Wystraszony kot [PROŚBA O POMOC]

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob lip 24, 2021 14:31 Wystraszony kot [PROŚBA O POMOC]

Dzień dobry wszystkim, jako iż jest to mój pierwszy wpis na forum pragnąłbym powitać i pozdrowić każdego użytkownika miau.pl! Z pewnością zostanę tu na dłużej, więc warto się przywitać...
Niestety mój pierwszy post dotyczyć będzie sprawy mało przyjemnej - potrzebuję bowiem rady w dosyć trudnej sytuacji...
Zacznę od początku - na działce, której jestem właścicielem dwa lata temu zadomowiła się para kociąt - "brat" i "siostra", odpowiadające wyglądem i wymiarami mniej więcej półrocznym kotkom. Oczywiście zwierzaczki same nie wprowadziły się na działkę; do tego zachęciło je jedzenie jakie wraz z małżonką zaczęliśmy im podawać oraz ogólna opieka jaką dostały. Po wielu dniach ogromnej rezerwy w stosunku do człowieka udało się nakłonić kotki do bliższego kontaktu, a po pewnym czasie futrzaki wręcz zamieszkały na działce. Nigdy wcześniej nie mieliśmy kota, ale te "działkowe" nicponie emanowały takim urokiem, że zakochaliśmy się w nich po uszy. Niestety wcześniejszy brak doświadczeń z mruczkami wpłynął też na popełnienie kilku błędów w opiece nad nimi...
Po około roku naszej wspólnej relacji kotka zaszła w ciążę (trudno stwierdzić kto jest ojcem, gdyż ogródki działkowe zamieszkuje wiele kocurów). Nieświadomi dobroczynnych skutków sterylizacji pomogliśmy zwierzątku przejść przez wymagające dni (kotka okociła się w domku na działce i tam też dbała o swoje potomstwo, śpiąc z kociakami w środku i dniami ucząc je polowania i innych kocich sztuczek w ogrodzie). We współpracy z weterynarzem udało się nie tylko pomóc kociej mamie, ale też znaleźć nowe domy dla odchowanych już futrzaków (jeden kotek zamieszkał nawet z nami w mieszkaniu). Wkrótce potem kotka została poddana sterylizacji. Naturalnie kolejnym krokiem miało być wykastrowanie jej brata - ja jednak musiałem wyjechać wtedy do pracy (za granicę), a żona postanowiła bym to właśnie ja udał się z nim do weterynarza w tej sprawie (ze względu na mój lepszy kontakt z tym kotem - na każdą wizytę do lecznicy to ja go zabierałem i na moich rękach nie wydawał się zestresowany).
Nadeszła zima, wraz z nią mój wyjazd - do domu wrócić miałem na wiosnę (już tego, to jest 2021 roku), a zatem okres oczekiwania zdawał się być względnie krótki. Niestety podczas mojej nieobecności stało się coś strasznego - nasz kochany kociak w pewnym momencie na działkę zaczął przychodzić tylko żeby coś zjeść i szybko uciec, przestał poddawać się wszelakim pieszczotom (które wcześniej uwielbiał - potrafił leżeć w słońcu na trawie godzinami, nadstawiając się do głaskania), w dodatku zrobił się bardzo strachliwy, zwłaszcza w stosunku do ludzi. W drzwiach działkowego domku zamontowana jest reagująca na wszczepione kotom czipy klapka - do tej pory kocurek używał jej, by wejść do środka i uciąć sobie drzemkę bądź coś zjeść, teraz jednak już jej nie używa. Zmiana ta przyszła niespodziewanie z dnia na dzień - jednego zimowego wieczoru zwierzak leżał na swoim posłanku w domku na działce obok żony i głośno mruczał, drugiego uciekał już przed dotykiem ludzkiej ręki. Jakby tego było mało w okolicy zaczął pojawiać się inny, znacząco starszy kocur, który niestety bije naszego podopiecznego. Kiedy jesteśmy na działce intruz nie pojawia się wcale (bądź bardzo rzadko, tylko po to by po chwili uciec), sytuacja zmienia się, kiedy na działce nie ma nikogo oprócz kotów (dodam, że agresor nie atakuje kotki, w zasadzie to zupełnie ją ignoruje).
Nasz kochany działkowy kotek teraz (lato 2021) przychodzi na działkę na dłużej - zjada przyniesione mu jedzenie i kładzie się gdzieś w cieniu na około pół godziny po czym znika. Nadal nie daje się pogłaskać (tylko przy jedzeniu; kiedy akurat nie siedzi nad talerzykiem reaguje na dotyk podkurczeniem ogona i wycofaniem się poza zasięg ręki) i często rozgląda się nerwowo w odpowiedzi na dobiegające zewsząd dźwięki. Oprócz tego bardzo schudł i praktycznie nie reaguje na imię, którym wcześniej go wołaliśmy. Zastanawiamy się czy jego obecny stan psychiczny nie jest jakiegoś rodzaju urazem do człowieka - kot oprócz lęku przed innymi kocurami boi się także ludzi - a działki pełne są hodowców gołębi, którzy raczej do miłośników kotów nie należą...
W związku z powyższym, smutnym stanem rzeczy postanowiłem założyć konto na forum i spytać o radę. Nie jesteśmy pewni co zrobić, by pomóc naszemu ulubieńcowi. Jeden weterynarz zaleca wykastrowanie kota (wówczas zaniechałby wędrówek po działkach do innych kotek, a kocury chyba powinny przestać z nim rywalizować i go bić), drugi zaś uważa, iż teraz jest już na to za późno (ma mniej więcej 2 lata i 4 miesiące).
Zwracam się więc z prośbą o pomoc do Was, z pewnością bardziej doświadczonych ode mnie "kociar i kociarzy". Czy ktoś miał podobną sytuację? W jaki sposób powinniśmy teraz postąpić? Czy kastracja jest dobrym pomysłem? Jeśli nie - czy są jeszcze jakieś inne opcje udzielenia pomocy kotu?
Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedź, bardzo doceniamy wszelakie próby pomocy. Pozdrawiam!

