Jak się dokocić i nie zwariować?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Czw sty 31, 2019 22:15 Re: Jak się dokocić i nie zwariować?

Od melatoniny się nie uzależnia, a ona daje taki spokojniejszy, głębszy sen i nie ma żadnego problemu z wybudzaniem.
Obrazek

maczkowa

 
Posty: 7073
Od: Pon gru 03, 2018 16:47

Post » Nie lut 03, 2019 14:21 Re: Jak się dokocić i nie zwariować?

MB&Ofelia pisze:koty drą koty nocami. Hałasując oczywiście. Ich Duża musi się jakoś wyspać do pracy. No i tu się zaczynają schody.

A możesz się dowiedzieć czym są karmione i jak wygląda ich wieczorny posiłek? Widzę bardzo dużo podobieństw w relacjach moich kotów. Na nocne szaleństwa pomogło wprowadzenie wieczorem posiłku mięsnego z możliwością dojadania w nocy mokrej karmy lub chrupek. Zauważyłam że były po prostu głodne w nocy i dostawały nerwa. Teraz przesypiają noc, pobudkę mam po 4, gdy zaczynają się gonitwy po całym domu i darcie japy przy tarmoszeniu, bo znów są głodne :)

Edit: chodzę spać dość wcześnie, ale i wstaję bardzo rano bo o 4.30 więc koty spokojnie przesypiają 7-8 godzin

SabaS

 
Posty: 4507
Od: Śro lis 14, 2018 8:58

Post » Śro wrz 09, 2020 20:59 Re: Jak się dokocić i nie zwariować?

Odkopię wątek :)

Od jakiegoś czasu noszę się z myślą o dokoceniu mojej kotki. Na październik/listopad planuje jeszcze remont, później nic już w teorii nie stałoby na przeszkodzie, ale.. jakoś się obawiam.

Rezydentka ma 7 lat, ze mną mieszka od 4. Wcześniej, z tego co się dowiedziałam, miała towarzystwo w postaci kastrowanego kocura (swojego dziecia zresztą, ona sama wykastrowana została dopiero jak trafiła do mnie). Kotka jest spokojna - wśród osób które zna jest towarzyska, przed obcymi się na początku chowa, ale ogólnie mogę stwierdzić, że lubi przebywać wśród ludzi. Bardzo dobrze znosi chwilowe przeprowadzki np do moich rodziców na czas urlopu - byle było jedzenie, ręce do głaskania i łóżko do spania.

Ja się obawiam tego, że dodatkowe kocie towarzystwo będzie dla niej niedźwiedzią przysługą. Mam warunki do tego, żeby koty izolować, ale kompletnie nie potrafię przewidzieć jej reakcji na nowego domownika.
Szukanie i zabranie do siebie jakiegoś kota z fundacji/DT byłoby dla mnie poważnym zobowiązaniem, ale co zrobić jak koty się jednak nie dogadają i poleje się krew? Futer w potrzebie jest dużo, ale w pierwszej kolejności zawsze będę myśleć o komforcie rezydentki.
Nawet nie wiem, czy powinnam wtedy szukać kota czy kotki w podobnym wieku i o podobnym temperamencie, czy młodszy egzemplarz też by się nadał (chociaż ja sama wolałabym kilkuletniego kota, niż podrostka :) )

Czy uważacie, że mając takie wątpliwości na początku i zerowe doświadczenie powinnam porzucić tę myśl i czy może zbyt dużo rozkminiam?

Gosiaxyz

Avatar użytkownika
 
Posty: 44
Od: Nie lip 31, 2016 10:17
Lokalizacja: Poznań

Post » Śro wrz 09, 2020 21:24 Re: Jak się dokocić i nie zwariować?

Rozkminiaj, dumaj, pytaj, rozmawiaj, dowiaduj się i działaj. :D
Podsunę pomysł - może zostań DT dla jakiegoś kota. Przy okazji zobaczysz jak Twoja kotka zareaguje na nowego domownika. Jak będzie ok to może zaadoptujesz tymczasa, a może znajdziesz mu dom i na dokocenie poszukasz jakiegoś innego. Porozmawiaj o swoich obawach odnośnie dokocenia z organizacją, od której chciałabyś kota.

aassiiaa

Avatar użytkownika
 
Posty: 8284
Od: Pt sty 20, 2006 14:13
Lokalizacja: Sosnowiec

Post » Nie wrz 13, 2020 7:42 Re: Jak się dokocić i nie zwariować?

