Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radioakt

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon gru 04, 2017 19:32 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Przed chwilą rozmawiałam z lekarzem zaczynamy się wycofywać ze sterydu !

gosiczek

 
Posty: 59
Od: Czw lis 05, 2015 15:23

Post » Pon gru 04, 2017 20:58 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

gosiczek pisze:Po 4 tygodniach powinnaś mu już sprawdzić poziom T4.

Tak, w najbliższych dniach dniach sprawdzimy hormony i nerki. USG nie było robione, bo moja kotka po pobraniu krwi nie dała się już dalej obsłużyć Zresztą chyba niewiele by to zmieniło, na operacyjne usunięcie tarczycy nie ma szans, a nowotwór jest mało prawdopodobny.
Super że u Ciebie taka poprawa :ok:

Neriss

 
Posty: 97
Od: Sob lis 26, 2011 11:39

Post » Pon gru 04, 2017 21:16 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Neriss napisz jak będziesz miała wyniki krwi.

gosiczek

 
Posty: 59
Od: Czw lis 05, 2015 15:23

Post » Pon gru 04, 2017 23:27 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

gosiczek pisze:Przed chwilą rozmawiałam z lekarzem zaczynamy się wycofywać ze sterydu !

Czyli jest lepiej?
Mam nadzieję, że tak.
Obrazek Obrazek
Sprawdź, czy kupujesz produkty firm prowadzących testy na zwierzętach: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=8&t=156138
http://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=600483

alata

 
Posty: 1989
Od: Pt lis 19, 2010 1:25
Lokalizacja: Gliwice

Post » Wto gru 05, 2017 0:17 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Neriss pisze:Witajcie, bardzo długi czas walczę z przewlekłymi rozwolnieniami u mojej 17 letniej kotki. Wcześniej raz na jakiś czas pojawiały się w miarę zwarte qpale- niestety od kilku miesięcy jest przewlekła biegunka. Weterynarze nie mieli już pomysłu na leczenie kota - odrobaczali, badali nerki, wątrobę, trzustkę, w końcu zbadali tarczycę i wyszło T4 184,08 nmol/l (15,40-42,37) oraz stan zapalny trzustki (stwierdzony na podst. wysokiego poziomu amylazy). Kicia dostała Metizol w dawce 1/2 tabl. dziennie oraz Kreon. Dziś mija 4 tydzień brania lekarstw- i zero poprawy. Kupy nadal wodniste, "strzelające", z dużą ilością gazów (3-5 dziennie), sierść nadal brzydka i wciąż duży apetyt. Na dodatek pojawiło się wyłysienie w okolicy karku (przypuszczam, że ona się drapie)- wyczytałam, że uporczywy świąd może być skutkiem ubocznym leku. Czy są tu osoby, których koty miały reakcje skórne na Metizol? I pytanie do alata i gosiczek na podstawie czego diagnozuje się IBD, czy podawanie sterydu zakończyło obecnie problemy rozwolnieniowe waszych futer?


