Kot nagle przestał chodzić, problemy z mięśniami.

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie maja 28, 2017 20:48 Kot nagle przestał chodzić, problemy z mięśniami.

Witam
Chciałam zapytać, czy ktoś z Was spotkał się z podobnym przypadkiem. Mój kot, Odyn ma 3 lata, jest kotem nie wychodzacym, ponieważ jest niewidomy.
Zawsze był aktywny i bez problemu wspinał się na swoje drzewko oraz wskakiwał na niską szafkę na buty.
2 tygodnie temu zauważyłam, że dziwnie stawia tylne nogi, nie na stopach a podobnie jak królik. Dużo leżał. Trwało to kilka godzin, na drugi dzień było wszystko w porządku, kot bawił się, biegał i był aktywny.
Wczoraj rano nie przyszedł na śniadanie, tylko spał za kanapą. Myślałam, że może w nocy była burza i się czegoś wystraszył - bo jest kotem dość nieśmiałym i unika obcych ludzi oraz dźwięków, których nie zna. Jest za to do mnie bardzo przywiązany i zawsze jest przy mnie. Odyn spędził cały dzień śpiąc za kanapą, zjadł i wypił wodę, którą mu podałam. Nie dawał oznak żadnego dyskomfortu czy bólu. Byłam pewna, że na drugi dzień wszystko wróci do normy.

Dzisiaj rano znów nie przyszedł na śniadanie, wyciągnełam go zza kanapy i ku mojemu przerażeniu odkryłam, że moja kocina jest cała obsikana, zrobił też pod siebie. Nie może stanąć na nogach a "postawiony" natychmiast się składa i leży, tak jak koty odpoczywają z przednimi łapkami pod sobą lub przed. Natychmiast zadzwoniłam do klinki i zabrałam go do weterynarza. Zbadali go, pobrali krew (wyniki w normie), temperatura też, kot je i pije normalnie. Jest świadomy co się wokół dzieje, nie narzekał gdy wet badał kręgosłup. Odesłali mnie do neurologa zwierzęcego, który stwierdził, że kręgosłup jest w porzadku, głowa też i nie ma mowy o guzie czy coś podobnego. Kot po prostu ma tak osłabione mięśnie, że nie może stać.
We wtorek powinnam odebrać wyniki i mniej więcej dowiedzieć się jaką terapię będzie miał zaleconą. Podejrzewam zastrzyki sterydowe ale nie jestem pewna w 100%. Chciałam zapytać, czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem. Kot nie wychodzi na zewnątrz, nie mógł być ani otruty, ani ugryziony przez kleszcza. Znikąd też nie spadł, bo nie mam mebli na które mógłby się wspinać. Po prostu z dnia na dzień przestał chodzić :( .

Dziękuję

Raven

Raven_M

Avatar użytkownika
 
Posty: 10
Od: Nie maja 28, 2017 20:25

Post » Nie maja 28, 2017 23:21 Re: Kot nagle przestał chodzić, problemy z mięśniami.

Oprócz neurologa pójdź do ortopedy. Warto zrobić zdjęcie pod kątem dysplazji. Przy dysplazji zaniki mięśni postępują błyskawicznie.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Pon maja 29, 2017 6:38 Re: Kot nagle przestał chodzić, problemy z mięśniami.

Jakie badania krwi zrobiono?
Jonogram?
Kinazę kreatynową?
Hormony tarczycy?
Glukoza?
Koniecznie trzeba to sprawdzić!
Skoro piszesz że wyniki krwi ok to zakładam że morfologia jest zrobiona i nie ma w niej nic niepokojącego? Bo do takiego zwiotczenia może dojść w przebiegu np. niedokrwistości.
Co powiedział neurolog? Jaki jest wynik jego badania? Oslabienie napięcia mięśniowego dotyczy całego ciała? tylko kończyn? Jak odruchy?
Kot dostaje surowe mięso?

Mój kot z chorobą addisona gdy mu spada poziom hormonów też doznaje totalnego osłabienia mięśni, choć nie jest to typowy objaw tej choroby, jako kociak po chwilowej aktywności padał i wiotczał, obecnie gdy wiemy co mu jest nie dopuszczamy do tego stanu - ale pierwszym objawem konieczności zwiększenia dawki leków Misiowi jest właśnie stopniowa utrata napięcia mięśniowego - w całym ciele - i kończyny, i powieki i mięśniówka układu pokarmowego.

