Szkolenie klikerem / clicker training

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw cze 08, 2017 10:16 Szkolenie klikerem / clicker training

Cześć. Zamierzam się zabrać za trenowanie kitka klikerem. Poczytałam sobie trochę na ten temat, więc wiem o co chodzi i jak to działa. Nie chcę go uczyć jakiś cyrkowych sztuczek, raczej przychodzenia na zawołanie, wchodzenie do transporterka, takie patenty. Stwierdziłam, że założę wątek na forum. Może ktoś z was próbował szkolić tak kota i może się podzielić historią sukcesu? Albo może się nie udało? Jakieś rady, wskazówki? Opinie na temat tej metody? Zapraszam :)
Dziecko-Niespodzianka: viewtopic.php?f=1&t=180110

Trivia

 
Posty: 110
Od: Pt maja 12, 2017 9:05

Post » Czw cze 08, 2017 10:17 Re: Szkolenie klikerem / clicker training

ja się zbieram dopiero do nauki z klikerem. Mam kliker i kota i troch poczytałam.

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27101
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw cze 08, 2017 11:05 Re: Szkolenie klikerem / clicker training

Miałam zamiar to robić. Nawet zamówiłam kliker w zooplusie, ale pomylili się i dostałam smycz samochodową dla psa.
No i ta kłoda rzucona pod nogi mnie powstrzymała. :D
Bez klikera udało mi się nauczyć mojego Teofila przybij piątkę.
Robi to bezbłędnie, jak tylko mam w ręce przysmak.
Obrazek

mimbla64

Avatar użytkownika
 
Posty: 14195
Od: Pon lis 12, 2007 9:29
Lokalizacja: Warszawa Wola

Post » Czw cze 08, 2017 16:32 Re: Szkolenie klikerem / clicker training

Zapytaj Kicorek :)
Kicorek trenowała swoją devonkę z dużym powodzeniem :ok:
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto cze 20, 2017 11:37 Re: Szkolenie klikerem / clicker training

mimbla64 pisze:Miałam zamiar to robić. Nawet zamówiłam kliker w zooplusie, ale pomylili się i dostałam smycz samochodową dla psa.
No i ta kłoda rzucona pod nogi mnie powstrzymała. :D
.

Brak klikera to żadna przeszkoda, jego dźwięk (bo o to tu chodzi) można łatwo zastąpić innym. jak w tym filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=puYANVYxPys

Ja szkolę mojego już drugiego kota i efekty są bardzo dobre.
Podstawa sukcesu to odpowiedni motywator (dla kota) i wyczucie momentu zaznaczania poprawnie wykonanej czynności (etapu).

Koniczynka47

 
Posty: 2746
Od: Wto lut 23, 2016 9:21

Post » Wto cze 20, 2017 12:06 Re: Szkolenie klikerem / clicker training

W moim przypadku kluczowym elementem okazało się dobre schowanie źródełka smaczków przed kotem. Niestety, nie udało mi się znaleźć odpowiedniego, więc szkolenie kończyło się po mniej więcej minucie, kiedy kot bardziej zaczynał być zainteresowany znalezieniem źródełka niż słuchaniem mnie ;) Ale i tak miałyśmy malutki postęp, prawie udało mi się przekonać zwierza do komendy "siad" :D
Ale planuję niedługo podjąć drugą próbe, kot trochę "dorósł" i ma trochę większe możliwości skupienia się- a ja też trochę więcej samozaparcia.

BTW, czy ktoś ma pomysł w jakim wieku można zaczynać szkolenie? Ja wiem, że zależy od kota, ale zakładam że np 3-dniowy osesek nie wróży sukcesów ;)

Vombat

 
Posty: 431
Od: Wto gru 08, 2015 12:38
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto cze 20, 2017 12:15 Re: Szkolenie klikerem / clicker training

Smakołyki najlepiej mieć w kieszeni bądź specjalnej torebce przy pasku.
Warto mieć na uwadze od początku, że zwierzak będzie usiłował dostać się do zasobów smakołyków żeby mu to skutecznie i konsekwentnie uniemożliwiać aby zrozumiał, że jedynym sposobem ich zdobycia jest odpowiednio wykonana praca.
Koty znają pojęcie nagrody odłożonej w czasie więc po prawidłowo przeprowadzonym etapie zaznajamiania się z zasadami klikera, sam dźwięk stanowi zapowiedź nagrody z podaniem której nie musisz się spieszyć.
Co do wieku to nawet z dwumiesięcznym kotkiem można już się zacząć bawić w skupianie uwagi na człowieku..

