Alergia pokarmowa u kota - karmy

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto cze 06, 2017 19:25 Alergia pokarmowa u kota - karmy

Witam,
ponieważ u mojego 2-letniego kocura występował przewlekły luźny stolec z krwią, po wykluczeniu guzków przy odbycie i nieskutecznej diecie wykluczającej kurczaka (zgodnie z zaleceniem lekarza jako najczęstszy czynnik), w akcie desperacji zdecydowałam się na specjalistyczne testy pokarmowe. Wyniki wyszły zaskakujące, okazało się że ma reakcje na 11 z 16 badanych elementów.
Obecnie kicia karmiona jest tylko wodą i podgotowanym lub przemrożonym surowym mięskiem.

Pytanie do forumowych znawców: Czy istnieje gotowa karma sucha lub mokra która nie miałaby w składzie:
- pszenicy
- ryżu
- soi
- kukurydzy
- wołowiny
- tuńczyka
- łososia
- ziemniaków
- jaj
- mleka
- witlinka

Muszę podreperować kotu kosmki jelitowe, które przez składniki alergiczne są niszczone i zmniejszają wchłanialność mikroelementów, dieta nie podlega dyskusji. Mam jednak ten problem iż mamy lato, a zamrażalnik w lodówce jest za mały wobec potrzeb (koty mam dwa). Spotkał się ktoś z suchą naturalną karmą bez wypełniaczy/powyższych składników?

Dodam, że jest to kot który przebył wcześniej przewlekłą tasiemczycę/walkę z tasiemcem uzbrojonym. Wysoce prawdopodobne iż liczne antybiotyki i inne leki regularnie truły mu dobrą florę bakteryjną w układzie pokarmowym. Miał też 5-krotnie przekroczone wyniki wątrobowe, ale organ dzięki leczeniu i korekcie żywienia się zregenerował i mieści się w normach.

InDesignMaster

Avatar użytkownika
 
Posty: 29
Od: Pt kwi 08, 2016 12:31
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto cze 06, 2017 22:30 Re: Alergia pokarmowa u kota - karmy

Są takie karmy. Postaram się skrobnąć.

MOKRE
1) Feringa - smaki:
- Królik i indyk z rokitnikiem i kocimiętką: 50 % indyka (serc, mięsa, wątróbki, szyjek), 26,9 % bulionu, 20 % królika (serc, wątróbki, płuc), 2 % rokitnika, 1 % składników mineralnych, 0,1 % kocimiętki.
Zgaduję, że pod pojęciem "bulion" nie kryje się żadna z ryb ani wołowina, ale nie mogę dać gwarancji.
- Kurczak z marchewką i mniszkiem lekarskim: 70 % drobiu (serc, mięsa, wątróbki, żołądków, szyjek), 26,9 % bulionu, 2 % marchewek, 1 % składników mineralnych, 0,1 % mniszka lekarskiego
- Jagnięcina i królik z żurawiną i rzeżuchą: 35 % mięsa z królika (serc, wątróbki, mięsa),35 % jagnięciny (serc, mięsa, płuc, wątróbki), 26,9 % bulionu, 2 % żurawiny, 1 % składników mineralnych, 0,1 % rukwi wodnej
http://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_d ... aki/438543

2) MAC'S - smaki:
- Kaczka, indyk, kurczak: mięso (min. 20% kaczka, min. 25% indyk, min. 25% kurczak) produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (serca kacze, wątróbki kacze, płuca kacze, serca indycze, żołądki indycze, serca kurczęce, wątróbki kurczęce, żołądki kurczęce), minerały, tauryna
http://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_d ... zki/562923

3) MAC'S Sensitive - smaki:
- Jagnięcina: Mięso (min. 70% jagnięciny) i produkty pochodzenia zwierzęcego (żwacze jagnięce, żołądki jagnięce, serca jagnięce), marchewki, (2%), składniki mineralne (1%), olej wiesiołkowy (0,2%).
- Indyk: Mięso (min. 70% indyk) i produkty pochodzenia zwierzęcego (serca indycze, żołądki indycze, wątroba indycza), marchewki (2%), składniki mineralne (1%), olej ostowy (2%).
http://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_d ... zki/562925

