Czipowanie zwierząt.

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto cze 21, 2016 20:31 Czipowanie zwierząt.

Jak wygląda czipowanie zwierząt krok po kroku:

I) Co to jest czip?
Czip inaczej mikroczip, transponder, chip, identyfikator elektroniczny.
Mikroczip jest urządzeniem pasywnym potrzebującym do aktywacji fal radiowych generowanych przez specjalny czytnik. Składa się z małego układu scalonego zaprogramowanego losowo wybranym 15 cyfrowym numerem. Układ scalony połączony jest z ferrytowym rdzeniem i kondensatorem, na który nawinięta jest miedziana cewkę odgrywająca rolę anteny.
(http://ferretta.pl/fretka/identyfikacja ... ementacja/) (poprawiłam źródło na świeższe, bo w poprzednim zaszły jakieś zmiany, musiałabym na nowo szukać artykułu na odświeżonej wersji serwisu: https://www.identyfikacja.pl/index.php/ ... =rwvygzsul)

Istnieją mikroczipy (do znakowania psów, kotów, tchórzofretek, koni) o wielkości 12 mm x 2,1 mm, oraz mini mikroczipy (do znakowania gryzoni, tchórzofretek, psów małych ras, ptaków) o wielkości 8,5 mm x 1,4 mm.
(http://www.geulincx.pl/products.php?id=12&produkt=94)
(http://www.geulincx.pl/products.php?id=12&produkt=95)


II) Ile znaków ma numer czipa?
Początkowo produkowane były czipy 10 cyfrowe zgodne ze standardem FECAVA (FDX-A) i miały alfanumeryczny kod (np. 123456789.A). W 1996 r. uzgodniono pod patronatem Międzynarodowej Organizacji Normalizacji – ISO, że nowy standard tworzony będzie przez dwie kluczowe technologie FDX-B i HDX i opisany jako ISO 11784/11785 (FDX-B). Mikroprocesory w tym standardzie posiadają 15 cyfrowy numer (np 977000089021345). Jednak niektóre kraje takie jak USA do dzisiaj używają mikroprocesorów FECAVA a standard ISO nie jest tam popularny.
Aby chronić kilka milionów zwierząt, które zostały już oznakowane mikroprocesorami FECAVA nowe czytniki muszą oprócz standardu ISO FDXB odczytywać również technologię FECAVA FDX-A. Wprowadzenie ISO było bardzo ważnym krokiem, wynikiem którego jest dzisiejsze olbrzymie tempo rozwoju identyfikacji zwierząt towarzyszących na całym Świecie.
(http://www.identyfikacja.pl/www/?page=h ... ntyfikacji) (zaszły jakieś zmiany na portalu, musiałabym od nowa szukać artykułu)

EDIT: Na razie nieoszlifowana informacja, ale dość ważna. Mikroczipy odpowiadają na konkretną częstotliwość czytnika. Innymi słowy mikroczip odpowiadający na jeden rodzaj częstotliwości nie zostanie odczytany przez czytnik wytwarzający inny rodzaj częstotliwości.
ISO 11784/11785 (FDX-B) - częstotliwość 134.2 kHz - standard europejski oraz obowiązujący w kilku innych krajach. Jeśli zwierzę w USA zostanie zaczipowane innym czipem, to przed przylotem do Europy musi zostać dodatkowo zaczipowane takim czipem.
FDX-A - częstotliwość 125 kHz - popularnie stosowane w USA (drugą grupą czipów stosowanych w USA były te odpowiadające na częstotliwość 128 kHz, jednak obecnie nie są one prawie stosowane. O ile rozumiem, one również zaliczają się do grupy FDX-A)
HDX - częstotliwość 124-134 kHz - według niektórych informacji w ogóle nie stosowane do czipowania zwierząt

W praktyce w Europie wystarczy korzystanie ze skanera wytwarzającego falę o częstotliwości 134.2 kHz, w USA każdy weterynarz, każde schronisko i każda organizacja powinna mieć skaner wytwarzający fale o wszystkich trzech częstotliwościach (125 kHz, 128 kHz, 134.2 kHz) żeby zagwarantować odczytanie czipa i odnalezienie właściciela zwierzęcia. Dopiero taki skaner - z 3 częstotliwościami - nazywa się uniwersalnym.
(http://www.drpattykhuly.com/columns-and ... 452qgho9q8)
(http://vetmicrochips.co.nz/types-of-microchips/)
(https://www.researchgate.net/post/How_d ... requencies)


