SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob sie 19, 2017 21:56 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Jeśli dobrze pamiętam, większość z nich, jeśli nie wszystkie, zawiera zboża, więc na przekąskę się nie nadaje. Surowe mięso próbowałaś? Ryby (jak poszukasz na forum, znajdziesz info, które można podawać, w tym, które mogą być surowe, a które muszą być gotowane). Zdrowsze i tańsze :)

Dark Angel

 
Posty: 1034
Od: Wto sie 12, 2014 11:38
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie sie 20, 2017 8:15 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Dark Angel pisze:Jeśli dobrze pamiętam, większość z nich, jeśli nie wszystkie, zawiera zboża, więc na przekąskę się nie nadaje.


ale o które Miamory chodzi? Feine Filetes to typowa filetówka, żbóż nie ma i bardzo kotom smakują: w tych puszkowanych kawałki mięsa są większe niż w saszetkach, jaśnie koteństwo woli te puszkowe(puszka ma 185 g więc na moje 2 sztuki jest na raz).
W miamorowych Ragout Royale są zboża - i chyba to nie za smaczne, bo sosik wylizywaly a kawałki zostawiały, dałam kuzynce co ma kota wszystkożernego - i też bez szału ;)
Trzy koty moje. Czwarty tylko ze mną mieszka.

Fatka

Avatar użytkownika
 
Posty: 5841
Od: Pt sty 01, 2016 19:36

Post » Pon sie 21, 2017 14:32 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

No więc tak:
- Pastete - typowy skład to mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego + ryby i rybne produkty uboczne - nie dawałabym kotu, bo to pióra, dzioby i pazury zmielone razem z resztkami mięsa
- Feine Filets - w składzie są zamiennie ryż, makaron i kukurydza; wyjątki to smaki: tuńczyk z jajkiem przepiórczym /serem / kalmarami / krewetkami, ale z kolei nie napisano, czy tuńczyk to mięso, czy skrawki
- Ragout Royale 1) w galaretce - mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego; 2) w sosie - dodatkowo produkty pochodzenia roślinnego
- Feine Filets Naturelle - wszędzie ryż
- Sensibel - zamiennie ryż / makaron / ziemniaki
- Ragout Royale Cream - zboża

Ragout Royale i Feine Filets zakupiłam przy pierwszym kocie, jak jeszcze byłam niedoświadczona w kwestii karmienia. Feine Filets wyglądały zdecydowanie lepiej.

Jeśli chcesz dawać przekąski, postaw na mięso, ryby, wiórki masła, łyżkę tłustej śmietany, żółtko jaja. Jeśli koniecznie chcesz gotowce, to dobre jakościowo są saszetki premium Doliny Noteci (tu masz bardzo tanio: http://www.benkoda.pl/Dolina-Noteci-c554) - u moich kotów znikają w okamgnieniu. Także dobre, choć z odrobiną ryżu, są Cosma i Applaws - ten w galaretce oraz filety. Miałam te karmy w ręku, to naprawdę filety, żadna mielonka. Niemniej, jeśli Twój kot je surowe mięso, skusi się na masło, śmietankę czy żółtko, zachęcam do tej formy dogadzania zwierzakowi.

Dark Angel

 
Posty: 1034
Od: Wto sie 12, 2014 11:38
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon sie 21, 2017 17:12 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Dark Angel pisze:Jeśli dopuszczasz wypełniacze, to akceptowalne są ziemniaki, ewentualnie ryż - im mniej, tym lepiej.

Obecność ryżu w diecie kota powoduje zmniejszenie zawartości tauryny we krwi. Im dłużej kot je karmę z ryżem, tym mniej ma tauryny.
Tak więc obecność ryżu akceptowalna jest tylko dlatego, że rzadziej uczula od zbóż typu pszenica. Patrząc pod kątem tauryny ryż nie powinien się w ogóle pojawiać. Zatem ja bym powiedziała, że tylko ziemniaki są akceptowalne ze znanych mi wypełniaczy.

Co do wysychania karm w puszkach. Moim zdaniem wysycha tylko bardzo wierzchnia warstwa. Ilość sosu i galarety jest według mnie stała. Kotom u mnie nie przeszkadza puszka otwarta wcześniej.
Czy opłaca się kupować puszki po 200 g? To zależy, ile kot zjada. Jeśli uśrednimy, że na jeden posiłek pochłania 40 g mokrej karmy, a takich posiłków mógłby dostać 3 dziennie (i zero suchego, szczególnie w upały), to taka puszka wystarczy na niecałe 2 dni. Dla kotów u mnie to nie byłby problem.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pon sie 21, 2017 19:59 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Bardzo proszę Was odniesienie się do moich rozważań z tego wątku --> viewtopic.php?f=1&t=181404
Obrazek

Brudzia

 
Posty: 84
Od: Sob kwi 14, 2012 21:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pon sie 21, 2017 22:59 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Kupiłam trochę suchego i puszki róznych firm, różnych rozmiarów i smaków. Zobaczymy co posmakuje kocie i ile będzie w stanie zjeść. Czy kociakowi syberyjskiemu (skończone 3 miesiące) należy dawać pastę odkłaczającą i pastę witaminową?

