Szukam pomocy w zdiagnozowaniu choroby!

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto wrz 30, 2014 14:46 Szukam pomocy w zdiagnozowaniu choroby!

Dzień dobry,
jestem właścicielką 4 kotów. Jeden z nich - 1,5 roczny kocurek - zachorował.
Początkowo kotek miał problemy z utrzymaniem równowagi - z tudnością mógł ustać na tylnych łapkach. W tym momencie (tydzień po pojawieniu się pierwszych oznak choroby) nie wstaje w ogóle. Trudno jest mi określić, czy jest to paraliż, czy po prostu brak siły.

Udałam się do weterynarza, który wykonał badania:

1. morfologia krwi - bez zarzutów
2. białaczka - wykluczona
3. FIP - wykluczone
4. hemobartoneloza i inne odkleszczowe - wykluczone
5. wątroba i nerki - bez zarzutów
6. uraz mechaniczny - wykluczony
7. pasożyty - wykluczone

Lekarz weterynarz wykonał wszystkie (tak mi się wydaję) niezbędne badania. Przez kilka dni, kotkowi była podawana kroplówka. Po 3 dniach miał podwyższony poziom glukozy we krwi, ale to było prawdopodobnie spowodowane kroplówką właśnie. W międzyczasie, podczas jednej wizyty, na której kotkowi zostało wykonane USG, okazało się, że zalega mu kał, dlatego wykonano lewatywę. Z oddawaniem moczu nie ma problemu. Kiedy czuje potrzebę, pomiałkuje i zanosimy go do kuwety. Kotek nie miał apetytu, jednak dziś zjadł trochę suchej karmy. Poza tym, podajemy mu za pomocą strzykawki wodę.

Weterynarz sugerował, że być może kot zjadł trutkę, którą stosuje się na ślimaki, jednak niczym nie może potwierdzić tej diagnozy. Powiedział, żeby powalczyć o życie kotka jeszcze przed tydzień i podawać mu kroplówkę.

Dodam, że wcześniej kotek cały czas był pod opieką weterynarza. Był szczepiony na różne kocie choroby, odrobaczany itd. Podobnie jak pozostałe 3 koty.

Bardzo proszę o pomoc, jakieś wskazówki, które mogą pomóc w zdiagnozowaniu choroby i ewentualnym leczeniu.

Pozdrawiam,
Kasia

kakrukar

 
Posty: 5
Od: Wto wrz 30, 2014 13:21

Post » Wto wrz 30, 2014 15:07 Re: Szukam pomocy w zdiagnozowaniu choroby!

Czy był robiony jonogram?
Ja bym jeszcze dla świętego spokoju zrobiła echo serca (link do artykułu o kardiomiopatii http://www.niziolek.com.pl/HCM.html) - jednym z objawów HCM jest właśnie paraliż tylnych kończyn...

Satirra

 
Posty: 767
Od: Nie lut 23, 2014 10:33
Lokalizacja: Londyn

Post » Wto wrz 30, 2014 15:24 Re: Szukam pomocy w zdiagnozowaniu choroby!

Czy było RTG kręgosłupa? Jak wykluczono uraz mechaniczny?
WWW Wiejski Wątek Wycinankowy - zajrzyj koniecznie i pomóż! http://forum.miau.pl/viewtopic.php?uid=6671&f=1&t=168251&start=0
Gabinet weterynaryjny EWAWET Rydułtowy http://www.ewawet.pl Klikając na stronę pomagasz mi pozycjonowaniu i promocji mojego gabinetu :) Pomożesz?
Obrazek

bluerat

Avatar użytkownika
 
Posty: 5797
Od: Sob lis 26, 2005 16:34
Lokalizacja: Rydułtowy

Post » Wto wrz 30, 2014 17:05 Re: Szukam pomocy w zdiagnozowaniu choroby!

