Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radioakt

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto lip 28, 2015 18:05 Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radioakt

Szukam informacji o terapii jodem radioaktywnym u kotów. Mniej więcej już wiem na czym to polega, natomiast nie mogę znaleźć informacji, gdzie takie leczenie można przeprowadzić. Wiem, że są kliniki w Stanach i Wielkiej Brytanii, ale to za daleko. Może ktoś słyszał o takiej terapii gdzieś bliżej w Europie, a może ktoś ma kota po takim leczeniu?

monikah

 
Posty: 944
Od: Pt kwi 10, 2009 17:54
Lokalizacja: Pruszków

Post » Wto sie 04, 2015 0:59 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Nadczynność tarczycy u kotów http://www.kardiologiaweterynaryjna.pl/nadczynnosc.php

Współczesna Onkologia http://www.termedia.pl/Registering-the- ... 8,1,1.html
Nie wiem czy to jest aktualne bo artykuł jest z 2005 roku, ale na jego końcu są dane do korespondencji.
W dokumencie PDF są zdjęcia.
„W Polsce skumulowały się trzy najgorsze zarazy: PiS, KK i coronawirus.”
„Patrząc na naszych obecnych polityków mogę stwierdzić,
że najwięcej kultury jest w serze, jogurcie i kefirze.”

„Jeżeli człowiek rodzi się nie prosięciem, a niemowlęciem ludzkim,
to nie powinien na starość być świnią tylko człowiekiem”.
- Władysław Bartoszewski
„Cienia i wolności nie przydepniesz butem”.- Antoni Regulski
„Pobożność jest niezwykle ważna, ale rozumu nie zastąpi”. - Ks. Józef Tischner
„Ręce, które pomagają są bardziej święte, niż usta które się modlą”. - Maria Czubaszek

mamut

Avatar użytkownika
 
Posty: 2028
Od: Śro lip 09, 2008 17:44
Lokalizacja: Earth Planet

Post » Wto sie 04, 2015 22:08 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Dziękuję :)

Ten pierwszy artykuł znam. Drugi, bardzo ciekawy, dziękuję.
Niestety terapia jodem w Polsce nie jest jeszcze dostępna.

Znalazłam jeszcze trzy miejsca w Europie, gdzie wykonuje się terapię jodem radioaktywnym u kotów. Dwa w Niemczech i jedno w Austrii (Wiedeń). Czekam na kontakt zwrotny z Wiednia, bo jeśli się zdecyduję, to raczej tam. W Niemczech mają bardzo restrykcyjne przepisy i kot musi być hospitalizowany co najmniej 2 tygodnie, w Austrii tylko 5 dni.

monikah

 
Posty: 944
Od: Pt kwi 10, 2009 17:54
Lokalizacja: Pruszków

Post » Śro sie 05, 2015 18:19 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

A dlaczego jodem? Trzymanie tarczycy na wodzach innymi metodami (czyt.mniej inwazyjnymi) nie daje rezultatow?
Obrazek Obrazek
PRZEPRASZAM ZA BRAK POLSKICH ZNAKOW.

Rakea

Avatar użytkownika
 
Posty: 4915
Od: Śro lis 14, 2007 23:56
Lokalizacja: Praga nad Wisłą

Post » Śro sie 05, 2015 22:22 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

No właśnie terapia jodem jest najmniej inwazyjna w przypadku nadczynności tarczycy. Ma najmniej skutków ubocznych i daje dużą szansę na całkowite wyleczenie.

Nadczynność tarczycy można leczyć na trzy sposoby: farmakologicznie, poprzez usunięcie tarczycy i jodem radioaktywnym. Najgorsze skutki uboczne daje zaleczanie (bo nie leczenie) metizolem. Jeśli nie ma możliwości terapii jodem, najlepszym leczeniem jest usunięcie tarczycy, oczywiście jeśli stan ogólny pozwala na taki zabieg. Niestety tyreoidektomia ma swoje wady - ryzyko znieczulenia, ryzyko związane z samym zabiegiem, np. uszkodzenie przytarczyc, porażenie krtani. Poza tym, najczęściej po usunięciu tarczycy koty mają niedoczynność i muszą być suplementowane hormonami. Jest to jednak lepsze niż "leczenie" farmakologiczne nadczynności, które często doprowadza do niewydolności nerek i innych powikłań.
Jod radioaktywny nie niszczy zdrowej tkanki tarczycy, ani innych tkanek i narządów (działa tylko na zmienioną, "nadczynną" tkankę tarczycy), co daje szansę na całkowite wyleczenie. Oczywiście istnieje ryzyko niedoczynności, ale jest dużo mniejsze niż przy tyreoidektomii (około 2%). istnieje również ryzyko nawrotu nadczynności w ciągu kilku lat od terapii - około 2,5% leczonych kotów.