kociełapki23

 
Posty: 2
Od: Sob lip 24, 2021 12:54

Post » Sob lip 24, 2021 16:43 Re: Wystraszony kot [PROŚBA O POMOC]

Weterynarz, który mówi, ze za późno na kastracje , kiedy kot ma ok 3 lat, to kretyn, sory za słownictwo. kota nalezy wykastrować i to szybko. Wczesniej zrób mu serie badań morfologia plus biochemia, bo może coś mu dolega. kocury niewykastrowane lubia chodzic daleko, może zdziczeć jeśli nie ma stałego kontaktu z czowiekiem. Oczywiście jezdzisz na działke regularnie i je dokarmiasz, czy tylko jak tam jesteście?,
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4802
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Sob lip 24, 2021 17:43 Re: Wystraszony kot [PROŚBA O POMOC]

Myszorek dobrze mówi. Omijaj szerokim łukiem weterynarza który mówi o nie kastrowaniu dwu i pół letniego kocurka.
Żądam postawienia Andrzeja Dudy w stan oskarżenia zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej Art. 145. ustęp 2.

Senanta

 
Posty: 2306
Od: Nie paź 20, 2019 20:15
Lokalizacja: Wrocław

Post » Sob lip 24, 2021 22:20 Re: Wystraszony kot [PROŚBA O POMOC]

Oczywiście, trzeba wykastrować. Zmiana zachowania kotka może być spowodowana jakimś wydarzeniem, ale może też być wynikiem choroby - chore koty często zaczynają unikać kontaktu, chowają się, stają się nieufne.
Jak chcesz go złapać? Jeśli nie podchodzi, jest wystraszony, może być problem z wsadzeniem go do transportera. Może pożycz klatkę łapkę i spróbuj go złapać w ten sposób?
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59703
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Sob lip 24, 2021 22:46 Re: Wystraszony kot [PROŚBA O POMOC]

Myszorek pisze:Weterynarz, który mówi, ze za późno na kastracje , kiedy kot ma ok 3 lat, to kretyn, sory za słownictwo. kota nalezy wykastrować i to szybko. Wczesniej zrób mu serie badań morfologia plus biochemia, bo może coś mu dolega. kocury niewykastrowane lubia chodzic daleko, może zdziczeć jeśli nie ma stałego kontaktu z czowiekiem. Oczywiście jezdzisz na działke regularnie i je dokarmiasz, czy tylko jak tam jesteście?,


Zrobiłabym też testy na choroby wirusowre FIV i FELV.
Aktualny wątek Noliny: viewtopic.php?f=46&t=216241

madrugada

Avatar użytkownika
 
Posty: 7428
Od: Pon maja 18, 2009 12:01
Lokalizacja: Warszawa

Post » Nie lip 25, 2021 10:29 Re: Wystraszony kot [PROŚBA O POMOC]

Wielkie dzięki za odpowiedzi, nie spodziewałem się aż tak szybkiego odzewu!
Na działce jesteśmy codziennie i zawsze dajemy futrzakom specjalne jedzenie.
Będziemy więc próbować przetransportować kocura do weterynarza i jak najszybciej poddać go kastracji. Orientuje się ktoś może czy takie badania można wykonać bezpośrednio przed kastracją (bądź ogólnie w jednym ciągu wraz z zabiegiem, by nie stresować za bardzo kocura)?

