wątek likaoński czyli dwa psy, Sudety i inne futrzaki

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto sie 15, 2017 21:22 Re: Akademia Patmola poleca-czarny kot orientalny PUMBO od 1

Dzisiaj mial być mały 3-4 goddzinny spacer po Skalnych Grzybach, Taki byl plan. Ale coś źle na mapie popatrzylam i wyszło nam 7 godzin marszu. Bo wyszliśmy nie przy parkingu z samochodem, tylko calkiem gdzie indziej i nie wiedzieliśmy gdzie i musielismy całą trasę przejść w tył. Czyli podwójnie. A sama trasa okazala sie tak na 3 -4 godziny marszu. (Licząc z postojami. Jedzeniem i podziwianiem)
Mój mąż sie troche wściekł, ale w sumie dobrze wyszlo, bo co to za spacer 3 godziny. Słabo i za krotko.
A juz 7 godzin to tak akurat. Nie za krotko, nie za długo.
Skalne grzyby są super. Na pewno tam jeszxze pojedziemy. Fascynujące formy skalne i dużo ich.
Psy tez mialy dość. Jutro będą spac pewnie caly dzień

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27162
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Śro sie 16, 2017 17:45 Re: Akademia Patmola poleca-czarny kot orientalny PUMBO od 1

No bo mężczyźni to jacyś tacy niechętni do długich eskapad.
Najchętniej wszędzie by jeździli samochodami.

Koniczynka47

 
Posty: 2746
Od: Wto lut 23, 2016 9:21

Post » Czw sie 17, 2017 18:18 Re: Akademia Patmola poleca-czarny kot orientalny PUMBO od 1

coś w tym jest, całkiem inaczej też pojmujemy ( ja i mój mąż) pojęcie
krótki spacer z psem wieczorem
8) dla mnie to ok 1,5 godziny po parku

a bardzo krótki spacer
to jakieś 30 minut, z kółkami wokól zamku (już bez parku)

dla mojego męża krótki spacer z psem, to taki krótki ze nawet nie zdąże sobie naparu zrobić

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27162
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw sie 17, 2017 18:22 Re: Akademia Patmola poleca-czarny kot orientalny PUMBO od 1

a potem się faceci dziwią, że żyją krócej od nas, kobiet :lol:

Koniczynka47

 
Posty: 2746
Od: Wto lut 23, 2016 9:21

Post » Czw sie 17, 2017 18:25 Re: Akademia Patmola poleca-czarny kot orientalny PUMBO od 1

dlatego trzeba dbać o męża, i ciągać go po górach
czasem się można w górach zgubić czy źle mapę poczytać - i spacer wychodzi jak trzeba (mój mąż sie kiepsko w mapach i w terenie orientuje, nie wie w która strone wracać, nie czuje odległości na mapach)

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27162
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw sie 17, 2017 18:28 Re: Akademia Patmola poleca-czarny kot orientalny PUMBO od 1

Mojego coraz trudniej w takie rzeczy wkręcać, od razu się pyta ile kilometrów i czy policzyłam w powrotną stronę. :wink:

Koniczynka47

 
Posty: 2746
Od: Wto lut 23, 2016 9:21

Post » Czw sie 17, 2017 18:42 Re: Akademia Patmola poleca-czarny kot orientalny PUMBO od 1

Trudno jest czasem, ale trzeba o męża dbać.

jak bylismy na wycieczce w Górach Kamiennych (koło Wałbrzycha) to wybrałam trasę na Waligórę - naprawdę bardzo ostro pod górę -trzeba się było rękami przytrzymywać czasem, no i wchodziliśmy z psami na pasach biodrowych. Trudno było i wszyscy sapali (ja, mąz i syn).

Nie byłto długi kawałek pod górę -może 20- 30 minut, ale hardrokowo/Nie byłam tam wcześniej, nie wiedziałam ze będzie az tak ostro. Ale jakie fajne widoki były.

Potem jeszcze kilka razy było ostro w dół i w gorę na całej zaplanowanej trasie -taki urok Gór Kamiennych.
a że i mąż i syn bardzo, bardzo narzekali, to znalazłam na mapie trasę na parking powrotną emerycką normalnie - spacerową, była taka, krótsza, płaska i łąkami.
Byli trasa powrotną zachwyceni, ale żaden z nich nie próbował jej znaleźć na mapie. Kleli -by i szli z powrotem tą stromą.
Zrobiłam dobry uczynek, bo się bałam :oops: że wiecej w Kamienne nie pojadą. A tam jest niesamowita przestrzeń do patrzenia, chociaż góry małe. I moja Caillou też miała dość.



