SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro kwi 05, 2017 9:44 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Właśnie z tym karmieniem kotów jest kilka szkół. Jedni mówią, że tylko suche. Drudzy, że tylko karma mokra, bo koty mało piją! Trzeci, że tylko barf, bo wszystkie gotowe karmy są złej jakości.. Kiedyś aż mnie głowa bolała, bo każdy doradzał co innego. Jednak teraz jestem spokojniejsza. Kotom kupuję zawsze karmę bezzbożową, w miarę dobrej jakości, dodatkowo codziennie dostają przemrożoną wołowinę. Z piciem nie mają problemów, sporo piją. Z miski, z kranu, jak daję im wołowinę to wlewam trochę wody, którą wypijają. Wyniki mają dobre, nie są odwodnione, ciężar właściwy moczu w normie.

miau1313

 
Posty: 142
Od: Czw lut 04, 2016 22:38

Post » Śro kwi 05, 2017 16:40 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Stomachari, masz rację. Chociaż zawsze jakiś niepokój się wkrada. Miau, prawdopodobnie Barf jest najlepszy. Przy moich jednak możliwościach i czasie nie jestem w stanie go "produkować". Ja również korzystam dzięki temu forum z karm tylko i wyłącznie bezzbożowych i staram się, aby podstawą w żywieniu była karma mokra. Trochę mnie martwi fakt, że nie można zaufać weterynarzom. Jestem przekonana, że wiele osób bardzo dba o swoje pociechy i stosuje się do rad lekarzy. Nie każdy wejdzie na takie forum. Z drugiej strony ten lekarz wprost mi powiedział (gdy ja się sprzeciwiłam temu co on mówi o żywieniu i powiedziałam, że czerpię wiedzę z forum dla właścicieli kotów) powiedział mi, że może ja się powinnam zastanowić z jakiego źródła czerpię wiedzę, bo ludzi bez kwalifikacji do radzenia, bez fachowej wiedzy o organizmach zwierząt, ludzi którzy coś tam przeczytają - resztę sami sobie dopowiedzą - ze takich ludzi bardzo łatwo znaleźć, że gorzej potem ich obwiniać za złą opiekę nad kotem. Powiedział, że karma - jakakolwiek nie będzie, nawet bezzbożowa - w puszkach, saszetkach sucha czy mokra, zawsze jest karmą sztuczną, a ponieważ taką jest to należy wiedzieć jak taką karmę stosować, ponieważ nie ma ona absolutnie odpowiednika w naturalnym środowisku i nigdy żywienie zwierząt karmami preparowanymi przez człowieka nie może być odnoszone do naturalnego pożywienia. Na koniec powiedział, że moja decyzją jak kota karmić będę. Powiedział jeszcze, że podjęłam dobry wybór, że stosuję bezzbożową, ale tez zaznaczył zbożowa, niezbożowa - przy kastracie zawsze na wagę należy uważać bo obie karmy w nadmiarze działają tak samo na wagę kota. To jest młody lekarz (biorąc pod uwagę moje spojrzenie związane z moja własną kategorią wiekową :) ) Ja oczywiście sposobu żywienia nie zmienię. Codziennie podaję kotu bezzbożową karmę mokrą, codziennie podaję również suchą. Staram się pilnować pór posiłków i ilości porcji (chociaż wiem, że pilnowanie ilości podawanych porcji nie spotyka się to z aprobata wszystkich forumowiczów). Tak, czy siak dla mnie argumenty podawane na tym forum mają sens i będę się starać cały czas dostosować do Waszych rad.
i mam jeszcze ważne pytanie.
Czy jeśli otworze na wieczór mokra puszkę 200g, to czy mogę ją zamknąć (mam pokrywki trixie) i zostawić na noc w szafce, nie wkładając do lodówki do rana, żeby z rana nie była zimna?
I jeszcze jedna prośba:
Ile powinien ważyć kocur między 9 a 12 rokiem życia? (dachowiec)
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1805
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Śro kwi 05, 2017 17:24 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Bestol - przykrywka na puszce uchroni karmę przed wyschnięciem, nie przed zepsuciem.
Otwartą puszkę nawet z przykrywką przechowuj w lodówce. Tylko i wyłącznie.

