Co jest Misi?????Prośba o pomoc!!!Misia odeszła...[*]

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto cze 12, 2018 21:58 Re: U Meteorolog1- kotek niespodzianka!

Wiem, że proszono Blue, kicia powinna codziennie aż do spadku mocznika dostawać kroplówki, później zdecyduje lekarz o ich częstotliwości. Przy pnn nie można z nich zrezygnować, mogą być rzadziej podawane w zależności od wyników. Kreatynina nie przekracza bardzo normy, nie wiem jaka jednostka jest przy fosforze,wydaje się patrząc na sama cyfrę b.wysoki, jego poziom decyduje o żywotności nerek. Im niższy, tym dłuższy żywot nerek. Kot wymiotuje przez bardzo wysoki mocznik. W pnn pilnujemy, czy nie ma anemii. Bez jednostek ocena jest utrudniona. . Na miau jest dział kotów chorych na pnn, jest tam kilka weteranek.

ani_

 
Posty: 547
Od: Pt sie 30, 2013 21:22
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto cze 12, 2018 22:11 Re: U Meteorolog1- kotek niespodzianka!

Każda, absolutnie każda rada jest ważna, zasugerowałam Blue, bo bardzo mi pomagała przy analizowaniu wyników moich nerkowych kotów. Ale wiem, że wiele tu doświadczonych osób, proszę, odezwijcie się. Meteorolog jutro idzie na kolejną kroplówkę, może warto o coś jeszcze weta zapytać? Kicia miała usg nerek, podobno całkiem niezłe te nereczki.
Ja miałam tylko dwa koty z pnn, Mić i Obiś, wyniki Misi, wydaje mi się, wcale nie są złe jak na nerkowego kota. Może przyczyna zasłabnięcia zupełnie gdzie indziej?
Obrazek

czitka

Avatar użytkownika
 
Posty: 17830
Od: Sob lut 12, 2005 10:03
Lokalizacja: wrocław

Post » Wto cze 12, 2018 22:17 Re: U Meteorolog1- kotek niespodzianka!

Proszę o wystawienie pełnych badań jednostki i zakresy to przyda się Blue. Mocznik przytruwa , dlatego kicia wymiotuje.. Na pewno nie rezygnujemy z kroplówki.

ani_

 
Posty: 547
Od: Pt sie 30, 2013 21:22
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto cze 12, 2018 22:28 Re: U Meteorolog1- kotek niespodzianka!

Kreatynina(wg. info) 2,3
Mocznik 200 (ponoć wyszedł wyższy niż jest rzeczywisty z uwagi na odwodnienie kota i inne parametry)
Białko całkowite 95 g/l
ALT (GPT) 142 U/l
Jonogram:
Chlorki 77,4 mmol/l
Fosfor 12,3 jw.
Magnez 2,04 jw.
Potas 3,67 jw.
Sód 136,0 jw.
Wapń 1,77 jw.
Przepraszam że tak zdawkowo ale naprawdę sam chory jestem.
Dzięki wszystkim za pomoc.
Obrazek
Misia [*] u mnie 28.04.2017-14.06.2018

Meteorolog1

Avatar użytkownika
 
Posty: 3709
Od: Sob lis 23, 2013 0:42
Lokalizacja: Olesno (opolskie)

Post » Wto cze 12, 2018 22:44 Re: U Meteorolog1- kotek niespodzianka!

Mocznik koniecznie trzeba zbić to on powoduje złe samopoczucie kota. Jesli podskórne kroplówki nie pomogą dożylne. Fosfor jest bardzo wysoki. Kot powinien mieć go wyłapywany z jedzenia w każdym posiłku. Wysoki fosfor niszczy nerki, przyspiesza ich destrukcję. Poziom kreatyniny nie wplywa na samopoczucie zwierzaka, tylko mocznik. Jest to poziom przy ktorym koty zaczynaja się przelewać. Może Blue poda czym najlepiej zbić fosfor .

ani_

 
Posty: 547
Od: Pt sie 30, 2013 21:22
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto cze 12, 2018 22:58 Re: U Meteorolog1- kotek niespodzianka!