Neriss, mój kocurek nie miał reakcji skórnych na Metizol, ale bardzo wymiotował. Pomogła zmiana leku na Thiafeline, z tą samą substancją czynną, ale przeznaczony dla kotów. Tak jak pisała Gosiczek, przy wysokim poziomie T4 Czesio wylizywał brzuszek i łapki do gołej skóry. I zgadzam się, 1/2 tabletki Metizolu to trochę mało, nawet jeśli są to tabletki 5 mg.
Rzeczywiście, u nas biegunki skończyły się dość szybko po wprowadzeniu sterydu. Inna sprawa, że już wcześniej mieliśmy zaleconą dietę, która też trochę pomogła. Przed zastosowaniem sterydu koniecznie trzeba wykluczyć pasożyty i choroby wywołane przez bakterie.
IBD rzeczywiście diagnozuje się na podstawie USG, chociaż podobny obraz dają niektóre inne choroby. Parę zdań na ten temat znajdziesz tu: http://www.wetlandia.pl/poradnik/schorz ... iXRzNThCWg U nas wszyscy weterynarze obstawiali chłoniaka, na szczęście badania histopatologiczne wykazały tylko bardzo nasilony stan zapalny.
Czy robiłaś kotce badania poziomu specyficznej lipazy trzustkowej we krwi? (Pisałaś, że zapalenie trzustki stwierdzono na podstawie podwyższonej amylazy.) Co kotka je? Może kłopoty nasila nadmiar tłuszczu w pożywieniu, z którym trzustka nie może sobie poradzić? Czy kupy są znacznie jaśniejsze niż wcześniej? Jeśli tak, to mogłoby sugerować problemy z trzustką.
Czy leukocyty, a zwłaszcza eozynofile, są w normie? Brałaś pod uwagę alergię pokarmową?
Za szybkie wyleczenie koteczki :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
Obrazek Obrazek
Sprawdź, czy kupujesz produkty firm prowadzących testy na zwierzętach: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=8&t=156138
http://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=600483

alata

 
Posty: 1989
Od: Pt lis 19, 2010 1:25
Lokalizacja: Gliwice

Post » Wto gru 05, 2017 0:36 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Alata,
Dzięki, Rudy ma się lepiej, kupki bardzo ładne ,najwyżej 1-2 dziennie. Rozrabia i goni kotkę co już dawno się nie zdarzało.
Jeszcze więcej je i pije niż przed sterydem. Troszkę przytył. Mam zacząć zmniejszać encortolon za parę dni.
Jeśli się nie uda to będzie brał ten steryd na stałe.
Karmy jeszcze nie zamówiłam ale dziękuję za namiary. Jak ją kupię to napiszę czy zasmakowała Rudemu.
A Czesio jeszcze na sterydzie czy już ma odstawiony ?

gosiczek

 
Posty: 59
Od: Czw lis 05, 2015 15:23

Post » Wto gru 05, 2017 14:03 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Super, bardzo się cieszę :D Czesio wciąż jest na sterydzie, niedługo też zmniejszamy dawkę. Właściwie kocio bierze Encortolon od ponad roku, parę razy udało nam się dojść do 1/4 tabletki co 4. dzień, ale przy próbie zmniejszenia dawki z brzuszkiem było znowu gorzej. Niedawno musieliśmy wrócić do 1 tabletki dziennie i antybiotyku, bo Czesiowi nie najlepiej zrobiła biopsja węzłów chłonnych i śledziony (lekarze chcieli się upewnić czy nie rozwija się coś gorszego od IBD). Na szczęście już wraca do siebie i tak jak Rudy goni młodszą kotkę :D W dodatku znowu zaczął się wspinać po drapaku pod sufit, co nie zdarzyło mu się od paru lat.
Obrazek Obrazek
Sprawdź, czy kupujesz produkty firm prowadzących testy na zwierzętach: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=8&t=156138
http://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=600483

alata

 
Posty: 1989
Od: Pt lis 19, 2010 1:25
Lokalizacja: Gliwice

Post » Wto gru 05, 2017 18:20 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

alata pisze:Czy robiłaś kotce badania poziomu specyficznej lipazy trzustkowej we krwi? (Pisałaś, że zapalenie trzustki stwierdzono na podstawie podwyższonej amylazy.)

Z parametrow trzustkowych badana była tylko amylaza, nie proponowano mi niczego innego, zresztą weterynaria w moim mieście jest na bardzo przecietnym poziomie...
alata pisze: Co kotka je? Może kłopoty nasila nadmiar tłuszczu w pożywieniu, z którym trzustka nie może sobie poradzić? Czy kupy są znacznie jaśniejsze niż wcześniej?

