Otyły kot

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw paź 06, 2016 13:04 Otyły kot

Witajcie. Mam nie "chudy" problem z kocurem.
Mój kocur ma 2,5 roku i waży ok 8 kg. Tycie zaczęło się po kastracji. Jest leniwy, ciągle śpi albo je i na odwrót. Jak zacznie się bawić to pobiega z 3 minuty i już się kładzie, żeby odpocząć. Po wizytach u weterynarza dostałam tylko zalecenie odchudzania kota, poza nadwagą jest zdrowy :)
Piszę do Was z prośbą o pomoc w odżywaniu. Polećcie proszę jakąś karmę dla kotów sterylizowanych. Słyszałam o karmach z Royal'a, które zawierają składnik, który wypełnia żołądel- nie mogę teraz znaleźć nazwy :evil:
Proszę o pomoc i własne porady :)
"Człowiek jest cywilizowany na tyle , na ile potrafi zrozumieć kota."
Obrazek

taml

Avatar użytkownika
 
Posty: 91
Od: Pon lut 03, 2014 19:29
Lokalizacja: Głogów

Post » Czw paź 06, 2016 13:40 Re: Otyły kot

Sucha karma kota tuczy, nie kupuj żadnej Royal Canin, ani nic z napisem light/sterylizacja itd... to tylko chwyt marketingowy - gdzie wzamian za tłuszcz są zboża, a to nie tłuszcz tuczy kota tylko węglowodany .

Kup kotu dobrą karmę bezbożową np Purizon i dawaj mało chrupek więcej mokrego i kot stopniowo schudnie ;)
ser_Kociątko
 

Post » Czw paź 06, 2016 14:13 Re: Otyły kot

kot jest bezwzglednym mięsożercą. Może zjeść duzo karmy zawierającej glownie zboża i ....będzie głodny, bo jego zapotrzebowanie energetyczne nie zostalo zaspokojone. W karmach dla kastratow bialko i tluszcz zwierzęcy jest zastępowane roślinnym - przez kota nie jest to przyswajane. Efekt - otylość, bo kot je dużo, wielkie i śmierdzące kupy.
Najlepiej by bylo kota karmić mięsem i dobrym bezzbożowym suchym. No i zapewnić mu dużo ruchu, czyli drugi kot.....

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15059
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Czw paź 06, 2016 14:16 Re: Otyły kot

Jest tak karma z RC chyba Obesity się nazywa.
Ale może lepiej byłoby zmodyfikować karmienie kota. Czy on je teraz suchą czy mokrą karmę? Czy ma stały dostęp do karmy? Może zmniejszyć porcje?
"Akceptacja śmierci i protest przeciw niej: dwie nieusuwalne strony naszego życia." (L.Kołakowski)

fili

 
Posty: 3143
Od: Pon paź 10, 2005 10:14
Lokalizacja: Śląsk

Post » Czw paź 06, 2016 15:14 Re: Otyły kot

Posiadam kocura kastrata. Maine coona i od około 3 lat nie zmienia mu się waga. Je dużo suchego mokre na smak , ale jest dość aktywnym kociskiem. Na dziś waga to 10,5 kg. Tu chodzi o rozuruszanie kociska.