Alija

 
Posty: 2189
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro kwi 05, 2017 17:25 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Niestety, ja też nie mam czas na dietę barf. Jednak zapewnianie kotu suchej karmy dobrze zbilansowanej i mięsa powinno wystarczyć.

Przy takiej temperaturze jak teraz raczej nie wkładałabym otwartej puszki do szafki. Najlepiej do lodówki, ale trzeba wyjąć wcześniej, żeby nie podawać zimnej kotu. Ogólnie raczej unikałabym przechowywania karmy poza lodówką.
Co do prawidłowej wagi kocura to myślę, że 4-4,5 kg powinno być ok :D

miau1313

 
Posty: 142
Od: Czw lut 04, 2016 22:38

Post » Śro kwi 05, 2017 17:28 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Otwarte puszki powinny stać w lodówce nie tylko przy takich temperaturach jak teraz.
Zimą w mieszkaniu także jest ciepło.

Zasady przechowywania żywności są jednakowe dla ludzi i dla zwierząt. Nie wyobrażam sobie, że ktokolwiek wstawi na noc mięsne danie do szafki zamiast do lodówki. Po paru godzinach będzie tam wylęgarnia bakterii

Alija

 
Posty: 2189
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro kwi 05, 2017 20:39 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Alija pisze:Otwarte puszki powinny stać w lodówce nie tylko przy takich temperaturach jak teraz.
Zimą w mieszkaniu także jest ciepło.

Zasady przechowywania żywności są jednakowe dla ludzi i dla zwierząt. Nie wyobrażam sobie, że ktokolwiek wstawi na noc mięsne danie do szafki zamiast do lodówki. Po paru godzinach będzie tam wylęgarnia bakterii

Dlatego właśnie napisałam "Ogólnie raczej unikałabym przechowywania karmy poza lodówką." ;)

miau1313

 
Posty: 142
Od: Czw lut 04, 2016 22:38

Post » Śro kwi 05, 2017 20:59 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Moim zamiarem było podkreślenie bezwzględnego zakazu trzymania otwartych konserw poza lodówką. Słowo "raczej" tak jak ja je rozumiem, dopuszcza inne rozwiązanie

Alija

 
Posty: 2189
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro kwi 05, 2017 21:40 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Alija pisze:Moim zamiarem było podkreślenie bezwzględnego zakazu trzymania otwartych konserw poza lodówką. Słowo "raczej" tak jak ja je rozumiem, dopuszcza inne rozwiązanie

Och, nie ma co się czepiać słówek. Sama nie trzymam puszek w szafce więc i nie polecam nikomu, żeby to robił. Zresztą myślę, że do autorki pytania już to dotarło więc nie ma co tego nadgorliwie podkreślać kolejny raz:)

miau1313

 
Posty: 142
Od: Czw lut 04, 2016 22:38

Post » Śro kwi 05, 2017 23:07 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Waga kota uzależniona jest od jego budowy. Czy jest z tych o szerokiej czaszce, czy wąskiej. Długie łapki czy niekoniecznie. Duży czy jeden z tych mniejszych.
U mnie żaden kot nie waży 4-4,5 kg. Maksimum to 4 kg a i tak uznałam, że nazbierało się sadełko i zanikła talia.
Ja bym powiedziała, że 3-4 kg to taka wartość średnia i uniwersalna, od której potem idą dalsze wariacje zależne od budowy.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10677
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Czw kwi 06, 2017 16:30 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Będę trzymać karmę otwartą zawsze w lodówce.
Mój kot wazy 3.300 podobno za dużo - tak powiedział wet, a mi się nie wydaje gruby. Mój jest z tego typu krótszych łapek chyba, czaszkę ma chyba raczej szeroką, chociaż sama nie wiem (jak na zdjęciu w podpisie). Nie należy do małych myślę. Talii wprawdzie nie ma jak osa ale ma. Ale zdaniem weta waży za dużo i powinnam coś z tym zrobić :(

