wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob lip 14, 2018 14:54 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

ropuszko dziękuje :1luvu: chcę sie nauczyć kwiatów, a to czasem wcale nie jest proste -szukam i wcale nie wiem

tego krwawnika kichawca mnóstwo było na takich polnych ścieżkach - jak teraz wiem co to, to sobie o nim poczytam i łatwo go już poznam, mam nadzieję

niecierpek według mnie jest czarujący, szczególnie, że on rośnie w takich wielkich ilościach, w takich bandach niecierpków - stoi tak sztywno, i dość wysoka jest ta roślina - patrzę, a pod horyzont stoją sobie wyprostowane niecierpki

a jak są większe kwiaty to tez niecierpek?
to jest niecierpek pospolity? one razem rosną ten drobnokwiatowy z tym większo - kwiatowym

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27075
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Sob lip 14, 2018 15:05 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

kraśnika dzisiaj nie było
albo sie schował przede mną
ale motyle były - chyba we wszystkich kolorach
ale białe, żółte i niebieskie, takie całe jednobarwne, są bardzo ostrożne
najodważniejsze, albo może najgłodniejsze 8) były pomarańczowe

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

to takie ostowate, na czym siedzą motyle to jest ostropest plamisty?
a te kwiatki na pierwszym i drugim zdjęciu z motylem, jakby dmuchawce, to jest jakaś odmiana starca? starzec zwyczajny?

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27075
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Sob lip 14, 2018 15:21 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

a ten kwiatek? troszkę podobny do kukułki jakby 8) a trochę jakby niepodobny
storczyk plamisty? czy cos innego?
bo storczyk plamisty to strasznie rzadki jest, więc to raczej jest cos podobnego i pospolitego
ale trochę tak sterczy. jak storczyk
Obrazek

z liściem
Obrazek

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27075
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Sob lip 14, 2018 15:53 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

Caillou,
która uważa że za często sie zatrzymuję, jak trzeba przecież iśc do przodu, do przodu 8) szybciej, szybciej - bo najfajniej jest iśc bardzo szybko
a jest do mnie przywiązana, wiec jak ja się zatrzymuję - to ona tez musi

po dwóch godzinach spaceru Caillou trochę odpuszcza, i zwalnia już sama z siebie i czasem sama z siebie się zatrzymuje ( a nie tylko na moje stój)
a po trzech godzinach spaceru całkiem zwalnia i kombinuje jakby trasę nakierować na wracanie

tutaj Cailou jeszcze w pełnym entuzjazmie
Obrazek

takie dziwo
nie wiem co to jest ( na pewno roślina) ale wygląda cudnie (trochę jak OBCY)
Obrazek Obrazek Obrazek

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27075
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Sob lip 14, 2018 15:57 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

Sweetie tez była 8)
też się nachodziła
na postojach jadła
wąchała, skakała i w ogóle

dziki pies myśliborski
Obrazek

bardzo dziki pies myśliborski
Obrazek

bardzo dziki pies myśliborski
to taka odmiana psa dolnośląskiego, którego można czasem spotkać gdzieś w trawie
bądźcie ostrożni
Obrazek

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27075
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Sob lip 14, 2018 17:21 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

Moje typy są następujące :)
1. niecierpek pospolity
2. motyl - dostojka (chyba malinowiec). Na pierwszych dwóch zdjęciach ostrożeń polny (starce, jak mi się wydaje, są zawsze żółte). To ostowate to raczej łopian.
3. storczykowaty to bukwica zwyczajna
4. "obcy" to pewnie młody (arcy)dzięgiel litwor.

Znalazłam niedawno doskonałą stronkę:
https://atlas.roslin.pl/
Jest w niej funkcja rozpoznawania roślin na podstawie wgranego własnego zdjęcia - i to naprawdę fajnie działa! :)
Bardzo też lubię książkę "Jaki to kwiat" Dietmara Aichele. Rośliny są w niej ułożone w sposób najbardziej praktyczny - według koloru kwiatów. Ilustracje bardzo przejrzyste - przyjemnie się jej używa.

ropucha

 
Posty: 835
Od: Pt mar 15, 2013 23:54

Post » Sob lip 14, 2018 23:05 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

atlas.roslin.pl trochę się zmienił na przestrzeni lat. Bardziej praktyczna była dla mnie lista ze wszystkimi roślinami z danej rodziny.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10611
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Nie lip 15, 2018 22:41 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

bardzo dziękuje za namiary i za typy też :1luvu:

fajnie, że to bukwica, bo nie jest pod ochroną i mogę sobie narwać na napar - a jest smaczna (piłam wielokrotnie napar z suszonego ziela) i zdrowa
ale
z drugiej strony
jest tak ładna, ze szkoda ją rwać

niecierpek pospolity to mój ulubieniec i w dodatku rośnie w takich wielkich bandach niecierpków 8) widocznie lubi wilgoć i cień, czyli warunki dokładnie z wąwozu, jest go tam mnóstwo po prostu
bo bukwica to już rośnie na słonecznych łąkach, tam gdzie pełne słońce, poza wąwozem - mogłabym kilka zerwać

