Kot ma problem

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob maja 13, 2017 17:46 Kot ma problem

Moja 18latka ma problem z kupą. Kupiłam plynną parafinę, ale nie wiem ile jej podać. Nie chcę jechać z nią do weta, bo to za duży stres dla mojej staruszki.
Ktoś może mi pomóc?

Iwona

 
Posty: 12805
Od: Wto lut 05, 2002 15:55
Lokalizacja: Zielonka, Mazowsze

Post » Sob maja 13, 2017 17:51 Re: Kot ma problem

To znaczy? Jaki problem?
Parafinę zapodaje się ok 2 ml. Potem za jakiś czas kolejne. Parafina daje poślizg kupalowi ale nie rozmiękcza go.
Może coś zjadła i zatkało ją ? Może trzeba zmienić dietę. Może jest chora np. gorączka daje takie efekty.
Czasem zapodanie kroplówki bardziej pomoże niż parafina. Powinna też dużo pić. I nie jeść suchego.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55369
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Sob maja 13, 2017 17:52 Re: Kot ma problem

Po jakieś 2-3 ml 2-3 razy dziennie. Jeśli to staruszka, lepiej nie przesadzać.
Na przyszłość: warto mieć w domu na te okazje Lactulosum. Działa inaczej niż parafina: sprawia, że kupa resorbuje wodę i jest bardziej miękka. Przy okazji laktuloza osłania wątrobę.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23800
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Sob maja 13, 2017 18:08 Re: Kot ma problem

ASK@ pisze:To znaczy? Jaki problem?
Parafinę zapodaje się ok 2 ml. Potem za jakiś czas kolejne. Parafina daje poślizg kupalowi ale nie rozmiękcza go.
Może coś zjadła i zatkało ją ? Może trzeba zmienić dietę. Może jest chora np. gorączka daje takie efekty.
Czasem zapodanie kroplówki bardziej pomoże niż parafina. Powinna też dużo pić. I nie jeść suchego.

Problem ze zrobieniem kupy. Wchodzi do kuwety, napina się, wskakuje na komodę i próbuje zrobić kupę na gazetę. Z komody ja zdejmujemy i wsadzamy do kuwety. I znów próbuje. Kupiłam parafinę, ale nie wiem, ile podać.

Iwona

 
Posty: 12805
Od: Wto lut 05, 2002 15:55
Lokalizacja: Zielonka, Mazowsze

Post » Sob maja 13, 2017 18:10 Re: Kot ma problem

Pozwól jej zrobić na gazetę. Kuweta źle się jej kojarzy. Z bólem przede wszystkim. Jeśli się uda to wsio włóż do kuwety, wstaw kotkę i wygłaszcz ją.
Obrazek

Dla naszych Słoneczek [*] Kochamy i tęsknimy.

ASK@

Avatar użytkownika
 
Posty: 55369
Od: Czw gru 04, 2008 12:45
Lokalizacja: Otwock


Adopcje: 11 >>

Post » Sob maja 13, 2017 18:42 Re: Kot ma problem

Jeśli jej się nie uda - koniecznie pojechałabym z nią do lekarza. Przy tak silnym zaparciu że kotka czuje parcie ale nie jest w stanie porcji kału wydalić (jest prawdopodobnie duża i zapieczona, odwodniona), podana doustnie parafina prawdopodobnie nic nie pomoże.
A bezproduktywne wielogodzinne napinanie się to ból, silny stres i ryzyko zniesienia wrażliwości jelita (to z kolei jest zagrożone kolejnymi zaparciami lub nie trzymaniem kału) oraz nabrania niechęci do kuwety.
Kiedy kotka załatwila się po raz ostatni?
Kał był prawidłowy?

Szukałabym pomocy lekarza - jeśli chcesz kotce oszczędzić stresu i masz taką możliwość - wezwij go do domu mówiąc w czym problem.

Blue

 
Posty: 23497
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Sob maja 13, 2017 22:38 Re: Kot ma problem

ASK@ pisze:Pozwól jej zrobić na gazetę. Kuweta źle się jej kojarzy. Z bólem przede wszystkim. Jeśli się uda to wsio włóż do kuwety, wstaw kotkę i wygłaszcz ją.

