ZGRZYTY PARYSA :-/

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto sie 06, 2002 0:43 ZGRZYTY PARYSA :-/

Mój Parysek wkrótce skończy 8 miesięcy. Wychodzą mu drugie zęby (tak myślę, że jeszcze wychodzą). Co mnie zastanawia to fakt, że jak go dotknę do pyszczka, to zgrzyta zębami..Postanowiłam obejrzeć jego dziąsełka i...no są mocno czerwone. Czy przyczyny mogę się dopatrywać w wychodzących zębach?? Nie chcę z byle pierdołą lecieć do weta, wystarczy że moja mama tak robi ;) Jak myślicie czy to może mieć ze sobą związek? On w ogóle nie je suchej karmy, bo nie lubi, tak jak i jego ojciec...Zjada surową wołowinę, rybę gotowaną, serki topione, uwielbia kaszkę Nestle bananową, Whiskas w saszetkach. Dostaje witaminy w postaci Eltamu i Efa Olie, a także maltapastę. No i czemu zgrzyta, i te czerwone dziąsła..Może ma krzywy zgryz? Koka jest jego siostrą i też ma zgryz krzywy, bo to częste u persów, wet nawet jej chciał piłować zęby, ale obeszło się. I co o tym myślicie???
ObrazekObrazek
Obrazek

dora750

Avatar użytkownika
 
Posty: 6854
Od: Wto cze 25, 2002 21:30
Lokalizacja: Wielka Brytania

Post » Wto sie 06, 2002 1:46

Dziąsła mogą być podrażnione właśnie z racji wymiany ząbków. Jeżeli kot się nie ślini, nie ma oznak stanu zapalnego to raczej nie ma się czym martwić. Nie chce jeść suchej karmy? to niech nie je, nic mu nie będzie. Co do czyszczenia zębów to mięso w większych kawałkach czyści znacznie lepiej niż suche. Z tego co piszesz wynika że żywisz kota sensownie, więc i niedoborów nie powinien mieć, tylko z rybą bym uważał.
Zgryz możesz łatwo sprawdzić. Odchyl kotu wargi, przy zamkniętym pysku i zobacz czy siekacze na siebie trafiają. Przodo, lub tyło-zgryz powyżej 2mm i skrzywienia boczne (twist) powyżej 1mm traktuje się jako poważne wady zgryzu. Niestety jeżeli występują, u 8 miesięcznego kota raczej niewiele można zrobić. Jednak kot nawet z dużą wadą zgryzu radzi sobie całkiem dobrze, choć dyskwalifikuje go to na wystawach.

G.N.

 
Posty: 4042
Od: Nie lip 21, 2002 15:31
Lokalizacja: KrK

Post » Wto sie 06, 2002 1:56

Nie zauważyłam, żeby się ślinił. Jeden ząb tak dziwnie mu wyrasta. Jakby szedł normalnie od dołu i jeszcze z boku.. Sprawdziłam u Koki, ma podobnie. Może to rodzinne? Mam nadzieję że nie zdyskwalifikuje go to z udziału w wystawach...Hm..No cóż najwyżej odwiedzimy dentystę :D Jutro go wyoglądam, bo na razie śpi. Poza tym wszystko gryzie, właśnie jak dziecko, któremu idą ząbki...
ObrazekObrazek
Obrazek

dora750

Avatar użytkownika
 
Posty: 6854
Od: Wto cze 25, 2002 21:30
Lokalizacja: Wielka Brytania

Post » Wto sie 06, 2002 3:16

Kły zwykle nie idą pionowo tylko lekko skośnie. Myślę że nie masz się czym przejmować i jest to normalna wymiana zębów. :lol:
Jeżeli będziesz zaglądac mu do pyszczka sprawdź czy wszystko jest mniej więcej symetrycznie, jeśli tak to raczej zgryz jest prawidłowy.
Ewentualnnie może być jeszcze przodo lub tyło zgryz, to też łatwo sprawdzić.

G.N.

 
Posty: 4042
Od: Nie lip 21, 2002 15:31
Lokalizacja: KrK

Post » Wto sie 06, 2002 7:35

Hm...
szkoda, żw tak późno się tym zainteresowalaś.
Czy hodowca, od ktorego kupowałaś kociaki, nie zwracał na to uwagi?
U malych kociaków korekta zgryzu czędto daje doskonale wyniki, ale po zmianie zębow....wątpię.
Najlepiej pokaż koty doświadczonemu hodowcy, poproś o ocenę.

Kazia

 
Posty: 13726
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Wto sie 06, 2002 10:42

Moja kicia zgrzytała i śliniła się, gdy była chora, miała zaatakowane węzły chłonne.
Czerwone dziąsła lepiej, żeby zobaczył wet., po co kotek ma sie męczyć.

