SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto sie 16, 2016 12:38 SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Rozpoczynam część szóstą.

Pozwoliłam sobie dopisać karmę suchą Purizon do grupy "dobrych suchych".
Napisałam pw do autora listy xlchtloi pytanie, czy faktycznie można ją zakwalifikować do tej grupy. Jeszcze nie otrzymałam odpowiedzi. W wątku wypowiedziały się jednak osoby, że to bardzo dobra pełnowartościowa karma bezzbożowa.

Piąta część
Czwarta część
Trzecia część
Druga część
Pierwsza część



SPIS KARM DLA KOTA
Autor listy: xlchtloi

KARMY MOKRE

Słabe:

Odpowiednik zupek chińskich i parówek z Biedronki. Niby można na tym przeżyć, ale co to za życie?
Karmy te składają się głównie z odpadów każdego możliwego przemysłu: mięsnego, owocowo-warzywnego, zbożowego, mleczarskiego. Niewiele w nich wartości odżywczych, ale dzięki sztucznym aromatom cieszą się powodzeniem.

Whiskas
Kitikat
Simba
Gourmet
Sheba
Felix
Catessy
Dr. Clauder's
VERSELE-LAGA Lara Fitness
Jollycat
Tomi
Vitakraft
Festi
Princess Maintenance
Animonda Brocconis
[wycofana?] Animonda Country Dinner
[wstaw dowolną nazwę sieci sklepów]
(lista w żadnym razie nie jest zamknięta, bo tego szajsu jest od groma, a wypisanie wszystkiego zajęłoby lata i wymagało o wiele większej ilości postów, niż ten jeden)

Średnie:

Odpowiednich kupnych dań gotowych. Zwolennicy zdrowego żywienia pewnie by umarli, gdyby się dowiedzieli, co w nich siedzi, ale dla życia i samopoczucia zdrowego osobnika zupełnie wystarczą.
To w sumie najbardziej różnorodna grupa, w której skład wchodzą zarówno karmy leżące na granicy ze słabymi [takie jak Hills, IAMS, RC, w skład których z niewiadomych przyczyn wchodzą zboża i soja czy Butcher's Classic, którego producent otwarcie przyznaje, że tylko 80% składników jest świeże (a reszta pewnie na etapie zakładania cywilizacji :lol: )], jak i zupełnie nieokreślone (Bozita czy Leonardo, w których nie sposób stwierdzić, jakie składniki zostały użyte do produkcji) oraz takie, którym niewiele brakuje do bycia dobrymi (np. Animonda Carny, która cierpi przede wszystkim ze względu na zbyt duży udział podrobów w stosunku do mięsa). Wspólnym mianownikiem jest to, że podstawę stanowią produkty mięsne, karmy te mają też zazwyczaj pewne dodatki witaminowe i taurynę, ale w niezadowalających ilościach. Zbilansowane średnio na jeża.

Bozita
Smilla
Stuzzy
Animonda Carny, Exotic, Vom Feinsten, Rafine
Leonardo
Shmusy Nature's Menu, Vollwert Flakes
Princess Nature's Power
Miamor Ragout Royle, Vital Balance, Pastete
Royal Canin
Hills
IAMS
Feline Porta Holistic Cat
Amora
Yarrah Bio
Defu Bio
Butcher's Classic
Specific
Husse
Natures Menu
Evangers

Dobre:

Odpowiednik jedzenia w ekologicznych restauracjach. Niby dalej nie wiesz, co tam jest, ale masz poczucie wyższości i całe mnóstwo gwarancji zdrowotnych. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy...
Karmy te aspirują do miana zbilansowanych, składają się z mięsa i wymienionych z nazwy podrobów uzupełnionych niezbędnymi witaminami, minerałami i tauryną. Efekty są różne, ale przynajmniej się starają.

GranataPet
Grau
Catz Finefood
Power of Nature
Moonlight Dinner (No. 21-26)
Miamor Milde Mahlzeit/Delikatna Przekąska
Terra Faelis
Feringa
Herrmann's Bio
ZiwiPeak

KARMY Uzupełniające MOKRE:

Znasz kogoś, kto nie lubi pizzy? Ja też nie. A znasz kogoś, kto jadłby wyłącznie pizzę i dobrze na tym wyszedł? Ja też nie.
Karmy te składają się z ładnego, czystego mięska (zwykle ryby lub kurczaka) + wody/galaretki + ryżu lub innego niczego nie wnoszącego dodatku. Pachną i wyglądają ładnie, są smaczne i chętnie jedzone, ale kompletnie niezbilansowane i podawanie ich na dłuższą metę może nie być najlepszym pomysłem.
W dodatku są drogie jak psy :roll:

Princess Premium
Applaws
Animonda Carny Ocean
Feline Porta 21
Almo Nature
Cosma
Miamor Feine Filets
Gimpet Shiny Cat
Schesir
Sheba Filety
Brit Care
Lunderland
Moonlight Dinner (No. 1-8)
Sushicat
Thrive

Nie jestem pewna, jak się ma sprawa z następującymi karmami, część z nich pewnie została wycofana, bo nigdzie nie mogę znaleźć:
SavannaPet
Nature's Harvest
GreenFish
Blue Buffalo
Le Chat
Gdyby ktoś miał jakieś informacje, chętnie wysłucham.

