Mocznica u kota

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto lis 20, 2012 16:39 Mocznica u kota

Witam
U mojej kotki wykryto mocznicę, jestem przerażona tym bardziej, że oprócz przykrego zapachu z pyszczka nie bylo objawów. Lekarz przepisał kroplówki przez pięć dni. Biedulka cała przestraszona musiała zostać pięć godzin na kroplówce. Czy mocznica jest wyleczalna? jaki jest powód zachorowania? może ktoś bardziej doświadczony by się wypowiedział.
Ostatnio edytowano Sob gru 01, 2012 16:31 przez elaga, łącznie edytowano 3 razy

elaga

 
Posty: 51
Od: Wto gru 01, 2009 12:49
Lokalizacja: Toruń

Post » Wto lis 20, 2012 17:22 Re: Mocznica u kota

Mocznica jest wynikiem problemów z nerkami. Jeżeli kicia ma ostrą niewydolność nerek - jest to wyleczalne, jeżeli ma przewlekłą niewydolność nerek - niestety jest to choroba, z którą nie da się wygrać. Najpierw musisz dobrze zdiagnozować kicię. Poniżej podaję link do wątku dla nerkowców viewtopic.php?f=36&t=137181. Wiedzę w pigułce masz tutaj viewtopic.php?f=36&t=137684
Jeśli ktoś mówi, że nie lubi kotów to znaczy, że nie spotkał jeszcze tego właściwego.
Kicuś 04.1997 - 22.10.2010..........Troczuś 2004 - 14.02.2019...............Myszka.................... Mirmił.................GRysiu
Trzy zdjęcia kotów to za dużo.
Obrazek

Irlandzka Myszka

 
Posty: 1546
Od: Nie sie 15, 2010 16:49
Lokalizacja: Cork, Irlandia

Post » Wto lis 20, 2012 18:17 Re: Mocznica u kota

U mojej kotki jedynymi widocznymi objawami,których wtedy nie znałam,było bardzo duże pragnienie
i bardzo duża ilość oddawanego moczu.Potem całkowity brak apetytu przy zatruciu organizmu ,mocznicy.
Nam nie udało się :( za późno została zdiagnozowana.
Trzymam kciuki za twoją kotkę :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:
Obrazek
Idź zawsze do przodu,nie oglądaj się wstecz,nie holuj smutku za sobą....,,Dżem"

Annaa

 
Posty: 9795
Od: Sob lis 28, 2009 20:25
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto lis 20, 2012 18:27 Re: Mocznica u kota

U mojego kota wykryto niewydolność nerek :( pierwszy objaw który zadecydował o nagłej wizycie u weta to bardzo częste picie częste siusiu i smrodek z pyszczka.

Jeżeli jeszcze nie było badania krwi to zrób to jak najszybciej
- kreatynina(CREA)
- mocznik(UREA)
oraz jeżeli będzie trzeba to usg

CatAngel

Avatar użytkownika
 
Posty: 16425
Od: Pt cze 04, 2010 10:22
Lokalizacja: Śląsk

Post » Wto lis 20, 2012 20:29 Re: Mocznica u kota

Dzięki za linki, właśnie wróciliśmy z pierwszej kroplówki, podobno była bardzo agresywna dziwi mnie to bo wczoraj nawet dała sobie zajrzeć do pyszczka. Badania krwi i moczu na szczęście miała zrobione wczoraj i właśnie wyszła z nich ta mocznica. Koteczka ma dopiero trzy lata i skąd ta mocznica? Pierwszy raz zachorowała i od razu tak poważnie.
CatAngel i co z twoim kotkiem? udało się opanować chorobę?
Annaa przykro mi.

elaga

 
Posty: 51
Od: Wto gru 01, 2009 12:49
Lokalizacja: Toruń

Post » Wto lis 20, 2012 21:06 Re: Mocznica u kota

elaga pisze:Dzięki za linki, właśnie wróciliśmy z pierwszej kroplówki, podobno była bardzo agresywna dziwi mnie to bo wczoraj nawet dała sobie zajrzeć do pyszczka. Badania krwi i moczu na szczęście miała zrobione wczoraj i właśnie wyszła z nich ta mocznica. Koteczka ma dopiero trzy lata i skąd ta mocznica? Pierwszy raz zachorowała i od razu tak poważnie.
CatAngel i co z twoim kotkiem? udało się opanować chorobę?
Annaa przykro mi.
Nie zapeszając na razie zachowanie Skitelsa i jego wyniki są ok tzn nie super ale parametry "zagrożenia" spadły od pierwszego badania i trzymamy kciuki za dalszą poprawę. jakie wyniki ma wasza kotka ? kreatynina ? mocznik ?

elaga pisze: Pierwszy raz zachorowała i od razu tak poważnie.