4) Cat'z Finefood - smaki:
- Dziczyzna: 70% dziczyzna (składająca się z ok. 70% mięsa sercowego i mięśniowego, w tym ok. 2/3 mięsa i 1/3 serc; ok. 30% wątróbki), 24,45% woda, 3% ziemniaki, 2% borówka brusznica, 0,2% rozmaryn, 0,2% olej z kiełków pszenicy, 0,15% tauryna.
- Drób: 69% kurczak (składający się z ok. 50% mięsa sercowego i mięśniowego, w tym ok. 2/3 mięsa i 1/3 serca; ok. 50% wnętrzności, w tym ok. 1/3 żołądków, wątróbki, szyjek), 27,7% woda, 2% borówka brusznica, 1% mniszek lekarski, 0,15% tauryna, 0,15% olej osetowy.
- Jagnięcina z mięsem z bawołu: 50% jagnięcina (składająca się z ok. 70% mięsa sercowego i mięśniowego, w tym ok. 1/2 serc i 1/2 mięsa mięśniowego; 30% wnętrzności, w tym ok. 1/2 wątróbki i 1/2 płuc), 24,45% woda, 20% mięso z bawołu (składające się z 1/2 serc, 1/2 płuc), 3% cukinia, 2% pomidory, 0,2% imbir, 0,2% olej z pestek winogron, 0,15% tauryna.
- Drób z krewetkami: 50% kurczak (składający się z ok. 70% mięsa sercowego i mięśniowego, w tym ok. 2/3 mięsa i 1/3 serc; 30% wnętrzności, w tym ok. 1/2 wątróbki i 1/2 płuc), 24,45% woda, 20% krewetki, 3% marchew, 2% żurawina, 0,2% wodorosty, 0,2% olej z orzeszków makadamia, 0,15% tauryna.
http://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_d ... ood/616939

5) Cat'z Finefood Purr - smaki:
- Kurczak: 70% kurczak (serca, mięso, wątroba, żołądki, szyjki), 28,8% bulion, 1% minerały, 0,2% olej z orzechów makadamii
- Kangur: 70% Kangur (serca, mięso, wątroba), 28,8% bulion, 1% minerały, 0,2 % olej z ogórecznika lekarskiego
- Owca: 70% owca (serca, mięso, wątroba), 28,8% bulion, 1% minerały, 0,2% olej z czarnuszki
- Jagnięcina: 70% jagnięcina (serca, mięso, wątroba), 28,8 % bulion, 1% minerały, 0,2% olej z wiesiołka
- Wieprzowina: 70% wieprzowina (serca, mięso, wątroba, płuca), 28,8% bulion, 1% minerały, 0,2% olej z pestek winogron
http://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_d ... ood/526336



Z suchymi jest gorzej. Aby powstawały chrupki, musi być jakieś lepiszcze. Tym lepiszczem w gorszych karmach są zboża, w lepszych ziemniaki lub jaja. Jak już znalazłam karmę bez jaj i ziemniaków (dosłownie jedną), to miała łososia.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10611
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pt cze 09, 2017 17:48 Re: Alergia pokarmowa u kota - karmy

Dziękuję Ci ogromnie! Nie przypuszczałam, że aż tyle się tego znajdzie.
Drogie trochę, wiadomo czemu, ale na pewno kupię na początek z każdego po sztuce żeby zobaczyć co kotu podejdzie.
Chrupki do ścierania kamienia nazębnego zastąpię po prostu kośćmi, nie jest ich wielbicielem ale może się przekona.
Dziękuję ( :

InDesignMaster

Avatar użytkownika
 
Posty: 29
Od: Pt kwi 08, 2016 12:31
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt cze 09, 2017 22:08 Re: Alergia pokarmowa u kota - karmy

Bardzo proszę :)
Oby kotu się polepszyło :ok:
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10611
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pt cze 09, 2017 22:21 Re: Alergia pokarmowa u kota - karmy

sucha
https://www.zwierzakowo.pl/opis-produkt ... .3205.html

edit
doczytałam w innym sklepie, że jest olej z łososia 0,7%, trzeba więc dokładnie prawdzić
Obrazek

dalia

Avatar użytkownika
 
Posty: 17361
Od: Nie maja 09, 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post » Pt cze 09, 2017 22:27 Re: Alergia pokarmowa u kota - karmy

