 2015 19:20

Post » Śro cze 21, 2017 14:11 Re: Kot ugryzie i ucieka

wiem że są charakterne dlatego dodałam tą informację :)
ale czy to znaczy że do takiego gryzienia bez dotykania kota powinnam sie przyzwyczaic? chcialabym jakos z nia popracowac nad tym, bo boje sie co bedzie jak np dziecko sie w przyszlosci pojawi :(

Calm

 
Posty: 13
Od: Pon lut 20, 2017 9:52
Lokalizacja: Szczecin

Post » Śro cze 21, 2017 14:37 Re: Kot ugryzie i ucieka

Pracować- tak, na własną rękę, czy tylko radami z forum- nie.
Serio, skonsultuj się z dobrym behawiorystą. Ja ze szczerego serca polecam forumową ryśkę- ma swój wątek w "ofertach usług dla zwierząt".

A sygnały wysyłane przez kota, jeśli są subtelne naprawdę trudno zauważyć z perspektywy 1-szej osoby. Nagraj taka sytuację (choćby telefonem), kilka razy i może na filmie coś zauważysz. Serio, to może być np minimalny tik- który kot już uzna za wystarczający i zapewne jest wielce zdziwiony, że tego nie zauważasz ;)

Koty w obecności dzieci zachowują się bardzo różnie. Np moja, też szylkretka, do dorosłych podchodzi z dystansem, raczej nie drapie i nie gryzie (raczej to słowo klucz ;) ale jak już to raczej nie mocno ;) ) dzieciom pozwala zrobić ze sobą wszystko. Łącznie z tym, że jak 3 letnia córka koleżanki przypadkiem wsadziła jej palec w oko (serio, to był moment- nie miałyśmy szans zareagować) kocica tylko odsunęła łepek i nie ruszyła się z miejsca. Z kotami nigdy nie zgadniesz :)

Vombat

 
Posty: 431
Od: Wto gru 08, 2015 12:38
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro cze 21, 2017 18:21 Re: Kot ugryzie i ucieka

Ok, dzięki wielkie za rady :). Zbierałam się żeby skonsultować się z behawiorystą ale boję się że straszliwe koszty tego są. Ale się zorientuję co i jak :)

Calm

 
Posty: 13
Od: Pon lut 20, 2017 9:52
Lokalizacja: Szczecin




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Google [Bot] i 240 gości