persiak1

 
Posty: 1469
Od: Sob paź 17, 2009 17:04

Post » Czw paź 06, 2016 16:30 Re: Otyły kot

Nie da się odchudzić kota karmą suchą. Kot tyje od węglowodanów i każda karma sucha ma ich za dużo. Aby go odchodzić proponuję przejść na BARF albo na karmę mokrą, dobrą mokrą bez zbóż. Karmy RC mają w sobie wiele zbędnych kotu składników, dużo zbożowych wypełniaczy i mnóstwo węglowodanów. To samo tyczy się wszelkich karm typy Light dla kotów. One mają w sobie dodatki typu L-Karnityna, która ma pomagać w spalaniu kalorii ale to za mało. Kotu potrzebne jest białko i tłuszcz, karmy wysokobiałkowej i tłustej kot zje mniej i szybciej się nasyci. Białko musi być pochodzenia zwierzęcego i z mięsa nie z odpadów aby było przyswajalne.
Odchudzenie kota to bardzo żmudna praca ale jest to możliwe. Przykładem jest moja kocica. Odchudziłam ją o ponad kilogram. Zrezygnowałam całkowicie z karmy suchej i pilnowałam ściśle dawek, zwiększyłam dawkę ruchu. Obecnie moje koty jedzą karmę suchą jako dodatek do mokrej.
Najlepsze karmy dla kota w jednym miejscu. Na sztuki i w pakietach.
Obrazek
Zapraszam także na blog z poradami i ciekawostkami http://www.blog.kocimietka.pl
Obrazek Obrazek

boguska_t

Avatar użytkownika
 
Posty: 933
Od: Wto lip 22, 2014 6:44
Lokalizacja: Galowice k/Wrocławia

Post » Czw paź 06, 2016 20:15 Re: Otyły kot

fili pisze:Jest tak karma z RC chyba Obesity się nazywa.
Ale może lepiej byłoby zmodyfikować karmienie kota. Czy on je teraz suchą czy mokrą karmę? Czy ma stały dostęp do karmy? Może zmniejszyć porcje?


Zmniejszyłam wcześniej porcje ale kot zachowywał sie jak wariat. W tym komecie dostaje dwa razy dziennie mała miseczkę wchodzi mniej więcej garść suchej. Często gęsto dostaje kurczaka i staram sie co drugi dzień dawać mu trochę mokrej. Bardzo duzo pije
"Człowiek jest cywilizowany na tyle , na ile potrafi zrozumieć kota."
Obrazek

taml

Avatar użytkownika
 
Posty: 91
Od: Pon lut 03, 2014 19:29
Lokalizacja: Głogów

Post » Czw paź 06, 2016 21:08 Re: Otyły kot

Naprawdę nie da się odchudzić kota karmą typu light czy Obesity. Kot będzie chodził głodny, ty dostaniesz wścieku i nerwicy od ciągłego błagania o żarcie, a kocia doopa jak była wielka, tak i będzie. Wierz mi, próbowałam całe lata. Od wetów wysłuchiwałam, że zapasłam kota i wychodziłam z gabinetu z kolejną paczką "odchudzającego" RC oraz radą, żeby może dawać trochę mniejsze porcje, kiedy ona nigdy nie była w stanie zjeść tyle, ile wynikało z tabelki na opakowaniu. Moja kotka schudła dopiero wtedy, jak zachorowała na zapalenie żołądka. No, wtedy to dopiero zleciała, prawie trzy kilo :strach: Przestaw kota na mokre bez zbóż, wtedy straci brzuszek. Na RC może się tylko rozchorować jak moja Zuzka. Chrupki można dawać jako dodatek do żarcia, kiedy np. wybywasz z domu na wiele godzin i nie chcesz, żeby kot siedział o suchym pyszczku, ale te chrupki też powinny być lepszej jakości niż RC, który składa się w większości z niewiadomoczego i zbożowych wypełniaczy.

Ps. Wystarczy odwrócić proporcje i mokrą ustawić jako podstawę, a co drugi dzień dawać trochę suchej :lol:
Ps2. Jeśli kot rzeczywiście bardzo dużo pije, to bym porządnie zbadała krew i siuśki. Generalnie koty na suchym piją więcej niż jedząc mokre, ale "bardzo dużo" w przypadku kota często świadczy o tym, że coś jest nie tak.

Necz

 
Posty: 927
Od: Nie wrz 03, 2006 11:06
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt paź 07, 2016 6:21 Re: Otyły kot

Piszesz że kot był u lekarza i poza otyłością nic mu nie dolega.
Ale się dopytam - w jaki sposób lekarz sprawdził stan zdrowia kocurka?
Wykonał badania krwi?
Jeśli tak - to jakie?