I tak zupełnie już dodatkowo, ale ciągle o jedzeniu. Dzisiaj mijałam sklep zoologiczny. Dość spory sklep. Weszłam popatrzeć za jakąś zabawką dla kota. Uwierzcie mi, nie przesadzam, stało tam pełno pojemników takich plastikowych przeźroczystych z suchą karmą "na wagę" i z takim tylko "daszkiem" do podnoszenia (podobnie jak np. orzechy na wagę w marketach). Te klapki nawet nie były równo nałożone, absolutnie nie dawały żadnej ochrony. Z trzy pojemniki to nawet stały otwarte. Przecież trzeba chronić suchą karmę przed "przewietrzeniem" i zepsuciem? Czy nikt nie kontroluje takich sklepów zoologicznych pod kątem poprawności przetrzymywania żywności dla zwierząt? Teraz mnie pewnie zabijecie śmiechem, ale ja serio nie wiem, czy SANEPID też kontroluje sklepy zoologiczne?
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1805
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Czw kwi 06, 2017 18:02 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Wow, 3,3 kg to za dużo? Kot nie wygląda na otyłego. Mam kocura, który ma 2 lata i obecnie waży ok. 4 kg, jest smukły i weterynarz mi powiedział, że bardzo dobra waga. Z kolei kotka, też 2 letnia waży ok 4,7 kg i tutaj już wet kazał uważać i trochę ograniczać jedzenie, bo powoli zaczyna szorować ziemię workiem :D

Ech, kupowanie karmy na wagę to kiepska sprawa, właśnie ze względu na to, jak i ile jest przechowywana..
Kiedyś kupiłam na allegro karmę dla kota, nie doczytałam, że jest na wagę, bo było małymi literami na końcu aukcji, mój błąd. Jak przyjechała to a) zero zapachu, b) śmierdziała magazynem, c) z braku karmy i późnej godziny, gdzie zoologiczne były zamknięte, nasypałam kotom, a one powąchały i poszły. Oczywiście kupiłam nową karmę, bo ta się do niczego nie nadawała.

miau1313

 
Posty: 142
Od: Czw lut 04, 2016 22:38

Post » Czw kwi 06, 2017 20:42 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Moje koty ważą powyżej 5, ale jeden jest wielki i długi, a na drugim z kilo to futro. Nie przejmowałabym się wagą do momentu, w który boczki wyraźnie nie odstają poza obrys kota, gdy na niego spojrzeć z przodu.

Dark Angel

 
Posty: 1034
Od: Wto sie 12, 2014 11:38
Lokalizacja: Warszawa

Post » Czw kwi 06, 2017 22:13 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Bestol jeżeli dobrze interpretuję zdjęcie (podkreślam: jeżeli), to Twojemu kotu lekko wisi torba pod brzuchem. Być może waży o 100-200 g za dużo. To wydaje się mało, ale proporcjonalnie do wagi całego kota to jak dla nas kilka kilogramów. Może o to chodziło wetowi? O 100 g?
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10677
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pt kwi 07, 2017 9:12 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

Nie zawsze otyłość kota widać patrząc z góry. moja kocica ma sylwetkę idealną, talia osy ale pod brzuchem ma worek :( kiedyś mi przytyła, odchudziłam ją a worek został, teraz znów przytyła i tak naprawdę widzę to tylko gdy na wagę ją postawię.
Co do karm na wagę. Nie kupujecie ich!! Szczególnie przez internet. To świetny sposób aby pozbyć się przeterminowanego towaru. Warunki przechowywania karm w sklepach stacjonarnych są skandaliczne. Często jedna miarka wędruje od worka do worka. przenosi zapach, roztocza a jeśli jakaś karma jest już zjełczała to i ten tłuszcz. Karmy na wagę są tańsze bo sprzedaje się je wedle kilograma patrząc na duży worek.
Najlepsze karmy dla kota w jednym miejscu. Na sztuki i w pakietach.
Obrazek
Zapraszam także na blog z poradami i ciekawostkami http://www.blog.kocimietka.pl
Obrazek Obrazek

boguska_t

Avatar użytkownika
 
Posty: 933
Od: Wto lip 22, 2014 6:44
Lokalizacja: Galowice k/Wrocławia

Post » Pt kwi 07, 2017 17:09 Re: SPIS KARM DLA KOTA cz. 6

boguska_t pisze:Nie zawsze otyłość kota widać patrząc z góry. moja kocica ma sylwetkę idealną, talia osy ale pod brzuchem ma worek :(


Kocica jest wysterylizowana?

Dark Angel

 
Posty: 1034
Od: Wto sie 12, 2014 11:38
Lokalizacja: Warszawa

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 258 gości