Wchodzi do kuwety bez problemu. Próbuje załatwić się do kuwety. I na gazetę. To jest kotka, która nie boi się nikogo i niczego. Jak nie może oswoić, to ignoruje.
Dostała lactulosum. Na razie śpi.
Nie wiem, kiedy się załatwiła ostatni raz. Mamy cztery koty i dwie kuwety. Trudno kontrolować.

Iwona

 
Posty: 12805
Od: Wto lut 05, 2002 15:55
Lokalizacja: Zielonka, Mazowsze

Post » Nie maja 14, 2017 10:53 Re: Kot ma problem

Tu sobie poczytaj. http://www.muezzi.pl/kot-brytyjski-hodo ... zenie.html

Na takie dolegliwosci dobre jest tez RC Fibre. 13 letniemu kotu mojej kumpeli pomaga - parafiny nie stosuje, poniewaz nie wolno jej kotu podawać codziennie, bo jest szkodliwa - utrudnia przyswajanie witamin. Ale raz na jas czas mozesz podac. Tam pisza, ze 10 -15 ml.

https://zooserwis.pl/royal-canin-vet-ca ... GAodCpIAvw

Jesli RC nie pomoze to do weta, zrobic USG, moze trzeba bedzie operacyjne usuwac kamenie kałowe, czy co tam ma.
“Jesteśmy tu na jakiś czas, któregoś dnia szlag nas trafi, to po co tak traktować wszystko poważnie.”

:kitty:

FarciKot

Avatar użytkownika
 
Posty: 1118
Od: Czw sie 04, 2016 18:15
Lokalizacja: Warmia

Post » Nie maja 14, 2017 17:22 Re: Kot ma problem

FarciKot pisze:Na takie dolegliwosci dobre jest tez RC Fibre. 13 letniemu kotu mojej kumpeli pomaga - parafiny nie stosuje, poniewaz nie wolno jej kotu podawać codziennie, bo jest szkodliwa - utrudnia przyswajanie witamin. Ale raz na jas czas mozesz podac. Tam pisza, ze 10 -15 ml.


Mój kot też ma czasem takie problemy (raz trzeba było pomóc mini lewatywką) i jeżeli wet stwierdzi, że nie jest to coś poważnego, to faktycznie RC Fibre dobrze się sprawdza. Oczywiście pod warunkiem, że kot chce to jeść, bo mój szybko się znudził i woli szamać mokre ( z resztą bardziej wskazane dla starszych kotów ). I tak jak już wspomniano- Lactulosum i pozwolić zrobić kupę, gdzie chce. Mój w takich sytuacjach wali w przedpokoju na dywan :roll:

aga23

Avatar użytkownika
 
Posty: 1358
Od: Wto sie 02, 2005 23:41
Lokalizacja: Szczecin

Post » Nie maja 14, 2017 20:17 Re: Kot ma problem

Po problemie. Pomógł lactulosum. Dzięki za rady.

Iwona

 
Posty: 12805
Od: Wto lut 05, 2002 15:55
Lokalizacja: Zielonka, Mazowsze

Post » Nie maja 14, 2017 20:22 Re: Kot ma problem

Stosowałam u kota RC Fibre, z dobrym skutkiem.Miał skłonności do kamieni kałowych.Po przejściu na suchą bezzbożówkę ( Purizon) problemy się skończyły.
Nowy bazarek viewtopic.php?f=20&t=217527 Zapraszam

ewar

 
Posty: 55009
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Nie maja 14, 2017 20:30 Re: Kot ma problem

ewar pisze:Stosowałam u kota RC Fibre, z dobrym skutkiem.Miał skłonności do kamieni kałowych.Po przejściu na suchą bezzbożówkę ( Purizon) problemy się skończyły.


Ewar to w koncu to RC dobre czy miał po nim kamienie? Pytam poniewaz tak napisałas, ze nie wiem ja to rozumiec.
Rozumiem, ze po Purizonie na bank nie ma kamieni. Moge karmic Purizonem. A stosujesz przy Purizonie dodatkowo jakies odkłaczacze?
Czy na samym tak dobrze sie wyregulowało?
“Jesteśmy tu na jakiś czas, któregoś dnia szlag nas trafi, to po co tak traktować wszystko poważnie.”

