Legowisko dla kota- porady, wytyczne

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie mar 27, 2011 22:32 Legowisko dla kota- porady, wytyczne

Planuje nieco przysposobić mieszkanie dla moich futer- myślałem o 2-3 półkach na różnej wysokości na jednej ścianie, dalej domek w rogu a na drugiej ścianie półka obserwacyjna- wpasowana we wnękę okienną, tak żeby mogły obserwować świat przez okno (póki co przesiadują na parapecie :wink: ), może też jakies docieplenie od okna, żeby się nie chłodziły.
Pomiędzy półkami chciałem zrobić poprzeczki o szerokości ok 10 cm do przechodzenia.
Czy możecie podrzucić jakieś pomysły? Z czego wasze koty korzystają najchętniej- może taka otwarta rura do wylegiwania się? Na jakiejś stronie producenta drapaków wyczytałem, że drapak (też chcę go gdzieś wkomponować, ale jeszcze nie mam pomysłu) powinien mieć co najmniej 70 cm żeby kot mógł się rozciągnąć- czy znacie jakieś inne wytyczne, żeby koty się zadomowiły (bo znam przypadki ludzi, którzy kupili "drzewko" za 300 zł, a koty dalej przesiadywały na półkach, nic sobie z nowego mebla nie robiąc)? Wiem, że 100% gwarancji że kotu się coś spodoba, nie ma. Ale może uda się zwiększyć szanse?
Oczywiście w miarę postępu prac będę aktualizował wątek- może komuś przyda się opis jak coś takiego zrobić. Na razie mam ogólny zarys wstępnego projektu. No i wiem z jakich materiałów wszystko zrobię- płyta OSB obłożona wykładziną (moje koty zdają się przedkładać mój dywan z wykładzino-podobnego materiału ponad jakikolwiek sizal).

PS. Wiem, że był juz podobny temat, ale tam chodziło głównie o "drzewka".

Gnommer

 
Posty: 17
Od: Wto mar 01, 2011 3:42

Post » Nie mar 27, 2011 23:04 Re: Legowisko dla kota- porady, wytyczne

Nie przewidzisz gustu kota, ani tego, czy mu się nowy drapak spodoba czy nie...
Moja kota ma następujące udogodnienia:
- legowiska na parapetach i przy kaloryferach
- drapak wys. 130 cm z trzema poziomami do leżenia, z sizalem do drapania
- najprawdziwszy konar z drzewa umożliwiający wejście na segment mebli pokojowych
- mięciutkie legowisko na szafie tego segmentu
- możliwość łażenia po segmencie wzdłuż dwóch ścian pokoju (na wys. 205 cm)
- możliwość włażenia na szafki kuchenne i wylegiwania się tamże
- zezwolenie na spanie w jednej z szaf, zawsze w tym celu otwartej
- zezwolenie na spanie na drukarce, na której zawsze w tym celu leży mięciutki poddupnik

Wszystko to lubi. Ale i tak najbardziej lubi co innego! A wiesz co? Duże pudła kartonowe!

mavi

 
Posty: 2244
Od: Czw sie 26, 2010 18:45

Post » Nie mar 27, 2011 23:04 Re: Legowisko dla kota- porady, wytyczne

Można spróbować skropić kocimiętką w sprayu albo walerianą (2 zl z groszami w każdej aptece). Tylko się nie zdziw jak się naćpają i będą robić dziwne rzeczy :wink:

No tak, pudlo to jest to! Jeszcze papierowa torba z ikei. A jeśli chodzi o prawdziwe drzewko, to kiedyś gościu montujący u mnie żaluzje powiedzial, że najlepszy jest konar akacji, takiej z bardzo pobrużdżoną korą. I chyba mial rację, bo kolo domu rośnie takich kilka i wszystkie są podrapane przez koty; moje koty na spacerach też z upodobaniem drapią.

felin

Avatar użytkownika
 
Posty: 26000
Od: Wto sty 06, 2009 0:04
Lokalizacja: Wrocław

Post » Nie mar 27, 2011 23:37 Re: Legowisko dla kota- porady, wytyczne

ja mam drapak na którym koty śpią sporadycznie.
największym powodzeniem do spania cieszy się pudło z ikei[ustawione koło kompa,na jakieś pierdółki] a na nim jutowy worek po zielonej kawie.
na jutowym worku spały tam gdzie leżał,bardzo go lubią.
ObrazekObrazekObrazek

Koszmaria

Avatar użytkownika
 
Posty: 6233
Od: Pon lut 04, 2008 1:17
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon mar 28, 2011 8:32 Re: Legowisko dla kota- porady, wytyczne

zamiłowanie do kartonów to chyba akuratcecha wspulna u kociego ludu :ryk:
a co do kocimiętki: 1/3 kotów jest niewrażliwa i zgadnijcie co? Oba moje koty nie zwracają najmniejszej uwagi na kocimiętkę ;).
Dzięki za pomysły, będę się rozglądał za konarami akacji (wykładowca by mnie zabił, jakbym nie sprostował, że to w zasadzie robinia ;)).