III) Co znaczą numery czipa (dot. 15 cyfrowych)?
Pierwsze 3 cyfry mikroczipa mogą oznaczać:
A) kod kraju według listy kodów ISO (dla Polski jest to 616)
B) kod producenta nadanego przez instytut ICAR (International Committee for Animal Recording), przy czym:
- kod 900 to kod współdzielony, ICAR przydziela go producentom, którzy dopiero zaczynają działalność w zakresie znakowania zwierząt. Inaczej mówiąc jest to kod testowy.
UWAGA! Mikroczip z takim początkowym numerem nie może zostać wprowadzony do żadnej europejskiej bazy danych! (dane na dzień 21.06.2016 r.)
- kod 9XX przydzielany jest przez ICAR producentom na dalszym etapie współpracy, gdy chcą oni posiadać własny, wyróżniający ich kod
(http://www.sklep.veterynaria.pl/629,mik ... -microchip).html) (ten link nie działa, póki się ręcznie nie dopisze na końcu ".html". Są to niestety skutki "inteligentnego" odczytywania linków przez kod forum)
(http://chwiladlapupila.pl/informacje/pr ... ikroczipa/)

Kolejne 3 cyfry to kod producenta (dla firmy Geulincx jest to 093).
(https://www.cbdzoe.pl/pds/kod-numeryczn ... ty-i-mity/)
(nt. kodu firmy Geulincx – można to sprawdzić, kiedy zaczipuje się zwierzę ich czipem, nie chwalą się swoim kodem na stronie. Brak bibliografii)

Następne 9 cyfr to niepowtarzalny numer mikroczipa.
(https://www.cbdzoe.pl/pds/kod-numeryczn ... ty-i-mity/)


IV) Jaki czip wybrać?
Przy wyborze mikroczipa można:
A) zdać się na weterynarza
B) nabyć samemu, np. przez allegro
Oficjalne stanowisko bazy safe-animal.eu brzmi: „Lekarz weterynarii zawsze kieruje się najlepszą wiedzą i zawsze dokonuje zakupów w hurtowniach weterynaryjnych, które podlegają kontroli Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz Inspekcji Weterynaryjnej. Mikroczipy kupowane w Internecie bądź z pominięciem licencjonowanych podmiotów, niestety nie podlegają żadnej kontroli. Lekarz weterynarii, do którego zwraca się hodowca z prośbą o zaczipowanie zwierzęcia przyniesionym przez siebie mikroczipem, powinien jednoznacznie odmówić jego wszczepienia.” Należy jednak pamiętać, iż w hurtowniach weterynaryjnych były przez krótki czas dostępne czipy z numerem 900, dlatego moim zdaniem należy wspólnie z weterynarzem omówić kwestię wyboru czipa.
(http://chwiladlapupila.pl/informacje/pr ... ikroczipa/)

UWAGA2! Mikroczip, którego numer zaczyna się od kodu kraju, powinien być wprowadzany do obrotu wyłącznie w danym kraju! Jeśli na terenie Polski zechcemy użyć mikroczipa z kodem Niemiec, możemy mieć kłopot z prowadzeniem go do bazy danych. Z kolei dystrybutora czekają konsekwencje prawno-finansowe.
(http://chwiladlapupila.pl/informacje/pr ... ikroczipa/)

Do mikroczipów dołączone są naklejki z numerem czipa (ich ilość zależy od producenta, zwykle jest to 3-6, natomiast Geulincx daje 8 ), z których jedna naklejana jest w książeczce zdrowia zwierzęcia a druga na formularzu rejestracji w bazie (jeśli taką rejestrację wykonuje weterynarz). Niektórzy producenci dodają przywieszkę do obroży z informacją o zaczipowaniu (na dzień 21.06.2016 r. tylko Geulincx na tej przywieszce zamieszcza adres bazy safe-animal.eu oraz w nowszych modelach jeszcze kod qr do zeskanowania smartfonem z numerem czipa, dzięki czemu można obyć się bez czytnika transporderów. *Z kolei przywieszkę z kodem qr, który po odczytaniu nie wskazuje numeru czipa natomiast łączy z bazą kodów qr, wraz z abonamentem na 12 miesięcy, można nabyć na stronie https://www.petport.eu/ Jaki jest jednak sens inwestowania co roku w abonament dla tego typu przywieszki, zamiast w jednorazowy zakup adresówki ze stali nierdzewnej z numerem teleofnu, który przeczyta nawet osoba bez smartfona, pozostawiam do oceny czytelnikom).