niecierpek tez ma rożne działania pro-zdrowotne
i z tego co czytam, jesli to prawda, to roztarty liśc niecierpka pomaga na pogryzienia przez pokrzywę
a mnie dzisiaj pokrzywy pogryzły, nie miałam swojego oleju neem, więc sobie wylałam na nogi cześć naparu z bluszczyka kurdybanka, który miałam do picia
a wystarczyło skorzystać z niecierpka 8)

arcydzięgiel to roślina, która mnie fascynuje
jest wielka, taka dostojna, i ma niesamowity smak - kupuję suszony korzeń na zimę i piję zimą napary - bo i na kaszel super, i na chrypę, i smakuje wybornie, chociaż specyficznie i humor poprawiają
ale jakos nigdy nie skojarzyłam, że taki OBCY w trawie to arcydzięgiel jest

Obcych na trasie naszego spaceru było MNÓSTWO
niesamowicie wyglądają, jak przeobrażanie gąsienicy w motyla jakby
Obrazek Obrazek

tych dostojek tez było pełno, 8) sprawdziłam sobie, i one sie tez nazywają perłowiec, rodzina rusałkowatych
wiec tych rusałek, one dość duże są, było całe mnóstwo 8) piękne są
Obrazek

ten najbardziej kolorowy, pewnie tez rusałka jakaś
rusałka pawik?
Obrazek

białe motyle nie dość, ze małe i tchórzliwe, to siadały na ziemi , na trawie, ale bardzo nisko
i trudno było podejść
to znaczy trudno było wyhamowac psa
Obrazek

Obrazek
ten jest zielony
ale te rusałki/dostojki to siadają i jedzą elegancko z rozłożonymi skrzydłami i w bezruchu
a ten zielony co chwila skrzydła składał, i ostrości nie mogłam ustawić

i taki dziwny
rusałka kratkowiec?
Obrazek
tutaj sie juz Caillou znudziło stanie nieruchomo, zaczęła mnie ciągnąc 8) a nastawiam ostrość ręcznie i każde drgniecie jest źle widziane, i jeszcze czasem kwaitka trzymam drugą ręką, żeby nie drgał na wietrze
8) rąk mi trochę brakuje

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27075
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Nie lip 15, 2018 23:03 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

atlas super :1luvu: nauczę się wszystkich roslin z moich tras spacerowych ' w wąwozie często bywamy

to wrzuciłam
Obrazek

Klinopodium pospolite
Klinopodium pospolite, czyścica storzyszek (Clinopodium vulgare L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny jasnotowatych. Znany też jako storzyszek pospolity. Występuje w Afryce Północnej, w całej niemal Europie, w Ameryce Północnej oraz w Azji Zachodniej i na Syberii. W Polsce średnio pospolity.

a ja się zastanawiałam czy to nie jest coś jasnotowate, bo takie podobne
i jest :mrgreen:
nazywa sie śmiesznie klinopodium
ciekawe czy kwiaty mają podobny smak jak te jasnoty (te jasnoty są przepyszne) - tak jak sobie czytam, to roślina jest jadalna, to następnym razem spróbuję
bardzo dużo ich tam jest
tego klinopodium 8)
i napar mozna pić
fajnie

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27075
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Nie lip 15, 2018 23:15 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

ostrożeń polny jest niesamowicie oblegany przez motyle
czyli oset po prostu?

łopian tez fajny

wszystko sobie zapisuję i zapamiętuje :mrgreen:

a to jest jakis rodzaj starca
Obrazek
atlas proponuje starca gajowego
albo Starzec Fuchsa 8)

i jeszcze taki cudny kwiatek
bardzo go lubię, bo jest wszędzie i jest taki ładny strasznie -pszeniec gajowy
Obrazek

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27075
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Wto lip 24, 2018 9:30 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

w oczekiwaniu na jedzenie
Obrazek
miski naszykowane, to koty czekają
a konkretnie na zdjęciu Pumba i Ryjek
Obrazek

a tutaj więcej widać oczekujących kocich gości na podanie do stołu
Obrazek

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27075
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Wto lip 24, 2018 9:32 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

i jedzenie
Obrazek

Obrazek

goście jedzą stojąc na obrusie - ale tak to już jest
Obrazek

Obrazek

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27075
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Wto lip 24, 2018 22:25 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

Ale Pumba się zrobił wielki :strach:
Czy on nie jest troszkę za bardzo zaokrąglony?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10611
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Śro lip 25, 2018 16:53 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

raczej nie 8)
na ostatnim zdjęciu jest Patmol

i Patmol i Pumba mają dużo podszerstka
i sa takie puchate, dużo mają tej sierści
i ciężkie też są 8) ale grube nie są
takie akuratne po prostu

i ta dam
moje królewny
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27075
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Śro lip 25, 2018 17:20 Re: wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

Sweetie chyba zeszczuplała, a na ostatnim zdjęciu jakiż Ona ma piękny ognisty grzbiet 8O
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23714
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Lucidite1 i 66 gości