Niedroznosc jelit -operacja kota. Kto z Was przechodzil?

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob paź 24, 2009 21:29 Niedroznosc jelit -operacja kota. Kto z Was przechodzil?

witam
Poszukuje osob, ktore zmagaly sie z niedroznoscia jelit (megacolon) u kota i zdecydowaly sie na operacje wyciecia czesci jelita.
Kocurek (nie moj, ale rodzinny, dobrze mi znany) ma 4 lata, rodowod piwniczny, a problemy z wydalaniem ciagna sie od samego poczatku. Mieszka i leczy sie w Warszawie. Kotek regularnie jezdzi na lewatywy, jest na scislej diecie, bierze medykamenty, nawet poswiecil sie i nauczyl jesc otreby i buraczki...
Prowadzacy go lekarz namawia do operacji i pewnie sie na to zdecydujemy, ale uslyszelismy od lekarza, ze ryzyko zwiazane z zabiegiem to az 20% - co brzmi przerazajaco.
Bardzo, bardzo prosze tych z Was, ktorzy maja doswiadczenia z taka operacja - czy pomoglo? czy nalezy sie obawiac? gdzie warto ja przeprowadzic.
dzieki
Katiusza
Obrazek

Katiusza

 
Posty: 136
Od: Wto mar 04, 2008 20:22

Post » Sob paź 24, 2009 21:50 Re: Niedroznosc jelit -operacja kota. Kto z Was przechodzil?

Megacolon to nie tyle niedrożność jelit, co tzw. okrężnica olbrzymia. Różnica o tyle istotna, ze przy niedrożności chodzi zwykle o to, że kot się czymś zatkał i po usunięciu tego czegoś jest szansa na powrót do normalnej pracy jelit. Okrężnica olbrzymia ma to do siebie, że zwykle szwankuje perystaltyka [albo przewodnictwo nerwowe w obrębie jelit, albo zwiotczenie ścian jelita grubego]. Sam zabieg [narkoza] powoduje spowolnienie perystaltyki i jest w takim przypadku dodatkowym zagrożeniem, że jelita po zabiegu `nie ruszą`.

Niestety - zabieg to często ostateczne wyjście z patowej sytuacji. W jego trakcie zmniejsza się światło jelita grubego, żeby kał nie miał się gdzie gromadzić i zalegać.

A co kot do tej pory za leki brał?
Kocie Hospicjum -1% - KRS 0000408882

'Pijcie swe niezaznane szczęście
chcąc nie być tym, kim jesteście'

Agn

Avatar użytkownika
 
Posty: 22355
Od: Pt paź 21, 2005 14:01
Lokalizacja: Toruń

Post » Sob paź 24, 2009 21:54 Re: Niedroznosc jelit -operacja kota. Kto z Was przechodzil?

Napisz do Anity5, jej kocurek miał usuniętą część jelita
Obrazek

carmella

 
Posty: 15616
Od: Nie lut 29, 2004 14:46
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post » Sob paź 24, 2009 22:55 Re: Niedroznosc jelit -operacja kota. Kto z Was przechodzil?

PW na nick Anita5, tak?
dzieki!
Obrazek

Katiusza

 
Posty: 136
Od: Wto mar 04, 2008 20:22

Post » Sob paź 24, 2009 23:02 Re: Niedroznosc jelit -operacja kota. Kto z Was przechodzil?

Agn pisze:
A co kot do tej pory za leki brał?


Agn, jutro dopytam dokladnie i dowiem sie, czy lekarz zdiagnozowal megacolon - ja sie spotkalam z nazywaniem "megacolonem" blizej niesprecyzowanej niedroznosci, ale najprawdopodobniej w przypadku naszego kota chodzi tu o megacolon wlasnie.
dzieki, pozdr
Obrazek

Katiusza

 
Posty: 136
Od: Wto mar 04, 2008 20:22

Post » Nie paź 25, 2009 7:16 Re: Niedroznosc jelit -operacja kota. Kto z Was przechodzil?

Już piszę.
Nasz kot po tej operacji czuł się bardzo dobrze, szybko odzyskał formę, wreszcie skończyły się problemy z zatykaniem i brakiem kupy. Żałowaliśmy, że tak późno się zdecydowaliśmy, bojąc się tego wycięcia jelita. Został mu doslownie kawałeczek.
Podkreślam, że usunięcie niemal całego jelita grubego u naszego Kitusia zostało przeprowadzone z powodu licznych 'zatkań'. Przeszedł kilka zabiegów wypłukiwania kału i innych, ale problem ciągle powracał.

Teraz przez rok od operacji jest spokój.

Trzeba tylko pamiętać, żeby kotu podawać specjalne preparaty utrzymujace odpowiednią florę bakteryjną w jelitkach...
Obrazek Obrazek

anita5

 
Posty: 22470
Od: Sob cze 18, 2005 16:48
Lokalizacja: Śląsk

Post » Nie paź 25, 2009 11:14 Re: Niedroznosc jelit -operacja kota. Kto z Was przechodzil?