U kotów wzmożone pragnienie to zawsze objaw do wyjaśnienia i upewnienia się czy nie jest to spowodowane niedomaganiem. Konieczne jest wykluczenie cukrzycy, sprawdzenie nerek, wątroby oraz jonogramu.
Tym bardziej że otyłość u kotów bardzo mocno uderza w te sfery.

Dodatkowo - odchudzanie u kota mocno otyłego musi być zawsze robione z głową.
Ze względu na przeciążenie otłuszczeniem organów - zawsze trzeba przed rozpoczęciem odchudzania dokładnie ocenić stan zdrowia i go unormować na ile się da w razie potrzeby.
Odchudzanie musi być dobrze zaplanowane, konsekwentne i przemyślane.

Stopniowe, nigdy za szybkie (bo wtedy istnieje duże ryzyko stłuszczenia wątroby, koty źle reagują na głód), też jestem za BARFem, ale jeśli karmy gotowe to koniecznie bezzbożowe, dobrej jakości (a nie takie które zboża nie mają ale są napakowane ziemniakami), ograniczane ilościowo bardzo stopniowo, lepiej podawane 3-4 razy dziennie niż dwa. Bez podkarmiania w międzyczasie.

Można karmę podawać na zasadzie nagrody po polowaniu - czyli najpierw chwila zabawy, aktywności (koniecznie w polowanie) - a dopiero potem jedzenie, lub rzucanie kotu chrupek a ten musi się za nimi ruszać i je "upolować" by je zjeść (a wiele lepszy metabolizm jedzenia i trawienie niż gdy kot człapie do miski i je po drzemce).

Aktywność zwiększana stopniowo - nie za dużo na raz bo otłuszczone kocie serce jest BARDZO przeciążone.
Ale jednak z dnia na dzień tej - pewnie początkowo mocno wymuszonej - aktywności musi byc trochę więcej.

I podstawowa zasada - wolniej znaczy lepiej.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Pt paź 07, 2016 20:40 Re: Otyły kot

Mojej Grubej też by się przydało schudnąć...chętnie podczytam dobre rady :)
Kosmici są wśród nas !

agnieszka.mer

Avatar użytkownika
 
Posty: 2881
Od: Pt lut 25, 2011 18:54

Post » Pt paź 07, 2016 22:31 Re: Otyły kot

Ja w kwietniu adoptowałam dość dużego kilkuletniego kota z nadwagą. Od tego czasu stracił około pół kilo i nie wpada już w zadyszkę jak trochę pobiega. Obecnie waży 6 kg i powinien jeszcze trochę zrzucić. Odkąd jest u mnie jada głównie mokrą karmę o wysokiej zawartości mięsa - nazwy to Feringa, Grau, Porta21, Granata Pet, Animonda von Feinsten,Catzfinefood, Cosma. Dostaje 180-200 gramów dziennie. Karmiony jest w dni powszednie 3, a w weekendy 4 razy dziennie. Leży też zawsze w miseczce dobra sucha karma np.Orijen, Purizon, Feringa, ale kot wyraźnie preferuje mokrą.

Ma też drugiego kota do towarzystwa, więc się rusza, a jedzenie nie jest jego jedyną rozrywką jak to często bywa w przypadku jedynaków.
„ Istnieją dwa sposoby ucieczki od prozy życia: muzyka i koty. ” (Albert Schweitzer)

Norma0204

Avatar użytkownika
 
Posty: 1085
Od: Wto sie 18, 2015 16:55
Lokalizacja: Gliwice Zabrze

Post » Pt paź 07, 2016 22:56 Re: Otyły kot

180-200 gram to trochę przymało na dużego chłopa, ale skoro dojada sucharkami, to w porządku. Moja ze względu na cukrzycę je wyłącznie mokre, więc dostaje około 280-300 gram i trzyma wagę. No, ale w jej przypadku chudnięcie wskazane nie jest, dostatecznie spadła, kiedy chorowała na żołądek.