Jedyny problem przy leczeniu jodem (co jest też przyczyną tego, że takie leczenie jest trudno dostępne) to "radioaktywność" kota po iniekcji. Jest to niebezpieczne dla ludzi, szczególnie dzieci i kobiet w ciąży. Dlatego kot przez kilka dni musi pozostawać w specjalnie przystosowanym szpitalu. W zależności od przepisów w danym kraju, jest to od 3 dni, do nawet dwóch tygodni,np. w USA 3-5 dni, w Austrii 5 dni, w Niemczech 2 tygodnie.

monikah

 
Posty: 944
Od: Pt kwi 10, 2009 17:54
Lokalizacja: Pruszków

Post » Pt sie 07, 2015 21:43 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Widziałam na Animal Planet filmik o weterynarzach, którzy stosowali taką terapię u kota. Nie pamiętam tytułu. Kojarzę sobie, że oprawadzającym po klinice był jakiś znany aktor młodego pokolenia. Może później przypomnę sobie tytuł filmu ( a właściwie całej serii filmów ). Wyniki terapii były rewelacyjne.
Obrazek
Obrazek Czesio 6.04.2015 [*]

Mulesia

Avatar użytkownika
 
Posty: 6440
Od: Czw cze 03, 2010 9:04
Lokalizacja: Wielkopolska

Post » Sob sie 08, 2015 23:00 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

monikah pisze: Jest to jednak lepsze niż "leczenie" farmakologiczne nadczynności, które często doprowadza do niewydolności nerek i innych powikłań.

Poczułam się zaintrygowana bo mam (zwróconą z adopcji po dwóch latach bo się popsuła... ) kotkę z nadczynnością tarczycy biorącą Metizol i z (wykrytym później) problemem z nerkami, poczytałam i chyba albo nie jest to dokładnie tak, albo nie jest wyłącznie tak.

Tzn bywa też tak (albo jest tak) że choroba tarczycy maskuje istniejącą równolegle chorobę nerek, a leczenie farmakologiczne ją ujawnia.
the correlation between thyroid disease and kidney disease is not completely understood. However, it is known that increased thyroid hormone, increased blood flow to the kidney, and increased filtration rate does, at the very least, have a short term protective effect when kidney disease is already present (DiBartola, 2006). As a result, it has become common practice to use medication before attempting a more permanent cure for an overactive thyroid. If kidney disease is revealed, then medication becomes the long term treatment of choice and is used to control thyroid hormone at a higher than normal rate, thus producing a level that is less dangerous to the patient but still high enough to protect the kidneys. However, if the kidneys prove to be healthy, then a more permanent cure may be considered, such as surgical removal or radioactive iodine treatment.
[ źródło: http://zimmer-foundation.org/sch/aja.html ]

http://pets.thenest.com/methimazole-kid ... -9613.html

tu nieco inaczej: http://veterinarycalendar.dvm360.com/hy ... =&pageID=2

i tu chyba dość sporo o nadczynności i częściowo także o nerkach:
http://catinfo.org/?link=felinehyperthy ... roid_drugs:
przy czym znów nieco inaczej jeśli chodzi o proponowane leczenie (pani pisze że niezależnie od wszystkiego zdecydowałaby się właśnie na jod) ale o związku nerki-leczenie tarczycy tak:
When the patient's T4 level is returned to normal - regardless of treatment choice - underlying kidney disease may be unmasked.
It is very important to understand that treating the hyperthyroid state did not cause kidney disease.