KARMY SUCHE DOBRE

Tutaj ograniczę się do wypisania karm polecanych, gdyż tych gorszych jest na tyle dużo, że zebranie ich do kupy stanowiłoby naprawdę syzyfową pracę, a różnice między słabymi a średnimi są zbyt mętne i nie podejmuję się wykreślenia definitywnej granicy.

Kolejność mniej więcej (mocno mniej więcej) od najlepszej do akceptowalnej:

ZiwiPeak
Power of Nature Meadowland Mix
Wildcat Etosha
Orijen
Acana
Purizon
Canagan
GranataPet
Feringa
Applaws
Porta
TOTW
Carnilove
Ostatnio edytowano Śro sie 17, 2016 21:51 przez ulayetta, łącznie edytowano 7 razy

ulayetta

 
Posty: 144
Od: Czw lip 14, 2016 21:19

Post » Wto sie 16, 2016 12:42 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Dark Angel pisze:ulayetta, żółtka i jogurtu nie podaje się codziennie, zwłaszcza młodym kotkom. To ma być raczej dodatek, smakołyk raz na jakiś czas. Pastę Bezo-Pet podawałam swoim kotom, ona na pewno nie wywołuje takich sensacji (a już na pewno nie po 4 dniach). Ja bym zabrała koty do weterynarza, bo przy biegunce mogą się łatwo odwodnić. Sprawdź też daty przydatności mokrego jedzenia.


Teraz już wiem o żółtku i jogurcie. Dziękuję. :roll:
Róża była u lekarza, gorączki nie ma, waga spadła z 1,4 do 1,25. Organizm osłabiony. Dostała antybiotyk i płyny. Jutro kontrola.

ulayetta

 
Posty: 144
Od: Czw lip 14, 2016 21:19

Post » Wto sie 16, 2016 13:02 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

No troszę przedobrzylas z karmeniem tych kociakow, a wet z leczeniem moim zdaniem tez. Biegunki nie zaczyna sie leczyc antybiotykiem tylko probiotykiem, lekkostrawna karma gastro i ewentualnie plynami jesli kot odwodniony. No ale coz, co wet to inna szkola. Ja osobiscie wole wetow i ludzkich lekarzy, ktorzy antybiotku nie wala na wszystko. Cale zycie bronilam dzieci i koty przed takimi lekarzami.

A probiotyk po antybiotyku kot tez powinien dostac. Jesli wet o tym zapomni, to Ty mu przypomnij. Antybiotyk strasznie wylawia organizm.
“Jesteśmy tu na jakiś czas, któregoś dnia szlag nas trafi, to po co tak traktować wszystko poważnie.”

:kitty:

FarciKot

Avatar użytkownika
 
Posty: 1118
Od: Czw sie 04, 2016 18:15
Lokalizacja: Warmia

Post » Wto sie 16, 2016 13:48 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Róża ma biegunkę od wczoraj. A zatem dzisiaj drugi dzień. Ja też nie jestem za antybiotykami. Ale ona dzisiaj już taka slabiutka była, że bardzo się wystraszyłam. Probiotyk jutro kupimy jak pójdziemy na wizytę.

ulayetta

 
Posty: 144
Od: Czw lip 14, 2016 21:19

Post » Wto sie 16, 2016 14:28 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Świetna lista, dużo mi rozjaśniła. Okazało się że cześć marek które uważałem za dobre okazały się słabe lub średnie. Dziękuję

lukaszbulaj

 
Posty: 1
Od: Czw wrz 17, 2015 7:53

Post » Wto sie 16, 2016 14:44 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Pozwoliłam sobie dopisać karmę suchą Purizon do grupy "dobrych suchych".
Napisałam pw do autora listy xlchtloi pytanie, czy faktycznie można ją zakwalifikować do tej grupy. Jeszcze nie otrzymałam odpowiedzi. W wątku wypowiedziały się jednak osoby, że to bardzo dobra pełnowartościowa karma bezzbożowa.

dodałaś Purizona do karm mokrych zamiast do karm suchych ;)
zresztą lista wymaga aktualizacji, Applaws chyba zaczął wreszcie robić pełnowartościową mokrą.
czynię banerki, na przykład takie jak te poniżej. jeśli potrzebujesz - ślij PW, zaradzimy.
Obrazek Obrazek

Maupa

Avatar użytkownika
 
Posty: 3038
Od: Pon cze 04, 2012 23:38
Lokalizacja: Kraków/Warszawa

Post » Wto sie 16, 2016 16:22 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

A ja dzisiaj chcialam swoim koteckom dogodzic - przetestowac kolejna bezzbozowke. Poszlam do zoologa kupilam im Oriena Regional -- najdrozsza karme jaka byla i ponoc najlepszy smak z Oriena

I co?