I

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27162
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw sie 17, 2017 18:50 Re: Akademia Patmola poleca-czarny kot orientalny PUMBO od 1

No nieźle. :lol:
Ja nie wiem jak dawniej mężczyźni z maczugami za mamutami biegali i się nie pogubili.

Koniczynka47

 
Posty: 2746
Od: Wto lut 23, 2016 9:21

Post » Pon sie 21, 2017 16:08 Re: Akademia Patmola poleca-czarny kot orientalny PUMBO od 1

Myślę, że w podświadomości niektórych panów leży przekonanie, że skoro kobieta ich gdzieś wyciągnęła, to ma o nich zadbać i doprowadzić do domu. Gdyby w tej historii Patmol wyparowała, to stopień zaradności zaraz by wzrósł ;)
A jak się nie pogubili? Selekcja naturalna - odpowiedź na większość zagadek współczesności. (To dotyczy oczywiście obu płci i nie tylko tej kwestii.)
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10664
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Wto sie 22, 2017 7:49 Re: Akademia Patmola poleca-czarny kot orientalny PUMBO od 1

Raczej gdybym wyparowała to mój mąż by najkrótszą drogą wrócił do domu. On nie ma w sobie ducha włóczenia się i przedłużania trasy i odkrywania nowych terenów. Ciągle wylicza na którą mamy wrócić i o której trzeba zawrócić Tak jakby nie można było wrócić jakąś całkiem inną trasą.Albo na czuja zwyczajnie.
Nie rozumie, że można iść przed siebie dopóki słońce świeci, a po ciemku jakoś się wróci przecież na parking. Jak jest ciemno, to włóczenie juz nie jest fascynujace dla mnie, bo nic nie widać -no to wracam z powrotem. Na czuja, najkrótszą drogą.

Nie gubili się bo nie używali telefonów i takich tam.
Jak czasem powiem, że teraz nie wiem w którą stronę, i ustawiam mapę według kierunków świata, albo próbuję sie skupić i na czuja wymyśle w którą iść stronę (jak chodziliśmy po Górach Bystrzyckich to ciagle chodziłam na czuja, bo tak kiepsko jest oznakowane) to on telefon wyciąga :roll: i chce zeby go telefon prowadził :roll: . Ale nie ma na szczęście odpowiedniej aplikacji i odpuszcza.
Ostatnio wymyślił, że trzeba kupić aplikację taką na piesze wędrówki, taką górską :roll:

Nie zamierzam chodzić według instrukcji z telefonu.

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27162
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw sie 24, 2017 13:58 Re: Akademia Patmola poleca-czarny kot orientalny PUMBO od 1

Patmol pisze: on telefon wyciąga :roll: i chce zeby go telefon prowadził :roll: . Ale nie ma na szczęście odpowiedniej aplikacji i odpuszcza.
dobre, a ma zasięg w tych górach?

Ja zabieram GPS.
I dobre mapy z kompasem.

Koniczynka47

 
Posty: 2746
Od: Wto lut 23, 2016 9:21

Post » Czw sie 24, 2017 14:11 Re: Akademia Patmola poleca-czarny kot orientalny PUMBO od 1

Ma zasięg. I ma GPS, ale samochodowy. :mrgreen:
Samochodem zawsze jeżdzi z GPS-em. Jak kiedyś pojechaliśmy w góry Sowie, ale w takie miejsce gdzie byliśmy wtedy całkiem pierwszy raz, i GPS mu się zepsuł, to nie wiedział w którą stronę wracać. Normalnie jakby we mgle się zgubił na obcej planecie. , bo zawsze na tym GPS polega i sam juz kierunków nie czuje. To jest takie zaburzenie normalnie.
Bez problemu mu powiedziałam gdzie pojechać i gdzie skręcić.
Jak się jest w Górach Sowich i chce dojechać do Legnicy to wystarczy przecież jechać tak, żeby mieć góry za plecami i się od nich oddalać jadąc jednocześnie trochę w lewo. (jeśli jest wybór -to w lewo).