V) Jak wygląda czipowanie?
Implantacja mikroprocesora odbywa się za pomocą igły przypominającej normalne igły do robienia zastrzyków o troszkę większej średnicy. Mikroczip fabrycznie umieszczony jest w igle i podczas iniekcji wypychany jest przez tłoczek specjalnej strzykawki.
Według World Small Animal Veterinary Association (WSAVA) oraz The Federation of European Companion Animal Veterinary Associations (FECAVA) dopuszczalne są dwa miejsca implantacji mikroczipa na ciele psa bądź kota. Mikroczip implantowany jest podskórnie na grzbiecie pomiędzy łopatkami bądź podskórnie w środkowej części szyi po jej lewej stronie. Przy czym identyfikacja między łopatkami jest dużo bezpieczniejsza i w porównaniu do implantacji po lewej stronie szyi cechuje się dużo niższym ryzykiem ewentualnych powikłań, jak również migracji mikroczipa w pierwszych 3 tygodniach od implantacji. Na terenie Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz USA identyfikacja po lewej stronie szyi jest niedozwolona.
(http://www.identyfikacja.pl/www/?page=j ... =rwvygzsul) (zaszły jakieś zmiany na portalu, musiałabym od nowa szukać artykułu. Podaję link dotyczący zakazu w Wielkiej Brytanii i Irlandii: http://www.wsava.org/Guidelines/Microch ... Guidelines)



VI) Co po zaczipowaniu?
Kolejnym krokiem jest wprowadzenie numeru czipa do bazy danych. Może to zrobić:
A) weterynarz
B) właściciel
Jeżeli numer czipa do bazy wprowadza weterynarz, to właściciel powinien otrzymać formularz rejestracyjny do podpisania.
(http://www.bip.zory.pl/?a=7943)
Niektórzy weterynarze wprowadzają numery czipów w wybranym przez siebie dniu, na przykład pod koniec tygodnia. Oznacza to, że jeśli zaczipowano zwierzę w poniedziałek, a ono zaginie w środę, zaś weterynarz wprowadza numery czipów tylko w piątki, to w dniu zaginięcia nie będzie ono figurowało w żadnej bazie.

UWAGA. Zależnie od bazy danych wprowadzanie czipów przez właściciela może wiązać się z opłatą. Na dzień 27.09.2016 r. baza CBDZOE żąda jednorazowej opłaty za stworzenie konta, jednak nie żąda odrębnych opłat za wprowadzanie numerów czipów do bazy, natomiast baza Safe Animal żąda jednorazowej opłaty za stworzenie konta (pierwsze zwierzę można wprowadzić bezpłatnie) oraz opłaty za każdy kolejny numer czipa wprowadzony do bazy. Można poprosić o założenie konta typu "schronisko" (dla domów tymczasowych), dzięki czemu każdy numer czipa będzie wówczas wprowadzany bezpłatnie.
W przypadku przeciętnego właściciela zwierzęcia najbardziej opłaca się, kiedy weterynarz wprowadza numer czipa do bazy (nie musi to być ten, który czipował zwierzę!), natomiast stworzenie konta umożliwia późniejszą edycję danych - więcej w punkcie VIII.
Czym różni się rekord w bazie CBDZOE od rekordu w bazie Safe Animal? Otóż w przypadku bazy Safe Animal jest stosowne pole "Historia rekordu", w którym wyświetlane są dane poprzedniego właściciela w razie przepisania danych na inną osobę. Natomiast w bazie CBDZOE takiej rubryki nie ma w przypadku zwykłego konta właścicielskiego, istnieje ona w przypadku konta typu "schronisko" oraz w przypadku "transferu" zwierzęcia z jedngo konta właścicielskiego na inne konto właścicielskie, przy czym jeśli nowy opiekun nie założy konta, to dane domu tymczasowego "przepadają" z chwilą przepisania zwierzęcia na inną osobę.


VII) Jakie są bazy danych?
Istnieje kilka baz danych na terenie samej Polski, z których 3 są wymieniane najczęściej i uważane za najważniejsze:
- https://www.cbdzoe.pl/ (Centralna Baza Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie)
- http://www.identyfikacja.pl/www/ (Ogólnopolska Baza Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt (PTRIZ) ) (członek i założyciel European Pet Network https://www.europetnet.com/) -> rejestrowanie nowych zwierząt i prowadzenie bazy danych zwierząt zarejestrowanych w identyfikacja.pl przejęła nowa baza danych: https://www.animalid.eu, należąca do producenta mikroczipów Adeqid (http://www.mikroczipy.pl/) w lutym 2016 r. są chyba kolejne zmiany, portal identyfikacja.pl ma nową odsłonę
- https://www.safe-animal.eu/ (Międzynarodowa Baza Danych SAFE-ANIMAL) (według komentarza na stronie http://www.krainapsa.pl/opieka-psow-326 ... o-kod-9010 Safe Animal wykupiło część rekordów od EuroPetNet)

