Agresja kota wobec kota - czy może zagryźć ?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie kwi 07, 2013 9:46 Agresja kota wobec kota - czy może zagryźć ?

Witam i proszę o podzielenie się doświadczeniami. Mam dwa koty żyjące na ogół w zgodzie. Niedawno nasza niewidoma kotka dostała ataku padaczkowego, a drugi kot przyskoczył wówczas do niej i usiłował ugryźć ją w gardło. Padaczkę skonsultowaliśmy z wetem i dodatkowo wybieramy się do neurologa, natomiast problem, który chciałabym z Wami skonsultować to, czy naszej kotce nie grozi niebezpieczeństwo zagryzienia, jeśli atak powtórzy się podczas naszej nieobecności. Nie słyszałam, by kot zagryzł kotkę, ale boję się o nią i rozważam izolowanie kotów od siebie, chociaż to wiązałoby się zapewne ze stresem dla nich obu. Proszę o Wasze doświadczenia, czy kot dla drugiego kota może stanowić w takiej sytuacji zagrożenie.

IzaKota

 
Posty: 9
Od: Nie kwi 07, 2013 9:34

Post » Nie kwi 07, 2013 9:59 Re: Agresja kota wobec kota - czy może zagryźć ?

Jeśli atak padaczkowy jest silny a drugi kot w ten sposób na niego reaguje (gryząc koteczkę w gardło) to niestety - ale jest ryzyko dla chorej kotki :(
W czasie ataku lub trochę po nim - jest zupełnie bezradna, bezbronna.
A skoro drugi kot w przerażeniu, stresie w ten sposób reaguje na chorobę kotki - może jej zrobić krzywdę, wystarczy że mocniej przez chwilę przydusi koteńkę. On nie robi tego ze złości, złośliwości.
Po prostu niektóre koty (a także psy) w taki sposób reagują na niektóre patologiczne zmiany w organizmie, plus stres związany z dziwacznym zachowaniem (a możliwe że i zapachem) zaprzyjaźnionej kotki.
Zdarza się np. że psy atakują rękę ukochanego pana na której rozwija się czerniak.
Nie zmienia to faktu że łapanie za szyję kotki w czasie ataku w niczym jej nie pomoże - za to może ją zabić przy pewnej dozie pecha :(

Inna sprawa - co spowodowało atak.
Bardzo często atak padaczkowy u kota to wcale nie padaczka ale cała masa potencjalnych innych chorób.
Leki p/drgawkowe tylko zamaskują objaw a choroba będzie rozwijać się dalej.

Kotka koniecznie musi mieć zrobione dokładne badania krwi (trzeba sprawdzić nerki, wątrobę, jonogram, poziom glukozy, wykluczyć FeLV i FIV oraz anemię etc).

Blue

 
Posty: 17765
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Nie kwi 07, 2013 10:26 Re: Agresja kota wobec kota - czy może zagryźć ?

Dziękuję, Blue, za odpowiedź. Zamierzamy zrobić wszelkie potrzebne badania. Mamy nadzieję, że przyczyna ataku jest usuwalna. A co do kotów, to radzisz jednak izolować je podczas nieobecności ludzi ?

IzaKota

 
Posty: 9
Od: Nie kwi 07, 2013 9:34

Post » Nie kwi 07, 2013 10:45 Re: Agresja kota wobec kota - czy może zagryźć ?

na pewno dobrze byloby izolowac kotke w jakims bezpiecznym pomieszczeniu zeby np. nie dostala ataku na drapaku pod sufitem
recznie malowana ceramika na zamowienie:
http://www.facebook.com/album.php?aid=1357&id=1718874443&l=aa2b2f153d
ZAMÓW SOBIE KOTECKA... CZY CÓŚ

magyrato

 
Posty: 608
Od: Nie sie 22, 2010 10:00

Post » Nie kwi 07, 2013 10:54 Re: Agresja kota wobec kota - czy może zagryźć ?

Kotka jest niewidoma, więc nie wchodzi wyżej niż na kanapę czy stół. Obawiam się raczej, czy drugi kot nie stanowi dla niej zagrożenia. Skoro usiłował ją chwytać za gardło, to czy to zachowanie stanowi rzeczywiste zagrożenie, czy jest tylko markowaniem.
Czy ktoś z Was spotkał się z przypadkiem, że kot zagryzł kotkę ?

IzaKota

 
Posty: 9
Od: Nie kwi 07, 2013 9:34

Post » Nie kwi 07, 2013 13:51 Re: Agresja kota wobec kota - czy może zagryźć ?

Blue napisała Ci, że atak może się skończyć tragicznie.
Z tego wynika, że lepiej zwierzaki odizolować na czas nieobecności ludzi.
Obrazek Kot. Nie dla idiotów!