Aktualnie je puszki Aniomoda Integra Protect Sensitive, wczesniej saszetki RC Gastro, bez poprawy. Dostaje tez gotowanego kurczaka. Biegunka jest ciemno żółta, ale wczesniej bywały też w kolorze ciemnej gliny.
alata pisze:Czy leukocyty, a zwłaszcza eozynofile, są w normie?

Nie pamiętam poziomu leukocytow, eozynofilie były podwyższone. Kicia została odrobaczona Cestalem.
Alergiczką raczej nie jest, przez długi czas barfowała i wtedy jadła różne rodzaje mięs.
Jutro sprawdzamy T4 i jeszcze raz nerki, bo chcę zobaczyć czy metizol na nie wpływa. Nie wiem jakie parametry jeszcze zbadać. Nie wiem czy to wyłysienie na karku jest spowodowane metizolem, czy wysokoscia T4. Bardzo mnie to wszystko martwi...

Neriss

 
Posty: 97
Od: Sob lis 26, 2011 11:39

Post » Pt gru 08, 2017 0:11 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Neriss, typowe badania przy podejrzeniu zapalenia trzustki to właśnie specyficzna lipaza trzustkowa i TLI. Możesz poprosić weterynarza o przesłanie krwi na te badania do któregoś z większych laboratoriów, np. Lab-Wet (http://www.labwet.pl/ ) czy Vetlab (http://www.vetlab.pl/laboratorium.php ).
Sądząc po kolorze odchodów, prawdopodobnie kicia ma problem z trzustką. Naszemu kocurkowi też podawaliśmy mokrą karmę Animonda Integra Protect Sensitive i było podobnie - biegunki nie ustąpiły, chociaż trochę zmniejszyła się częstotliwość wypróżnień (z 5-7 do 4-5 dziennie). Później dowiedziałam się, że Animonda Sensitive ma 5% tłuszczu, a to całkiem sporo dla kota z chorą trzustką :( RC Gastrointestinal też przerabialiśmy, ma 5,6% tłuszczu, a na liście przeciwwskazań do stosowania tej karmy jest wymienione zapalenie trzustki. Istnieje wariant tej karmy o obniżonej zawartości tłuszczu http://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_d ... rol/518737 , który nasz kocurek tolerował dużo lepiej, chociaż dopiero przestawienie go na parę tygodni wyłącznie na suchy RC Gastrointestinal Moderate Calorie złagodziło biegunkę.
Skoro masz wątpliwości co do wiedzy weterynarzy z Twojego miasta, uważaj na podawane kotce leki, bo niektóre, m.in. Metoclopramid i większość niesterydowych leków przeciwzapalnych, są bardzo niebezpieczne przy zapaleniu trzustki.
O eozynofile pytałam, bo ich poziom bywa mocno podwyższony i przy alergii, i przy IBD. To, że na BARF-ie kicia nie miała żadnych dolegliwości, nie wyklucza uczulenia na jakiś składnik gotowych karm, np. zboże, albo na coś w otoczeniu. Przyszło mi to do głowy po zajrzeniu do tego tekstu: http://kocietajemnice.pl/news/604/Kocie_Tajemnice.html
Skąd jesteś, Neriss? Może warto podjechać z kotką do lecznicy przy uczelni weterynaryjnej w najbliższym mieście? My jeździmy na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Przy odpowiednio ułożonych terminach można w jeden dzień zrobić USG, badania laboratoryjne i odwiedzić kilku specjalistów.
Trzymam kciuki za poprawę zdrowia koteczki :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
Obrazek Obrazek
Sprawdź, czy kupujesz produkty firm prowadzących testy na zwierzętach: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=8&t=156138
http://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=600483