Dopadło i mnie.. Moja rezydentka 9 lat , zawsze jedynaczka, niewychodząca, źle reaguje na koty podchodzące pod okno (warczenie, wokalizowanie, syki). Raczej nie przewidywałam dokocenia..
Jednak kotek potrzebował pomocy, oskórowany ogon, który odpadł i została na wierzchu kość, dodatkowo przeziębiony. W tej chwili od piątku jest u nas, izolowany w 1 pokoju, bardzo grzeczny, głodny, posłuszny, dużo śpi, wiek prawdopodobnie rok. Ogon zoperowany, przy okazji kastracja. Antybiotyk.
Rezydentka najpierw przestraszona, widać stres, mało je. Czasem próbuje wejść do tego pokoju, widziała go 2 razy przez przypadek i raz pokazaliśmy je sobie przez otwarte drzwi, jeden na rękach i drugi na rękach. Po zamknięciu drzwi warczenie i syczenie kotki... :?
Nie wiem czy to się może udać

agnie8

 
Posty: 8
Od: Nie sie 16, 2020 10:36

Post » Nie wrz 13, 2020 8:01 Re: Jak się dokocić i nie zwariować?

Będzie trudno. 9-letnia rezydentka, zawsze jedynaczka, a kotek nie jest już maleńkim kociakiem. W dodatku kastracja niedawno, hormony jeszcze z miesiąc będą buzować. Ale wiele zależy od charakteru kocurka, od tego, czy potrafi się podporządkować kotce-rezydentce. Próbujcie bardzo ostrożnie i nie śpieszcie się.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59712
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Nie wrz 13, 2020 10:40 Re: Jak się dokocić i nie zwariować?

Szykowałabym się już teraz na wariant, w którym młody kotek będzie potrzebował nowego domu. Czyli robiłabym już zdjęcia, wstawiała ogłoszenia. Żeby nie zaczynać szukania dopiero jak rezydentka pochoruje się ze stresu.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Pon paź 05, 2020 20:15 Re: Jak się dokocić i nie zwariować?

Wiem, że temat wałkowany nie raz ale jak na złość nie mogę znaleźć. Co można podać kotu, żeby trochę wyluzował? Moja kicia źle znosi tymczasy, potrzebuję czegoś co troszkę by ją wyciszyło. Liczyłam po cichu na to, że mogą tymczaska zostanie na stałe, na zawsze. Ale przestaję się łudzić.
Obrazek

marzena81

Avatar użytkownika
 
Posty: 589
Od: Wto gru 20, 2011 20:48

Post » Pon paź 05, 2020 21:32 Re: Jak się dokocić i nie zwariować?

Feromony, obroża lub do kontaktu, kalmvet, zylkene, ostatnio też coraz częściej dziewczyny wspominają o cbd.

Fhranka

 
Posty: 496
Od: Czw lis 15, 2018 13:28
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pon paź 05, 2020 23:49 Re: Jak się dokocić i nie zwariować?

Fhranka pisze:Feromony, obroża lub do kontaktu, kalmvet, zylkene, ostatnio też coraz częściej dziewczyny wspominają o cbd.

Z tej listy tylko Kalmvet bym odradzała. Zdarzają się po nim reakcje paradoksalne.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Wto gru 01, 2020 13:49 Re: Jak się dokocić i nie zwariować?

Dzień dobry,

Nie wiem czy wątek jest jeszcze wciąż aktualny bo ostatni post ma 1,5 miesiąca ale może ktoś udzieli mi kilka cennych rad. Ale od początku.

Rezydentem w naszym małym mieszkaniu (2 pokoje + łazienka) jest Figa - niespełna 9cio miesięczna niesterylizowana kotka. Kotka żywiołowa, lubiąca zabawę w szczególności latanie po całym mieszkaniu. Mimo, iż jesteśmy z partnerką cały czas na home office postanowiliśmy Fidze dokoptować towarzysza. Poszukaliśmy i znaleźliśmy 3 miesięczną kotkę z DT. Kotka przyjechała do Nas w niedzielę 29/11. Oczywiście Figa młodą ofukała, najeżyła się ale się wycofała. Młoda to po prostu wulkan energii, roznosi ją jeszcze bardziej niż Figę - myślimy extra będą się ganiały we dwie. No ale wiadomo, tak łatwo być nie może. Młoda od razu zaakceptowała nowe mieszkanie kompletnie nie zwracając uwagi na Figę (żyła w końcu z innymi kotami w DT). Figi historia nie jest do końca znana (wzięliśmy ją jak miała ok. 3 miesiące - była u dobrych ludzi, którzy ją znaleźli przy ruchliwej drodze). Nie wiemy czy miała do końca kontakt z innymi kotami - sądząc po zachowaniu w stosunku do Młodej pewnie nie. I tu chciałem zapytać czy takie dokocenie ma w ogóle sens. Otóż nie izolowaliśmy kompletnie Młodej bo po prostu nie mieliśmy miejsca na to. Młoda została puszczona samopas po mieszkaniu. Figa generalnie na początku ją obserwowała, od czasu do czasu fuczała lub syczała. Teraz po 2 dniach kiedy Młoda się bawi FIga dosłownie poluje na Nią. I to tak, że Młoda aż piszczy. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że przy wspólnym posiłku Młoda jest przez Figę dopuszczana do miski mimo, że micha Młodej jest jeszcze pełna. Zdarzyło się nawet, że do śpiącej Figi Młoda przyszła i się w nią wtuliła - Figa ją nawet umyła. Czy po 2 dniach tego typu zachowania to normalne i rokują dziewczyny na przyszłą przyjaźń czy to, że Figa tak agresywnie poluje nie ma sensu. Pytam dlatego, że Młoda jest w pewnym sensie "wypożyczona" z DT na tydzień do 05/12 i w tym dniu musimy podjąć decyzję czy Młoda wraca skąd przybyła.
Czasami kiedy jest naprawdę wielka walka, zamykamy Młodą w łazience gdzie może sobie w spokoju odpocząć - Figa wtedy też.
Dziewczyny mają swoje miski i kuwety - nawet się nie mylą :)
W nocy zamykamy Młodą w łazience i o dziwo grzecznie całą noc przesypia.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Bartek81