To może nie tyle dla Ciebie, bo mam nadzieję że nerki Twój kot ma zdrowe, ale jakby ktoś zainteresowany trafił na wątek to może mu się do czegoś przyda.........

Edit: a to jako info chyba Cię może zainteresować: http://www.felinehtc.com/downloads/I131 ... 014-1.docx
Kicia ? - 09'96 ['] Czarnulka 1.06.97 - 24.12.08 ['] Myszka 26.05.96 - 4.06.11 ['] Mrówcia 05/06'13-13.03.16 ['] Szarusia Agatka ? - 7.02.2018 ['] Kicia Liza 04/05'2000 - 29.05.2018 ['] Pusia '06/'07? -11.10.22 [']
Taki mały kot; taki wielki brak......

włóczka

 
Posty: 1376
Od: Sob kwi 25, 2009 16:43
Lokalizacja: miasto prządek / miasto zalewajki ;-)

Post » Śro sie 12, 2015 17:42 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Włoczka - ja to wszystko wiem, tylko, że moja kotka umarła w wyniku ostrej niewydolności nerek, spowodowanej prawdopodobnie zawałem nerki. Po prawie pięciu miesiącach przyjmowania metizolu, kiedy jej parametry nerkowe oscylowały w górnych granicach. Po jej śmierci zaczęłam się mocno zagłębiać w temat i znalazłam między innymi artykuł mówiący o doniesieniach o zawałach nerek w wyniku przyjmowania metizolu.

Teraz mam kotkę, młodszą, która nie ma innych obciążeń, oprócz nadczynności tarczycy. Prawdopodobnie nie ma również ukrytej niewydolności nerek. Przyjmuje metizol, ale będzie go przyjmowała krótko, bo nie chcę ryzykować. Jeśli nie uda mi się z terapią jodem radioaktywnym, usunę tarczycę.

http://www.vetsonline.com/publications/ ... icine.html

monikah

 
Posty: 944
Od: Pt kwi 10, 2009 17:54
Lokalizacja: Pruszków

Post » Czw sie 13, 2015 9:57 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Dzięki, tego nie wiedziałam. Poczytam..... :(

Gdybyś miała namiary na kogoś dobrego kto robi operacje tarczycy to napisz mi proszę. Chociaż wątpię żeby w przypadku tej kotki ktoś się podjął....
Kicia ? - 09'96 ['] Czarnulka 1.06.97 - 24.12.08 ['] Myszka 26.05.96 - 4.06.11 ['] Mrówcia 05/06'13-13.03.16 ['] Szarusia Agatka ? - 7.02.2018 ['] Kicia Liza 04/05'2000 - 29.05.2018 ['] Pusia '06/'07? -11.10.22 [']
Taki mały kot; taki wielki brak......

włóczka

 
Posty: 1376
Od: Sob kwi 25, 2009 16:43
Lokalizacja: miasto prządek / miasto zalewajki ;-)

Post » Czw sie 13, 2015 10:41 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Oprócz metizolu nadczynność tarczycy leczy się carbimazolem (Vidalta), bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu.
Mój kot był leczony Vidaltą i parametry spadły mu do normy, pozostał na tym leku do końca życia, nigdy T4 już nie wykroczyło poza normę.
Jest parę kotów na forum, które też były leczone Vidaltą i są bardzo zadowolone z efektów.
Eśkowe mruczanki: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1& ... 0#p8422130
Borysowe mruczanki: http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=46&t=167143

Esiu [*]15.07.1995 - 02.01.2014r.... byłeś mi wschodem słońca i zachodem...
Borys [*] 2009 - 28.02.2019r. .. byłeś mi Najdroższym Towarzyszem ...

feniks32

 
Posty: 1506
Od: Pt gru 04, 2009 21:19
Lokalizacja: Kraków

Post » Czw sie 13, 2015 12:26 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Karbimazol to pochodna (a właściwie pre-lek) methimazolu - ulega w wątrobie przemianie do methimazolu. Mechanizm działania i skutki uboczne ma podobne do metizolu.
Ja oczywiście nie neguję, że wiele kotów przyjmuje te leki przez dłuższy czas i nie ma żadnych problemów. Zresztą w większości przypadków ich działanie na T4 jest jak najbardziej prawidłowe i pożądane. Boję się jednak, z powodu poprzednich doświadczeń, skutków ubocznych.
Moja kotka ma około 8 lat, nie jest jeszcze staruszką. Bardzo przekonują mnie statystyki długości życia po terapii jodem - długość życia jest dwukrotnie wyższa, niż przy leczeniu tradycyjnym.

