Nasze białaczkowce (FELV) cz.4

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon mar 23, 2020 14:51 Re: Nasze białaczkowce (FELV) cz.4

Kochani moje serce rozpadło się dziś na tysiąc kawałków....

Nasz 3 latek Budzik jest pozytywny. Wszystko zaczęło się w sobotę. Odmówił dwóch posiłków, zaczął być markotny, warczał na młodego kota i na nas była też luźna kupa(od zeszłego piątku mamy w domu kociaka). Najpierw podejrzewano stres, dostał antybiotyk. Następnego dnia poszliśmy już do naszego weta. Ogólny przegląd wszystko super, na wszelki wypadek badania krwi.
Dziś odebraliśmy wyniki, które moim zdaniem są załąmujące:
Leukocyty 3,30 (za mało)
Limfocyty 13 % (za mało)
W segmentowaniu 87 (za dużo)
Kreatynina 2,4 (za dużo)
Mocznik 93 (za dużo)
reszta w normach
Na usg nerki wyglądają okej, zrobili mu test na białaczkę i wyszło pozytywnie... :( :( :( Mamy chodzić przez kilka dni na kroplówki, dostaje antybiotyk. Czy jest dla niego jakokolwiek nadzieja? Tak bardzo się boję :( :( :(

No i kwestia małego.. boję się też, że mógł się zarazić od Budzika. Totalny koszmar. Czy to wszystko mogło się przytrafić przez wprowadzenie do domu nowego kota? Źle przeprowadziliśmy socjalizację? Wydawało nam się, że idzie nam świetnie. Koty się super dogadywały. Brak mi sił! Proszę niech ktoś się wypowie. Jest jakaś nadzieja?

Milena11

 
Posty: 4
Od: Pon mar 23, 2020 14:42

Post » Pon mar 23, 2020 17:43 Re: Nasze białaczkowce (FELV) cz.4

Milena11, białaczka nie ma nic wspólnego ze złą socjalizacją ,czy wprowadzeniem do domu drugiego kota. Choć sytuacja stresowa dla rezydenta mogła się przyczynić do wystąpienia/zaostrzenia jego dotąd ukrytych objawów. Czy kot rezydent miał kiedykolwiek robiony test na FELV?
Przetestuj także szybko małego i koniecznie odizoluj,jeśli jest ujemny.

Koty z białaczką potrafią żyć nawet kilka/kilkanaście lat. Choć teoretycznie to choroba dla kotów śmiertelna i zakaźna.
Trzymaj się i lecz koty,załamywanie się im nie pomoże :201461
Ponad 30 głodnych kotów w Trzebiatowie i jeden ponad 80-letni staruszek karmiciel. Pomóż je nakarmić https://zrzutka.pl/w9grmw

tabo10

 
Posty: 6691
Od: Nie lip 31, 2011 14:24


Adopcje: 2 >>

Post » Pon mar 23, 2020 18:06 Re: Nasze białaczkowce (FELV) cz.4

Tabo10, tak może źle to ujęłam. Chodziło mi właśnie o to czy socjalizacja mogła zaostrzyć objawy.

Test paskowy Elisa miał zrobiony dziś. Ten drugi (nie znam nazwy) gdzie próbki się wysyła za granicę też zleciliśmy.

Co do kociaka: lekarz powiedział żebyśmy przyszli wtedy kiedy będą wyniki tego drugiego testu. I wtedy test dla młodego i szczepienie. Niepokoi mnie jedna kwestia. Jednocześnie wet wspomniał, że mały może wykazywać symptomy po 4 tygodniach. Są razem od tygodnia czyli wiarygodnie te 3-4 tygodnie trzeba odczekać. A jednocześnie mówi, że robimy test i szczepimy...

Milena11

 
Posty: 4
Od: Pon mar 23, 2020 14:42

Post » Pon mar 23, 2020 19:37 Re: Nasze białaczkowce (FELV) cz.4

Ja mam w jednym stadzie kota FELV plus, innego z FIV plus. Koty nie zarażają się tak łatwo, a dodatni wynik to nie wyrok. Trzeba leczyć, nie załamuj się!
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 24588
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Pon mar 23, 2020 20:13 Re: Nasze białaczkowce (FELV) cz.4

jolabuk5 pisze: Trzeba leczyć, nie załamuj się!


