PERMETRYNA - ochrona drewna a koty zewnętrzne - str. 65

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro sie 05, 2020 22:06 Re: Moczówka (nie mocznica) - jak diagnozować? - str. 64

Jak na razie najsensowniejsze wydaje mi się zrobienie jonogramu.
O USG ktoś pisał, że nie będzie widać zmian w początkowym etapie choroby. Tutaj, jeśli w ogóle mam do czynienia z moczówką, jest to początkowy etap. Dlatego nie wydaje mi się zasadne, aby wykonywać właśnie USG.
Obrazek*Obrazek

Stomachari

 
Posty: 7643
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Śro wrz 16, 2020 16:22 Re: PERMETRYNA - ochrona drewna a koty zewnętrzne - str. 65

Permetryna jest trująca dla kotów i nie może być wykorzystywana w preparatach przeciw pchłom. Ale jak wygląda sytuacja ze środkami zabezpieczającymi drewno? Wiele impregnatów zawiera permetrynę. Jak to jest wtedy z bezpieczeństwem kotów? Można stosować takie impregnaty? Z założeniem, że powierzchnia spryskana impregnatem jest duża i koty na pewno się o nią będą ocierać, a czas schnięcia wynosi 3-8 godzin (zależnie od producenta).
Obrazek*Obrazek

Stomachari

 
Posty: 7643
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Śro wrz 16, 2020 17:56 Re: PERMETRYNA - ochrona drewna a koty zewnętrzne - str. 65

Rok w rok maluje skrzynię i półkę na balkonie lazurą do drewna i nigdy nic się nie stało. Kupuję Tikkurilę i mogę polecić. Szybko schnie. Trwała i nie aż tak mocno śmierdząca.
Spreyu niigdy nie używałam. Tikkurila której używam to taka lakierobejca o ile mnie pamięć nie myli.
Ma jeden minus- jest droga.
To jest chyba dokładnie taka. Nie pamiętam dokładnie
https://www.leroymerlin.pl/farby-lakiery-i-kleje/srodki-i-farby-do-drewna/lazury-i-lakierobejce/lazura-do-drewna-valtti-0-75-l-natural-pine-tikkurila,p470248,l1149.html
Ostatnio edytowano Śro wrz 16, 2020 17:59 przez Chikita, łącznie edytowano 1 raz

Chikita

 
Posty: 3573
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Śro wrz 16, 2020 17:59 Re: PERMETRYNA - ochrona drewna a koty zewnętrzne - str. 65

Nie odważylabym się. Tym bardziej ze koty które bedą miały kontakt z tą powierzchnią nie będą nawet pod obserwacją człowieka.Objawy zatrucia mogą je dopaść w krzakach, dzikim kącie, na środku ulicy etc. A objawy są często spektakularne, to bardzo dlugotrwałe, silne drgawki np. Kot nie jest w stanie szukać pomocy, pada tam gdzie stoi.

Używanie preparatow z ta substancją gdy jest możliwość ze zetkną się z nią koty i np. bedą ocierały o pomalowaną scianę czy płot a potem wylizywaly sierść to igranie z losem.

Blue

 
Posty: 20531
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Śro wrz 16, 2020 21:03 Re: PERMETRYNA - ochrona drewna a koty zewnętrzne - str. 65

Chikita - dzięki za link :) Niestety sama lakierobejca nie jest w stanie zabezpieczyć odpowiednio dobrze :(

Blue - problem w tym, że wśród środków uważanych za skuteczne więcej jest tych zawierających permetrynę :( No i te nie zawierające nie będą chronić przed kornikami (siłą rzeczy).
Dzięki za odpowiedź.

Do wyboru jak na razie takie:
nie zawiera permetryny - https://www.sadolin.pl/pl/produkt/sadol ... perbase-hp
zawiera permetrynę - https://drewnochron.pl/Produkty/Impregn ... at-Grunt-R
zawiera permetrynę - https://dekspol.pl/produkty/impregnat-gruntujacy/

Procedura wygląda tak: wpierw impregnacja jednym z tych zajzamerów, potem barwienie, najprędzej lakierobejcą. Odstęp czasowy między jednym a drugim może wynosić nawet tydzień. Warstwę lakierobejcy można będzie odświeżać dajmy na to co 2 lata, ale warstwa impregnatu musi być zrobiona raz a dobrze. W związku z tym impregnat musi być trwały i skuteczny. Przy czym wiadomo, że koty nie mogą zarobić rykoszetem.
I dlatego piszę tutaj. Jak widzę moje obawy nie były bezpodstawne :(