monikah

 
Posty: 944
Od: Pt kwi 10, 2009 17:54
Lokalizacja: Pruszków

Post » Czw sie 13, 2015 13:35 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Moja kotka 3 lata była na metizolu - na 16 letniego kota nerki miała jak dzwon, jedynie wątrobowe parametry skakały dość wysoko, ale też trzymały się górnej granicy przyzwoitości gdy t4 i spółka latały nisko.
Umarła w wieku 16 lat na guza mózgu który prawdopodobnie nosiła ok.8 lat. (wtedy pojawiły się pierwsze znaki halucynacji i "schizofrenii")

kotka była całe życie ciężkim przypadkiem idiopatycznego zapalenia pecherza (członkini klubu FLUTD ;) ), więc mieliśmy hopla na punkcie dopajania i pilnowania jej nerek i pęcherza.

to wyniki jej badań na 3 dni przed śmiercią, po 3 latach metizolu
Obrazek

najwyższe t4 miała 115 (regularnie od początku przyjmowała max. do 1/3 tab 2xdziennie)
czasem miała kuracje hepatiale. Jadła karmę wysokobiałkową (głównie klasy Orijen, min. Acana)
Obrazek Obrazek
PRZEPRASZAM ZA BRAK POLSKICH ZNAKOW.

Rakea

Avatar użytkownika
 
Posty: 4915
Od: Śro lis 14, 2007 23:56
Lokalizacja: Praga nad Wisłą

Post » Sob sie 29, 2015 15:36 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Hej monikah,

w tym tygodniu u mojej 8-letniej kotki została zdiagnozowana hipertyreoza. Od jutra zaczynam terapię Karbimazolem, ale od małych dawek (2 x 2,5 mg), żeby sprawdzić, czy nadczynność nie maskuje PNN. Wyniki nerkowe w ostatnich badaniach z 24.08.15 są jak najbardziej w porządku. Niestety cystatyna C jest podwyższona.

Zdecydowałam się na terapię jodem radioaktywnym. W poniedziałek zadzwonię do dr. Pagitza z kliniki uniwersyteckiej w Wiedniu i omówię szczegóły. Do Wiednia mam najbliżej, bo niecałe 3 godziny. Czy dostałaś już odpowiedź na swojego maila?

Moje pw jest nieaktywne. Jeśli chciałabyś nawiązać ze mną kontakt, to daj mi znać. Wyślę Ci na pw mój adres e-mail.

Pozdrawiam serdecznie
Tinka
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

Post » Sob sie 29, 2015 22:39 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Tinka07,

bardzo chętnie nawiążę kontakt z Tobą :).

Niestety nie dostałam jeszcze odpowiedzi. Początkowo myślałam, że może urlop, ale chyba to już trochę za długo, więc też już się zastanawiałam nad telefonem. Niestety nie znam niemieckiego, maila pisałam po angielsku.

Moja kotka dostaje 1,25 mg metizolu x 2. Po trzech tygodniach przyjmowania t4 spadło z 4,96 ug/dl do 2,21 ug/dl (norma 0,9 - 2,9 ug/dl). Wyniki nerkowe jak na razie świetne.

Pozdrawiam
i czekam na kontakt :)
Monika

monikah

 
Posty: 944
Od: Pt kwi 10, 2009 17:54
Lokalizacja: Pruszków

Post » Sob sie 29, 2015 23:05 Re: Nadczynność tarczycy - szukam info o terapii jodem radio

Wysłałam Ci mój adres e-mail na pw.

Dobranoc
Tinka
Disclaimer: Nie jestem lekarzem weterynarii i moje porady na forum miau.pl nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Tinka07

 
Posty: 3795
Od: Pt lut 09, 2007 15:31
Lokalizacja: Passau/Wenecja Północy

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: dino&felek i 90 gości