Wiem tylko ta wiadomość w połączeniu z tym jak nagle się rozchorował mnie przeraziła. Mam obraz w głowie, że trzeba się żegnać... Dziś pierwsza kroplówka, przy okazji miał głupiego Jasia bo było jeszcze usg i inne badania i do tej pory cały czas śpi (jest kontakt, otwiera oczy, ale nie ma chęci żeby wstać). Jak tak patrzę na tą bidę to mi serce pęka. Nie widzę poprawy. Jutro kolejna kroplówka...

Milena11

 
Posty: 4
Od: Pon mar 23, 2020 14:42

Post » Wto mar 24, 2020 21:13 Re: Nasze białaczkowce (FELV) cz.4

Odizoluj już teraz małego. Zwlaazcza wspolne miski-jedzenie i kuweta.Jak rezydent okaże się ujemny w PCR (to ten wysyłany do Niemiec) możesz ich połączyć. Wcześniej również testując małego. Nie można narażać małego zanim sytuacja się nie wyklaruje!
Ponad 30 głodnych kotów w Trzebiatowie i jeden ponad 80-letni staruszek karmiciel. Pomóż je nakarmić https://zrzutka.pl/w9grmw

tabo10

 
Posty: 6691
Od: Nie lip 31, 2011 14:24


Adopcje: 2 >>

Post » Śro mar 25, 2020 13:55 Re: Nasze białaczkowce (FELV) cz.4

Rozmawiałam dziś z lekarzem i niestety rozmowa dała mi jeszcze więcej znaków zapytania i wątpliwości typowo moralnych... :(

Obecnie sytuacja wygląda tak (dla uroszczenia będę pisać kot starszy i młodszy). Starszy kot codziennie przyjmuje antybiotyk i kroplówki. Jego stan się poprawił. Na ten moment koty są izolowane najbardziej jak się da. W piątek młody będzie miał test. Rozmawiałam na ten temat z weterynarzem i przekazał mi to tak: test młodego może nie być pozytywny nawet jeśli do zakażenia już doszło bo wirus mógł się jeszcze "nie wykluć". Zaszczepić mamy go tak czy siak. Weterynarz twierdzi jednak, że szczepienie nie gwarantuje, że młody się nie zarazi kiedyś od starszego. Zapytałam o szanse na to. Nie chciano mi powiedzieć czy szczepionka gwarantuje bardziej 20 czy 80 procent skuteczności.

W związku z tym mam duży dylemat moralny. Czy mogę skazywać małego na to, że kiedyś może się zarazić? Wydaje mi się to moralnie złe. Z drugiej strony gdybym miała go komuś oddać żeby go nie narażać (o czym na samą myśl łamie mi się serce) z resztą jest to też moralnie wątpliwe bo mogę oddać komuś kota, który może być nosicielem.

Nie mam pojęcia co robić.

Milena11

 
Posty: 4
Od: Pon mar 23, 2020 14:42

Post » Śro mar 25, 2020 19:54 Re: Nasze białaczkowce (FELV) cz.4

To prawda,że mały może jeszcze nie dawać objawów zarażenia,nawet jeśli to wystąpiło. Pewne by to było w 3mce po kontakcie w teście PCR,dwukrotnie wykonywanym po sobie w odstępie 3mcy.
W ciągu tygodnia jest jeszcze duża szansa,że mały się jednak nie zaraził.
Ale nie wolno Ci świadomie skazywać teoretycznie zdrowego dziś kota na potencjalne zarażenie w kontakcie z Twoim starszym kotem. A do takiego zarażenia może dojść. Jeśli kot jest młody białaczka może mieć śmiertelny przebieg dużo szybciej i bardziej prawdopodobnie niż u starych kotów:(

Scenariusze są dwa. Twój starszy kot może podnieść się teraz z białaczkowego rzutu i przez kolejne lata cieszyć się zdrowiem (białaczka nie zniknie już nigdy rzecz jasna,ale można z nią żyć względnie dobrze latami). Możesz do niego adoptować drugiego kota z białaczką,na miejsce małego. Dużo kotów z białaczką potrzebuje domów,zapewniam Cię,że jakiś skradnie Twoje serce.Wiem,że to nie jest tak,że jeden zastąpi drugiego,ale nie kieruj się tylko własnym egoizmem i chęciami zatrzymania małego. Jeśli go kochasz,musisz zadbać o jego dobro i zdrowie!

Może też ,wybacz że to napiszę, być drugi scenariusz,że Twój starszy kot wkrótce odejdzie:(
Ja wyadoptowałabym szybko małego/wydała na przetrzymanie rodzinie ,by teraz nie narażać go na chorobę. Jeśłi znajdziesz kogoś w rodzinie,kto go przetrzyma ,zanim sytuacja z Twoim starszym kotem się nie rozwiąże. Pozytywnie czy negatywnie. Jeśli starszy po obecnym rzucie się pozbiera ,poszukaj innego domu małemu. Jeśli nie,wiadomo,możesz małego zatrzymać.

