Opuchnięta dolna warga u kota

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto sty 12, 2016 10:49 Opuchnięta dolna warga u kota

Jak w temacie u naszego 8 miesięcznego kota pojawiła się opuchlizna na dolnej wardze,lekkie zaczerwieniene, jak tylko to zauważyliśmy(niedziela wieczór) poszliśmy do dyżurującej kliniki. Pani weterynarz obejrzała kotka dość wnikliwie i stwierdziła, że to ropień i nie ma się co denerwować. Podała antybiotyk w zastrzyku powiedziała, aby obserwować do środy jeśli zacznie się wchłaniać dalej antybiotyki, jeśli urośnie nacięcie. W dniu dzisiejszym poszłam z kotkiem do swojej stałej weterynarz bo nie widzę różnicy, na moje oko to nie rośnie i się nie zmniejsza. Pani podała antybiotyk i powiedziała, że wstrzymałaby się z cięciem w tym miejscu. Dodała, że nie wygląda to na ropień bo jest twarde.
Kot je normalnie, bawi się normalnie, czasem potrząsa główką, nie daje sobie tego dotknąć jak jesteśmy w domu. Nawet trudno mi w tej chwili zrobić zdjęcie jak to wygląda...W związku z rozbierznymi opiniami co do rozpoznanaia mam kilka pytań. Czy u któregoś z waszych kotów zdażył się ropień w obrębie jamy ustnej/pyszczka? Czy ropień jest twardy czy miękki? Orientuje się ktoś po ilu dawkach antybiotyku powinny być widoczne zmiany, zmniejszona opuchlizna?

Emiru

 
Posty: 9
Od: Śro lip 01, 2015 7:23
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto sty 12, 2016 13:11 Re: Opuchnięta dolna warga u kota

:!:

felin

Avatar użytkownika
 
Posty: 26000
Od: Wto sty 06, 2009 0:04
Lokalizacja: Wrocław

Post » Wto sty 12, 2016 14:23 Re: Opuchnięta dolna warga u kota

Tego typu guzek zwykle jest wrzodem eozynofilowym.
Czasem goi się to samo, czasem wymaga stosowania leków antybiotykowych i przeciwzapalnych.
Jeśli zmiana jest po prostu twardym guzkiem to mniejszy problem, czasem ma postać obrzękniętej i rozpapranej ranki, wtedy gorzej, jeśli leczenie nie daje zauważalnych efektów warto pobrać wycinek żeby upewnić się w charakterze zmiany - bo może to być też niestety rak płaskonabłonkowy.

Jedna z moich kotek cierpiała na nawracające regularnie wrzody eozynofilowe w postaci twardych guzków - u niej wielką ulgę i błyskawiczne wygojenie następowały po przebiciu i oczyszczeniu wrzoda. Ale z tym jest różnie, u każdego kota inaczej.

Tło tych nawracających najczęściej zmian jest nie do konca poznane - podejrzewa się ze jedną z przyczyn może być jakaś postać alergii.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Wto sty 12, 2016 21:37 Re: Opuchnięta dolna warga u kota

Mój Sajgon miewał nawracający wrzód eozynofilowy, i zawsze dostawał na to steryd, jeden zastrzyk, pomagało na kilka miesięcy ,i wracało,jakieś dwa lat temu dostał sterydy przez trzy dni po jednym zastrzyku i od tej pory na razie nie wróciło.Mam nadzieję,że już będzie ok, a jak mu się ten wrzód robił to wyglądał biedak jakby sobie powiększył dolną wargę kwasem hialuronowym czy jakimś innym botoksem :?
Obrazek
24.05.2011 [*]

Tess 1610

 
Posty: 760
Od: Nie mar 19, 2006 1:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post » Czw sty 14, 2016 12:39 Re: Opuchnięta dolna warga u kota

Dziękuję za odpowiedzi, weterynarz stwierdziła w środę, że to ziarniniak eozynofilowy. Dolna warga wygląda jak by sobie coś do powiększania ust wstrzyknął. Dziś już lepiej obrzęk zmniejsza się. Chodzimy codziennie na zastrzyki(antybiotyk). Trochę na ten temat poczytałam będziemy obserwować czy nie pojawiają się kolejne. No i chyba badania krwi zrobimy bo weterynarz sugeruje, że to alergiczne.

Emiru

 
Posty: 9
Od: Śro lip 01, 2015 7:23
Lokalizacja: Poznań

Post » Czw sty 14, 2016 13:19 Re: Opuchnięta dolna warga u kota

To rzeczywiście może być objaw alergii. Moja Ofelia miewała takie opuchnięcia właśnie na dolnej wardze. Z czasem zamiast tego zaczęły się robić rany na podbródku. Przypadkiem wyszła jej alergia na wołowinę i cielęcinę. Odkąd nie dostaje tych rodzajów mięs objawy ustąpiły całkowicie.
wątek Księżniczki Ofelii i Małej Czarnej Carmen
viewtopic.php?f=46&t=213181 - cz. IX
Obrazek

MB&Ofelia

 
Posty: 33194
Od: Pt gru 09, 2011 9:20
Lokalizacja: Koszalin

Post » Czw sty 14, 2016 14:48 Re: Opuchnięta dolna warga u kota

Mój kotek też miał coś takiego ...wygląda jak powiększona botoksem warga :lol: nawet gdzieś na swoim wątku wystawialam zdjęcie ale nie umiem podlinkowac z telefonu :roll: w każdym razie nic nie dawalam ..tylko potwierdziłam tylko u weta i obserwowałam ...samo znikło i właściwie niewiem od czego było bo karmie cały czas tak samo

agga80

Avatar użytkownika
 
Posty: 237
Od: Czw mar 12, 2015 13:09

Post » Śro cze 30, 2021 20:14 Re: Opuchnięta dolna warga u kota

https://zapodaj.net/5213cfdce908d.jpg.html nasza 12 letnia kotka ma cos takiego? czy to jest alergia czy ten wrzód? nie mam jak z nia jutro jechac do weta:( czy to jest groźne i może dalej puchnąc?
dostaje paste trichocat dostała od weta na kłaki wydaje mi sie ze przedtem (przed wizytą) jakieś 3 dni temu, tego nie miała poza tym jest leczona gabapentyna juz od 2 tygodni

szukajek

 
Posty: 4
Od: Wto cze 06, 2017 16:52

Post » Czw lip 01, 2021 9:56 Re: Opuchnięta dolna warga u kota

Nie da sie tego rozpoznać na podstawie takiego zdjęcia. To równie dobrze może być obrzęk od zęba jak i reakcja na lek lub pastę.
Jesli faktycznie nie mozesz dotrzec do weta dziś - acz czy to oznacza ze jutro dasz radę? - to po prostu obserwuj pyszczek kotki.
Z jakiego powodu ona dostaje Gabapentin?
Pastę na klaczki póki co bym odstawiła.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Czw lip 01, 2021 13:08 Re: Opuchnięta dolna warga u kota

Kręgosłup ma chory

szukajek

 
Posty: 4
Od: Wto cze 06, 2017 16:52




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], kasiek1510 i 406 gości