Mógł to także spowodować jakiś stres.

CatAngel

Avatar użytkownika
 
Posty: 16425
Od: Pt cze 04, 2010 10:22
Lokalizacja: Śląsk

Post » Wto lis 20, 2012 21:16 Re: Mocznica u kota

elaga pisze:Dzięki za linki, właśnie wróciliśmy z pierwszej kroplówki, podobno była bardzo agresywna dziwi mnie to bo wczoraj nawet dała sobie zajrzeć do pyszczka. Badania krwi i moczu na szczęście miała zrobione wczoraj i właśnie wyszła z nich ta mocznica. Koteczka ma dopiero trzy lata i skąd ta mocznica? Pierwszy raz zachorowała i od razu tak poważnie.
CatAngel i co z twoim kotkiem? udało się opanować chorobę?
Annaa przykro mi.

a badanie moczu robiliście?
kotka mogła się np. zatruć czymś, ciężko powiedzieć, jaka była przyczyna
jeśli to ostra niewydolność nerek, to jest szansa na powrót do zdrowia, jeśli początki przewlekłej (tfu tfu) to można łagodzić objawy
czym ją karmicie? Dostaje jeszcze jakieś suplementy (Rubenal, Lespewet) ?
trzymamy kciuki za koteczkę, mój kot kiedyś w rutynowym badaniu krwi miał podwyższone parametry nerkowe, narobiłam szumu, już go prawie opłakałam, a wszystko się cofnęło :ryk:

Ivette

 
Posty: 3716
Od: Sob lis 19, 2005 17:05
Lokalizacja: warszawa

Post » Wto lis 20, 2012 21:19 Re: Mocznica u kota

Nie umiem odczytać wyników, ponieważ są zaszyfrowane skrótami literowymi, nie jest napisane "kreatynina" czy "mocznik". Widzę tylko, że jakieś dwa parametry są mocno powyżej normy. Czy Twój kotek jest na specjalnej diecie? i jak sobie radzić w przypadku jeżeli jest w domu drugi kotek? Trzeba pewno pilnować miseczek.

elaga

 
Posty: 51
Od: Wto gru 01, 2009 12:49
Lokalizacja: Toruń

Post » Wto lis 20, 2012 21:21 Re: Mocznica u kota

możesz przepisać albo zrobić zdjęcie i wrzucić na forum?

CatAngel

Avatar użytkownika
 
Posty: 16425
Od: Pt cze 04, 2010 10:22
Lokalizacja: Śląsk

Post » Wto lis 20, 2012 21:22 Re: Mocznica u kota

kreatynina - CREA, mocznik UREA albo BUN :wink:

Ivette

 
Posty: 3716
Od: Sob lis 19, 2005 17:05
Lokalizacja: warszawa

Post » Wto lis 20, 2012 21:33 Re: Mocznica u kota

elaga pisze:Nie umiem odczytać wyników, ponieważ są zaszyfrowane skrótami literowymi, nie jest napisane "kreatynina" czy "mocznik". Widzę tylko, że jakieś dwa parametry są mocno powyżej normy. Czy Twój kotek jest na specjalnej diecie? i jak sobie radzić w przypadku jeżeli jest w domu drugi kotek? Trzeba pewno pilnować miseczek.
karmy mokre specjalistyczne próbowaliśmy podawać wszystkie jakie były dostępne w sklepach niestety Skitels jadł powiedzmy po połowie tacki i mu sie odwidziało a na zwykłą karmę rzucał się od razu w tej chwili dostaje suche specjalistyczne a mokre dostaje z tabletkami alusal który wiąże fosfor w jedzeniu i pomaga go wydalać z organizmu próbowaliśmy podawać jeszcze od czasu do czasu jedzenie specjalistyczne i w sumie kończy się zawsze tak samo... nauczyliśmy się podawać kroplówki w domu Skitels miał wenflon dzieki temu oszczędzaliśmy sobie i jemu dużo nerwów i czasu kroplówki na początku dostawał 3 razy dziennie.