Dziękuję za szybką reakcję. W odpowiedzi na Wasze wiadomości:

1. Tak, kot miał robiony RTG kręgosłupa i na tej podstawie wykluczono uraz mechaniczny.
2. Co do jonogramu, to muszę przyznać, że nie wiem. Jestem poza domem i w tym momencie relacje z wizyt u weterynarza zdaje mi moja mama. Wiem tylko tyle, że kot otrzymuje elektrolity przez kroplówkę. Satirra, mogę prosić Cię o informację na czym dokładnie polega jonogram i w jakim celu się go wykonuje?

kakrukar

 
Posty: 5
Od: Wto wrz 30, 2014 13:21

Post » Wto wrz 30, 2014 18:24 Re: Szukam pomocy w zdiagnozowaniu choroby!

Jonogram to inaczej badanie stężenia elektrolitów. Jeśli kot dostaje kroplówkę cały czas to nie wiem czy wyniki takie będą miarodajne.
Zazwyczaj oznacza się: sód, potas, chlorki, wapń, fosfor i magnez. Daje on szerszy obraz na stan organizmu. Warto moim zdaniem zrobić.

Kot nie ma żadnych innych objawów poza tym paraliżem? Jeśli oddycha prawidłowo to może nie jest wada serca.
Jeśli kot zjadłby trutkę to byłoby to widać w wynikach. Może wstaw wyniki jakie masz, może ktoś mądrzejszy to ogarnie :)

Satirra

 
Posty: 767
Od: Nie lut 23, 2014 10:33
Lokalizacja: Londyn

Post » Wto wrz 30, 2014 18:29 Re: Szukam pomocy w zdiagnozowaniu choroby!

Badanie neurologiczne było? Czucie głębokie, powierzchowne, odruchy zachowane?
Jak z tętnem na tętnicach udowych?
Jak z temperaturą tylnych łapek w porównaniu do przednich?
WWW Wiejski Wątek Wycinankowy - zajrzyj koniecznie i pomóż! http://forum.miau.pl/viewtopic.php?uid=6671&f=1&t=168251&start=0
Gabinet weterynaryjny EWAWET Rydułtowy http://www.ewawet.pl Klikając na stronę pomagasz mi pozycjonowaniu i promocji mojego gabinetu :) Pomożesz?
Obrazek

bluerat

Avatar użytkownika
 
Posty: 5797
Od: Sob lis 26, 2005 16:34
Lokalizacja: Rydułtowy

Post » Wto wrz 30, 2014 19:46 Re: Szukam pomocy w zdiagnozowaniu choroby!

Satirra, dziękuję za wyjaśnienie. Porozmawiam z weterynarzem w takim razie.

bluerat pisze:Badanie neurologiczne było? Czucie głębokie, powierzchowne, odruchy zachowane?
Jak z tętnem na tętnicach udowych?
Jak z temperaturą tylnych łapek w porównaniu do przednich?


Kot miał badane odruchy i wyszło, że prawa strona jest nieco słabsza. I faktycznie, tylne łapki są chłodniejsze. W tym momencie trudno mi oszacować tętno w tętnicach udowych, ponieważ nie jestem z dala od domu, ale z relacji mojej mamy wynika, że lekarz coś tam sprawdzał.

Załączam wyniki badań biochemicznych: https://www.dropbox.com/s/xce9zy2bjgq7a ... i.png?dl=0

W najbliższym czasie prześlę pozostałe.

kakrukar

 
Posty: 5
Od: Wto wrz 30, 2014 13:21

Post » Wto wrz 30, 2014 20:37 Re: Szukam pomocy w zdiagnozowaniu choroby!