Do zbijania fosforu, kiedys byl alusal chyba juz nie produkują, dr Neska stosowała alugastrin z tańszych. Do każdego posiłku .Dziewczyny na forum kupują pioruńsko drogi, podam nazwe substancji leczniczej sewelamer podawany do każdego posiłku. Są jeszcze wyłapywacze typowo dla zwierząt. Trzeba uważać bo zmieniają smak jedzenia, kicia może nie chcieć zjeść posiłku. W pnn kontroluje ciśnienie u zwierzaka. Wysokie szkodzi nerkom.

ani_

 
Posty: 547
Od: Pt sie 30, 2013 21:22
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto cze 12, 2018 23:18 Re: U Meteorolog1- kotek niespodzianka!

Renagel zawiera sewelamer. Koszt ok 5 PLN za tabletkę. To ludzki lek służący do wyłapywania fosforu. Dziewczyny kupują wspólnie i dzielą się.

ani_

 
Posty: 547
Od: Pt sie 30, 2013 21:22
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto cze 12, 2018 23:22 Re: U Meteorolog1- kotek niespodzianka!

Zanim jeszcze ktoś coś podpowie, według mnie, po wyłącznie własnych doświadczeniach z moimi kotami z pnn, mocznik na poziomie 200 nie powoduje zaburzeń, które ma Misia. Kicia mogła być odwodniona, stąd też dodatkowo podniesiony poziom mocznika. I czy to na pewno pnn? A może trzeba zrobić test SDMA? A jak pysio i ząbki? A parametry wątrobwe?
Fosfor zbijać, to oczywiste. U nas było Ipakitine, potem Nefrokrill, w międzyczasie jeszcze inne leki.
Nie wiem, nie wiem, podnoszę wątek tylko.
Obrazek

czitka

Avatar użytkownika
 
Posty: 17830
Od: Sob lut 12, 2005 10:03
Lokalizacja: wrocław

Post » Wto cze 12, 2018 23:32 Re: U Meteorolog1- kotek niespodzianka!

Wydaję się jeszcze jedna rzecz wapń jest poniżej fosfor ogromny, niedoczynność przytarczyc???

ani_

 
Posty: 547
Od: Pt sie 30, 2013 21:22
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto cze 12, 2018 23:34 Re: U Meteorolog1- kotek niespodzianka!

Z całym szacunkiem poziom mocznika 200 to nie jest poziom podwyższony tylko stan alarmujący!!!
Badanie moczupozwoli ocenić jak kicia zageszcza mocz też ważne.
Ostatnio edytowano Wto cze 12, 2018 23:40 przez ani_, łącznie edytowano 1 raz

ani_

 
Posty: 547
Od: Pt sie 30, 2013 21:22
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto cze 12, 2018 23:39 Re: U Meteorolog1- kotek niespodzianka!

Tak, to jest norma razy dwa, oczywiście, zgoda. I trzeba zbijać. Tak. Tylko pytanie, czy to zaraz pnn, o to mi chodziło.
Obrazek

czitka

Avatar użytkownika
 
Posty: 17830
Od: Sob lut 12, 2005 10:03
Lokalizacja: wrocław

Post » Śro cze 13, 2018 0:02 Re: U Meteorolog1- kotek niespodzianka!