kociełapki23

 
Posty: 2
Od: Sob lip 24, 2021 12:54

Post » Nie lip 25, 2021 11:50 Re: Wystraszony kot [PROŚBA O POMOC]

Badania mozna wykonać, z tym, ze na wynik czekasz , na biochemię, bo np. morfologia zwykła jest po 20 minutach, ale nie wiem czy u Twojego weta. Dobrze było by zrobic ta biochemię tez , parametry nerkowe, watrobowe, trzustkowe, test na fiv , felv tez, bo nie wiadomo co z kocurkiem , skoro unika ludzi, schudł. Masz możliwość złapać kota, w jeden dzien zawieżć na badania, zostawić, np. w klatce kennelowej,np. na działce a na drugi dzień jak będą wyniki kastracja?No i do tego weta, który odradzał kastrację , to ja bym nie poszła.
gdyby kocurek czuł sie dobrze, to mozna by te wyniki pobrać w trakcie kastracji, ale tak to ja bym zrobiła, tak jak napisałam, przetrzymałabym go ten jeden dzień i zobaczyła co z kotkiem., w sensie jakie ma wyniki. jak juz będziesz z nim u weta, niech sprawdzi paszczę, bo może to tez byc stan zapalny dziąseł.
kastaracja bez wyników jak z kotem jest cos nie tak niesie ryzyko, że może sie nie obudzic, lub będą inne problemy.
Żadne niebo nie będzie niebem, jeśli nie powitają mnie w nim moje koty.

Myszorek

 
Posty: 4802
Od: Czw sie 08, 2019 8:34

Post » Nie lip 25, 2021 11:58 Re: Wystraszony kot [PROŚBA O POMOC]

Generalnie trzeba sprawdzić morfologię, mocznik i kreatyninę, enzymy wątrobowe, glukozę (naj lepiej od razu z fruktozaminą). Ale - tak jak napisała Myszorek - dobrze zrobić cały panel badań biochemicznych, skoro jest okazja, bo może coś innego kotu dolega (np. zapalenie trzustki). Z tym, że sama kastracja kocura to dość bezpieczny zabieg, nie powinno być problemów. Tylko narkoza niesie pewne niebezpieczeństwo. A może można kotka przetrzymać u weta jeden dzień, do otrzymania wyników? To by było najprostsze.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59703
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź

Post » Nie lip 25, 2021 12:47 Re: Wystraszony kot [PROŚBA O POMOC]

niestety, popełniliście najczęściej popełniany przez 'niekociarzy" błąd - nie wykastrowaliście kocurka, jak tylko zaczął dojrzewać - ja ten błąd kiedyś też popełniłam. Kocur wykastrowany trzyma się swojego, stosunkowo niewielkiego terytorium, niewykastrowany przemierza kilometry w poszukiwaniu kotki w rui, walczy, zwycięża, ale też polega. Jest narażony na zarażenie kocią białaczką (FeLV) i kocim aids (FIV) - w trakcie kopulacji jak i walk o kotkę. Do tego ludzie - ten najbardziej szkodliwy gatunek na ziemi....Ktoś musiał kota skrzywdzić.
Do weta, który uważa, że dwuletni kot jest za stary na kastrację, nie poszlabym nawet na szczepienie, bo to czlowiek, który zatrzymał się w rozwoju zawodowym w połowie ubiegłego wieku. Oprócz podstawowych badań, o których pisaly dziewczyny - dokładne osluchanie serca.

A w ogóle - to pełen szacun :ok:

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15025
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Nie lip 25, 2021 13:08 Re: Wystraszony kot [PROŚBA O POMOC]

Izka53 ma rację - trzeba kastrować od razu, bo kot zacznie się włóczyć w poszukiwaniu kotki.
Ale Was pocieszę - po kastracji, kiedy opadnie poziom testosteronu (nie od razu - trwa to nawet parę miesięcy, a zawsze parę tygodni) kotek przypomni sobie, jakim był cudownym miziakiem. Można mu nawet szukać domu, bo pewnie będzie lgnął do człowieka.
Nasz wątek:
viewtopic.php?f=46&t=187577
Wątek kotów Joli Dworcowej:
viewtopic.php?f=1&t=191624
Kącik Muzyczny
viewtopic.php?f=8&t=190784
Zjawiska niewytłumaczalne, opowieści o duchach i nie tylko
viewtopic.php?f=8&t=194190

jolabuk5

 
Posty: 59703
Od: Nie paź 16, 2005 14:56
Lokalizacja: Łódź




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 191 gości