Anita - dzieki, to brzmi optymistycznie..
Agn - kot przyjmuje cos, co nazywa sie Fiber Felix, a nieregularnie, zwykle po plukaniach, laktuloze. Poza tym jest na scislej diecie, jada czesto male porcje, oprocz karmy tez otreby, buraczki itp.
pozdr.
Obrazek

Katiusza

 
Posty: 136
Od: Wto mar 04, 2008 20:22

Post » Sob cze 12, 2010 6:05 Re: Niedroznosc jelit -operacja kota. Kto z Was przechodzil?

pisze tutaj bo moze ktos mi cos poradzi..

nasz kocur wielokrotnie sie zatyka - kupą, nie sierscia, nie robakami tylko sama kupą.
myslelismy z początku ze to karma mu nie sluzy - zmienialismy na Acane, Hillsa najlepiej bylo na 1st Choice bo wytrzymal az 4 mce.z mokrej karmy dajemy Bozite.
Zawsze bylo tak ze wymiotowal suchą karma, po mokrej nie.
moze ktos ma jakies pomysly.
Nerki sa w porządku.Reszta parametrow krwi tez.
Leczymy sie na ul.Elbląskiej w Gda.
ObrazekObrazek

77renifer

 
Posty: 675
Od: Śro lut 11, 2009 21:09
Lokalizacja: 3 city

Post » Sob cze 12, 2010 7:38 Re: Niedroznosc jelit -operacja kota. Kto z Was przechodzil?

viewtopic.php?f=10&t=104755

Może warto spróbować ?
Poza tym, ponieważ być może przejście na pełny BARF trochę potrwa, a efekty też nie będą na pewno od razu, na początek spróbowałabym dać sama wątróbkę, wołową, koniecznie surową, tylko przemrożoną 2-3 doby.
No i, ponieważ kot wymiotuje suchym, to by wskazywalo, że suche mu nie sluży, może jest ogólnie za malo nawodniony ? może warto go ponamawiać, żeby więcej pil, nawet dopajać strzykawką jesli inaczej sie nie da. Ogólnie, kot powinien dostawać ok 80 ml plymów na kg mc na dobę. Liczy się też plyn z pożywienia czyli z mięsa jak najbardziej. Może wprowadzić jakąś sensowną puszkę jako "popitkę" czyli odrobina puszki rozwodniona do postaci zupy. I taką pachnącą "wodę" podawać zaraz po posiłku ?
Może warto poszukać jakiegoś homeopatyku, no Strychnos nux-vomica ?
Ale tu już dobrze by było żeby wet homeopata dobral lek i dawkę.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13721
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob cze 12, 2010 7:48 Re: Niedroznosc jelit -operacja kota. Kto z Was przechodzil?

to fakt on troche malo pije, jesli juz to z kranu.

myslalam o tej diecie - zobaczymy, problem w tym ze to kot wybredny :|
ObrazekObrazek

77renifer

 
Posty: 675
Od: Śro lut 11, 2009 21:09
Lokalizacja: 3 city

Post » Sob cze 12, 2010 8:30 Re: Niedroznosc jelit -operacja kota. Kto z Was przechodzil?

To zacznij od wątróbki, zamiast suchego np rano kiedy jest glodny. Tylko mala ilość na początek, tak z pół łyżki stołowej.
I zapytaj dagnes, co ona by poradzila.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13721
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob cze 12, 2010 8:38 Re: Niedroznosc jelit -operacja kota. Kto z Was przechodzil?

Mam taki sam problem z moją 11- letnią kotką. Wybredna jeśli chodzi o mokrą karmę, nie tknie surowego mięsa , wątróbki. Lubi tylko suchą karmę. Dwukrotnie już się zapchała kałem i potrzebna była pomoc weta. Dwa miesiące temu zmieniłam jej Hillsa r/d na Royal canina fibre i jest lepiej. Gdy zauważam , że ma problem z kupalem , natychmiast zaparzam siemię lniane i podaję strzykawką.

grajda

 
Posty: 2469
Od: Pt mar 13, 2009 9:06

Post » Sob cze 12, 2010 8:41 Re: Niedroznosc jelit -operacja kota. Kto z Was przechodzil?

Kazia dobrze radzi, zawsze po surowej wątróbce obserwuję u tymczasów luźniejsze kupale . Szkoda , ze moja nie zje surowej wątróbki. Gotowana zagęszcza kał.

grajda

 
Posty: 2469
Od: Pt mar 13, 2009 9:06

Post » Sob cze 12, 2010 8:54 Re: Niedroznosc jelit -operacja kota. Kto z Was przechodzil?

ja podaje parafine - co do Hillsa my mielismy w/d i to byl chyba najgorszy wybor, szybko z powrotem trafil na lewatywe.
dzieki za rady - pewnie skorzystam :)
ObrazekObrazek

77renifer

 
Posty: 675
Od: Śro lut 11, 2009 21:09
Lokalizacja: 3 city

Post » Sob cze 12, 2010 9:00 Re: Niedroznosc jelit -operacja kota. Kto z Was przechodzil?

Myślę, że dobrze by było usunąć przyczynę, dla której kot tak bardzo zagęszcza kal. Najprostsze co się nasuwa, to zbyt mała ilość płynów. Ale być może że chodzi o coś innego, może kłopoty z perystaltyką? może zaburzona flora bakteryjna ? Actimel, jogurt można zawsze spróbować dać, to i płyny uzupełni i florę. Zwykłe krowie mleko też często koty przeczyszcza.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kazia

 
Posty: 13721
Od: Pt maja 24, 2002 13:46
Lokalizacja: Warszawa

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: AGdansk, Google [Bot], kasiek1510 i 271 gości