:kitty:

FarciKot

Avatar użytkownika
 
Posty: 1118
Od: Czw sie 04, 2016 18:15
Lokalizacja: Warmia

Post » Wto maja 16, 2017 17:37 Re: Kot ma problem

Fibra z Royala ma za zadanie pobudzić perystaltykę jelit. Nie sądzę aby kocie ewar'a miało po nim kamienie, to inna kocia dolegliwość.
Fibra jest karmą weterynaryjną i jeśli chcesz ją podawać skonsultuj to wpierw z vetem, nie podawaj sama karm leczniczych dla kota żeby mu nie zaszkodzić. Moje kocie ma skłonności do zaparć, bo mało je i Fibre podaje raz w tygodniu żeby pobudzić jelita.Jeśli to jednorazowy przypadek "leczenie" należy skończyć na syropie. Dopiero jeśli problem będzie się nagminnie powtarzać można spróbować Fibry, ale po konsultacji z vetem. Dobrym sposobem jest też kupienie mokrej karmy, której kot na co dzień nie dostaje. Jeśli widzę, że Chiko znowu stęka i stęka kupuję jej saszetkę Whiskas'a lub Pedrigree dla psów i po chwili leci jak opętana do kuwety :)

Agresor-ka

 
Posty: 40
Od: Czw mar 09, 2017 19:51

Post » Wto maja 16, 2017 17:41 Re: Kot ma problem

Agresor-ka pisze:Fibra z Royala ma za zadanie pobudzić perystaltykę jelit. Nie sądzę aby kocie ewar'a miało po nim kamienie, to inna kocia dolegliwość.
Fibra jest karmą weterynaryjną i jeśli chcesz ją podawać skonsultuj to wpierw z vetem, nie podawaj sama karm leczniczych dla kota żeby mu nie zaszkodzić. Moje kocie ma skłonności do zaparć, bo mało je i Fibre podaje raz w tygodniu żeby pobudzić jelita.Jeśli to jednorazowy przypadek "leczenie" należy skończyć na syropie. Dopiero jeśli problem będzie się nagminnie powtarzać można spróbować Fibry, ale po konsultacji z vetem. Dobrym sposobem jest też kupienie mokrej karmy, której kot na co dzień nie dostaje. Jeśli widzę, że Chiko znowu stęka i stęka kupuję jej saszetkę Whiskas'a lub Pedrigree dla psów i po chwili leci jak opętana do kuwety :)



Dzieki. Nie chce podawac. Moja kumpela od roku podaje. Kot czuje sie dobrze po RC Fibre. Ale Ewar tak napisała, ze sie wystraszylam - tak przyszłosciowo :oops:
“Jesteśmy tu na jakiś czas, któregoś dnia szlag nas trafi, to po co tak traktować wszystko poważnie.”

:kitty:

FarciKot

Avatar użytkownika
 
Posty: 1118
Od: Czw sie 04, 2016 18:15
Lokalizacja: Warmia

Post » Śro maja 17, 2017 9:12 Re: Kot ma problem

Iwona pisze:Po problemie. Pomógł lactulosum. Dzięki za rady.

Jeśli pojawił się taki problem, to warto zadbać o jej regularne odkłaczanie/pomyśleć o zmianie diety/wprowadzeniu malutkiej dawki Lactulosum na co dzień, w porozumieniu z wetem. Niestety wiele starych kotów ma problemy z perystaltyką jelit.
Doraźnie, w takiej, sytuacji, jaką opisywałaś, najszybciej pomoże malutki czopek glicerynowy (wielkość dla niemowląt, można go jeszcze przekroić). Ale na co dzień najlepiej zadbać o to, by do zatwardzeń w ogóle nie dochodziło.
Obrazek

ryśka

Avatar użytkownika
 
Posty: 33138
Od: Sob wrz 07, 2002 11:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, JedrzejGra, Majestic-12 [Bot], Myszorek, Zeeni i 517 gości