Pełna profilaktyka u kotów - prośba o rady

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro maja 03, 2017 19:14 Re: Pełna profilaktyka u kotów - prośba o rady

milva b pisze:Mi kilku już weterynarzy mówiło, że to zalecane szczepienie po roku jest również mocno na wyrost ;)
W zupełności wystarczy powtórzyć po 3 latach. No ale jeśli ktoś czuje się spokojniej, to niech doszczepia po roku.


Odniosłam się do tego Bestol. Doszczepienie po roku tzn to w październiku jest mocno na wyrost według tych kilku weterynarzy.

Funghi

Avatar użytkownika
 
Posty: 404
Od: Czw maja 19, 2016 9:37

Post » Śro maja 03, 2017 19:30 Re: Pełna profilaktyka u kotów - prośba o rady

Funghi pisze:Bestol ja zrozumiałam, że to szczepienie po roku jest mocno na wyrost. Tzn to w październiku u Ciebie.


Dokładnie o to mi chodziło :) Nie o szczepienie co roku a o szczepienie po roku od drugiego szczepienia kociaka :)
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro maja 03, 2017 20:00 Re: Pełna profilaktyka u kotów - prośba o rady

Dziewczyny, ja bym jednak dachowce wolala zaszczepic ten rok po (przeciw pp, kalici i herpes), no jakos tak razniej mi z ta swiadomoscia - a juz bankowo, jesli ktos ma aktywne kontakty z kocim "polswiatkiem" :smokin: (schrony, azyle, wolno zyjace itp.)
Obrazek Obrazek
PRZEPRASZAM ZA BRAK POLSKICH ZNAKOW.

Rakea

Avatar użytkownika
 
Posty: 4915
Od: Śro lis 14, 2007 23:56
Lokalizacja: Praga nad Wisłą

Post » Śro maja 03, 2017 20:33 Re: Pełna profilaktyka u kotów - prośba o rady

Rakea pisze:Dziewczyny, ja bym jednak dachowce wolala zaszczepic ten rok po (przeciw pp, kalici i herpes), no jakos tak razniej mi z ta swiadomoscia - a juz bankowo, jesli ktos ma aktywne kontakty z kocim "polswiatkiem" :smokin: (schrony, azyle, wolno zyjace itp.)


Wtedy takie doszczepienie może być wskazane, zgadzam się. Jednak u kota, który po prostu mieszka sobie w czterech ścianach ze swoim ludzkim niewolnikiem i nie ma kontaktu z innymi (chorymi) kotami, jest zbędne.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Czw maja 04, 2017 17:15 Re: Pełna profilaktyka u kotów - prośba o rady

To w październiku zaczepię raz jeszcze, a potem co trzy lata. Od razu jakoś się zaskoczyłam, gdy wet powiedział mi, że należy szczepić co roku. Nie chciałabym kotka systematycznie faszerować chemią. Tak samo, jak macie racje z odrobaczaniem. Nie rozumiem zupełnie, dlaczego weci polecają tak częste szczepienia, czy odrobaczania, mimo ze jasno ich informuję, że kot jest absolutnie niewychodzący. Ja w tych sprawach jestem zupełnie zielona. Dla mnie, to co wy mówicie jest logiczne, to co powiedzieli mi weci bardzo mało jest logiczne.
Zadzwoniłam dziś do kliniki weterynaryjnej. Powiedzieli, ze robią pełen pakiet badań. Muszę przywieźć kotka. Jeśli chcę badanie moczu, powinnam pobrać sama (jeśli nie chcę cewnikowania kotka). Zapytali o wiek kotka i jak powiedziałam, że nie ma jeszcze roku to zapytali, czy coś się dzieje niepokojącego i jeśli nie, to czy widzę powód robienia tych badań. Jak powiedziałam, że profilaktycznie miła Pani powiedziała mi, że skoro nic się nie dzieje, to może trochę za wcześnie. Odesłała mnie do cennika na stronie internetowej kliniki i powiedziała, że na badania można podjechać bez wcześniejszej rejestracji. Mój kociak ma prawie rok (trudno stwierdzić). ale chyba dobrze, jakbym już jutro podjechała na pobranie krwi? Moczu sama nie zbiorę, a im cewnikować nie dam. Ale ważna sama morfologia? Generalnie Pani z która rozmawiałam, jakby delikatnie odradzała mi robienie tych badań już teraz, takie odniosłam wrażenie.
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1795
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Czw maja 04, 2017 21:32 Re: Pełna profilaktyka u kotów - prośba o rady

Co do szczepień, odrobaczania i badań kontrolnych to jestem zdania, że w tych kwestiach najlepiej zachować rozsądny umiar. Czy u ludzi powtarza się co roku te same szczepienia? Nie. Skoro u człowieka przeciwciała nabyte po powtórnym szczepieniu utrzymują się we krwi przez wiele lat ,a często do końca życia to nie ma powodu przyjmować, że inaczej dzieje się w ciele kota. Uważam, że odrobaczać warto wtedy gdy kot ma robaki, a więc zrobić najpierw badanie kału, jeśli nic ono nie wykaże to można sobie darować faszerowanie zwierzaka chemią, zwłaszcza jak to niewychodzący kot domowy. Jeśli chodzi o badania kontrolne krwi to przyda się robić je corocznie starszym kotom - ja robię je tylko mojemu ośmiolatkowi - bo to koci pan w średnim wieku, więc coś już może u niego zacząć nawalać i dobrze to wcześnie wykryć. Natomiast nie widzę powodu , żeby bez wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych robić takie badanie mojemu drugiemu kotu - dwulatkowi, bo to wychuchany młodziak i jest mało prawdopodobne, żeby toczyło go skrycie jakieś choróbsko.
„ Istnieją dwa sposoby ucieczki od prozy życia: muzyka i koty. ” (Albert Schweitzer)

Norma0204

Avatar użytkownika
 
Posty: 1085
Od: Wto sie 18, 2015 16:55
Lokalizacja: Gliwice Zabrze

Post » Czw maja 04, 2017 23:01 Re: Pełna profilaktyka u kotów - prośba o rady

Dobrze jest zrobic badania krwi i usg zdrowego i mlodego jeszcze kota. Dzieki takiemu spotanicznemu badaniu krwi dowiedzialam sie, ze mam kota z leukopenia (b.niskie biale krwinki) - w przypadku badania krwi juz chorego kota, ta leukopenia moglaby dawac zaburzony obraz. Ale oczywiscie wszystko w granicach rozsadku, i jesli kot wspolpracuje.