W górach na szlaku GPS mu pokazuje, ze ma wrócić na trasę czyli na asfalt. :mrgreen: Nie ma wgranych szlaków pieszych.
Mamy starego GPS. Nie ma też wgranych robót drogowych, i przebudowań i czasem GPS pokazuje w prawo, a tam juz nie ma drogi, i wtedy ja robię za GPS. :mrgreen: Bo on całkiem nie czuje czy w prawo jechac czy w lewo. Za bardzo sie opiera na tym GPS.

Mapy też mam. A strony świata można po drzewach ogarnąć.

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27162
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Czw sie 24, 2017 14:16 Re: Akademia Patmola poleca-czarny kot orientalny PUMBO od 1

Patmol pisze:A strony świata można po drzewach ogarnąć.



A nie zawsze łatwo się zorientować tylko po mchu czy koronie..

Chyba, że masz też jakieś ścięte, by słoje poobserwować.

Koniczynka47

 
Posty: 2746
Od: Wto lut 23, 2016 9:21

Post » Pt sie 25, 2017 7:03 Re: Akademia Patmola poleca-czarny kot orientalny PUMBO od 1

Teraz wszędzie niestety pełno scietych drzew.

My raczej chodzimy zwyczajnie po szlakach, po Sudetach, to takie bardzo cywilizowane, niezbyt duże i niezbyt rozległe góry, z miłymi ludźmi, to znaczy tubylcy są mili i starają się być pomocni. W sumie my tez prawie jesteśmy tubylcy. I też staramy się byc pomocni, jak ktoś pyta.
Więc rzadko trzeba kombinować gdzie jest która strona świata, bo szlaki są w większości dobrze oznakowane, wystarczy iść po szlaku na drzewach i tyle. Sa drogowskazy, opisy, tez po czeskiej stronie, często sa opisy po polsku i po czesku. Cześi podają odległości w kilometrach, a na polskich tablicach jest orientacyjny czas przejścia.

Najgorsze oznakowanie jest w niektórych częściach Gór Sowich, bo w nie w całych, w niektórych miejscach w Górach Bystrzyckich, czasem w Masywie Śnieżnika strzałka wskazuje w niebo albo w ziemię, , albo jest nie do odczytania, czasem szlak nie jest jednoznaczny , w Górach Bialskich.
W Górach Sowich jest podobno dużo jeszcze nieodkrytych tuneli, zasypane przejścia miedzy sztolniami, jakieś takie kryjówki, do których można niechcący wlecieć, jak się nie idzie porządnie po ścieżce. Niemcy w czasie II wojny światowej dużo takich podziemnych kryjówek/sztolni tam robili. Tego typu https://www.google.pl/search?q=sztolnie ... ZiZqCOHnCM: Cześć jest odkrytych, można je zwiedzać, ale podobno nie wszystkie sa odkryte.
No i latem są żmije. Podobno właśnie w Górach Sowich jest icj najwięcej na Dolnym Śląsku, wieć tam nie szaleje i nie chodzę jakimiś skrótami łąkami, tylko porządnie jak ścieżka prowadzi.

W większości miejsc w Sudetach (80 procent) szlaki są bardzo porządnie namalowane, wszystko jest oznakowane i oczywiste.

Teraz mi się marzy pojechać na dwa, trzy dni nad morze, z psami oczywiście. Podobno w październiku juz można wchodzić z psami na plażę, i ceny przypuszczam są niższe, ale na razie nie znalazłam jeszcze gdzie konkretnie bym chciała. To taka luźna myśł. Nie byłam nad morzem więcej niż 20 lat temu, a Młody nigdy nie był -i jakoś tak mi się ostatnio zapragnęło morza.
Od nas najbliżej jest do Świnoujścia, ok 400 km.

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27162
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Pt sie 25, 2017 9:17 Re: Akademia Patmola poleca-czarny kot orientalny PUMBO od 1

Na plaże (trójmiejskie) możesz wchodzić z psami także latem. Na kąpieliska nie możesz (tam mogą wchodzić tylko psy specjalne (ratownicze) oraz asystujące osobom niepełnosprawnym.

Koniczynka47

 
Posty: 2746
Od: Wto lut 23, 2016 9:21

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 195 gości