Gretta

Avatar użytkownika
 
Posty: 25065
Od: Wto lip 18, 2006 12:53
Lokalizacja: "wesołe miasteczko" ;-(

Post » Nie kwi 07, 2013 14:08 Re: Agresja kota wobec kota - czy może zagryźć ?

Gretto, zrozumiałam i podczas nieobecności ludzi będziemy izolować koty od siebie, na wszelki wypadek. Chciałabym jednak powtórzyć pytanie: czy ktoś się spotkał z sytuacją, że kot rzeczywiście zagryzł kotkę. Wtedy wiedziałabym, że należy tak robić z całą pewnością, nie tylko na wszelki wypadek. Zrozum, że jest to poważny problem w przypadku choroby, która może trwać latami. Kot nie zrozumie, dlaczego jest zamykany, jest to dla niego dodatkowym stresem.

IzaKota

 
Posty: 9
Od: Nie kwi 07, 2013 9:34

Post » Nie kwi 07, 2013 14:44 Re: Agresja kota wobec kota - czy może zagryźć ?

u mnie było podobnie, jeden z kotów miał ataki padaczki spowodowane ostrym zapaleniem wątroby ( zatrucie draceną ), podczas aury przed padaczkowej drugi kot rzucał się na niego, podczas samej padaczki my byliśmy obok kota więc tamten mu nie zagrażał...tak jak Blue napisała, kot po ataku jest całkiem bezbronny i oszołomiony, jak drugi się przysadzi na niego, to może się skończyć tragiczne, nawet jeśli atakujący kot nie ma w intencji zabicia drugiego kota

ps. ataki padaczki są bardzo groźne dla kota, czy zaopatrzyliście się w jakieś środki niwelujące ataki jak np luminal ?
jo.anna
 

Post » Nie kwi 07, 2013 15:14 Re: Agresja kota wobec kota - czy może zagryźć ?

Atak był wczoraj wieczorem, trwał może z minutę. Zaraz poszliśmy z kotką do naszego osiedlowego weta, a on dał jej zastrzyk sterydów i coś uspokajającego oraz dał nam doodbytniczą wlewkę Relsen (substancja czynna Diazepam) na wypadek powtórzenia ataku. W poniedziałek zamierzamy umówić się z neurologiem, by zrobić wszelkie potrzebne badania i zdiagnozować przyczynę. Lekarz zapewne zaleci wówczas odpowiednie leki. Póki co podczas naszej nieobecności będziemy izolować koty od siebie.

IzaKota

 
Posty: 9
Od: Nie kwi 07, 2013 9:34

Post » Nie kwi 07, 2013 15:21 Re: Agresja kota wobec kota - czy może zagryźć ?

a czy możliwe, że kotka się mogła czymś przytruć ? padaczka nie zawsze jest pourazowa...dość często jest wynikiem jakiejś choroby i wraz z wyleczeniem ataki zanikają, nie chcę Cię absolutnie pouczać, ale wato by zrobić kici morfologię z profilami wątorbowym i nerkowym
jo.anna
 

Post » Nie kwi 07, 2013 16:03 Re: Agresja kota wobec kota - czy może zagryźć ?

jo.anno, zamierzamy jutro iść do neurologa i zrobić wszystkie potrzebne badania. Byłoby super, gdyby się okazało, że to był tylko objaw czegoś, co się da wyleczyć. Jest to jednak kotka po ciężkim kocim katarze (straciła oczy, jest niewidoma), a podobno kk może uszkodzić też mózg. Zobaczymy, na razie staramy się być dobrej myśli.

IzaKota

 
Posty: 9
Od: Nie kwi 07, 2013 9:34

Post » Nie kwi 07, 2013 16:04 Re: Agresja kota wobec kota - czy może zagryźć ?

w takim razie zaciskam :ok: :ok: oby to nie było nic poważnego
jo.anna
 

Post » Nie kwi 07, 2013 16:52 Re: Agresja kota wobec kota - czy może zagryźć ?

Moje koty sa bardzo agresywne,gdy niewidomy kot dostaje padaczki...Byłam świadkiem takiej akcji i gdyby nie natychmiastowa pomoc kot zostałby bardzo pobity i pogryziony .Wynika to ze strachu i zmiany zachowania członka stada...KOT MOŻE UDUSIC DRUGIEGO,GDY TEN LEZY NIEPRZYTOMNY i bezradny po ataku...Mojego kota nie zostawiam samego ze stadem w domu,kiedy musze wyjsc zamykam go w oddzielnym pomieszczeniu
BOZENAZWISNIEWA
 

Post » Nie kwi 07, 2013 17:40 Re: Agresja kota wobec kota - czy może zagryźć ?

Bożeno, dziękuję za podzielenie się Twoim doświadczeniem. To dla mnie wskazówka, żeby koniecznie izolować od siebie moje koty.

IzaKota

 
Posty: 9
Od: Nie kwi 07, 2013 9:34
Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, luty-1, ragigosi, Tajron i 129 gości