 
Posty: 2
Od: Wto gru 01, 2020 13:23

Post » Wto gru 01, 2020 18:47 Re: Jak się dokocić i nie zwariować?

Myślę, że podstawowym problemem jest niewysterylizowanie starszej kotki. Wydaje się, że ona chwilami traktuje młodą jak dziecko (dopuszcza do miski, pozwala się przytulić), a z drugiej może trochę jak rywalkę, którą należy przepędzić. Do tego młoda jest dużo słabsza i Figa bawi się nią, poluje jak na zdobycz. Nie można dopuszczać do takiej sytuacji. Gdyby młoda była w stanie się bronić, to wszystko przerodziloby się w zabawę, albo w walkę. Na razie bawi się tylko Figa.
Zaczęłabym od sterylizacji Figi. Z tym, że zmiana zachowania po sterylce nie jest natychmiastowa, zwykle trwa to nawet kilka tygodni, zanim poziom hormonów się ustabilizuje. No i u kotek zmiana zachowania po sterylce nie jest tak spektakularna, jak u kocurów, które po ustaniu działania testosteronu często stają się łagodnymi miziakami.
Izolacja w łazience jest zupełnie wystarczająca, trzeba z niej korzystać, bo mała nie może być w ten sposób terroryzowana.
Napisz coś więcej o zachowaniu młodej kotki. Czy próbuje podchodzić do Figi, czy ją zaczepia, czy raczej się jej boi, chowa się przed nią? Czy bawi się sama? Jak korzysta z kuwety?
Możesz sfilmować ich zachowanie i wrzucić filmik?
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59712
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Wto gru 01, 2020 19:18 Re: Jak się dokocić i nie zwariować?

Nie mam za dużego doświadczenia bo dokacalam się tylko raz, ale według mnie jest całkiem dobrze. Koty potrafią razem spać, myć się, nie ma odpędzania od miski czy od kuwety.
A kocie bitwy, o ile krew się nie leje i pierze nie lata pod sufit, są normalne. Póki co starsza kotka jest silniejsza i dominuje, z czasem mała nauczy się bronić albo uciekać.
wątek Księżniczki Ofelii i Małej Czarnej Carmen
viewtopic.php?f=46&t=213181 - cz. IX
Obrazek

MB&Ofelia

 
Posty: 33052
Od: Pt gru 09, 2011 9:20
Lokalizacja: Koszalin

Post » Wto gru 01, 2020 19:35 Re: Jak się dokocić i nie zwariować?

Dziękuję za odpowiedź.
Młoda generalnie kiedy nie śpi, bawi się zabawkami (wtedy Figa na nią poluje). Staramy się zachęcać obydwie do zabawy ale Figa podchodzi do tego z dystansem. A młoda to jest po prostu niezniszczalny kot. Mimo, że otrzymuje łomot od Figi, nie boi się do niej podchodzić ani tym bardziej bawić samemu. Czasami Figa podchodzi do niej i zaczepia po czym mocno atakuje. Młoda generalnie mam wrażenie chciałaby się z Figą pobawić ale chyba nie nadają na tych samych falach.
Co do sterylizacji nie mieliśmy do tej pory żadnych sygnałów, że Figa przeszła rujkę (urodzona w marcu a mamy grudzień). Napisałem ten post bo bardzo nam zależy na tym dokoceniu, ale zdajemy sobie sprawę, że nic na siłę - tu wielki ukłon w stronę DT, który pozwolił nam to sprawdzić.
Czy jest szansa, że Fidze to przejdzie? Czy lepiej odwieźć małą już teraz i nie męczyć dwóch kotów.

Bartek81

 
Posty: 2
Od: Wto gru 01, 2020 13:23

Post » Wto gru 01, 2020 20:24 Re: Jak się dokocić i nie zwariować?

Obie kotki są jeszcze młodziutkie, jest duża szansa że się dogadają.
wątek Księżniczki Ofelii i Małej Czarnej Carmen
viewtopic.php?f=46&t=213181 - cz. IX
Obrazek

MB&Ofelia

 
Posty: 33052
Od: Pt gru 09, 2011 9:20
Lokalizacja: Koszalin

[poprzednia][następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: KotSib, misiulka, Wasylisa i 233 gości