Urazu może i nie było, ale objawy wskazują na zaburzenia ze strony rdzenia kręgowego, albo nerwów obwodowych np. w przebiegu dyskopatii.
Stąd mogą wynikać zaburzenia oddawania stolca, częściowy niedowład, zaburzenia krążenia obwodowego.
Chyba w tym przypadku tomografia komputerowa może coś wyjaśnić.

emill

 
Posty: 267
Od: Sob lip 26, 2014 20:08

Post » Śro paź 01, 2014 11:10 Re: Szukam pomocy w zdiagnozowaniu choroby!

emill pisze:Urazu może i nie było, ale objawy wskazują na zaburzenia ze strony rdzenia kręgowego, albo nerwów obwodowych np. w przebiegu dyskopatii.
Stąd mogą wynikać zaburzenia oddawania stolca, częściowy niedowład, zaburzenia krążenia obwodowego.
Chyba w tym przypadku tomografia komputerowa może coś wyjaśnić.


Dyskopatia i urazy kręgosłupa zostały wykluczone. Tętno w tętnicach udowych też jest w normie. Zapytam o tomografię, ale nie wiem, czy w mojej lecznicy taką wykonują. Czy ktoś z Was wie, gdzie takie badanie można zrobić w okolicach Krosna lub Sanoka?
Dobra widomość jest taka, że wczoraj kot zaczął jeść. Choć nie wstaje, to wydaje się być zainteresowany otoczeniem, np. szczekaniem psa.

kakrukar

 
Posty: 5
Od: Wto wrz 30, 2014 13:21

Post » Śro paź 01, 2014 13:39 Re: Szukam pomocy w zdiagnozowaniu choroby!

Może warto skonsultować się z innym wetem, dostać jakąś inną niezależną opinię? Jeśli jest to problem neurologiczny, to może warto udać się do dobrego specjalisty? Niestety nikogo nie polecę, nigdy nie miałam potrzeby takiego szukać :(

Satirra

 
Posty: 767
Od: Nie lut 23, 2014 10:33
Lokalizacja: Londyn

Post » Śro paź 01, 2014 14:12 Re: Szukam pomocy w zdiagnozowaniu choroby!

Zator?
Meoniku ['] - tak bardzo kocham i tęsknię każdego dnia. Na zawsze jesteś w moim sercu, czekaj na mnie, przyjdę na pewno.

Marcelibu

Avatar użytkownika
 
Posty: 21276
Od: Nie sty 11, 2009 1:10
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów

Post » Śro paź 01, 2014 14:27 Re: Szukam pomocy w zdiagnozowaniu choroby!

Podobne objawy daje niski potas - ale to powinno wyjść w jonogramie
Jeśli ktoś mówi, że nie lubi kotów to znaczy, że nie spotkał jeszcze tego właściwego.
Kicuś 04.1997 - 22.10.2010..........Troczuś 2004 - 14.02.2019...............Myszka.................... Mirmił.................GRysiu
Trzy zdjęcia kotów to za dużo.
Obrazek

Irlandzka Myszka

 
Posty: 1546
Od: Nie sie 15, 2010 16:49
Lokalizacja: Cork, Irlandia

Post » Pt paź 03, 2014 20:00 Re: Szukam pomocy w zdiagnozowaniu choroby!

Jak się czuje kocurek?

Przebadałabym kota w kierunku kardiomiopatii przerostowej.

Fredziolina

Avatar użytkownika
 
Posty: 11916
Od: Śro kwi 13, 2005 19:24

Post » Pon paź 13, 2014 22:56 Re: Szukam pomocy w zdiagnozowaniu choroby!

Dziękuję wszystkim za pomoc. Niestety stan kota pogorszył się na tyle, że musiał zostać uśpiony. Do teraz nie wiadomo, co tak naprawdę mu dolegało, ale ostatnie dni to była już agonia :(

kakrukar

 
Posty: 5
Od: Wto wrz 30, 2014 13:21

Post » Śro paź 15, 2014 17:56 Re: Szukam pomocy w zdiagnozowaniu choroby!

Przykro mi bardzo :(
Trzymaj się.

Fredziolina

Avatar użytkownika
 
Posty: 11916
Od: Śro kwi 13, 2005 19:24




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Google [Bot] i 324 gości