Pnącze i kot

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie maja 28, 2017 11:58 Pnącze i kot

Potrzebuję rady, otóż chcę posadzić na balkonie jakieś pnącze tylko nie mogę znaleźć żadnych informacji natemat pnącz, które nie są trujące dla kota. Może jakaś ogrodniczka umiałaby podsunąć mi jakiś pomysł co posadzić, żeby kota nie zatruć :)

Seramarias

 
Posty: 337
Od: Śro lip 15, 2015 11:38

Post » Nie maja 28, 2017 13:37 Re: Pnącze i kot

Fasola tyczna, np. Jaś, mamut albo szparagowa.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23775
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Nie maja 28, 2017 13:43 Re: Pnącze i kot

O fasoli czytałam, że trująca :(

Seramarias

 
Posty: 337
Od: Śro lip 15, 2015 11:38

Post » Nie maja 28, 2017 13:49 Re: Pnącze i kot

Pędy i liście?
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23775
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Nie maja 28, 2017 14:24 Re: Pnącze i kot

Nie było sprecyzowane, która część rośliny, tylko tak ogólnie, że fasola jest trująca a najbardziej ozdobna . Myślałam o Akebi, albo Rdeście Auberta, tylko nie mogę ich znaleźć ani na liście trujących ani na liście bezpiecznych dla kota roślin i nie wiem czy są szkodliwe czy bezpieczne.

Seramarias

 
Posty: 337
Od: Śro lip 15, 2015 11:38

Post » Pon maja 29, 2017 20:50 Re: Pnącze i kot

Możesz posadzić aktinidię czyli "polskie kiwi".
Jest nie tylko nietrujące dla kotów, ale wręcz dedykowane dla kotów, bo nęci je tak samo jak kocimiętka.
Z tym, że niektóre odmiany.
Miałam w ogrodzie taką odmianę, marniała a w końcu uschła przez to, że koty z okolicy ocierały się o nią i tarzały.
Teraz mam inną, nie jest dla kotów interesująca, więc ma się nieźle :)
Jeżeli się uda, możesz mieć owoce, tylko albo zasadź samopylną odmianę, albo dwa egzemplarze, jeden żeński, drugi męski.

.Mia.

 
Posty: 770
Od: Wto sty 15, 2013 19:03
Lokalizacja: maz wsch

Post » Pon maja 29, 2017 21:34 Re: Pnącze i kot

Hej, może być groszek pachnący jest jednoroczny przepięknie pachnie i kwitnie, szybciutko rośnie i bardzo ładnie sie pnie "na okrętkę" w górę w dół i na boki, nie jest trujący dla kotów, psów i ludzi.
Osobiście mam winorośl (ciemne winogrona) na garażu, podobno rodzynki są trujące dla psów, że niby ciężką niewydolność nerek powodują, ale ja się o tym rok temu dowiedziałam, a mój pies od pięciu lat obrzera się winogronami, co roku ma ful zestaw badań robiony i nerki jak i wszystko inne w doskonałej kondycji, mało tego pędy winogron dostałam od sąsiadki, której pies przez 17 lat życia opierdzielał winogrona jak dziki, też bardzo o niego dbali bo to ich "synek" był (nie mieli dzieci) i atos nigdy z nerkami nie mial problemu, więc nie przyłącze sie do opinii jakoby winorośl byla trująca.
Jest wieloletnia, pięknie zdobi i ma pyszniutkie malutkie winogrona, ja ktoś chce mogę wysłać pedy/sadzonki :D
jesteśmy na prostej ;)

kociołkowo

Avatar użytkownika
 
Posty: 1473
Od: Czw mar 30, 2017 22:49

Post » Wto maja 30, 2017 7:47 Re: Pnącze i kot

eweli77 pisze:Hej, może być groszek pachnący jest jednoroczny przepięknie pachnie i kwitnie, szybciutko rośnie i bardzo ładnie sie pnie "na okrętkę" w górę w dół i na boki, nie jest trujący dla kotów, psów i ludzi.


ASPCA podaje, że groszek pachnący (Lathyrus latifolius) jest toksyczny dla psów, kotów i koni.

https://www.aspca.org/pet-care/animal-p ... /sweet-pea

Bazyliszkowa

Avatar użytkownika
 
Posty: 29521
Od: Wto sty 31, 2006 15:47
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto maja 30, 2017 20:48 Re: Pnącze i kot

Ta a w książce "rośliny i my", że groszek pachnący nie jest toksyczny dla ludzi i zadnych zwierząt domowych i hodowlanych, i "być" tu mądry człowieku, to tak jak i z winoroślą- właśnie w tej książce pisze, że wybitnie toksyczna dla psów....
jesteśmy na prostej ;)

kociołkowo

Avatar użytkownika
 
Posty: 1473
Od: Czw mar 30, 2017 22:49

Post » Sob cze 03, 2017 16:56 Re: Pnącze i kot

Winogrona sadziliśmy w tamtym roku, ale nie przeżyło zimy. Koty się nim nie interesowały, owoców nie było. Z tym groszkiem to nie będę ryzykować bo kto wie jaki moim dziewczynom do łepków przyjdzie pomysł. Aktindia mi się podoba muszę poszukać u nas.

Seramarias

 
Posty: 337
Od: Śro lip 15, 2015 11:38




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue i 75 gości