Dziwne zachowanie kota i temat kastracji kotki

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Wto cze 19, 2018 11:00 Dziwne zachowanie kota i temat kastracji kotki

Przepraszam za wszelkie błędy, ale jestem nowa na forum i jeszcze do końca nie rozumiem jak to wszystko działa :oops: . Chciałabym opisać dziwne zachowanie mojej kotki Grizyldy (imię od tego, że to mała rozbójnica). Kotka ciągle liże sobie narządy płciowe. Nie pupę. Nie lamentuje jak przy rujce, jest spokojna. Ale również mało sika. Wejdzie od czasu do czasu do kuwety i siknie trochę. Ale to nie ta skala co kiedyś. Kiedyś jak sprzątałam kuwete to żwirek po sikach to były ogromne mokre placki. Widziałam podobny temat, ale tamta kotka się rano wysikała obficie, natomiast moja prawie nic. Zrobiła jak zawsze normalną kupę, a jak ją dotykam przy odbycie to nic nie wycieka ani nie śmierdzi, więc raczej (nie znam się, w razie czego i są to jedynje moje przypuszczenia) nic z gruczołami okołoodbytowymi. Je normalnie i zachowuje się jak zawsze, ale właśnie martwi mnie to, że potrafi przerwać zabawę dla polizania się po pupci. Najgorsze jest chyba to, że miała być pojutrze sterylizowana, więc jeśli coś jej jest trzeba będzie zabieg przełożyć. Przed chwilą przeczytałam, że mogły się w moczu wytrącić kryształy. Wspomnę, że kotka ma 1,5 roku, jest dachowcem i nigdy nie miała problemów z oddawaniem moczu. Spożywa Felixa Juniora w saszetkach, bo wybrzydza i co lepsze żarełko jej kupię to potrafi zrobić strajk głodowy na prawie cały dzień. Proszę o szybką odpowiedź, ponieważ mieszkam daleko od naszego weterynarza i musiałabym jechać PKS-em, który jeździ raz na kilkadziesiąt minut. Bardzo dziękuję.
Ostatnio edytowano Wto cze 19, 2018 17:38 przez Grizylda, łącznie edytowano 2 razy

Grizylda

 
Posty: 10
Od: Wto cze 19, 2018 10:28

Post » Wto cze 19, 2018 11:13 Re: Dziwne zachowanie kota

Bez weta się nie obejdzie. Czy kotka jest wysterylizowana?
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Wto cze 19, 2018 11:16 Re: Dziwne zachowanie kota

Miała być sterylizowana pojutrze, jak napisałam wyżej. Czyli zabieg będzie przełożony :(

Grizylda

 
Posty: 10
Od: Wto cze 19, 2018 10:28

Post » Wto cze 19, 2018 11:31 Re: Dziwne zachowanie kota

Jedź do weta i zrób pełne badanie krwi ( morfologia i biochemia) plus USG pęcherza. Jeśli wyniki będą dobre to niech wet kastruje kotkę już dziś.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto cze 19, 2018 11:40 Re: Dziwne zachowanie kota

Miziel52, autorka pisze, że sterylka zaplanowana na pojutrze :D
Jedź do weta, bo to może być tak wiele przyczyn, że nikt nie widząc kotki nic nie powie, jak ona ma 1,5 roku to pewnie rodziła, a przynajmniej miewa (puste) rujki co niestety czasem skutkuje ropomaciczem, jak kicia wylizuje tak często to może być wypływająca ropa-co jest lepszą opcją niż ropomacicze zamknięte, ale nie mniej groźną, w jednej i drugiej sytuacji sterylizacja jest jak najbardziej potrzebna.
Jeżeli nic się z macicą nie dzieje, nie daj się wetowi wrobić w sterylizacje-czyli podwiązanie, zarządaj kastracji-wycięcia macicy i jajników, tylko kastracja jest w pełni logiczna, po sterylizacji kotki nadal miewają rujki, chorują na ropomacicze etc, po kastracji rujki zanikają całkowicie a to co wycięte nie może być chore :D

