Alergia pokarmowa z objawami skórnymi, problemy z karmą itp.

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Nie gru 19, 2010 19:36 Alergia pokarmowa z objawami skórnymi, problemy z karmą itp.

Witam:) To mój pierwszy post, w zasadzie zarejestrowałam się tutaj po to, żeby zadać to pytanie. Mam kota, ma już kilka lat (4-6, dokładnie nie wiem, to kot z adopcji). Kiedy do mnie trafił, zauważyłam, że ma nad okiem takie brązowe strupy w sierści, ma tez tam rzadszą sierść i że bardzo często się drapie. Ponieważ nie mam specjalnego doświadczenia ze zwierzętami w domu, przeraziłam sie, że to może jakieś pchły, grzybica, czy coś, co może się przenieść na domowników, więc zabrałam kota do weta. Lekarz obejrzał futrzaka i powiedział, że ma czyściutkie futerko, na pewno nic mi nie grozi, ale to alergia pokarmowa. Tak się już trochę domyślałam, bo ma podręcznikowe objawy - rzadsze futro nad oczami w kierunku uszu, tam strupki, drapała się po głowie). Lekarz zalecił wyłacznie suche jedzenie dla alergików, RC Hypoallergenic, żadnego mięsa, puszek itd (wcześniej w DT jadła takie rzeczy, byłam uprzedzana, że to raczej niejadek i suche jada niechętnie)

Przez ponad miesiąc dostawała karmę RC Hypoallergenic. Przestała się drapać tak zawzięcie, ale strupy zostały i je rozdrapywala. Kiedy po ok. 2 miesiącach nie było poprawy i ten strup nad okiem ciągle rozdrapywany, przez ok. 2 tyg. smarowałam ją codziennie Pimafucortem. I przestała to rozdrapywać, chociaż strup nadal jest. Ale juz taki płaski, na skórze, taka ciemniejsza plama. Od ok. miesiąca go nie rusza.

Mam tylko problem z karmą:( RC musi mieć jakieś "kosmetyczne" dodatki, bo ma po nim takie... tłuste, posklejane futro. Kiedy zmieniłam karmę na Purinę HA, było lepiej. Szkoda mi trochę kota:) bo to łasuch i postanowiłam kupić jej karmę z innym rodzajem mięsa niz kurczak, żeby nie jadła ciagle tej soi. Specific Food Allergy Management, z łososiem. ta karma jej nie smakuje (a kupiłam całe 3 kg, bo do tej pory jadła wszystko). Najlepiej je Purinę One Sensitive, ale ta karma chyba nie jest zbyt dobra:( Będę jej podawać przez jakis czas i zobaczę, co z ta alergią, ale nie wiem, jak ją karmić.


Oprócz tego strupa i przerzedzonej sierści chyba nic jej nie dolega. Jest wesoła, zachowuje sie normalnie, juz się nie drapie zbyt często. Chciałabym, żeby mogła jeść coś, co jej smakuje. Jak myślicie, co jeszcze mogę wypróbować?

Kocia łachudra

 
Posty: 41
Od: Nie gru 19, 2010 17:12

Post » Nie gru 19, 2010 19:55 Re: Alergia pokarmowa z objawami skórnymi, problemy z karmą itp.

Jak już koniecznie musi być sucha karma to jest jeszcze Trovet LRD (lamb&rice) i RRD (rabbit&rice).
Na futro dobrze robi Efaderm, Efa Olie albo "zwykły" olej z łososia.
OUT OF ORDER Obrazek

pixie65

 
Posty: 17842
Od: Czw paź 20, 2005 9:53

Post » Nie gru 19, 2010 20:12 Re: Alergia pokarmowa z objawami skórnymi, problemy z karmą itp.

Z wyjątkiem tego przerzedzonego nad oczami (zwłaszcza jednym okiem) i trochę wygryzionego brzuszka (już zarasta), nie ma problemów z futrem. jest ładne. Ja mam problem, bo zostawia je w moim łóżku;) Boję się, że po dodatkowej porcji oleju znowu będzie miała tłuste i posklejane futro. Teraz ma ładne. Ale trochę sie obawiam, że po Purinie One Sensitive może jej wrócić drapanie. Chociaz może przedwcześnie panikuję.

Kocia łachudra

 
Posty: 41
Od: Nie gru 19, 2010 17:12

Post » Nie gru 19, 2010 20:40 Re: Alergia pokarmowa z objawami skórnymi, problemy z karmą itp.

Mam Bronka alergika, uczulonego na zboża. Daję mu różne suche- od Acany, przez Orijen, TOTW, Applaws. RC Hypo jadł kiedyś, ale ostatnimi czasy skiepściła się okrutnie ta karma. Na co konkretnie ma alergię twój kot?robiłaś monodiety?
ObrazekObrazekObrazek


_________________

marija

 
Posty: 2315
Od: Czw gru 28, 2006 22:44
Lokalizacja: Łódź

Post » Nie gru 19, 2010 23:07 Re: Alergia pokarmowa z objawami skórnymi, problemy z karmą itp.