Leos niejadek z reki troche pojadl, zatem jest nikła nadzieja, ze od czasu do czasu troche tego Oriena zje. Ale o dziwo 2 moje kociatko Zelmerem przezywane, poniewaz zawsze wylize do czysta i swoja miske i Leosia w takim tempie jakby bral udzial w jakiejs konkurencji, kto szybciej zje :D -- wypięło się na Oriena całowcie.
Za to furrore u niego zrobila jakas nowosc w moim zoologu po 28zl za kg -- Probiotic Live Full of Life dla kociat z probiotykami.
Dla kociat jest tylko smak kurczka. Dla dorosłych jest kaczka i indyk. Karma zawiera ponoc 65% miesa, ale te dla dorosłych oprócz ryzu mają tez w skladze troche kukurydzy.
Dla kociat nie ma. Na pewno lepsza niz Josera, ktora do tej pory jadły, a jakas dla kociat tez musza jesc. Samym rybnym Purizonem nie bede malych kociakow karmic.

Na allegro tez juz dostepna ta nowosc z probiotykiem mozna sobie poczytac:

http://allegro.pl/probiotic-live-cat-ki ... 99950.html

http://pubserv.uprp.pl/publicationserve ... 4607T3.pdf

ps.. przetestowalismy tez dzisiaj Josere Marinesse i Josera wymiata :D oba kociaki w 7 niebie -- wiem, wiem , ze 3 nowe karmy w 1 dzien to lekka przesada, ale nie moglam sie powstrzymac skoro juz kupilam -- beda im ja dosypywac do tych lepszych a mniej jadalnych :twisted:
“Jesteśmy tu na jakiś czas, któregoś dnia szlag nas trafi, to po co tak traktować wszystko poważnie.”

:kitty:

FarciKot

Avatar użytkownika
 
Posty: 1118
Od: Czw sie 04, 2016 18:15
Lokalizacja: Warmia

Post » Wto sie 16, 2016 18:16 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Cena "adekwatna" do jakości...

Za 10 zł wiecej mozna juz kupić PoN Meadowland Mix i inne lepsze niz ten "wynalazek", ktore dedykowane sa dla kotow w każdym wieku.

Bardzo ciekawe artykuły, dla tych, ktorzy zastanawiają sie, czym kierować sie przy wyborze karmy dla swojego futra.

http://ekozwierzak.blogspot.com/2011/02 ... e.html?m=1

http://ekozwierzak.blogspot.com/2011/04 ... la.html?m=

http://ekozwierzak.blogspot.com/2012/06 ... a.html?m=1
Hejterzy nienawidzą rzeczy, których nigdy nie zdobędą oraz ludzi, którym nigdy nie dorównają

Moniaaaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 794
Od: Nie wrz 27, 2015 8:55
Lokalizacja: Legnica

Post » Wto sie 16, 2016 18:22 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Moniaaaa pisze:Cena "adekwatna" do jakości...

Za 10 zł wiecej mozna juz kupić PoN Meadowland Mix i inne lepsze niz ten "wynalazek", ktore dedykowane sa dla kotow w każdym wieku.

Bardzo ciekawe artykuły, dla tych, ktorzy zastanawiają sie, czym kierować sie przy wyborze karmy dla swojego futra.

http://ekozwierzak.blogspot.com/2011/02 ... e.html?m=1

http://ekozwierzak.blogspot.com/2011/04 ... la.html?m=

http://ekozwierzak.blogspot.com/2012/06 ... a.html?m=1


Moniaaaa to kupuj PoNa -- mozesz nawet sama go jesc jesli taki tani i smakowity -- Moje koty mają go w 4 literach :P
I co mam się z tego powodu powiesic ?

Ja Cie o rade odnosnie zywienia swoich kotów nie prosilam. O cene Pona tez :P
To tylko i wyłacznie moja sprawa czym koty karmie :twisted:
Wkurza mnie tu na forum to, ze ktos komus narzuca czym ma karmic swoje koty (i kiedy kastrowac tez). Rozumiem sugestie, podzielenie sie swoimi doswiadczeniami na temat danej karmy.
Zasugerownie, ze ta karma dobra, albo bardzo dobra i kotom smakuje, ze np kot pownien jesc tez mokre posilki, czy surowe mieso, bo samo suche szkodzi, ze warto pomysles o jakis suplementach jesli karmisz tym czy tym itp itd.
Ale Swoje niektore teksty Moniaaaa zachowaj dla siebie Prosze! To juz nie pierwszy raz. I pozostaje w nadziei, ze ostatni :D
Pisałam Ci juz , ze jesli bede potrzebowała czyjejs rady to poprosze.
Ostatnio edytowano Wto sie 16, 2016 18:38 przez FarciKot, łącznie edytowano 1 raz
“Jesteśmy tu na jakiś czas, któregoś dnia szlag nas trafi, to po co tak traktować wszystko poważnie.”

