Czy należy kotom obcinać pazurki

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pt maja 25, 2018 18:55 Czy należy kotom obcinać pazurki

Jak w temacie. Dziś koleżanka z pracy, która niedawno przygarnęła swojego kociaka - kot ok. 4 lat - była na pierwszym obcinaniu pazurków (kota oczywiście) u weta. Wet ją skasował i poinformował, że powinna zjawiać się u niego na obcinanie raz w miesiącu, ponieważ zaniedbania związane z nieobcinaniem pazurów w przypadku kotów niewychodzących może doprowadzić do ich "wrastania". Szczęka mi opadła i do tej pory nie umiem jej zsynchronizować z żuchwą, a i bez tego piękności ze mnie nie da. Sama obcinam swojemu kociambrowi pazurki (ponieważ naumiałam się już obcinać sama), ale robię to bardziej z egoistycznych pobudek, albowiem z moim kociambrem wyjątkowo kochamy nasze meble, jednak jakby nie było, każde z nas na swój sposób i niestety z innych powodów. Ale żeby pazury "wrastały" kotowatym, jeśli się ich nie przytnie? BTW - cena za obcięcie u ww. weta, jaką zaplaciła koleżanka - 12 zł. Uświadomcie mnie w tym temacie proszę, bo inaczej będę zmuszona nadal funkcjonować z rozdziawioną swą paszczą.
Ostatnio edytowano Pt maja 25, 2018 21:52 przez Bestol, łącznie edytowano 1 raz
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1799
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Pt maja 25, 2018 19:06 Re: Obcinanie pazurków zdaniem weta

Weterynarz w tym przypadku ma rację https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... C1AqypQc6P
Obrazek Obrazek

Kłamstwo jest jedyną ucieczką słabych. Stendhal
Wątek Łopatą i do piachu ku przestrodze o zaufaniu i podłości ludzkiej bez granic, ale i szczęśliwym zakończeniu :) :) :)
http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1& ... &start=960

Anna61

 
Posty: 40245
Od: Nie lis 25, 2007 20:27
Lokalizacja: Pabianice

Post » Pt maja 25, 2018 19:20 Re: Obcinanie pazurków zdaniem weta

Wrastają, wrastają. Mojemu poprzedniemu maine coonowi te przeciwstawne pazury tak wrastały, że niemal potrzebna była operacja pewnego razu. Przeżyłam chwile pełne grozy. Na szczęście obyło się bez.
Obrazek ObrazekObrazek
Tosia, Basti, Rudi

Do zobaczenia Matrisiu. ♥ ♥ ♥ Kocham Cię.

Bastet

Avatar użytkownika
 
Posty: 7603
Od: Pon paź 12, 2015 19:20

Post » Pt maja 25, 2018 19:24 Re: Obcinanie pazurków zdaniem weta

Ale przecież po to są drapaki i inne cuda, żeby kociak pazurki sobie na nich tępił? Ja należę do osób pazurki obcinających, ale znam gro takich, co pazurków nie obcinają i jakoś problemu z wrastaniem nie ma. Anna już zaglądam do linka od Ciebie
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1799
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Pt maja 25, 2018 19:29 Re: Obcinanie pazurków zdaniem weta

Weterynarz ma rację. Jeżeli koleżanka nie chce płacić za jego pracę (bo obcięcie pazurów to praca), niech nauczy się obcinać kotu pazurki sama. Proste.
Btw. Zanim dojdzie do tak malowniczego wrośnięcia pazurka jak na zdjęciach w linku wstawionym przez Annę, może dojść do prozaiczniejszych przygód, jak np. wytrwanie pazura z łapy, gdy zwierzę nim o coś zaczepi i będzie się szarpało, albo wbicie pazura w opuszkę sąsiadującego palca. W obu wymienionych przypadkach potrzebna bywa interwencja chirurgiczna. Pewnie ze dwie stówki, albo i więcej, więc....