Eva

 
Posty: 2399
Od: Wto lut 05, 2002 17:24

Post » Wto sie 06, 2002 10:54

Kaziu koty zawsze kupuję od jednego hodowcy, sprawdzonego, który, a raczej która ma koty o wspaniałych cechach zarówno fizycznych, antropologicznych jak i charakteru. Ojciec Parysa jest inter grand championem, Koka jest siostrą Parysa...Dzwoniłam do weta i mam mu pryskać Tantum Verde, bo najpewniej idą mu ząbki jeszcze, oraz podawać wit C w kroplach. Nie jadę na razie do lecznicy, bo jest oddalona o 70 km, a do byle jakiego weta nie pójde, nie będę stresować siebie i kota, jakimiś głupotami, ze strony wetów konowałów z Zawiercia i okolic. Poczekam co będzie po Tantum.
ObrazekObrazek
Obrazek

dora750

Avatar użytkownika
 
Posty: 6854
Od: Wto cze 25, 2002 21:30
Lokalizacja: Wielka Brytania

Post » Wto sie 06, 2002 11:09

Napisz, czy Parysowi lepiej.
Faktycznie, do złego weta nie ma po co chodzić. :?
I sprawdź lepiej zgryz, u kotów wystawowych to duży problem.
A jaki miał przy zębach mlecznych?
Jeśli popatrzysz na pysio, czasami widać, że jest on lekko skrzywiony, kreseczka spod noska nie idzie równo, tylko skośnie.

Eva

 
Posty: 2399
Od: Wto lut 05, 2002 17:24

Post » Wto sie 06, 2002 12:21

Evo on niedawno zaczął gubić mleczne zęby, ma nowe kiełki, już całkiem spore, sądzę że tylne się mu jeszcze nie wyrżnęłycałokwicie. Nie wiem, nie pamiętam jak było z Koką i Pandorą jak były małe(w końcu minęły już 4 i 3 lata). Zgryz wygląda mi na prawidłowy, tylko ta czerwień dziąseł. je normalnie. Nasz wetka kazała podawać witaminę C, u nas w szpitalu podaje się ją między innymi dzieciom w stanach zapalnych dziąseł, zmaianach ptóchnicowych i szkorbucie..No dzisiaj dopiero zaczęłam kropić Tantum Verde i jeszcze za wcześnie na rezultaty. A jak mu nie smakuje, całe hece z wypluwaniem. DObrze że się nie ślini tak, jak Pandora. Tej to śliny się ciągną po podłodze, jak chce coś wypluć...
ObrazekObrazek
Obrazek

dora750

Avatar użytkownika
 
Posty: 6854
Od: Wto cze 25, 2002 21:30
Lokalizacja: Wielka Brytania

Post » Wto sie 06, 2002 13:47

Oj, znam te śliniące się koty :D Moje też tak mają.
Mam nadzieję, że kuracja pomoże.
Przyszło mi jeszcze do głowy, że może być jakiś ropień.
Zwróć uwagę, czy Parysek je normalnie, a nie jakby z trudem i czy nie boli go, gdy dotykasz szczęki.

Eva

 
Posty: 2399
Od: Wto lut 05, 2002 17:24

Post » Wto sie 06, 2002 13:56

Nie no ropni nie ma, ale czytałam w wetservisie, że kotom poniżej 1 go roku życia tak sięmoże dziać. Nad zębami są czerwone dziąsełka. Przyczyna jest nieznana i nie potrzeba niczym leczyć, bo samo znika...To wygląda podobnie. Czeerwony pasek nad ząbkami...Podam Tantum i witaminę i zobaczymy.
ObrazekObrazek
Obrazek

dora750

Avatar użytkownika
 
Posty: 6854
Od: Wto cze 25, 2002 21:30
Lokalizacja: Wielka Brytania

Post » Wto sie 06, 2002 14:50

Z tego co piszesz wygląda że wszystko jest ok. :lol: Zaczerwienienie dziąseł podczas wyrzynania sie zębów to normalne, nie ma się czym przejmować.

G.N.

 
Posty: 4042
Od: Nie lip 21, 2002 15:31
Lokalizacja: KrK

Post » Czw sie 08, 2002 23:43

dora750 pisze:koty o wspaniałych cechach zarówno fizycznych, antropologicznych jak i charakteru


Co to są cechy antropologiczne kota 8O :?:
Trochę zgłupiałam... :? Dora???

ana

 
Posty: 23804
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Pt sie 09, 2002 7:55

Może chodzi o podobieństwo do opiekuna ;)

Sasza też ma krzywy zgryz biedaczek. Przy mleczkach miał prosty. Jak mu stałe wyrosły (przez kilka tygodni miał dwa garnitury zębów), to mu ten krzywy zgryz się zrobił. Jakoś sobie radzi ale obawiam się, ze przez to będzie mu sie bardziej kamień osadzać.

Falka

 
Posty: 32599
Od: Pon lut 04, 2002 17:01
Lokalizacja: Praga

Post » Pt sie 09, 2002 13:26

Falka pisze:Może chodzi o podobieństwo do opiekuna ;)

Sasza też ma krzywy zgryz biedaczek.


Falko? Khem, czy Saszynkowy krzywy zgryz ma związek z podobieństwem do opiekuna??????????? 8O

Olat

Avatar użytkownika
 
Posty: 39246
Od: Sob mar 30, 2002 21:41
Lokalizacja: Myslowice




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: aga909, Blue, Google [Bot], magnificent tree i 529 gości