Szczepienie teraz małego p-ko białaczce nie da Ci 100% gwarancji nie zachorowania. Zresztą ,by szczepić na białaczkę,trzeba mieć pewność,że kot nie jest nosicielem (Ty teraz takiej pewności nie masz). Szczepienie zakażonego kota,naraża go na pewne zachorowanie/śmierć:(
Współczuję Ci sytuacji i dylematów jakie musisz teraz podejmować,mam nadzieję,że podejmiesz dobre decyzje.

Na tym forum są też domy mające koty białaczkowe ze zdrowymi. Ale to zawsze bywa dyskusyjne.
Ponad 30 głodnych kotów w Trzebiatowie i jeden ponad 80-letni staruszek karmiciel. Pomóż je nakarmić https://zrzutka.pl/w9grmw

tabo10

 
Posty: 6691
Od: Nie lip 31, 2011 14:24


Adopcje: 2 >>

Post » Śro mar 25, 2020 21:22 Re: Nasze białaczkowce (FELV) cz.4

Nie polecam łączenia zdrowych kotów z chorymi.
Do mojego domu trafiła kotka Matylda, która niestety okazała się kotem białaczkowym . Przebywała z moimi rezydentami przez osiem miesięcy, nie miałam wtedy możliwości izolacji w osobnym pomieszczeniu bo zajmował je inny tymczas. Po znalezieniu domu dla Matyldzi przetestowałam wszystkich moich rezydentów, ale tylko testami paskowymi i wyszło, że koty są zdrowe. Nie powtarzałam testów bo koty nie wykazywały żadnych objawów i wet nie poinformował mnie, że trzeba je powtórzyć :evil: . W czerwcu tego roku trafiła do mojego domu nowa kotusia Zoja, zrobiłam jej test paskowy i wyszedł ujemny. Zoja została zaszczepiona i zaczęły się kłopoty. Zrobiliśmy powtórny test bo miała nawracające kłopoty z dziąsłami i test wyszedł pozytywny. Zaraz po niej rozchorował się Filemon, u niego też wyszła białaczka. Filemon odszedł po 10 tygodniach od wystąpienia pierwszych objawów, miał prawdopodobnie chłoniaka jamy nosowo-gardłowej :cry: . Matyldzia odeszła w swoim nowym domu na chłoniaka śródpiersia, miała zaledwie półtora roku :cry:
Możliwe, że Filemon najpierw zaraził się od Matyldy, a potem zaraził Zoję . Możliwe też, że test paskowy u Zoi wyszedł fałszywy i to Zojka zaraziła Filemona. Nie dowiem się już tego . Teraz powinnam odizolować Zoję i dopiero powtórzyć test wszystkim pozostałym moim rezydentom. Niestety jest to dla mnie niewykonalne więc drżę czy pozostali moi rezydenci już nie są chorzy.
Odizoluj bezwzględnie małego od starszaka, wstrzymaj się ze szczepieniem na białaczkę do momentu uzyskania informacji (test PCR) czy mały jest zdrowy. I tak jak radzi tabo10 szukałabym małemu (jeśli jest zdrowy) domu.
Życzę powrotu do stabilnego stanu Twojemu starszakowi. Koty z białaczką mogą żyć w dobrej kondycji przez długie lata. :ok:
My mieliśmy pecha :(
Obrazek Obrazek.
Maciuś 05.2012 - 15.07.2016 ['] - żegnaj Promyczku
Filemon 07.2011 - 14.03.2020 ['] - żegnaj Przyjacielu wszystkich tymczasów i rezydentów
Mała Matylda (FeLV +) odeszła za tęczowy most ['] - viewtopic.php?f=13&t=186630
Misz-masz ; kosmetyki , biżu, ciuszki, książki i inne - DOKŁADKA kosmetyków Oriflame 16.03.2020 - viewtopic.php?f=27&t=193838
Kartki wielkanocne (haft krzyżykowy) na badania Nikitki - viewtopic.php?f=20&t=199008

ametyst55

 
Posty: 19049
Od: Pon sie 16, 2010 14:04
Lokalizacja: niedaleko Kraków

[poprzednia]Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: aassiiaa, Malk, Marmotka, sqbi90 i 52 gości