Powodzenia, daj nam znać co kotce dolega jak już wet ją zbada, to bardzo cenna wiedza dla nas no i chętnie poznamy koteczkę, jakaś fotka może? :D


Edit:pisałam równo z Grizyldą
jesteśmy na prostej ;)

kociołkowo

Avatar użytkownika
 
Posty: 1473
Od: Czw mar 30, 2017 22:49

Post » Wto cze 19, 2018 12:15 Re: Dziwne zachowanie kota

Mam autobus dopiero za 2,5 godziny (uroki mieszkania na wsi :) ), więc teraz mam czas na obserwacje kotki.
Ostatnio edytowano Pon cze 25, 2018 16:46 przez Grizylda, łącznie edytowano 1 raz

Grizylda

 
Posty: 10
Od: Wto cze 19, 2018 10:28

Post » Wto cze 19, 2018 12:47 Re: Dziwne zachowanie kota

Oprócz zaproponowanych wyżej badań i wykonania kastracji, zrobiłabym badanie moczu. Felix ma prawie same zboża czyli węglowodany podnoszące pH moczu. Ponadto kotka mogła przeżyć jakiś stres, co również sprzyja kryształom. Złap mocz albo niech wet pobierze poprzez punkcję mocz z pęcherza i wyśle do labu na badania ogólne i najlepiej od razu na posiew na bakterie i drożdżaki. Być może będzie w stanie zrobić to tuż przed kastracją jak zseduje kotkę.
Jeśli jest widoczna zmiana w ilości oddawanego moczu a kot często interesuje się okolicami cewki moczowej, to niestety jest podejrzenie przytkania się kryształami.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Wto cze 19, 2018 13:03 Re: Dziwne zachowanie kota

Jeśli to kryształy i jak już je zaczniemy leczyć, to jak mam im zapobiegać. Nie mogę zmienić karmy, bo mi kotek zdechnie z głodu. Barf też próbowałam, lecz wszystkie te dodatki do tej diety stoją i się kurzą na półce. Ma ktoś jakiś pomysł? Dodawać coś do tego Felixa czy zmusić kota do zmian żywieniowych i go trochę przegłodzić?

Grizylda

 
Posty: 10
Od: Wto cze 19, 2018 10:28

Post » Wto cze 19, 2018 14:48 Re: Dziwne zachowanie kota

Nie martw się na zapas, poczekaj na diagnozę weta. To może być rujka, ropomacicze (wtedy sterylka na cito), stan zapalny pęcherza od wydzielin z macicy - niekoniecznie zaraz kryształy.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Wto cze 19, 2018 17:37 Re: Dziwne zachowanie kota

Okazało się, że ma bakteryjne zapalenie pęcherza. Mam jej dawać antybiotyk 2x dziennie przez 5 dni i potem na kontrolę. Pewnie przez to, że w naszym sąsiedztwie pojawiły się jakieś nieznane koty, a ja z nią na spacery wychodzę. Dzięki Bogu zapalenie nie jest mocno rozwinięte, dlatego kicia sika raz na jakiś czas. A co do sterylizacji. Kłociłam się ostatnio z rodzicami i nie dadzą się nakłonić na kastrację kotki. Mam wrażenie, że ich umysł jest ze średniowiecza i dalej uważają, że kastruje się koty, a sterylizuje kotki. Bo przecież kota nie można wysterylizować a kotki wykastrować. I tu mam pytanie. Czy zna ktoś jakąś książkę na ten temat? Jakiegoś lekarza, bo rodzice są starej daty i uważają, że internet to bzdury i brednia. Jeśli ma ktoś tytuł książki na temat kastracji kotek bardzo proszę! Potrzebuję jej jak najszybciej, bo narazie zostałam nazwana gowniarą, która nic nie wie i czyta bzdety na forach :(

Grizylda

 
Posty: 10
Od: Wto cze 19, 2018 10:28

Post » Wto cze 19, 2018 17:44 Re: Dziwne zachowanie kota

Grizylda pisze:Nie mogę zmienić karmy, bo mi kotek zdechnie z głodu. Barf też próbowałam, lecz wszystkie te dodatki do tej diety stoją i się kurzą na półce. Ma ktoś jakiś pomysł?