Istnieje także międzynarodowa baza w Brukseli:
https://www.europetnet.com/ (European Pet Network)

Wpisanie numeru czipa w wyszukiwarkę EuroPetNet owocuje odnalezieniem bazy (jeśli jest ona członkiem EuroPetNetu), do której numer czipa został wprowadzony oraz wyświetleniem jej danych (tu: gdy zwierzę było zarejestrowane w bazie Safe Animal). Nie są wyświetlane dane właściciela i zwierzęcia.

Chociaż Ogólnopolska Baza Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt (PTRIZ) jest członkiem i założycielem European Pet Network, wpisanie w wyszukiwarkę numeru czipa wprowadzonego do innej bazy (tu: Safe Animal) owocuje takim wynikiem: „BRAK TAKIEGO REKORDU”, zamiast odsyłać jak w przypadku EuroPetNet do danych bazy, do której został wprowadzony numer czipa. Tego samego typu komunikat pojawia się również w przypadku bazy animalid.eu.
Natomiast Centralna Baza Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie odsyła do bazy European Pet Network (jest wyświetlany link), jeśli wpisany numer mikroczipa nie zostanie w niej odnaleziony.
Mój prywatny wniosek: jak na członka i założyciela Europetnetu baza PTRIZ mniej się stara, niż CBDZOE, która nie chwali się członkostwem.


VIII) Jak zmienić wprowadzone wcześniej dane w bazie?
To jest dość problematyczna kwestia. W przypadku bazy Safe Animal dane może zmienić weterynarz lub osoba posiadająca konto w bazie, a która złoży wniosek o przypisanie danego zwierzęcia do jej konta. Poniżej opisana jest procedura dla bazy Safe Animal:
1) Numer czipa wprowadził weterynarz.
2) Chciałam zmienić dane – nie udało się. Być może wystarczyło napisać oficjalnego maila ale tego nie zrobiłam, więc nie mam gwarancji.
3) Zarejestrowałam się i dokonałam jednorazowej opłaty.
4) Zostało utworzone konto z moimi danymi. Jednocześnie figurowało w bazie zwierzę na moje dane. Jednak zwierzę nie było przypisane do tego konta, więc nie mogłam zmienić danych(!)
5) Napisałam oficjalnego maila z prośbą o przypisanie zwierzęcia do mojego konta. Dopiero kiedy to zostało uczynione, mogłam zmienić dane.
6) Istniało moje konto z przypisanym zwierzęciem. Zaczipowałam kolejne zwierzę, którego numer czipa wprowadził weterynarz. To zwierzę również nie było przypisane do mojego konta chociaż figurowało w bazie na moje dane. Musiałam napisać kolejnego maila z prośbą o przypisanie drugiego zwierzęcia do mojego konta.


IX) Czy czip może ulec uszkodzeniu?
Ze względu na to, że mikroprocesor nie potrzebuje wymiennych źródeł zasilania ani części, które podlegają wymianie można stwierdzić, że jego sprawne działanie trwa dziesiątki lat, a na pewno dużo dłużej niż życie przeciętnego zwierzęcia.
(http://www.identyfikacja.pl/www/?page=j ... =rwvygzsul)

Pojawiają się sygnały, że takie mikroczipy [niepodlegające kontroli, tu: z numerem zaczynającym się od cyfr 900] przestają działać, z uwagi na fakt przedostawania się do jego wnętrza płynów ustrojowych, które niszczą układ scalony mikroczipa.
(http://chwiladlapupila.pl/informacje/pr ... ikroczipa/)


X) Czy są jakieś wady czipów?
Zakładając, że mikroczip zostanie prawidłowo wprowadzony, nie ulegnie uszkodzeniu ani nie będzie migrował, wiem tylko o jednej istniejącej jego wadzie. Na dzień 21.06.2016 r. polskie prawo zakłada, że martwe zwierzę należy zutylizować w zakładzie do tego przeznaczonym lub zakopać na terenie „grzebowisk zwierzęcych”, nie wolno go zakopać we własnym ogródku. W razie złamania tego przepisu, mikroczip pozostawiony w ciele stanowi niezbity dowód winy.
(http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0130001399)
(http://www.koty.pl/abc/literap/art2,pra ... owych.html)
(http://www.budownictwo.abc.com.pl/czyta ... j-tematyce)
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10672
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 391 gości