:kitty:

FarciKot

Avatar użytkownika
 
Posty: 1118
Od: Czw sie 04, 2016 18:15
Lokalizacja: Warmia

Post » Wto sie 16, 2016 18:38 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Czy ja swoje wypowiedzi kieruje imiennie do Ciebie? Pisze ogolnie i do wszystkich, nie konkretnie do Ciebie, wiec "zejdź" ze mnie. Nie obchodzi mnie, czym karmisz swoje koty, dla mnie mogą jesc wszystko, co sobie życzysz, a teksty typu "sama sobie go jedz" daruj sobie, bo świadczą one tylko i wyłącznie o Twoim braku kultury i poszanowania dla innych użytkowników forum.
Nie będziesz mi dyktować, co mam pisac, a czego nie. Nie masz ochoty czytać moich wypowiedzi, to nie czytaj.
Ostatnio edytowano Wto sie 16, 2016 18:44 przez Moniaaaa, łącznie edytowano 1 raz
Hejterzy nienawidzą rzeczy, których nigdy nie zdobędą oraz ludzi, którym nigdy nie dorównają

Moniaaaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 794
Od: Nie wrz 27, 2015 8:55
Lokalizacja: Legnica

Post » Wto sie 16, 2016 18:42 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Tym razem nie skierowalas ich imiennie, ale pod moim postem, zatem wiadomo do kogo. Moze zrobimy tak -- zostaniesz wpisana na liste ignorowanych przeze mnie, poniewaz Twoje proby dowartosciowania tu na forum Twego ego -- strasznie mnie drzaznia :twisted:

Miłęgo wieczory zyczę ...
“Jesteśmy tu na jakiś czas, któregoś dnia szlag nas trafi, to po co tak traktować wszystko poważnie.”

:kitty:

FarciKot

Avatar użytkownika
 
Posty: 1118
Od: Czw sie 04, 2016 18:15
Lokalizacja: Warmia

Post » Wto sie 16, 2016 18:47 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Pozostawie to bez komentarza, szkoda słów...
Hejterzy nienawidzą rzeczy, których nigdy nie zdobędą oraz ludzi, którym nigdy nie dorównają

Moniaaaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 794
Od: Nie wrz 27, 2015 8:55
Lokalizacja: Legnica

Post » Wto sie 16, 2016 18:53 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Acha dziękuję bardzo Aliji za podzielenie sie na forum informacją na temat Josery Marinesse -- kociaki tez dziękują -- bardzo im smakuje :D
“Jesteśmy tu na jakiś czas, któregoś dnia szlag nas trafi, to po co tak traktować wszystko poważnie.”

:kitty:

FarciKot

Avatar użytkownika
 
Posty: 1118
Od: Czw sie 04, 2016 18:15
Lokalizacja: Warmia

Post » Wto sie 16, 2016 19:02 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

eee - a gdzie tu jest rzetelna informacja na temat jakości karm :?: , bo akurat chwilowo jestem zainteresowana tematem, myślałam poczytam się czegoś nauczę a tu żenujący przykład walki na słowa :evil:
Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los.

asia.cat

Avatar użytkownika
 
Posty: 72
Od: Sob lip 30, 2016 11:50
Lokalizacja: Wołomin

Post » Wto sie 16, 2016 19:08 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

asia.cat pisze:eee - a gdzie tu jest rzetelna informacja na temat jakości karm :?: , bo akurat chwilowo jestem zainteresowana tematem, myślałam poczytam się czegoś nauczę a tu żenujący przykład walki na słowa :evil:


Ja z nikim nie walczę :wink:

Podałam linki do artykułów, jest tam wiele cennych informacji dotyczących czym kierować sie przy wyborze karm. Na pewno bardzo Ci sie przydadzą, jezeli masz watpliwości.
Wiadomo nie ma karmy idealnej, ale cos zawsze sie znajdzie, co bedzie bliskie naturalnemu żywieniu kotow.
Hejterzy nienawidzą rzeczy, których nigdy nie zdobędą oraz ludzi, którym nigdy nie dorównają

Moniaaaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 794
Od: Nie wrz 27, 2015 8:55
Lokalizacja: Legnica

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: aania, Silverblue, skaz, Zeeni i 252 gości