Drapak zdecydowanie nie wystarczy.

btw. 2 Niektórzy szczęściarze mają koty, którym pazury rosną bardzo wolno.
Nieszczęśnicy natomiast zmagają się z kotami, których szpileczki rosną wręcz w oczach.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23782
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Pt maja 25, 2018 19:34 Re: Obcinanie pazurków zdaniem weta

Słyszałam, że pazury mogą być na tyle długie, że haczyki będą wbijać się w poduszki i je ranić dlatego zawsze staram się podglądać łapki swojej i brać każdą po kolei. Ja nie obcinam swojej, nie sądzę aby była też taka konieczność.
Co do stałego miesięcznego przychodzenia- ktoś tu na forum wspomniał, że nie da się określić stałych pór, bo wszystko zależy od kota. Niektórzy obcinają co 2 tygodnie, bo rosną bardzo szybko, inni znacznie rzadziej.

No i jeszcze edit- kot na drapaku nie tępi. On zrywa stary nabłonek i ostrzy igiełki.

Chikita

 
Posty: 6400
Od: Śro cze 28, 2017 18:05
Lokalizacja: Białystok /Suwałki

Post » Pt maja 25, 2018 19:38 Re: Obcinanie pazurków zdaniem weta

Pisząc ten post nie żartowałam. Poważnie szczęka mi opadła, bo prawdopodobnie popełniam wielki błąd. Mówiąc o tym, że pazurki obcinam sama, to obcinam przednie pazurki. Nie obcinam pazurków u tylnych łapek. Przed chwilą je sprawdziłam u Bila - są jakby przytępione i krótsze, a to kotek niewychodzący. Czyli jednak powinnam również obcinać tylne pazurki. Tego jeszcze nie umiem u mojego kotka, bardzo się wyrywa, czyli sama też powinnam do weta lecieć na obcięcie tych tylnych. Nie rozumiem tylko jednego, te pazurki Bila u łapek tylnych, jakie właśnie sprawdziłam, nie są długie. Po winnam zatem zająć się również pazurkami na jego tylnych łapkach?
Ostatnio edytowano Pt maja 25, 2018 19:43 przez Bestol, łącznie edytowano 1 raz
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1799
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Pt maja 25, 2018 19:43 Re: Obcinanie pazurków zdaniem weta

Bestol pisze:Pisząc ten post nie żartowałam. Poważnie szczęka mi opadła, bo prawdopodobnie popełniam wielki błąd. Mówiąc o tym, że pazurki obcinam sama, to obcinam przednie pazurki. Nie obcinam pazurków u tylnych łapek. Przed chwilą je sprawdziłam u Bila - są jakby przytępione i krótsze, a to kotek niewychodzący. Czyli jednak powinnam również obcinać tylne pazurki. Tego jeszcze nie umiem u mojego kotka, bardzo się wyrywa, czyli sama też powinnam do weta lecieć na obcięcie tych tylnych.

Tylne raczej nie wrastają. Tendencje do wrastania mają przednie, zwłaszcza te przeciwstawne.
Obrazek ObrazekObrazek
Tosia, Basti, Rudi

Do zobaczenia Matrisiu. ♥ ♥ ♥ Kocham Cię.

Bastet

Avatar użytkownika
 
Posty: 7603
Od: Pon paź 12, 2015 19:20

Post » Pt maja 25, 2018 19:45 Re: Obcinanie pazurków zdaniem weta

Kociamama i tak już się przeraziłam, znacie mnie z tej strony. Po prostu bez problemu obcinam przednie pazurki, nigdy nie myślałam o tylnych. Link od Anny mnie przeraził bardzo. Nie chcę Bila stresować podróżami do weta, ale pazurków u tylnych łapek nie dam rady mu obciąć :(
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1799
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Pt maja 25, 2018 19:46 Re: Obcinanie pazurków zdaniem weta

Spróbuj je obciąć sama, choćby po jednym, gdy kocio jest zaspany. Albo w innej pozycji, niż teraz. I na pewno monitoruj długość tych pazurów. Są proste, raczej się nie zawijają, ale jeśli będą za długie, naprawdę mogą się wbić w sąsiednią opuszkę - miałam do czynienia z takim przypadkiem. Skończyło się ropniem i operacją pod narkozą.