Koniczynka47

 
Posty: 2746
Od: Wto lut 23, 2016 9:21

Post » Wto cze 20, 2017 12:30 Re: Szkolenie klikerem / clicker training

Była na forum kotka szkolona klikerowo. Raczej z sukcesem :)
viewtopic.php?p=3108611

Aia

Avatar użytkownika
 
Posty: 17100
Od: Pon lut 19, 2007 18:08
Lokalizacja: NDM

Post » Wto cze 20, 2017 14:05 Re: Szkolenie klikerem / clicker training

Oooo widzisz. Dzięki wielkie, poczytam. My powoli zaczynamy rozrywkę, na razie jesteśmy na etapie uczenia się sztuczki "przyjdź jak cie wołajo"
Dziecko-Niespodzianka: viewtopic.php?f=1&t=180110

Trivia

 
Posty: 110
Od: Pt maja 12, 2017 9:05

Post » Wto cze 20, 2017 14:07 Re: Szkolenie klikerem / clicker training

Trivia pisze: Nie chcę go uczyć jakiś cyrkowych sztuczek, raczej przychodzenia na zawołanie, wchodzenie do transporterka, takie patenty:)

A to nie przychodzi na zawołanie ? i nie wchodzą do transportera ? ;)
Moje wchodzą chętnie i przychodzą jak je wołam*
Przychodzą praktycznie zawsze jak je wołam jeśli są gdzieś dalej w innych pokojach wtedy przybiegają, kocica wskakuje na kolana jak pokażę (klepnę w kolana). Rzadko podejdą jeśli są w tym samym pokoju i leżą gdzieś obok. One dobrze wiedzą i rozumieją, że je wołam ale mają to wtedy w poważaniu, jak mnie nie widzą to przychodzą dlatego, że są ciekawe dlaczego je wołam. Kocia ciekawość wtedy góruje i nakazuje im przyjść niezależnie czy im się chce czy nie. Ciekawskie kocie mordy :ryk:
Znają też kilka słów oczywiście "jeść" i "Mucha" jak słyszą jeść to biegną do mich a jak słyszą mucha to od razu się podnoszą i rozglądają się w poszukiwaniu muchy :)

Martinnn

Avatar użytkownika
 
Posty: 864
Od: Czw sty 01, 2015 22:16

Post » Wto cze 20, 2017 14:23 Re: Szkolenie klikerem / clicker training

Ewkaa szkoliła klikierem Gaminę, kotkę MCO. Z dużym powodzeniem.
ObrazekObrazekObrazek

MariaD

Avatar użytkownika
 
Posty: 38254
Od: Pt mar 19, 2004 18:31
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Wto cze 20, 2017 14:37 Re: Szkolenie klikerem / clicker training

Martinnn pisze:
Trivia pisze: Nie chcę go uczyć jakiś cyrkowych sztuczek, raczej przychodzenia na zawołanie, wchodzenie do transporterka, takie patenty:)

A to nie przychodzi na zawołanie ? i nie wchodzą do transportera ? ;)
Moje wchodzą chętnie i przychodzą jak je wołam*
Przychodzą praktycznie zawsze jak je wołam jeśli są gdzieś dalej w innych pokojach wtedy przybiegają, kocica wskakuje na kolana jak pokażę (klepnę w kolana). Rzadko podejdą jeśli są w tym samym pokoju i leżą gdzieś obok. One dobrze wiedzą i rozumieją, że je wołam ale mają to wtedy w poważaniu, jak mnie nie widzą to przychodzą dlatego, że są ciekawe dlaczego je wołam. Kocia ciekawość wtedy góruje i nakazuje im przyjść niezależnie czy im się chce czy nie. Ciekawskie kocie mordy :ryk:
Znają też kilka słów oczywiście "jeść" i "Mucha" jak słyszą jeść to biegną do mich a jak słyszą mucha to od razu się podnoszą i rozglądają się w poszukiwaniu muchy :)


Mały ma powoli zwiększającą się skuteczność na przychodzenie na zawołanie. Natomiast na spacerku mu się włącza selektywna głuchota i ślepota w kwetii tego człowieka na drugim końcu smyczy. Co do transporterka ostatnio zaczął się w nim bawić, wcześniej się go bał. Uczymy się również komendy "Nie!", narzeczony się śmieje że jak tak dalej pójdzie to Ciril pomyśli, że ma tak na imię :ryk:
Dziecko-Niespodzianka: viewtopic.php?f=1&t=180110

Trivia

 
Posty: 110
Od: Pt maja 12, 2017 9:05

Post » Czw cze 22, 2017 10:53 Re: Szkolenie klikerem / clicker training

u nas kliker byl przydatny w jednym przypadku - sygnalizowalismy kotu zeby poszedl lezec gdzies indziej, niz pod nogami ludzi krecacymi sie w kuchni. Milowal to lezenie pod nogami ponad wszystko, ale (za same pochwaly i calowanie!) nauczyl sie przenosic w okreslone miejsce na dzwiek klikniecia.

A jako kliker dziala u mnie m.in. obcinarka do kocich pazurow - gdy zaczynam ciac jednego, za chwile mam kolejke do mani-pedi, bo zwykle "po" byl smaczek :smokin: . Tak samo dziala dopajanie strzykawka i tez (teraz juz rzadko) zdrapywanie nalotu z zebow (tak, nadal mowimy o kotach). No, takie tam...
Obrazek Obrazek
PRZEPRASZAM ZA BRAK POLSKICH ZNAKOW.

Rakea

Avatar użytkownika
 
Posty: 4915
Od: Śro lis 14, 2007 23:56
Lokalizacja: Praga nad Wisłą




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: ArturB, Blue, Google [Bot] i 224 gości