Nie robiłam:( Ponieważ drapanie mu przeszło, podaję mu po prostu normalną karmę. mam go ok. 4-5 miesięcy, więc krótko. Chciałam sprawdzić, czy ta karma w ogóle pomoże.

Kocia łachudra

 
Posty: 41
Od: Nie gru 19, 2010 17:12

Post » Pon gru 20, 2010 20:38 Re: Alergia pokarmowa z objawami skórnymi, problemy z karmą itp.

Nie wiem, czy to możliwe, ale już po podaniu jednorazowym Puriny One z indykiem, kot zaczął się więcej drapać :cry: To chyba nie moja chora wyobraźnia, drapie sie w okolicach uszu, w uszach, pod pyszczkiem i wokół:(
Nie wiem, może to w takim razie alergia na gluten? No więc czeka nas powrót do Puriny HA chyba. Biedny futrzak. Ja bym nie wytrzymała bez smacznego jedzenia, więc mi jej szkoda:)

Pozdrawiam.

Kocia łachudra

 
Posty: 41
Od: Nie gru 19, 2010 17:12

Post » Śro gru 22, 2010 9:52 Re: Alergia pokarmowa z objawami skórnymi, problemy z karmą itp.

to nie wyobraźnia, jest to bardzo możliwe - moja kotka zaczęła się bardziej drapać po podaniu jej rc hair & skin 8O

Kocia łachudra pisze:Boję się, że po dodatkowej porcji oleju znowu będzie miała tłuste i posklejane futro


po omeganie, flawitol omega complex lub po oleju złososia, a nawet po oleju z pestek winogron, nic takiego się nie dzieje - przynajmniej u moich kotów. sierść jest ładna i miła w dotyku
PETYCJE PRZECIWKO ZABIJANIU ZWIERZĄT W CHINACH viewtopic.php?f=8&t=148029
zapraszamy na nasz koci wątek viewtopic.php?f=1&t=118175
ObrazekObrazek
www.pustamiska.pl www.karmimypsiaki.pl/pomagaj-codziennie

andrzej780

 
Posty: 1925
Od: Pon wrz 20, 2010 2:25
Lokalizacja: Zabrze

Post » Czw sty 06, 2011 17:05 Re: Alergia pokarmowa z objawami skórnymi, problemy z karmą itp.

Witam.
Mam koteczkę-alergiczkę. Od kilku lat (kotka ma ok. 8 lat) je RC Hypoallergenic. Fakt faktem problem drapania się nie zniknął całkowicie mimo podawania tej karmy. Niestety nie udało mi się ustalić na co faktycznie koteczka jest uczulona.
Ostatnio w związku z trudnościami w zakupie ww. RC poczytałam nieco na tym forum o karmach i zdecydowałam się kupić na odmianę Trovet RRD. Kotka zachwycona nie jest, zjadła kilka i koniec.
Potem pojawiły się inne problemy, wizyta u weterynarza i powrót do pytania "co z karmą?". Przyjrzałam się karmie Trovet i zauważyłam, że jest bardzo twarda. RC też do chrupania (jak to sucha), ale gryzie, a Trovet jakiś kamienny. Nawet jak próbowałam nożem przekroić to ciężko. Obawiam się, że to jest główny powód, że kotka nie chce jej jeść.
Wyczytałam na tym forum, że ta karma jest dobra, polecana, że kotki jedzą. Wiem, że każdy kot jest inny ale:
Czy Trovet RRD jest tak bardzo twardą karmą? Oceniam, że co najmniej 2 razy twardsza niż RC Hypoallergenic.
Musiałam kupić małe opakowanie RC, żeby cokolwiek kotka jadła, ale jak najszybciej muszę kupić kolejną karmę dla alergiczki. Wyczytałam że ten RC to nie najlepszy wybór, natomiast Trovet RRD mnie zastanawia czy taki jest, czy trafił mi się jakiś "felerny".
Finansowo teraz ciężko, żeby kupować co chwile różne karmy i testować co zje a co nie :(
Co poradzicie drogie Forumowiczki/Forumowicze?
ObrazekObrazekObrazek

Zdrapka

 
Posty: 10
Od: Pon sty 22, 2007 22:08
Lokalizacja: śląsk

Post » Czw sty 06, 2011 17:45 Re: Alergia pokarmowa z objawami skórnymi, problemy z karmą itp.

karme Trovet będę dopiero stosowac za dwa tygodnie, ale jeżeli jest tak twarda jak piszesz to może dodaj do niej trochę oleju z pestek winogron ( około jednej łyżeczki od herbaty, nie za dużo ) i wymieszaj. karma powinna zmięknąć. u mnie działa na Acane która też jest twarda.
PETYCJE PRZECIWKO ZABIJANIU ZWIERZĄT W CHINACH viewtopic.php?f=8&t=148029
zapraszamy na nasz koci wątek viewtopic.php?f=1&t=118175
ObrazekObrazek
www.pustamiska.pl www.karmimypsiaki.pl/pomagaj-codziennie

andrzej780

 
Posty: 1925
Od: Pon wrz 20, 2010 2:25
Lokalizacja: Zabrze

Post » Sob sty 08, 2011 22:52 Re: Alergia pokarmowa z objawami skórnymi, problemy z karmą itp.