CatAngel

Avatar użytkownika
 
Posty: 16425
Od: Pt cze 04, 2010 10:22
Lokalizacja: Śląsk

Post » Wto lis 20, 2012 21:47 Re: Mocznica u kota

HCT-25,6%
HGB-8,1G/DL
MCHC-31,6G/DL
WBC-12,8x10/L
GRANS-4,2x10/L
%GRANS-33%
L/M-8,6x10/L
%L/M-67%
PTL-284x10/L
Retics-2,6%
ALB-3,1g/dl
ALKP-28U/L
AMYL-1265U/L
BUN-118mg/dl
Ca-10,6mg/dl
CREA-9,2mg/dl
GGT-0 U/L
GLOB-5,2 g/dl
GLU-112mg/dl
LIPA-797 U/L
TBIL-O,7mg/dl
TP-8,4g/dl

elaga

 
Posty: 51
Od: Wto gru 01, 2009 12:49
Lokalizacja: Toruń

Post » Wto lis 20, 2012 21:49 Re: Mocznica u kota

elaga pisze:HCT-25,6%
HGB-8,1G/DL
MCHC-31,6G/DL
WBC-12,8x10/L
GRANS-4,2x10/L
%GRANS-33%
L/M-8,6x10/L
%L/M-67%
PTL-284x10/L
Retics-2,6%
ALB-3,1g/dl
ALKP-28U/L
AMYL-1265U/L
BUN-118mg/dl
Ca-10,6mg/dl
CREA-9,2mg/dl
GGT-0 U/L
GLOB-5,2 g/dl
GLU-112mg/dl
LIPA-797 U/L
TBIL-O,7mg/dl
TP-8,4g/dl
CREA-9,2mg/dl 8O ile kotka dostała kroplówek ??? jak jej samopoczucie ?

CatAngel

Avatar użytkownika
 
Posty: 16425
Od: Pt cze 04, 2010 10:22
Lokalizacja: Śląsk

Post » Wto lis 20, 2012 21:58 Re: Mocznica u kota

Jeśli to ostre, to crea może być taka wysoka, nie straszmy.
Mam kota z przewlekłą niewydolnością, w czerwcu krea skoczyła na 7,7, ale zbilismy na 2,5 ostatnio, mruczy mi na kolanach.

Doczytaj wątki nerkowe, dużo wiedzy przed Tobą, poszukaj na wątku o wetach specjalisty od nerek w Twoim mieście i nastaw się na długie leczenie, także w domu.

Na szybko, co mi przychodzi do głowy, to pytanie o kroplówki, dajecie podskórne, czy dożylne?
Jak dużo na raz?
Jaki płyn podaje wet w kroplówce?
Ringera?
NaCl?
NaCl z glukozą?

Wiem, że dużo na początek, ale szybko się nauczysz.
Prawdziwi mężczyźni nie jedzą miodu, oni żują pszczoły.

sibia

Avatar użytkownika
 
Posty: 8127
Od: Śro gru 07, 2005 17:15
Lokalizacja: Praga Północ (okolice trójkąta bermudzkiego)

Post » Wto lis 20, 2012 22:00 Re: Mocznica u kota

sibia pisze:Jeśli to ostre, to crea może być taka wysoka, nie straszmy.
Mam kota z przewlekłą niewydolnością, w czerwcu krea skoczyła na 7,7, ale zbilismy na 2,5 ostatnio, mruczy mi na kolanach.

Doczytaj wątki nerkowe, dużo wiedzy przed Tobą, poszukaj na wątku o wetach specjalisty od nerek w Twoim mieście i nastaw się na długie leczenie, także w domu.

Na szybko, co mi przychodzi do głowy, to pytanie o kroplówki, dajecie podskórne, czy dożylne?
Jak dużo na raz?
Jaki płyn podaje wet w kroplówce?
Ringera?
NaCl?
NaCl z glukozą?

Wiem, że dużo na początek, ale szybko się nauczysz.

:ok:

CatAngel

Avatar użytkownika
 
Posty: 16425
Od: Pt cze 04, 2010 10:22
Lokalizacja: Śląsk

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 98 gości