Badanie moczu też było
Oto one:
Barwa: jasno żółta
przejrzystość: lekko opalizująca
Białko: 0,37 g/l
pH: 6,38
ciężar właściwy: 1,011
Glukoza: 5,0 mmol/l
Osad: śladowy, jasny
Supernatant: jasnożółty, lekko opalizujący
Leokocycy: poj. w preparacie
Kryształy: szczawiany wapnia 0-5 wpw
Inne: Nieliczne krople lipidowe, nieliczne zanieczyszczenia
Białko w moczu: 0,37 g/l
Kreatynina w moczu: 3039,3 umol/l (88,4-16896,0)
Wynik 1,08 (0,010-1,00)
Dzięki wszystkim za pomoc. Na razie kicia dostaje renala w płynie strzykawką do pyszczka. Jest za słaba. Od jutra będzie miała zwiększane chlorki, wapń i sód bo ma skrajnie niski. Ona się nagle taka zrobiła po wymiotach w sobotę. W piątek wieczorem to jedzonka się sama opominała i skakała.
Obrazek
Misia [*] u mnie 28.04.2017-14.06.2018

Meteorolog1

Avatar użytkownika
 
Posty: 3709
Od: Sob lis 23, 2013 0:42
Lokalizacja: Olesno (opolskie)

Post » Śro cze 13, 2018 0:03 Re: U Meteorolog1- kotek niespodzianka!

Pnn stwierdzono u niej w listopadzie
Wówczas było tak:
kreatynina 2,6
mocznik 137
Od tego czasu jadła wyłącznie nerkową karmę, nie wiem co się stało.
Obrazek
Misia [*] u mnie 28.04.2017-14.06.2018

Meteorolog1

Avatar użytkownika
 
Posty: 3709
Od: Sob lis 23, 2013 0:42
Lokalizacja: Olesno (opolskie)

Post » Śro cze 13, 2018 5:31 Re: U Meteorolog1- kotek niespodzianka!

W tej chorobie są lepsze i gorsze momenty, z czasem parametry będą się sypać, najwazniejsze:
morfologia-anemia, suplementacja zelazo, fosfor zbijanie- kot z pnn musi mieć trzymany w ryzach, nawadnianie kroplówki można w domu samemu, taniej mniej stresu dla kota, ciśnienie kontrola, posiew moczu kotka słabo zagęszcza mocz- niski ciężar właściwy może być bakteria w moczu przez to. Spadnie mocznik, poprawi się samopoczucie kici. Na mocznik dziewczyny podawały priobiotyki, ja nie zauwazyłam spektakularnej poprawy u mojej kici.

ani_

 
Posty: 547
Od: Pt sie 30, 2013 21:22
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro cze 13, 2018 6:29 Re: U Meteorolog1- kotek niespodzianka!

Zgadzam się z czitką.
To kotka z pnn i aż kusi by każde pogorszenie zwalać na niewydolność nerek - ale to bywa błędem.
Kotka ma wysoki mocznik, ale cały czas miała niewiele niższy - bo prawie 140 i czuła się dobrze. Ona jest już przyzwyczajona do wysokiego mocznika i nie powinna zareagować dramatycznie na poziom 200.
Ma bardzo wysoki fosfor - ale to też nie powinno dać aż takich objawów.
Trzeba kotkę nawodnić skoro jest odwodniona i powtórzyć badania krwi - bo odwodnienie bardzo zaburza wyniki. Gdyby po nawodnieniu jonogram nadal był rozjechany - koniecznie go wyrównać.

Ale ja szukałabym innej jeszcze przyczyny pogorszenia, kot z pnn może chorować na wszystko to co inne koty - plus wiele chorób szczególnie mu zagraża bo niewydolność nerek upośledza pracę całego organizmu.

Na pewno w badaniach krwi sprawdziłabym TSH chociażby przy okazji upewnienia się czy tarczyca dobrze pracuje, ale zrobiłabym też usg, pomyślałabym nad diagnostyką serca czy jemu się nie oberwało - mogło być też pierwotną przyczyną problemów z nerkami a teraz się pogorszyć.

Niski sód, problemy ze strony układu pokarmowego, odwodnienie - to zawsze do wykluczenia choroba addisona.
Bardzo rzadko diagnozowana, ale to nie oznacza że rzadko występuje.
Jednak trzeba sprawdzić jaki będzie sód i fosfor po nawodnieniu.

Jakie są wyniki czerwonokrwinkowe?

Blue

 
Posty: 23416
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Google [Bot], włóczka i 208 gości