Dziękuję za poradę :)
Kupiłam dziś olej, wymieszałam z niewielką ilością chrupek i zostawiłam miseczkę w kuchni. Chciałam później sprawdzić
czy to coś pomogło w rozmiękczeniu. Po chwili powiedziano mi, że kocica zeskoczyła z lodówki, zjadła wszystko, wylizała miseczkę i wróciła na drzemkę 8O
Zostawiłam troszkę kolejnych, wymieszanych chrupek. Ciekawa jestem czy to jednorazowy wybryk-ciekawość, czy może uda się przemycić tę karmę. Ponad 3 kg czekają, a RC się kończy...
ObrazekObrazekObrazek

Zdrapka

 
Posty: 10
Od: Pon sty 22, 2007 22:08
Lokalizacja: śląsk

Post » Sob sty 08, 2011 23:12 Re: Alergia pokarmowa z objawami skórnymi, problemy z karmą itp.

możesz też mieszać starą karme z nową - stopniowo zwiększać dawki nowej to pozwoli kotu na przyzwyczajenie się do zmiany i zmniejszy stres. powodzenia :ok:
PETYCJE PRZECIWKO ZABIJANIU ZWIERZĄT W CHINACH viewtopic.php?f=8&t=148029
zapraszamy na nasz koci wątek viewtopic.php?f=1&t=118175
ObrazekObrazek
www.pustamiska.pl www.karmimypsiaki.pl/pomagaj-codziennie

andrzej780

 
Posty: 1925
Od: Pon wrz 20, 2010 2:25
Lokalizacja: Zabrze

Post » Nie sty 30, 2011 16:52 Re: Alergia pokarmowa z objawami skórnymi, problemy z karmą itp.

Ja wróciłam do Puriny HA. Kupiłam kotce też karmę Specific na łososiu, ale ta jej nie smakuje. Może faktycznie chodzi o twardość, bo ona ma bardzo słabe zęby i ma ich mało. Purina HA bardzo jej smakuje, ma po niej ładne i zdrowe, miękkie futro (po RC miała jakby przetłuszczone, pozbijane). Karma jest nieco mniej kaloryczna niż RC, dlatego podaje się jej trochę więcej, ale cenowo wychodzi podobnie, czy nawet trochę taniej (paczka 1,3 kg starcza na miesiąc i kosztuje u mnie ok. 70zł).

Najważniejsze, że kot już się nie drapie, a te zmiany na skórze porosły ładnie futerkiem:)

Kocia łachudra

 
Posty: 41
Od: Nie gru 19, 2010 17:12

Post » Nie sty 30, 2011 17:39 Re: Alergia pokarmowa z objawami skórnymi, problemy z karmą itp.

Mamy kotkę Monę, która trafiła do nas jako kotka z ulicy po sterylizacji. Standardowo podaliśmy jej RC 37 dla kotów sterylizowanych i się zaczęło wydrapywanie, aż do krwi. (wszystkie koty u nas są na tej karmie i żaden nigdy nie miał takich problemów).
Zmieniliśmy na RC hypoallergenic i żadnej poprawy. RC Sensitivity Control - żadnej poprawy. Applaws - jeszcze gorzej.
No to monodieta - tylko gotowana wołowina. Poprawa była, ale kotce po kilku dniach się znudziło i znajdowaliśmy kawałki mięsa wszędzie, a kota nie jadła :roll:
Przeszliśmy na 1st choice z kaczką (dla alergików) - swędzenie i wydrapywanie nie wróciło. Ale pojawiły się problemy z dostępnośćią w Polsce :evil: A przecież mając kota alerdika nie można ryzykować, że pewniego dnia pozostanie się bez karmy. Przeszliśmy na Hills d/d z dziczyzną i jest ok już kilka miesięcy.

Podsumowując - podejrzewam, że w naszym przypadku alergia była na kurczaka oraz jakiś specyficzny składnik występujący w RC.
Nalezy pamiętać, ża każdy kot jest inny i to, że komuś coś pomaga nie oznacza, że będzie dobre we wszystkich przypadkach.
Obrazek

fuerstathos

 
Posty: 1378
Od: Sob sty 24, 2004 17:53
Lokalizacja: Poznań

Post » Sob sie 25, 2018 21:59 Re: Alergia pokarmowa z objawami skórnymi, problemy z karmą

Dobrze dobrana karma to podstawa. U nas króluje bozita i nic u mas się już nie dzieje a naprawdę miałyśmy ostre stany zapalne .

Olga.noga

 
Posty: 3
Od: Sob sie 25, 2018 21:57




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 127 gości