Strona 1 z 1

Zawartosc skladnikow w jedzeniu.

PostNapisane: Pon mar 08, 2004 21:25
przez Pedro
Czy ktos zna zawartosci w jedzeniu roznych skladnikow typu bialko itd. chodzi mi np. o kurczak , wolowine itp.

PostNapisane: Pon mar 08, 2004 22:37
przez G.N.
Chude mięso (niezależnie od rodzaju) to właściwie czyste białko plus woda. Zawartość suchej masy wynosi 25-26 %, a zawartość białka 19-22 % . reszta to popiół (1-1,2%), tłuszcz (2-2.7 %), i bez-N wyciągowe 0.5-0.9 %. Jeśli chodzi o mieso tłuste to już nie jest tak łatwo bo ciężko na oko określić stopień tłustości.

PostNapisane: Wto mar 09, 2004 20:22
przez Pedro
bardzo dziekuje za odpowiedz. jesli mozesz to powiedz ktore z mies zawieraja najmniej bialka. Wiem ze ryba zawiera bardzo duzo bialka ale nie wiem jak to jest z innymi rodzajami. Z gory dziekuje za pomoc. Czesc.

PostNapisane: Wto mar 09, 2004 20:45
przez zuza
ryba - duzo? Chyba mniej niz mieso? Fosforu na pewno duzo zawiera.

PostNapisane: Wto mar 09, 2004 21:49
przez G.N.
Wołowina, cielęcina i wieprzowina (ta ostatnia dla kota odpada) zawierają troche mniej białka niż drób i konina, ale to różnice tylko 2-2,5%.
A dlaczego pytasz o najmniej białka? Masz kota na diecie niskobiałkowej?
Jeśli tak to tylko ograniczenie ilości mięsa i dieta weterynaryjna może rozwiązać problem, bo:
1 róznice w zawartości białka pomiedzy poszczególnymi rodzajami miesa są niewielkie
2 reszta to prawie sama woda, więc kot mniej wypije a białka zje tyle samo
zuza pisze:ryba - duzo? Chyba mniej niz mieso? Fosforu na pewno duzo zawiera.
W większości zestawień faktycznie podaje się zawartość białka w rybach 17-18 % ale to dotyczy całej ryby, w samym mięsie rybim zawartość białka jest nieco wyższa niz w mięsie zwierząt rzeźnych. A fosforu faktycznie jest dużo, za dużo dla kota.

PostNapisane: Wto mar 09, 2004 21:51
przez lady_in_blue
Z normalnych karm mało białka ma Iams Light i któryś RC, ale nie pamietam, który. W Iams Light białko to chyba 26 proc.