alata

 
Posty: 1989
Od: Pt lis 19, 2010 1:25
Lokalizacja: Gliwice

Post » Pt gru 08, 2017 21:08 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Dziękuję alata za wszystkie wskazówki. Niestety kicia jest już po pobraniu krwi, szkoda że nie wiedziałam o tych testach... Dzisiaj przyszły wyniki i przekazano mi że T4 ładnie spadło z 184 do 67 w związku z czym nie będziemy zwiększać dawki Metizolu, tylko skontrolujemy sytuację w styczniu. Do jedzenia zalecono Hills i/d. Poza amylazą wszystko pięknie jak u nastolatki a nie kociej babci (17 lat). Wracałam do domu pocieszona, że ta tarczyca tak fajnie zaskoczyła, choć wciąż zastanawiałam się dlaczego pod względem głodu i kupek- nie ma żadnej poprawy. Usiadłam teraz nad tymi wynikami i zamarłam. Parametr T4 w badaniu aktualnym i sprzed miesiąca jest podany w innej jednostce, a więc poziom jest nieporównywalny!! Przeliczyłam jednostki i wyszło mi, że nie ma żadnej poprawy - wręcz pogorszenie... Ale jestem ignorantem w tym temacie, czy może mi to potwierdzić ktoś bardziej kompetentny? zamieszam wyniki z 30.10 i aktualne. Proszę o pomoc.
Obrazek

aktualne:
Obrazek
Obrazek


Nie pamiętam dokładnie jak się zamieszczało zdjęcia na forum. Mam nadzieję że będzie widać.

Neriss

 
Posty: 97
Od: Sob lis 26, 2011 11:39

Post » Pt gru 08, 2017 22:48 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Neriss,
No to jest tak jak mówiłam za mała dawka metizolu. Dlatego kicia ma biegunkę. Mój startował z leczeniem na poziomie 67. Musisz jej zwiększyć dawkę. Szkoda, że wyniki są nieporównywalne bo wiedziałybyśmy o ile mniej więcej jej zwiększyć ten metizol. Ja na twoim miejscu zwiększylabym o 1/4 tabletki. A jeśli nie będzie poprawy po kilku dniach to o następną 1/4.
Nie wiem co o tym myśli Alata ale zanim zaczniesz szukać innych przyczyn jak IBD i trzustka to ustaw kici T4 w granicach normy.
Mam nadzieję, że wystarczy zwiększyć tę dawkę i wszystko będzie ok.

gosiczek

 
Posty: 59
Od: Czw lis 05, 2015 15:23

Post » Pt gru 08, 2017 22:58 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

A żeby uniknąć podobnych nieporozumień staraj się robić badania w tym samym laboratorium. Ja jeżdżę z Rudym na pobranie krwi do różnych klinik ale zawsze proszę,żeby robili to w Labwecie . Wtedy mam wyniki w tych samych jednostkach takich jak w twoim ostatnim badaniu , gdzie norma jest między 10 a 30.

gosiczek

 
Posty: 59
Od: Czw lis 05, 2015 15:23

Post » Pt gru 08, 2017 23:59 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

gosiczek pisze:A żeby uniknąć podobnych nieporozumień staraj się robić badania w tym samym laboratorium.

Nie mam wpływu na wybór laboratorium- muszę decydować się na te, z którymi współpracuje wet. Mieszkam w dziurze, takie uroki. Gdyby nie to, że podróż bardzo stresuje Sonię, zmieniłabym lecznicę na jakąś łódzką...

gosiczek pisze: jest tak jak mówiłam za mała dawka metizolu. Dlatego kicia ma biegunkę. Mój startował z leczeniem na poziomie 67. Musisz jej zwiększyć dawkę.

Jeśli dobrze przeliczyłam to w pierwszym badaniu było 53.09 ng/ml. Teraz 67.73.
Konsultowałam się już z wetem. Zostałam przeproszona za ten błąd. Mam zwiększyć dawke o 1/4. Czyli bedzie 3/4 z tabletki 5mg. Czy taką dawkę miał Twój kocurek przy starcie?Podawałaś jednorazowo czy w 2 porcjach?

gosiczek pisze:Nie wiem co o tym myśli Alata ale zanim zaczniesz szukać innych przyczyn jak IBD i trzustka to ustaw kici T4 w granicach normy.