Gnommer

 
Posty: 17
Od: Wto mar 01, 2011 3:42

Post » Pon mar 28, 2011 8:41 Re: Legowisko dla kota- porady, wytyczne

Lepiej nakupuj papierowych toreb i kilka kartonowych pudeł, lepiej na tym wyjdziesz ;-P
Moja wyleguje się na parapecie albo jeszcze chętniej - na stercie świeżo wysuszonego prania, kupiłam jej wypasiony drapak i w zasadzie stoi sobie i słuzy za stojak na buty męża :roll:
Obrazek Hexe
Obrazek Obrazek

wildhoney

 
Posty: 510
Od: Wto paź 03, 2006 11:25
Lokalizacja: Kraków

Post » Pon mar 28, 2011 8:59 Re: Legowisko dla kota- porady, wytyczne

Właśnie, robinia :piwa:
Parę półek się kotom na pewno przyda, nawet jeśli nie do spania, to choć dla rozrywki (na pewno będą tam wskakiwać w porze aktywności wieczornej; moje jak dostają głupawki to latają po całym mieszkaniu i wskakują na wszystkie meble).
Podłączam się do tematu, bo przymierzam się do urządzenia kotom balkonu i też myślę o półkach i konarze drzewa.
Mavi - ten konar drzewa masz jakoś przymocowany?

seidhee

 
Posty: 6995
Od: Czw sty 08, 2009 13:03
Lokalizacja: Warszawa Bródno

Post » Pon mar 28, 2011 9:23 Re: Legowisko dla kota- porady, wytyczne

seidhee pisze:Parę półek się kotom na pewno przyda, nawet jeśli nie do spania, to choć dla rozrywki (na pewno będą tam wskakiwać w porze aktywności wieczornej; moje jak dostają głupawki to latają po całym mieszkaniu i wskakują na wszystkie meble).


Mam dokładnie tak samo ;). A niestety torebki i kartony jakoś mi nie pasują do wystroju ;). Trzeba pójść na kompromis.

Cena nie będzie przytłaczająca- płyta OSB jakieś 50 zł za 2x3 m, tylko nie mam pojęcia ile wykładzina będzie kosztować...

Gnommer

 
Posty: 17
Od: Wto mar 01, 2011 3:42

Post » Pon mar 28, 2011 9:33 Re: Legowisko dla kota- porady, wytyczne

Moje koty dostały drapak z różnymi atrakcjami i go wprost uwielbiają. Największą radoche mają z wszelkich takich pufiastych legowisk. Lubią bardzo taki fotel-siedzisko w którym są jakieś kulki (może styropianowe?). Meble są fee - na szczęście. Największą frajdę jednak sprawia im ślizganie się na świeżo umytej(jeszcze mokrej podłodze). Z tego powodu myję dosyć często, bo można się posikać ze śmiechu jak się patrzy co one wyprawiają :mrgreen:
Szeleszczące tunele też są super. Nawet głuchy Maniuś je uwielbia.
Mamy jeden pokoik nie używany. Gdzie od jakiegoś pół roku albo i więcej składamy makulaturę :roll: . Zabierają ją tylko raz w miesiącu, a my wiecznie zapominamy wystawić :? . Mnóstwo pudeł i gazet. Zazwyczaj zamykamy na klucz, ale czasem kotom uda się tam wedrzeć. To dopiero jest koci Disneyland :mrgreen:
Obrazek

Miss

 
Posty: 2752
Od: Wto gru 01, 2009 13:59
Lokalizacja: Belgia

Post » Pon mar 28, 2011 19:22 Re: Legowisko dla kota- porady, wytyczne

Gnommer pisze:zamiłowanie do kartonów to chyba akuratcecha wspulna u kociego ludu :ryk:
a co do kocimiętki: 1/3 kotów jest niewrażliwa i zgadnijcie co? Oba moje koty nie zwracają najmniejszej uwagi na kocimiętkę ;).
Dzięki za pomysły, będę się rozglądał za konarami akacji (wykładowca by mnie zabił, jakbym nie sprostował, że to w zasadzie robinia ;)).