Nightwish

 
Posty: 38
Od: Wto lis 04, 2014 1:46

Post » Śro sie 23, 2017 21:02 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Nightwish pisze:Czy kociakowi syberyjskiemu (skończone 3 miesiące) należy dawać pastę odkłaczającą i pastę witaminową?


trawkę posiej :ok: będzie naturalnie i pysznie.

Feine Filets -(...) kalmarami / krewetkami, ale z kolei nie napisano, czy tuńczyk to mięso, czy skrawki

to jest to za czym przepadają moje koty, chętniej jedzą puszkowe- tam są większe, mięsiste kawałki, bo w saszetkach taka drobna sieczka jest.


U moich kotów doszło do momentu, ze jedzenie uważają za marność nad marnościami. Nałożę do miseczki, a ten kręci nosem i życzy sobie co innego, na co ja odpowiadam, że w doopce im się poprzewracało. Ferringe nie, CatzFinefood nie, surowe mięso- owszem, jak świeże i tylko sparzone, bo jak było mrożone to ohyda.
Po śniadaniowym rozczarowaniu odchodzą od misek, jak wracam z pracy to jednak miski puste(chyba, ze to Ferringa niebieska, to leży dalej :P ) Wiem, ze z głodu nie padną, po prostu tęsknie za entuzjastycznym przyjęciem "śniadań"(taka nagroda dla kociej matki, że wyczesane jedzonko skombinowała) a nie fochami ;)
Trzy koty moje. Czwarty tylko ze mną mieszka.

Fatka

Avatar użytkownika
 
Posty: 5841
Od: Pt sty 01, 2016 19:36

Post » Czw sie 24, 2017 8:15 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Stomachari pisze:
Dark Angel pisze:Jeśli dopuszczasz wypełniacze, to akceptowalne są ziemniaki, ewentualnie ryż - im mniej, tym lepiej.

Obecność ryżu w diecie kota powoduje zmniejszenie zawartości tauryny we krwi. Im dłużej kot je karmę z ryżem, tym mniej ma tauryny.
Tak więc obecność ryżu akceptowalna jest tylko dlatego, że rzadziej uczula od zbóż typu pszenica. Patrząc pod kątem tauryny ryż nie powinien się w ogóle pojawiać. Zatem ja bym powiedziała, że tylko ziemniaki są akceptowalne ze znanych mi wypełniaczy.

Pierwsze słyszę. Poproszę źródło.

Dark Angel

 
Posty: 1034
Od: Wto sie 12, 2014 11:38
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw sie 24, 2017 9:19 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Pojawiają się takie koncepcje, ze obecność ryżu w diecie zwiększa wydalanie tauryny z moczem.

np tutaj http://www.felinologia.org.pl/tauryna-w ... ow-i-psow/
w doświadczeniu Tôrres i wsp. (22) wykonanym na młodych psach samcach beagle wykazano, że dieta komercyjna zawierająca jagnięcinę i ryż nasilała wydalanie tauryny z moczem, ale nie miała wpływu na jej stężenie we krwi.

bardziej niekorzystne jest podawanie produktów sojowych/białka sojowego
. Autorzy tych doświadczeń sugerują, że większe wydalanie tauryny z kałem, przy diecie zawierającej białko sojowe, było spowodowane większą zawartością w soi argininy, która nasila uwalnianie cholecystokininy (CCK) – hormonu przewodu pokarmowego zwiększającego wydzielanie żółci. W tym samym doświadczeniu stwierdzono wyższy poziom tauryny w osoczu i większe jej wydalanie z kałem oraz moczem przez kocury w porównaniu do kotek. Ponieważ kocury i kotki zjadały taką samą ilość tauryny, można przypuszczać, że u kocurów endogenna synteza tauryny jest wyższa niż u kotek

i tak samo przy jedzeniu wilgotnej karmy z puszek z puszek sterylizowanych w podwyższonej temperaturze (np. autoklawowanie) jest ona szybciej wydalana z organizmu, i mniej wykorzystywana.
Większe zapotrzebowanie na taurynę kotów żywionych karmami wilgotnymi z puszek sterylizowanych w podwyższonej temperaturze (np. autoklawowanie) wynika z szybszego jej rozkładu przez bakterie przewodu pokarmowego oraz nasilonego wydalania tauryny z kałem. Rozwój tych bakterii stymulowany jest zawartością związków będących produktami reakcji Maillarda (powstałe w wyniku połączenia białek z cukrami) znajdującymi się w karmach z puszek. Produkty reakcji Maillarda powstają w dużych ilościach, szczególnie w procesie autoklawowania (kilkadziesiąt minut), a w mniejszym stopniu w krótkotrwałym procesie, np. ekstruzji (wysoka temperatura i ciśnienie przez około minutę). Większy rozkład tauryny w przewodzie pokarmowym zmniejsza jej reabsorpcję i pulę dostępnej tauryny w organizmie.

najlepsze dla tauryny i jej przyswajania jest surowe mięsko ( :wink: ) wiem, ze to temat o karmach, ale nie mogłam sie powstrzymać :oops:

Dorosłe koty żywione dietą zawierającą wyłącznie pełnowartościowe (surowe) mięso nie powinny wykazywać niedoboru tauryny.