Też tak uważam.

gosiczek pisze:Mam nadzieję, że wystarczy zwiększyć tę dawkę i wszystko będzie ok

Mam ogromna nadzieję :201494

Neriss

 
Posty: 97
Od: Sob lis 26, 2011 11:39

Post » Sob gru 09, 2017 0:45 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Neriss, nie przeliczałam jednostek, policzyłam tylko ile razy wyniki T4 przekroczyły górną granicę normy. Wyszło mi, że 30.10. było 434% normy, a teraz jest 226%. Jasne, że nie jest rewelacyjnie, ale chyba widać poprawę.
Dopiero teraz zauważyłam, że Metizol jest w tabletkach po 5 mg. Nie pamiętam już dawek z początku leczenia (spróbuję znaleźć w książeczce zdrowia), ale obecnie podaję mojemu kocurkowi odpowiednik tej dawki: rano 2.5 mg, a wieczorem 1.25 mg, tyle że tabletki mają po 2.5 mg. W badaniach sprzed paru dni T4 było na poziomie 92,91 nmol/l przy normie 13-39, dlatego lekarz zdecydował się podwyższyć dawkę - do tej pory Cześ dostawał 2.5 mg.
Zgadzam się, że trzeba uregulować poziom T4, bo nadczynność tarczycy przyspiesza również perystaltykę jelit. Z drugiej strony warto uważać na trzustkę i na wszelki wypadek unikać tych leków, które mogą jej zaszkodzić. Gdyby kicia - odpukać! - stała się apatyczna i nie chciała jeść, proponowałabym jednak zbadać poziom specyficznej lipazy trzustkowej i TLI.
Mam nadzieję, że po zwiększeniu dawki metizolu szybko zauważysz poprawę. Trzymajcie się dzielnie, Ty i kicia :201461
Obrazek Obrazek
Sprawdź, czy kupujesz produkty firm prowadzących testy na zwierzętach: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=8&t=156138
http://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=600483

alata

 
Posty: 1989
Od: Pt lis 19, 2010 1:25
Lokalizacja: Gliwice

Post » Sob gru 09, 2017 18:38 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

alata pisze:Neriss, nie przeliczałam jednostek, policzyłam tylko ile razy wyniki T4 przekroczyły górną granicę normy. Wyszło mi, że 30.10. było 434% normy, a teraz jest 226%. Jasne, że nie jest rewelacyjnie, ale chyba widać poprawę.

Rzeczywiście przeliczanie jednostek jest niemiarodajne. Bardziej sensowne są Twoje wyliczenia. Kicia dostaje od dzisiaj (zgodnie z zaleceniem weta) tyle co Cześ, czyli 3.75 mg Metizolu. Biorąc pod uwagę, że Twój kocurek miał normę przekroczoną dwukrotnie podobnie jak Sonia- dawka też wydaje się właściwiej dobrana.

alata pisze:(...) warto uważać na trzustkę i na wszelki wypadek unikać tych leków, które mogą jej zaszkodzić

I właśnie to mnie martwi. Podczas ostatniej wizyty lekarka zauważyła, że kotka jest przeziębiona (przyznaję, że nie rozpoznałam objawów- nigdy się nie przeziębiała). Charcze jej trochę w nosku i gardle. Dostała Veraflox- jutro dam jej ostatnią dawkę, ale słyszę, że jeszcze nie jest w porządku. Na dodatek przy siusianiu wychodzi i wraca do kuwety, kręci się, kuca i znowu wychodzi. Robi siusiu za drugim podejściem. Podejrzewam, że to może być jakaś infekcja pęcherza... Jakbyśmy miały mało problemów :cry:

Neriss

 
Posty: 97
Od: Sob lis 26, 2011 11:39

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bubuś8435, Google [Bot], kicalka, KotSib i 195 gości