Też mam takich mutantów, których kocimiętka nie rajcuje :) Ale waleriana już tak :mrgreen:
Robinia nie robinia, ważne, że cieszy się ewidentnym powodzeniem.

felin

Avatar użytkownika
 
Posty: 26000
Od: Wto sty 06, 2009 0:04
Lokalizacja: Wrocław

Post » Pt maja 25, 2018 10:53 Re: Legowisko dla kota- porady, wytyczne

Hej, chciałabym dopytać, bo noszę się z zamysłem przygarnięcia kota. Tęsknię za zwierzętami, długo wojowałam chłopakiem, czy to ma być kot czy pies, tyle przemyśleń, sprzeczek, czy dorośliśmy do posiadania futrzaka w domu i czy mieszkanie jest przygotowane do jego przyjęcia, ale chyba jesteśmy bliżej końca niż początku... :) Już się naczytałam tyle ogólnych porad, co i jak z aranżacją mieszkania - [...] ale wcale nie jestem mądrzejsza. Ustaliliśmy, że nie chcielibyśmy mieszkania zagracić, nie jest też przesadnie duże.
Koty uwielbiają ciepłe miejsca i zapewne same określą swoje terytorium w okolicach grzejnika lub kominka
- idąc tym tropem, mamy jeden kaloryfer w salonie, nad nim są dwie półki uginające się od książek, domyślam się, że nie musi to stanowić dla kota przeszkody, żeby się tam wgramolić :ryk: choć chcielibyśmy tego uniknąć. Na ścianie nie ma więcej miejsca, żeby urządzić jakiś tor przeszkód. Nie ma też specjalnie dużo miejsca, żeby móc ustawić jakiś duży stojący drapak. Myślimy więć, żeby obudować kaloryfer, na górze jakaś półka i tam zaaranżować wyro dla kota - czy ktoś tak zrobił u siebie, czy to jest dobry kierunek? Myśleliśmy jeszcze o nieinwazyjnym dla wystroju drzewku - coś a la półka na książki, ale oczywiście strasznie się boimy, że nasze starania nijak się spodobają kotu :( Będę wdzięczna za każdą sugestię.

Marcepanowe

 
Posty: 23
Od: Śro maja 16, 2018 15:56
Lokalizacja: Warszawa

Post » Pt maja 25, 2018 18:01 Re: Legowisko dla kota- porady, wytyczne

Marcepanowe, odkopałaś wątek sprzed 7 lat 8O.
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Pt maja 25, 2018 18:27 Re: Legowisko dla kota- porady, wytyczne

W sumie ciągle aktualny temat, mam ogromny drapak, półki itp itd a koty i tak najbardziej lubią ordynarnie ostrzyć pazury na dywanie syna i spać we wszelakich pozycjach na naszym łóżku, niejednokrotnie pozbawiając nas miejsca...(łóżko 200×200)
Oczywiście korzystają z miejscówek przez nas przygotowanych, jednak preferencje mają inne.

Taka rada, jeśli adoptujesz kociaka to na początek go poznaj, obserwuj jakie ma upodobania, czy w ogóle lubi się wspinać (moja bura to kot stricte podłogowy) i dopiero aranżuj mieszkanie. Dla koteła i tak wy będziecie ważniejsi niż jakieś tam drapaki, zapewnijcie mu na początek jakiś spokojny kącik gdyby chciał się schować, dużo miłości i uwagi a będzie dobrze.
jesteśmy na prostej ;)

kociołkowo

Avatar użytkownika
 
Posty: 1473
Od: Czw mar 30, 2017 22:49

Post » Pt maja 25, 2018 18:36 Re: Legowisko dla kota- porady, wytyczne

No i fajnie by bylo, jakbyście od razu wzieli dwa kotki, zeby mialy towarzystwo, jak Was nie będzie. Dwa koty lepiej się chowają :wink:
Do cats eat bats?

Muireade

Avatar użytkownika
 
Posty: 1576
Od: Pon sie 08, 2016 17:26
Lokalizacja: Środek wiochy (pod Toruniem)

Post » Sob maja 26, 2018 19:48 Re: Legowisko dla kota- porady, wytyczne

:ok: Myślę, że trochę się już daliśmy zwariować - ale chcielibyśmy stworzyć temu stworzeniu jak najlepsze warunki. Wiemy, że dobrze byłoby od razu przygarnąć dwa, rozważaliśmy taką opcję, ale ustaliliśmy, że zaczniemy od jednego. Ewentualnie później pomyślimy o towarzyszu. Czyli co, na początek zacząć od prostego legowiska, na przykład karton z poduchą, poobserwować, wyczuć sierściucha i dopiero szaleć? :-D

Marcepanowe

 
Posty: 23
Od: Śro maja 16, 2018 15:56
Lokalizacja: Warszawa

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: ewar i 179 gości