Możesz :) A nawet musisz :) Ale nie na hurra. Dobre jedzenie trzeba wprowadzać po troszku, oszukiwać kota ile się da i być cierpliwym.
Jeśli kotka je te paskudne Felixy ze smakiem, wykorzystaj to, do Felixa dodawaj po odrobinie bardzo dokładnie zblendowanego lepszego jedzenia.
Można też zacząć wprowadzać inne dodatki smakowe: np. Cosma Snackies zblendowane na proszek i używane jako posypkę? Jest specjalny koci kawior, też taka jakby posypka, którą koty uwielbiają. Jest nowość z Miamora, takie rosołki w puszce z odrobiną mięsa, przyjaciółka podaje je swojemu kotu, który bardzo mało pije i też jest wybredny jeśli chodzi o jedzenie, a te rosołki uwielbia. Są różne inne triki: dodawanie stopionego masełka, dodawanie jakichś gotowych kupnych sosów, dodawanie śmietanki. Musisz sama znaleźć taki przysmak, który kotka lubi, i tymże przysmakiem maskować mięso lub lepsze gatunkowo puszki :)
I tak kroczek po kroczku wprowadzisz jej lepsze jedzonko.
Milva B
Obrazek
Nasze Koty: http://www.divine-cats.eu

milva b

Avatar użytkownika
 
Posty: 5596
Od: Czw mar 30, 2006 21:24
Lokalizacja: Poznań

Post » Wto cze 19, 2018 18:53 Re: Dziwne zachowanie kota i temat kastracji kotki

Rodzicom zawsze możesz powiedzieć, że kotka dostała ropomacicza i bez operacji umrze (co w przypadku tej choroby jest prawdą). Oczywiście po wykurowaniu pęcherza.
NA PILNE LECZENIE KOTÓW Z CMENTARZA- KONTO
https://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=157308

mziel52

 
Posty: 14605
Od: Czw gru 27, 2007 20:51
Lokalizacja: W-wa Śródmiescie

Post » Wto cze 19, 2018 21:18 Re: Dziwne zachowanie kota i temat kastracji kotki

A jaka jest różnica dla rodziców, jak się nazywa zabieg? Nie mogą żyć w błogiej nieświadomości i myśleć, że została wykonana sterylizacja podczas gdy kotka zostanie wykastrowana?
Albo lepiej: używaj fachowej nazwy: owariohisterektomia. I niech rodzice sobie ją tłumaczą, jak chcą a wet będzie wiedział, o co Ci chodzi i jaki ma zabieg wykonać. To najprostsze.

W podręcznikach weterynaryjnych raczej używa się nazewnictwa fachowego, czyli owariohisterektomia (usunięcie jajników, jajowodów i macicy) i owariektomia (usunięcie jajników). Nie wiem, czy w ogóle pisze się w fachowych książka o "kastracji" i "sterylizacji" w przypadku kotek.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10637
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Śro cze 20, 2018 4:09 Re: Dziwne zachowanie kota i temat kastracji kotki

Znalazłam taką
https://vetbooks.pl/p/27/629/koty-poloz ... naria.html ale nie wiem czy w tym przypadku będzie przydatna

gusiek1

 
Posty: 1650
Od: Nie sie 28, 2016 14:24
Lokalizacja: Warszawa

Post » Śro cze 20, 2018 9:30 Re: Dziwne zachowanie kota i temat kastracji kotki

Dziękuję za pomoc. Rodzice uważają, że kotki po kastracji szybciej się starzeją i mają problemy z utrzymywaniem moczu. Nie mam pojęcia skąd mają te informacje, bo nigdy nie mieli kotów. A ja wiem, że po to się kastruje kotki niewychodzące, żeby uniknąć schorzeń narządów płciowych i uciążliwych rujek. Ale cóż. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :1luvu:

Grizylda

 
Posty: 10
Od: Wto cze 19, 2018 10:28

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Zeeni i 86 gości