Czy w składzie Sadolinu jest jeszcze coś trującego dla kotów tudzież innych zwierząt?: https://prdakzodecodocumentssa.blob.cor ... basehp.pdf
Obrazek*Obrazek

Stomachari

 
Posty: 7643
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Czw wrz 17, 2020 6:42 Re: PERMETRYNA - ochrona drewna a koty zewnętrzne - str. 65

Stomachari pisze:Blue - problem w tym, że wśród środków uważanych za skuteczne więcej jest tych zawierających permetrynę :( No i te nie zawierające nie będą chronić przed kornikami (siłą rzeczy).


Rozwiązaniem byłoby zabezpieczenie drewnianych elementów preparatem i pilnowanie przez te kilka newralgicznych godzin aż wszystko porządnie wyschnie aby koty do tego czegoś nie podchodziły a na pewno się nie ocierały ani nie drapały. Trzeba by wybrać dzień ciepły, słoneczny, najlepiej z lekkim wiaterkiem - aby proces był jak najszybszy. Preparat wyschnięty jest o wiele mniej groźny.
.
Problemem jest to że różna jest wrażliwość kotów na permetrynę. Preparatem na pchły dla psów zatruje się potencjalnie każdy kot któremu się to zaaplikuje - bo tam jej stężenie jest jak dla kotów - ogromne. Ale z innymi preparatami jest różnie - dużo zależy od wrażliwości danego kota oraz jego wcześniejszych kontaktów z tą substancją (ona się w organizmie kotów kumuluje i w pewnym momencie jej ilość osiąga poziom toksyczny). Zdarzały się przypadki poważnych zatruć u kotów które miały częsty kontakt z psem potraktowanym permetryną i to niekoniecznie od razu po aplikacji, czasem po kilku tygodniach - tu w grę wchodził kontakt z małą ilością substancji ale częsty. Kot tuląc się do psa, wylizując go, siebie - powolutku sobie kumuluje ten składnik.

Przy stosowaniu preparatów z rozpuszczalnikami bardzo trzeba uważać by koty tego nie wdychały w dużym stężeniu - przy malowaniu czegoś na zewnątrz trzeba by popilnować chwilę by większość odparowała - koty są bardzo wrażliwe na wziewne działanie takich substancji, ale na świeżym powietrzu, jeśli będzie choć lekki wiaterek nie powinno być większego problemu. Sadolin zawiera sporo składników toksycznych, no ale przy takich preparatach inaczej się nie da. Najgorszy jest moment gdy to wszystko jest jeszcze mokre.

Przy okazji mała uwaga dla osób wypuszczających koty - tak ogólnie, bo tematyka tego dotyka (aż mi rym wyszedł).
Do wszystkich wcześniejszych zagrożeń dochodzi w ostatnich latach kolejne. Ludzie coraz częściej robią opryski na kleszcze i komary (a że przy okazji zabijają wszystkie inne owady to cóż tam) preparatami na bazie permetryny właśnie (stają się coraz popularniejsze). Leją alejki roudapem, trawę i krzaki spryskują permetryną.

Blue

 
Posty: 20531
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw wrz 17, 2020 16:03 Re: PERMETRYNA - ochrona drewna a koty zewnętrzne - str. 65

Blue - dzięki za odpowiedź :)

A czy są jakieś skuteczne metody odstraszania kotów? Jakieś ultradźwięki, wibracje, dzwonki, zapachy? Szanse na odganianie aż do wyschnięcia są dość skromne. Może ktoś ma pomysł, jak ugryźć temat?
Obrazek*Obrazek

Stomachari

 
Posty: 7643
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Czw wrz 17, 2020 18:33 Re: PERMETRYNA - ochrona drewna a koty zewnętrzne - str. 65

A co to jest za powierzchnia do malowania? I co jest wokół niej? To jakiś ogrodzony teren? Nie dasz rady tego pomalować i sobie np. kilka godzin poczytać w ogródku? Mogłabyś też zaprosić na jakiś wieczór (zaplanowawszy wcześniej malowanie impregnatem) w ogrodzie kogoś znajomego z psem :)
Trudno coś doradzać nie wiedząc jak wyglądają okoliczności przyrody :)

Blue

 
Posty: 20531
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

[poprzednia]Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: beecker, Bestol, Catka, Dennisbeivy, Fhranka, Google [Bot], Pleiades i 73 gości