Powiększone gruczoły mleczne, ciąża urojona

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw kwi 20, 2017 18:31 Powiększone gruczoły mleczne, ciąża urojona

Cześć!
Chciałabym z Wami skonsultować postępowanie mojego weterynarza. Jakiś miesiąc temu u mojej rocznej kotki pojawiła się pierwsza ruja. W zeszłym tygodniu zaobserwowałam, że ma lekko powiększone gruczoły mlekowe. Pomyślałam, że faktycznie to może być ciąża urojona, jednak nie zaobserwowałam u niej typowych zachowań, takich jakie były opisywane na forach itd. (nie nosiła zabawek, nie budowała gniazda). Miałam jedynie wrażenie, że polepszył jej się apetyt i była bardziej wyciszona niż zwykle. Jednak gruczoły cały czas się powiększały, więc dziś udaliśmy się do weterynarza. Pan powiedział, że faktycznie to objawy hormonalnej ciąży, że przyszliśmy o czasie, ponieważ jeszcze nie pojawiło się mleko. Dostała zastrzyk z antyprogesteronu i doustnie bromokryptynę. Mamy podawać bromokryptynę przez kilka dni i w poniedziałek na kontrolę. Dodam, że nie zdążyliśmy jeszcze kotki wysterylizować. Czy ktoś z Was miał lub zna taki przypadek? Lekarz bardzo nas nastraszył, że to może być ciężkie do wyleczenia (w sensie te gruczoły), że nie wiadomo czy zmiany się cofną, czy potrzebny będzie zabieg, który nie zawsze kończy się powodzeniem. Proszę o jakiś cień nadziei, że jednak wszystko da się wyleczyć :)

Kizowa

 
Posty: 2
Od: Czw kwi 20, 2017 18:18

Post » Sob kwi 22, 2017 23:37 Re: Powiększone gruczoły mleczne, ciąża urojona

Mały update- może komuś się przyda w przyszłości :). Kotka jest po trzeciej dawce bromokryptyny (codziennie podajemy jej z wodą). Jeszcze wczoraj gruczoły były ogromne, wieczorem stały się nawet gorące i bolesne. Zadzwoniłam do weta, jednak powiedział, że na efekt trzeba czekać. Bałam się, że pojawi się stan zapalny, dlatego próbowałam domowych sposobów i przykładałam liście kapusty (wcześniej rozbite tłuczkiem do mięsa). No i sukces, dziś rano gruczoły były dużo mniejsze, nie były tak nabrzmiałe no i kot jakby trochę bardziej żywy :). Po pierwszej wizycie u weta miałam w głowie same czarne scenariusze, bo mówił, że wszystkie takie jego przypadki kończyły się zabiegiem wycięcia gruczołów, jednak jak widać szybka reakcja ma znaczenie - zdążyliśmy zadziałać przed pojawieniem się mleka i przed wdarciem się stanu zapalnego.

Kizowa

 
Posty: 2
Od: Czw kwi 20, 2017 18:18

Post » Nie kwi 23, 2017 10:27 Re: Powiększone gruczoły mleczne, ciąża urojona

Kolejny dowód na to, że nie powinno się czekać z kastracją kotki do pierwszej rujki ;)
Kastrować należy koty młode, nim rozszaleją się hormony.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Kevinslema, Wojtek i 186 gości