dalia ,ta karma ma olej z łososia czyli też odpada

luty-1

 
Posty: 1133
Od: Nie lut 21, 2010 19:19
Lokalizacja: już nie Konstancin

Post » Sob cze 10, 2017 18:45 Re: Alergia pokarmowa u kota - karmy

0,7 % łososia to nie jakoś tragicznie dużo, choć przy tak przewlekłym stanie minie jeszcze sporo czasu zanim będzie można coś takiego testować, o ile w ogóle. Póki co, po 3tyg bezwzględnie ścisłej diety stolec się trochę zagęścił.
W zrobionym teście były składniki niealergenne: wołowina, jagnięcina, wieprzowina, kaczka, kurczak, indyk. Muszę jednak uważać, bo nie wiem jaka reakcja będzie na nie uwzględnione w badaniu np. sardynki, okonia, inne zboża itp.
Sam kocur czuje się trochę lepiej, jest chętniejszy do kontaktu i zabawy, wcześniej miauczał przy każdym zeskoku i dotyku okolic nasady ogona. Nie jest już kotem wychodzącym więc przy rozsądnym prowadzeniu diety powinien wyjść na prostą.

Pozdrowienia od moich kocich podopiecznych, alergika Sherkana i znajdy Mysi : )

InDesignMaster

Avatar użytkownika
 
Posty: 29
Od: Pt kwi 08, 2016 12:31
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt lip 14, 2017 7:21 Re: Alergia pokarmowa u kota - karmy

[quote="InDesignMaster"]Witam,
ponieważ u mojego 2-letniego kocura występował przewlekły luźny stolec z krwią, po wykluczeniu guzków przy odbycie i nieskutecznej diecie wykluczającej kurczaka (zgodnie z zaleceniem lekarza jako najczęstszy czynnik), w akcie desperacji zdecydowałam się na specjalistyczne testy pokarmowe. Wyniki wyszły zaskakujące, okazało się że ma reakcje na 11 z 16 badanych elementów.
Obecnie kicia karmiona jest tylko wodą i podgotowanym lub przemrożonym surowym mięskiem.

Pytanie do forumowych znawców: Czy istnieje gotowa karma sucha lub mokra która nie miałaby w składzie:
- pszenicy
- ryżu
- soi
- kukurydzy
- wołowiny
- tuńczyka
- łososia
- ziemniaków
- jaj
- mleka
- witlinka
Czy mogłabyś napisać coś więcej o tych testach które robiłaś swojemu kotu? Jakie? Gdzie? Na czym konkretnie polegały? Jeśli jesteś przypadkiem z Warszawy to w jakiej lecznicy?

panirosomak

 
Posty: 47
Od: Sob lis 05, 2016 19:14

Post » Pt sie 11, 2017 21:45 Re: Alergia pokarmowa u kota - karmy

zaznaczam

Polina

Avatar użytkownika
 
Posty: 375
Od: Sob sty 17, 2015 14:58

Post » Nie sie 12, 2018 14:38 Re: Alergia pokarmowa u kota - karmy

panirosomak pisze:Czy mogłabyś napisać coś więcej o tych testach które robiłaś swojemu kotu? Jakie? Gdzie? Na czym konkretnie polegały? Jeśli jesteś przypadkiem z Warszawy to w jakiej lecznicy?


panirosomak, testy zrobiono z pobranej krwi, wysłanej do laboratorium diagnostycznego Laboklin w Warszawie. Jestem z Krosna na Podkarpaciu, wszystko załatwiała moja nowa wet lek. wet. Anna Pigoń-Zygmunt.
Kartka z wynikami ma oznaczenia "7108 Sensitest", wyniki w kolumnie IgE wyszły wszystkie zerowe, a w kolumnie IgG w większości o wartości 1. Intensywność reakcji mierzona jest w skali 1-5.

Dzięki Waszej pomocy, udało się znaleźć bezzbożową karmę i bez pozostałych alergenów. Kocur w największe upały dostaje suchą i mokrą karmę, w chłodniejsze przemrożone surowe mięsko.
Po wspólnej burzy mózgów z wet, została zastosowana także trzytygodniowa kuracja Assecurin'em na odbudowę zniszczonej flory bakteryjnej (która bardzo pomogła, 1 tab x 1dz ), a na stałe do diety wprowadziłyśmy gotowane siemię lniane.
Kiciuś obecnie ma się bardzo dobrze, stolce ma poprawne, wagę w normie, ma stale dobry humor czyli nic go nie boli jak wcześniej.
Do tych testów zrobione zostały też kontrolne badania wątroby które wyszły dobrze, zregenerowała się dzięki Biohepanex'owi przepisanemu jeszcze przez starą/poprzednią wet (podawany przez 2 miesiące). Biochemia zrobiona kiedyś przy okazji sterylizacji wykazała wtedy 5-krotnie przekroczone wartości dla AST i ALT.