Blue

 
Posty: 23494
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon maja 29, 2017 7:36 Re: Kot nagle przestał chodzić, problemy z mięśniami.

Zrób to co radzi milva b i Blue. KONIECZNIE!
Miałam kota z dysplazją i podobne objawy były. Zwykły wet tego nei rozpoznał. Dopiero ortopeda.
Ale to może byc wszystko.
Kciuki!
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55362
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Pon maja 29, 2017 7:49 Re: Kot nagle przestał chodzić, problemy z mięśniami.

To wprawdzie dotyczy głównie kociaków, ale czy Twój kot nie ma za mało wapnia w pożywieniu?
Ja bym zrobiła RTG kości, przy braku wapnia pięknie to widać w kościach.
Dysplazja też koniecznie do zbadania, bo z tego co piszesz, problem z nóżkami jest od jakiegoś czasu.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13724
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon maja 29, 2017 9:37 Re: Kot nagle przestał chodzić, problemy z mięśniami.

W tej chwili znane są tylko wyniki morfologii, pozostałe będę miała we wtorek , najpóźniej czwartek. Zwykły wet nie miał pojęcia co kotu jest, prześwietlenie rtg nie wykazało żadnych zmian chorobowych. Odesłali mnie do drugiej kliniki na konsultację. Neurolog zbadał wszystkie odruchy, kończyny działają, nie ma mowy o zatorze w żyłach a osłabienie dotyczy wszystkich łapek i ogona. Kot podnosi głowę, rusza nogami, ogonem, jak leży przekręca się na boki bez problemu, wczoraj podniósł tylną nogę i umył brzuch. Sam Neurolog też dokładnie nie mógł od razu stwierdzić co kotu jest, ale powiedział, że spotkał się z kilkoma takimi przypadkami, jednak dopiero gdy otrzyma wyniki dokładnego badania krwi, będzie mógł stwierdzić cokolwiek.
Zabrałam Odyna do domu, nie chciałam, żeby bardziej się stresował będąc w obcym miejscu. Całą noc przespał ze mną. Ma apetyt ale dużo leży, nie probuje wstać.
We wtorek zbada go też kardiolog, bo neurolog stwierdził, że Odyn ma szmery w sercu.
Pytali też o karmę, jak kot się odżywia , dostaje suchą oraz mokrą karmę Science Plan i Orijen. Nie dostaje surowego mięsa.
Najsmutniejsze jest to, że przez całe 4 lata nie miał absolutnie żadnych problemów a do weterynarza jeźdźiliśmy tylko na szczepienia.
I nagle z dnia na dzień takie coś.
Ale się nie poddajemy i walczymy dalej.

Raven_M

Avatar użytkownika
 
Posty: 10
Od: Nie maja 28, 2017 20:25

Post » Pon maja 29, 2017 21:32 Re: Kot nagle przestał chodzić, problemy z mięśniami.

A to RTG miał w narkozie w odpowiednim ułożeniu? Bo do określenia czy kot ma dysplazję i jeśli ma, to w jakim stopniu, musi być znieczulony do zdjęcia i idealnie ułożony.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Pon maja 29, 2017 21:50 Re: Kot nagle przestał chodzić, problemy z mięśniami.

Nie wiem czy podejrzewałabym dysplazję w takim przypadku gdy ewidentne, nagłe i bardzo silne osłabienie napięcia mięśniowego dotyczy wszystkich kończyn i ogona - wygląda to na coś ogólnego co uderza w układ nerwowy i/lub mięśniowy. 2 tygodnie temu coś już się działo, ale jeszcze zaskoczyło i była chwila spokoju, teraz cupnęło z całą mocą.
Mam nadzieję że pobrana krew będzie naprawdę dokładnie sprawdzona - mam wrażenie że tu jest wyjaśnienie.

Neurolog stwierdził li i jedynie osłabienie napięcia mięśniowego? Nie było innych nieprawidłowości?

Blue

 
Posty: 23494
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pon maja 29, 2017 22:10 Re: Kot nagle przestał chodzić, problemy z mięśniami.