Nawet przy żywieniu kotów produktami mięsnymi, ale wyłącznie gotowanymi (wypłukiwanie tauryny), znacznie ogranicza się podaż tauryny (tab. 3).

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27101
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Pt sie 25, 2017 10:58 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Pierwsze badanie jest na psach, nie na kotach, a ich układy trawienne znacznie się różnią. Drugie dotyczy soi. A w surowym mięsie tauryny jest zdecydowanie za mało, co zresztą łatwo sprawdzisz w podanym przez siebie linku. Dlatego BARFowcy suplementują podawane kotom mięso. Chyba że karmisz kota myszami.

Dark Angel

 
Posty: 1034
Od: Wto sie 12, 2014 11:38
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt sie 25, 2017 13:47 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Odpowiadałam tylko na twoje pytanie; napisałaś że pierwsze słyszysz, że ryz wypłukuje taurynę i poprosiłaś o jakieś źródło

Ponieważ czytałam już w kilku miejscach na ten temat, więc przytoczyłam przykładowe źródło/ artykuł gdzie jest mowa o takim doświadczeniu, z którego wynika, że ryz wypłukuje taurynę. Moźna poszukać więcej żródeł, jeśli dla kogoś to ważne. Dla mnie nie -bo nie daję kotom ryżu. Doświadczenie jest na psach i konkretnej rasy nawet -ale chodzi o samą koncepcję, że ryż możliwe że wypłukuje taurynę.

W sprawie suplementacji tauryny, i ilości tauryny w surowym mięsie cytuje artykuł. Takie jest zdanie autora artykułu, że dla dorosłych kotów, zdrowych, jesli są karmione głownie surowym indykiem i wołowiną , i są spełnione tam jeszcze inne warunki,opisane w arykule, to właściwie nie powinno być niedoborów tauryny.
Nigdzie nie pisałam czy ja suplementację czy nie , dlatego nie rozumiem tego tekstu z myszami.

Patmol

Avatar użytkownika
 
Posty: 27101
Od: Śro gru 30, 2009 14:03
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post » Pt sie 25, 2017 16:31 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Dark Angel pisze:Pierwsze badanie jest na psach, nie na kotach, a ich układy trawienne znacznie się różnią. Drugie dotyczy soi. A w surowym mięsie tauryny jest zdecydowanie za mało, co zresztą łatwo sprawdzisz w podanym przez siebie linku. Dlatego BARFowcy suplementują podawane kotom mięso. Chyba że karmisz kota myszami.

Nie w każdym mięsie ^^ W udzie z indyka tauryny jest więcej niż w myszy.

kfiatek 1983

 
Posty: 1436
Od: Wto paź 04, 2011 22:15
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Post » Sob sie 26, 2017 1:42 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Dark Angel pisze:Pierwsze słyszę. Poproszę źródło.

Proszę uprzejmie, naukowe badania: http://jn.nutrition.org/content/132/6/1745S.full
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Wto sie 29, 2017 21:03 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Witam :kotek: dołączam się do wątku . I od razu proszę o pomoc w ustaleniu, która z wymienionych poniżej karm , ma najmniejsze chrupki ;
ZiwiPeak
Power of Nature Meadowland Mix
Wildcat Etosha
Orijen

W tej chwili i od dłuższego czasu, moje koty jedzą Orijen , chrupki nie są duże , ale być może któraś z pozostałych karm ma mniejsze ( mam jednego bezzębnego kota od całkiem niedawna, a drugi także nie ma sporo ząbków).
Dodatkowo, czy któraś z wymienionych, ze względu na stosunek wapnia do fosforu ( czy na odwrót) , bardziej nadaje się dla kotów, które mają nazwijmy to , profilaktykę anty ; niewydolność nerek ( wyniki w górnej normie , ale lubią skakać więc poza suplementami, pilnuję co zjadają .

Z mokrych jedzą granata pet, feringa, grau. Dla urozmaicenia od czasu do czasu ; cosma glory.

Będę wdzięczna za pomoc i porady z strony osób, które analizowanie składu karm , mają w małym paluszku :201461

kicikici3

Avatar użytkownika
 
Posty: 1044
Od: Sob lip 01, 2017 13:22

Post » Śro sie 30, 2017 5:25 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Kupował już ktoś ten nowy Orijen?
https://www.ceneo.pl/51923846#tab=spec

Jeśli tak,to jak smakuje kotomi jakie ma chrupki w porównaniu z Cat@kitten ? Szukam dobrej karmy o nieco niższym tłuszczu, ale nie kosztem wysokich węglowodanów, co niestety jest wewszystkich chyba karmach typu "sterilised".

Ikerka

 
Posty: 301
Od: Sob wrz 07, 2013 20:45
Lokalizacja: wieś na Mazowszu

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], włóczka i 158 gości