Tylne rosną wolniej niż przednie.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23782
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Pt maja 25, 2018 19:48 Re: Obcinanie pazurków zdaniem weta

Bestol pisze:Kociamama i tak już się przeraziłam, znacie mnie z tej strony. Po prostu bez problemu obcinam przednie pazurki, nigdy nie myślałam o tylnych. Link od Anny mnie przeraził bardzo. Nie chcę Bila stresować podróżami do weta, ale pazurków u tylnych łapek nie dam rady mu obciąć :(

U tylnych nie musisz się martwić. Tylne tak nie wrastają.
I u tylnych macierz paznokcia jest też dłuższa, to łatwiej o uszkodzenie. Musisz uważać, gdzie dokładnie kończy się ta ukrwiona, różowa część. Bo ona jest często dłuższa u tylnych łapek.
Nie panikowałabym z tylnymi, naprawdę.
Obrazek ObrazekObrazek
Tosia, Basti, Rudi

Do zobaczenia Matrisiu. ♥ ♥ ♥ Kocham Cię.

Bastet

Avatar użytkownika
 
Posty: 7603
Od: Pon paź 12, 2015 19:20

Post » Pt maja 25, 2018 19:51 Re: Obcinanie pazurków zdaniem weta

Kociamama, pocieszyłaś mnie, ale jednak będę sprawdzać tylne również, jak radziła Ana. Przednie obcinam dosyć często, co trzy tygodnie myślę. Będę teraz sprawdzała też tylne. Jak pisałam wyżej, sprawdziłam przed chwilą tylną łapkę Bila i co dla mnie dziwne, bo to kot niewychodzący, pazurki są jakby krótsze i stępione.
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1799
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Pt maja 25, 2018 19:53 Re: Obcinanie pazurków zdaniem weta

Bestol pisze:Kociamama, pocieszyłaś mnie, ale jednak będę sprawdzać tylne również, jak radziła Ana. Przednie obcinam dosyć często, co trzy tygodnie myślę. Będę teraz sprawdzała też tylne. Jak pisałam wyżej, sprawdziłam przed chwilą tylną łapkę Bila i co dla mnie dziwne, bo to kot niewychodzący, pazurki są jakby krótsze i stępione.

Bo kot tylne sobie często jakoś lepiej ściera, niż przednie. Ja bym raczej pilnowała głównie przednich, a tylne to tak od czasu do czasu - poglądowo sprawdzała dla wszelkiego spokoju.
Obrazek ObrazekObrazek
Tosia, Basti, Rudi

Do zobaczenia Matrisiu. ♥ ♥ ♥ Kocham Cię.

Bastet

Avatar użytkownika
 
Posty: 7603
Od: Pon paź 12, 2015 19:20

Post » Pt maja 25, 2018 19:59 Re: Obcinanie pazurków zdaniem weta

Przednie obcinam systematycznie. Szczerze byłam przekonana, że obcinanie kotom pazurków wynika jedynie z troski o "niedrapanie mebli". Aż mi wstyd, że nie wiedziałam, że długie pazurki to szczerze może być problem dla kotków :oops: Dziękuję serdecznie za wskazówki i teraz pozbierałam już szczękę :)
BIL
Obrazek
Kochamy z Bilem wełniankowo u Tulinka https://www.etsy.com/shop/Catluckydog?r ... hDc65H7SOY

Bestol

Avatar użytkownika
 
Posty: 1799
Od: Sob sty 14, 2017 18:20

Post » Pt maja 25, 2018 20:11 Re: Obcinanie pazurków zdaniem weta

Spoko. Ja też tego nie wiedziałam,dopóki nie przydarzyła mi się ta historia z Nikusiem (moim poprzednim maine coonem) i jego wrastającym pazurkiem).
Obrazek ObrazekObrazek
Tosia, Basti, Rudi

Do zobaczenia Matrisiu. ♥ ♥ ♥ Kocham Cię.

Bastet

Avatar użytkownika
 
Posty: 7603
Od: Pon paź 12, 2015 19:20

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: AGdansk, kuba93l, Majestic-12 [Bot], qumka i 287 gości