Nawracające wymioty u kota.

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon lut 13, 2017 13:52 Nawracające wymioty u kota.

Witajcie,
chciałabym się poradzić, bo już nie wiem co robić. Witek, wiek niecałe dwa lata, kastrat, po przebytej panleukopenii.
Co mniej więcej półtora miesiąca do dwóch nawracają uporczywe wymioty - zwykle wcześniej nie ma żadnych objawów, po prostu zje karmę, następnie wszystko zwróci i seriami zaczyna rzygać. W pierwszy dzień trwania wymiotów zwykle jeszcze ma apetyt, potem przestaje jeść i pić. Kuwetkuje normalnie, jedyne czego nie ma w okresie wymiotów to kupy no bo nic nie je.
Wizyta u weta to zwykle Cerenia, ale i te zastrzyki trzeba powtarzać nawet 3 dni z rzędu, bo wymioty nie ustają.
Po kilku pawiach wymioty są podbarwione na czerwono. Wymiotuje po wszystkim - nawet po wodzie.
Jesteśmy na karmie bezzbożowej - Acana Wild Prairie. Wcześniej dostawał RC Gastro Intestinal, próbowaliśmy jeszcze Hillsa dla alergików ale nadal bez zmian.
Badania biochemiczne miał wykonywane w grudniu przed zabiegiem usunięcia guzka:
Glukoza 143 mg/dl norma 41-153
Białko całkowite 5,6 g/dl norma 6-9,7
Azot mocznika 23 mg/dl norma 12-41
Kreatynina 1,4 mg/dl norma 0,7-2,5
ALP 64 U/I norma 0-151
ALT 60U/L norma 0-86

Odrobaczany był w styczniu, żadnych przyjaciół w kupie nie było. W zeszłym roku przy okazji wymiotów w USG brzuszka wyszła pogrubiona mięśniówka jelit (to jeszcze do potwierdzenia, bo jako takiego zdjęcia/opisu nie mam). Odkłaczany regularnie BAZO-Petem.

Obecnie wymioty trwają od soboty, w sobotę cerenia, wczoraj było spokojnie, dziś od rana znowu pawiki. Nie wiem już za bardzo co robić, leczenie objawowe trwa i trwa a nadal nie znamy przyczyny :(

annmolly

 
Posty: 27
Od: Śro lip 08, 2015 21:09

Post » Pon lut 13, 2017 16:00 Re: Nawracające wymioty u kota.

A testy FIV/Białaczka były robione. Może usg pod kątem ciała obcego w przewodzie pokarmowym - jakiś kłaczek waty, gumka.

Gdzie miał guzek?
Los bowiem synów ludzkich jest ten sam, co i los zwierząt; los ich jest jeden: jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego, i oddech życia ten sam. W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt.
(Biblia, Księga Koheleta 3/19)

Prakseda

 
Posty: 8148
Od: Czw cze 16, 2005 10:35
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Pon lut 13, 2017 16:58 Re: Nawracające wymioty u kota.

Ciała obcego brak miał robione jakiś czas temu badanie RTG, które wykluczyło na USG też bylo czysto. Wymioty nawracają od momentu jak przeszedł panleukopenię. Guzek miał w pachwinie - hispat wykazał zapalenie tkanki tłuszczowej, prawdopodobnie po źle podanym zastrzyku. Nie mieliśmy testow na FIV i białaczkę. Kot właśnie jest u weta, jak wróci dowiem się czy jakieś badania dodatkowe miał zrobione, ja niestety koczuję w domu na l4 i zachodzę w głowę :( szkoda mi kociaka, bo jest po wielu przejściach, a te wymioty i kolejne wizyty u weta na pewno go stresują :(
generalnie kot jest okazem zdrowia gdyby nie te wymioty. na acanie sporo przytył, a dużo energii i z chęcią aportuje za swoją ulubioną myszką :)

annmolly

 
Posty: 27
Od: Śro lip 08, 2015 21:09

Post » Pon lut 13, 2017 19:45 Re: Nawracające wymioty u kota.

piszę to chyba pod każdym takim postem, powtórzę, bo nikt z 3 wetów w Gdańsku nie pomyślał- u mojego kota uporczywe wymioty były objawem niewydolności serca. to też wypadałoby przebadać, zwłaszcza kiedy brak innych podejrzeń, tak jak u nas.

kadziajka

 
Posty: 209
Od: Pon lut 29, 2016 13:31
Lokalizacja: Gdańsk

Post » Pon lut 13, 2017 19:47 Re: Nawracające wymioty u kota.

A u mojej kotki wymioty były objawem atopowego zapalenia skóry. Wszyscy weci w zaparte szli w problemy żołądkowo-jelitowe

MaryLux

 
Posty: 159720
Od: Pon paź 16, 2006 14:21
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pon lut 13, 2017 21:10 Re: Nawracające wymioty u kota.

Może ta historia podsunie jakieś rozwiązanie
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.ph ... sc&start=0
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14694
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Czw lis 23, 2017 13:21 Re: Nawracające wymioty u kota.