Necz

 
Posty: 927
Od: Nie wrz 03, 2006 11:06
Lokalizacja: Łódź

Post » Pt paź 07, 2016 23:49 Re: Otyły kot

Mam zamiar zwiększyć mu porcje mokrego jak już skończymy odchudzanie. Kot wyraźnie woli mokre,a suchą karmę je tylko jak jest naprawdę głodny. Dzięki temu schudł.
„ Istnieją dwa sposoby ucieczki od prozy życia: muzyka i koty. ” (Albert Schweitzer)

Norma0204

Avatar użytkownika
 
Posty: 1085
Od: Wto sie 18, 2015 16:55
Lokalizacja: Gliwice Zabrze

Post » Sob paź 08, 2016 7:58 Re: Otyły kot

A mój kastrat duzo je, ale również dużo sie rusza jest aktywny i jest taki jak trzeba - nie za gruby, nie za chudy:) To tak jak ludzie jedni duzo jedzą i nic nie robią, mało się ruszaja to sa grubi a inni zdrowo się odżywiają, uprawiają sporty i sa szczupli:) Może kup kotu jakąś fajna zabawkę może go zaciekawi i zacznie sie więcej ruszać, bawić.

anna84

 
Posty: 890
Od: Pt maja 30, 2014 14:43
Lokalizacja: podkarpacie

Post » Sob paź 08, 2016 9:30 Re: Otyły kot

A ja uwazam, ze da sie odchudzici kota karma sucha. Są karmy suche i suche.
Jesl kot np karmiony RC czy czyms podobnym i tyje starczy zamienic ja na bezzbozowke, a najlepiej bezzbozowa rybna czy np z jagniecina - one mają mało tłuszczu.

Tami Karmy dla kastratów RC absolutne ne kupuj. Powiedz nam jaką karma dotychczas karmiłas kota. Podaj nazwy. Sprawdzimy, co w nich było - zaproponujemy Ci jakies lepsze zamienniki. Ale mokrego tez mogłabys spróbowac ciut wiecej dawac, tak zeby zmniejszyc proporcje choc troche - mniej suchej wiecej mokrej.

anna84 pisze:A mój kastrat duzo je, ale również dużo sie rusza jest aktywny i jest taki jak trzeba - nie za gruby, nie za chudy:) To tak jak ludzie jedni duzo jedzą i nic nie robią, mało się ruszaja to sa grubi a inni zdrowo się odżywiają, uprawiają sporty i sa szczupli:) Może kup kotu jakąś fajna zabawkę może go zaciekawi i zacznie sie więcej ruszać, bawić.


To nie dokładnie tak, znam wielu ludzi którzy wpieprzaja za przeproszeniem tyle na jeden posiłek, ze ja przez 3 dni tyle nie zjem. A sa chudzi, mozna rzec skora i kosci bez uprawiania sportow. Ja zeby utrzymac wage musze sie prawie glodzic. Odmawiac sobie wielu rzeczy ktore Oni jedza, słodyczy, ziemników, pieczywa białego, zamiast kurczaczka smazonego jesc ohydnego gotowanego, miec wiecej ruchu itp itd. Wszystko zalezy od genów, przemiany materii i wielu innych czynnikow.

Tami Twoj kot to Rusek czy Brytek? Jesli Brytek to jego waga wcale nie jest strasznie za duza. Ale dobra karma i wiecej ruchu na pewno by mu nie zaszkodziło.
“Jesteśmy tu na jakiś czas, któregoś dnia szlag nas trafi, to po co tak traktować wszystko poważnie.”

:kitty:

FarciKot

Avatar użytkownika
 
Posty: 1118
Od: Czw sie 04, 2016 18:15
Lokalizacja: Warmia

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: AGdansk, elmas, Google [Bot], kuba93l, qumka i 306 gości