Blue, neurolog tak jak zauważyłaś, rownież wspomniał o nieprawidłowościach nerwowo-mięśniowych. Nie potrafił stwierdzić co to jest. Krew przebadają też pod wzgledem wirusów i trucizn. Kocina moja kontroluje oddawanie moczu (dzisiaj sam podczołgał się do kuwety - pomoglam mu się załatwic), czasami siada ale tylko na chwilę, podczas zabawy na leżąco zaczął dość mocno kopać tylnymi nogami moją rękę. Ale woli leżeć, na boku. Jutro jedziemy do neurologa po wyniki i na kontrolę u kardiologa. RTG miał pod narkozą, nie zauważyli żadnych nieprawidłowości. Teraz zastanawiam się, chociaż wspominałam o tym lekarzowi,że Odyn 3 tyg temu został zaszczepiony przeciwko wściekliźnie (ostatnio był szczepiony 3 lata temu). Ponieważ strasznie się bał (zastygł ze strachu w koszyku, lekarz nie wyciągała go z transportera a zastrzyk dostał w tyłek. Czy zwykły zastrzyk mógł spowodowac jakieś nieprawidłowości 3 tyg poźniej? Biorę pod uwagę wszystkie możliwości. Tak strasznie mi go żal.

Raven_M

Avatar użytkownika
 
Posty: 10
Od: Nie maja 28, 2017 20:25

Post » Pon maja 29, 2017 23:01 Re: Kot nagle przestał chodzić, problemy z mięśniami.

a po co kota niewychodzącego szczepić przeciwko wsciekliźnie 8O
Obrazek

Kinnia

 
Posty: 8804
Od: Nie sie 19, 2012 21:12

Post » Pon maja 29, 2017 23:25 Re: Kot nagle przestał chodzić, problemy z mięśniami.

Kinnia, kot jest niewychodzący ale przebywa w ogrodzie latem (razem ze mną i innymi kotami - mam ich cztery, w tym jeden wychodzący oraz jeden pół dziki, który mieszka w ogrodzie)

Raven_M

Avatar użytkownika
 
Posty: 10
Od: Nie maja 28, 2017 20:25

Post » Pon maja 29, 2017 23:28 Re: Kot nagle przestał chodzić, problemy z mięśniami.

Kinnia pisze:a po co kota niewychodzącego szczepić przeciwko wsciekliźnie 8O

I to po raz kolejny po 3 latach, gdy jedna szczepionka działa o wiele dłużej niż trzy :)
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Pon maja 29, 2017 23:33 Re: Kot nagle przestał chodzić, problemy z mięśniami.

Nie zaznaczyłam, że mieszkam w Anglii. Kota adoptowałam z Cypru. Teraz jestem w trakcie przeprowadzki do innego kraju a do paszportu potrzebne jest aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Z Cypru do Anglii też należało go zaszczepić. Nie wiem jak to jest w Polsce ale w paszporcie ważność szczepienia określone jest na trzy lata.
Ostatnio edytowano Wto maja 30, 2017 12:43 przez Raven_M, łącznie edytowano 1 raz

Raven_M

Avatar użytkownika
 
Posty: 10
Od: Nie maja 28, 2017 20:25

Post » Wto maja 30, 2017 4:43 Re: Kot nagle przestał chodzić, problemy z mięśniami.

Szczepienie p/wściekliźnie mogło dać takie powikłania, tym bardziej że pierwsze objawy pojawiły się kilka dni po szczepieniu.
Bywa że szczepienie uaktywnia lub nasila procesy autoimmunologiczne w układzie nerwowym, w gruczołach dokrewnych etc.

Blue

 
Posty: 23494
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Wto maja 30, 2017 6:53 Re: Kot nagle przestał chodzić, problemy z mięśniami.

milva b pisze:
Kinnia pisze:a po co kota niewychodzącego szczepić przeciwko wsciekliźnie 8O

I to po raz kolejny po 3 latach, gdy jedna szczepionka działa o wiele dłużej niż trzy :)

Też się przyłączam do zdziwienia. Znam przypadki powalenia kota i dużych komplikacji po szczepieniu na wściekliznę.

Czy mówiłaś wetowi o zczepieniach? I o tym, że pierwsze objawy jakos tak sie po niej pokazały.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55362
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: kotcsg, Majestic-12 [Bot], Szeska i 290 gości