Odrobaczanie profilaktyczne, podobnie jak przedmowczynie, uwazam, za zbedne.

mocz do analizy pobiera sie przez punkcje, nie cewnikowanie (mam nadzieje, ze klinika tak nie robi 8O) - punkcja jest konieczna w przypadku potrzeby wykonania wiarygodnego badania moczu z cala jego flora i fauna. Do referencyjnego, wystarczy, ze zlapiesz sama. A metody lapania kocimoczu sa gdzies w kocim ABC.
Obrazek Obrazek
PRZEPRASZAM ZA BRAK POLSKICH ZNAKOW.

Rakea

Avatar użytkownika
 
Posty: 4915
Od: Śro lis 14, 2007 23:56
Lokalizacja: Praga nad Wisłą

Post » Czw maja 04, 2017 23:08 Re: Pełna profilaktyka u kotów - prośba o rady

Dokładnie tak jak Rakea mówi - warto badać też koty młode. U mnie każdy kot ma pakiet badań minimum raz do roku.
Starszy, ponad 16-letni pan badany jest co kwartał, bo taki wiek. Nawet jeśli wyniki ma ciągle książkowe, i tak wożę go regularnie na badania by nic nie przeoczyć.

A jeśli chodzi o łapanie moczu, większość kotów lubi sikać do żwirku Katkor. W zestawie jest pipetka i zbiorniczek, by mocz wyssać z kuwety.
Katkor można kupić u większości wetów lub online :) Niektóre z moich futer sikają jednak do pustej kuwety nim w ogóle wsypię Katkor :) Tak już są przyzwyczajone :ryk:
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Pt maja 05, 2017 6:54 Re: Pełna profilaktyka u kotów - prośba o rady

A jaki zakres badań krwi robicie profilaktycznie?
morfologię i biochemię i coś jeszcze? jonogram? badania w kierunku nadczynności? Chciałabym swoje koty przebadać profilaktycznie i zastanawiam się nad zakresem tych badań.

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27101
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Pt maja 05, 2017 8:13 Re: Pełna profilaktyka u kotów - prośba o rady

U młodych, 'na oko' zdrowych kotów, jeśli ma być tylko kontrola, to robię profil podstawowy (morfologia + AspAT, AlAT, AP, mocznik, krea, białko+albuminy). U starszych kotów i "podejrzanych", że coś może być nie tak - profil rozszerzony (czyli jw + pełen jonogram, glukoza, fruktozamina, cholesterol, bilirubina, LDH, GLDH); staram się też od razu zrobić mocz z UPCR. Więcej to już w zależności od podejrzeń i wskazań, np. tarczyca u starszych kotów, parametry trzustkowe, rozmaz ręczny, żelazo itd.

OKI

Avatar użytkownika
 
Posty: 42584
Od: Śro gru 23, 2009 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt maja 05, 2017 9:33 Re: Pełna profilaktyka u kotów - prośba o rady

Dziękuję

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27101
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Pt maja 05, 2017 11:17 Re: Pełna profilaktyka u kotów - prośba o rady

Znalazłam żwirek Katkor. Nie miałam pojęcia, że coś takiego istnieje :oops: Może pobranie moczu do badania nie będzie aż tak bardzo niemożliwe, jak mi się dotąd wydawało.
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1795
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Pt maja 05, 2017 11:44 Re: Pełna profilaktyka u kotów - prośba o rady

Tak jak OKI, u młodych kotów robię badania podstawowe a u starszych rozszerzone. Korzystam często z tzw. pakietu geriatrycznego w laboratorium, gdzie badane jest właściwie wszystko.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Pt maja 05, 2017 12:17 Re: Pełna profilaktyka u kotów - prośba o rady

poczytałam sobie

dużo jest profili do wyboru , przykładowo w tym laboratorium
http://weterynaria.sla.pl/badania/ofert ... nostyczne/

nie miałam pojęcia, że to jest taka ilość możliwości
ten geriatryczny jest rzeczywiscie szeroki
tutaj proponują dwa do wyboru
Profil geriatryczny:ALT, AST, ALP, amylaza, białko całkowite, bilirubina całkowita, cholesterol, CK, fruktozamina, kreatynina, lipaza, mocznik, potas, sód,chlorki, trójglicerydy,wapń, T4, fosfor, magnez.
Profil geriatryczny + morfologia: ALT, AST, ALP, amylaza, białko całkowite, bilirubina całkowita, cholesterol, CK, fruktozamina, kreatynina, lipaza, mocznik, potas, sód,chlorki, trójglicerydy,wapń, T4, fosfor, magnez + morfologia.

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27101
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Nie cze 18, 2017 17:34 Re: Pełna profilaktyka u kotów - prośba o rady

Super temat :ok:

karolink

 
Posty: 1116
Od: Pon paź 09, 2006 20:40
Lokalizacja: Warszawa

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: włóczka, Wojtek i 175 gości