Minęło trochę czasu od pierwszego posta i chciałabym zaktualizować temat.
W czerwcu Witek przez 3 tygodnie dostawał sterydy na wymioty, stopniowo zjechaliśmy z dawki i przez 4 miesiące był spokój po czym wymioty wróciły na nowo. Woda, niestrawiona karma, po kilku pawikach podbarwione krwią. Na nowo Cerenia, przez kolejne 3 dni apetyt dobry, jeden pawik na dzień i ustąpienie objawów.
Jako że udało mi się odłożyć trochę kasy pojechałam do weta na szerszą diagnostykę.
Zrobiliśmy testy na Fiv i Felv - oba testy ujemne.
Badanie kału w kierunku pasożytów - robali brak. Jedyne zastrzeżenie jakie miał wet to barwa kupki - lekko żółta. Nie wiem na ile to kwestia karmy - je Royala Hipoallergenic i po tej karmie zwykle miał żółte papki, potem włączyliśmy do tego Royala Digestive i kupki są już ładne bez biegunek i papek.
No i badania krwi, niestety niepokojące, wrzucam fotkę poniżej
Obrazek
Obrazek

Czy ktoś miał tutaj doświadczenie z podobnymi wynikami kotka?
Póki co wet zalecił zebranie siurków do badania oraz usg nerek, w następnej kolejności zajmiemy się eozynofilami.
Kot jest młody trochę ponad 2,5 roku. Ja powoli opadam z sił widząc jak się męczy i stresuje na wizytach...

annmolly

 
Posty: 27
Od: Śro lip 08, 2015 21:09

Post » Czw lis 23, 2017 13:38 Re: Nawracające wymioty u kota.

dla mnie kot ma zjechane jelita
od tego siadają nerki

zrobiłabym FPL w idxx łącznie z poziomem wit.b12 i kwasu foliowego
Obrazek

Kinnia

 
Posty: 8804
Od: Nie sie 19, 2012 21:12

Post » Czw lis 23, 2017 13:46 Re: Nawracające wymioty u kota.

Kinnia pisze:dla mnie kot ma zjechane jelita
od tego siadają nerki

zrobiłabym FPL w idxx łącznie z poziomem wit.b12 i kwasu foliowego


dziękuję za odpowiedź, zrobimy także te badania.

annmolly

 
Posty: 27
Od: Śro lip 08, 2015 21:09

Post » Czw lis 23, 2017 13:53 Re: Nawracające wymioty u kota.

muszę dopisać bo uznałam za oczywiste i ...
FPL ilościowe, nie kasetowe
to ważne
Obrazek

Kinnia

 
Posty: 8804
Od: Nie sie 19, 2012 21:12

Post » Czw lis 23, 2017 15:00 Re: Nawracające wymioty u kota.

czy warto byłoby oczywiście poza badaniami włączyć kotu probiotyk, aby wspomóc trochę pracę jelit?

annmolly

 
Posty: 27
Od: Śro lip 08, 2015 21:09

Post » Czw lis 23, 2017 17:49 Re: Nawracające wymioty u kota.

tak, ale koci probiotyk i dobry
np. fortiflora
Obrazek

Kinnia

 
Posty: 8804
Od: Nie sie 19, 2012 21:12

Post » Czw lis 23, 2017 19:48 Re: Nawracające wymioty u kota.

czytałam, że biogen kt jest w porządku i taki też zamówiłam. udało mi się dzisiaj zawieźć siurki do badania, na przyszły tydzień będę umawiać się w sprawie usg jamy brzusznej, a także pozostałych badań krwi. wet do którego chodzę dał mi namiary na specjalistę radiologa. niestety witek inaczej niż w sedacji nie da sobie zrobić badań dlatego, aby podwójnie go nie znieczulać zrobimy to za jednym razem. będę pisać o dalszych rezultatach, mam nadzieję że sprawa się wyjaśni i będziemy mogli wdrożyć odpowiednie leczenie.

annmolly

 
Posty: 27
Od: Śro lip 08, 2015 21:09

Post » Czw lis 23, 2017 21:54 Re: Nawracające wymioty u kota.

Kinnia pisze:dla mnie kot ma zjechane jelita
od tego siadają nerki

zrobiłabym FPL w idxx łącznie z poziomem wit.b12 i kwasu foliowego


Tak, koniecznie sprawdzić trzustkę (fPLI), jak tu wyżej zasugerowano.

A jaką metodą i w kierunku jakich pasożytów badano kał? Bo eozynofili kot ma za dużo. Sprawdzano lamblie?
Sierpień 2020! Bazarek z dobrymi kosmetykami dla kota z TRIADITIS: viewtopic.php?f=27&t=198359&p=12306398#p12306398

variovorax

Avatar użytkownika
 
Posty: 536
Od: Nie cze 24, 2012 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw lis 23, 2017 23:04 Re: Nawracające wymioty u kota.

variovorax pisze:A jaką metodą i w kierunku jakich pasożytów badano kał? Bo eozynofili kot ma za dużo. Sprawdzano lamblie?


nie wiem niestety jaką metodą. wet mówił mi zanim przyniosłam próbkę, że objawy takie jak ma Witold mogą świadczyć o lambliach więc myślę, że było to sprawdzane pod tym kątem. jutro jak dostanę telefon w sprawie moczu to dopytam.

annmolly

 
Posty: 27
Od: Śro lip 08, 2015 21:09

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: włóczka, Zeeni i 518 gości