Testy na alergię pokarmową kosztowały mnie około 360zł. Za dodatkową opłatą ok. 120zł można było poszerzyć testy o kolejny zestaw alergenów np. mięso renifera, kangura itp., ale się nie zdecydowałam z uwagi na rzadkość takich składników w karmach. Ze względu na dość wysoką cenę mało kto się decyduje na takie testy (wet wspominała ostatni taki przypadek 2-3 lata wcześniej o psie, u którego wyszły silne alergie na wszystko z poza 1 zbożem na łącznie ok 50 alergenów). Na wyniki trzeba było czekać chyba 2 tyg.
W przypadku mojego kota, te testy były ostatnią deską ratunku i pozwoliły obrać właściwy kierunek stałej diety oraz leczenia.

InDesignMaster

Avatar użytkownika
 
Posty: 29
Od: Pt kwi 08, 2016 12:31
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie sie 12, 2018 19:27 Re: Alergia pokarmowa u kota - karmy

Nie wiem, na który wątek zajrzysz, więc napiszę też tu:
Długotrwałe podawanie gluta z siemienia lnianego upośledza wchłanianie z przewodu pokarmowego.
Pewnie spróbowałabym odstawić siemię i zobaczyć, czy kot po kuracji będzie się równie dobrze czuł i bez niego. Tylko pewnie odstawiałabym stopniowo, żeby organizm sam zaczął pracować nad swoją warstwą ochronną.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10611
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Nie sie 12, 2018 22:11 Re: Alergia pokarmowa u kota - karmy

Sprawdź suchą Wild Cat bhadra na przykład lub Rimini... Albo canagan.
ObrazekObrazekObrazek
"Nigdy nie wiemy, kiedy widzimy kogoś PO RAZ OSTATNI..."
"Kiedy się kogoś kocha to ten drugi ktoś nigdy nie znika"
Moja Rodzina w Niebie:Tata(*),Mika(*),Mama(*),DeeDee(*), Adas(*), Lapcio(*),Kosiniak(*),Milenka(*), Nusia (*)..Nie wierzę...

Marzenia11

 
Posty: 35312
Od: Sob lut 28, 2009 21:24

Post » Pon sie 13, 2018 19:11 Re: Alergia pokarmowa u kota - karmy

Dziękuję za odpowiedzi, o ubocznym efekcie glutków nie słyszałam wcześniej.
Siemię lniane podaję często, ale nie cały czas. Kocur dobrze się czuje i trawi bez niego, ale po dłuższym czasie (chyba ok 3 tyg przerwy) zaczyna wymiotować samym pokarmem z powodu kul włosowych. Dodam, że mam wysianą kocią trawę, od tygodnia owies (z pewnymi wątpliwościami), a raz na jakiś czas dodaję pasty odkłaczającej (większość ma niestety składniki alergiczne), co parę dni zostaje też wyczesany szczotką (krótkowłosy, niewychodzący).

Marzenia11 pisze:Sprawdź suchą Wild Cat bhadra na przykład lub Rimini... Albo canagan.

Oczywiście sprawdzę, obu już się powoli nudzą obecne karmy więc z chęcią popróbuję nowych :)

InDesignMaster

Avatar użytkownika
 
Posty: 29
Od: Pt kwi 08, 2016 12:31
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon sie 13, 2018 21:27 Re: Alergia pokarmowa u kota - karmy

W ramach zdrowej alternatywy dla pasty na kłaki polecono mi:
gatiko pisze:Szparagi, gotowane, zblendowane. Na miau czytałam, polecała Pani od Zoltarka.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10611
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Sob sty 19, 2019 20:43 Re: Alergia pokarmowa u kota - karmy

InDesignMaster pisze:
panirosomak pisze:
Dzięki Waszej pomocy, udało się znaleźć bezzbożową karmę i bez pozostałych alergenów.

Jaka to karma?
Skarby: Obrazek

klaudiafj

Avatar użytkownika
 
Posty: 23538
Od: Czw cze 05, 2014 21:02
Lokalizacja: Bytom




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: kasik66 i 78 gości