Kot schudł

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Pon sty 22, 2018 23:41 Kot schudł

Kot ma coś koło 14 lat, a może i więcej. Od jakiegoś czasu widocznie schudł. W sumie to już od kilku miesięcy. Został odrobaczony, odpchlony, miał zrobione badanie krwi. Niedawno zrobiłam badanie kału na robale i pierwotniaki i nic nie ma. Apetyt ma, sierść ładna, zęby ładne, z pyszczka nie śmierdzi, zachowuje się jak zwykle. Chociaż nie do końca, bo zaczął grubsze rzeczy robić na podłodze w łazience, mimo, że stoi tam kuweta. I w sumie tylko tyle z dziwnych rzeczy.
Nie wiem czego szukać.. Nie wygląda jakby go coś bolało, nie pije więcej niż zwykle, no nic się nie dzieje. A jednak czuć kręgosłup. Czy to już takie chudnięcie ze starości? Bo ten wiek to jest orientacyjny, 13 lat jest u nas, a był już dorosły jak go wzięliśmy i nie wiem ile miał.
W jakim wieku koty zaczynają tak się zapadać w sobie?
dorzuć się do sterylek: https://www.ratujemyzwierzaki.pl/azg dla bezdomnych: KRS 0000338819

Edzina

 
Posty: 4524
Od: Czw lut 10, 2005 12:07

Post » Pon sty 22, 2018 23:45 Re: Kot schudł

Badałaś tarczycę?
Druga myśl, niestety bardziej pesymistyczna: chłoniak... Długo nic kotu może nie być oprócz chudnięcia, aż umiera (znam taki przypadek).
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10664
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Wto sty 23, 2018 0:02 Re: Kot schudł

Ale jakie to badania? Bo badanie krwi nic nie wykazało, a gdyby była tarczyca, to chyba coś tam by było nie tak?
Przeczytałam objawy odnośnie chłoniaka i w zasadzie to nic takiego nie ma..
Jest jeszcze podejrzenie, że może to alergia na coś?
Ostatnio edytowano Wto sty 23, 2018 0:09 przez Edzina, łącznie edytowano 1 raz
dorzuć się do sterylek: https://www.ratujemyzwierzaki.pl/azg dla bezdomnych: KRS 0000338819

Edzina

 
Posty: 4524
Od: Czw lut 10, 2005 12:07

Post » Wto sty 23, 2018 0:08 Re: Kot schudł

Tsh conajmniej. To jest platne osobno i w zwyklym badaniu krwi tego nie ma.
Skarby: Obrazek

klaudiafj

Avatar użytkownika
 
Posty: 23538
Od: Czw cze 05, 2014 21:02
Lokalizacja: Bytom

Post » Wto sty 23, 2018 0:11 Re: Kot schudł

Miał morfologię do panelu i panel przesiewowy rozszerzony. Zrobię w takim razie jeszcze raz badania..
dorzuć się do sterylek: https://www.ratujemyzwierzaki.pl/azg dla bezdomnych: KRS 0000338819

Edzina

 
Posty: 4524
Od: Czw lut 10, 2005 12:07

Post » Wto sty 23, 2018 1:44 Re: Kot schudł

W morfologii tego nie ma. Nie wiem, jak z panelem przesiewowym.
Ja badałam T4 u kota i psa jak miałam podejrzenia, że coś nie tak z tarczycą. To podstawowy hormon dla tarczycy. Można oczywiście rozszerzyć diagnostykę o T3, fT4, fT3, TSH i coś jeszcze (zapomniałam teraz co), ale wyjściowo bada się T4.
Nie zawsze wszystko w badaniach wychodzi od razu. Czasem wynik jest nie taki po dłuższym okresie, chociaż objawy są wcześniej (jutro wkleję link do podobnego tematu).
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10664
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Wto sty 23, 2018 7:31 Re: Kot schudł

Edzina pisze:Miał morfologię do panelu i panel przesiewowy rozszerzony. Zrobię w takim razie jeszcze raz badania..
Badanie tarczycy zwykle jest w panelu geriatrycznym.
fckptn
Obrazek

ana

 
Posty: 23780
Od: Śro lut 20, 2002 21:56

Post » Wto sty 23, 2018 8:47 Re: Kot schudł

Przyłączam się do odpowiedzi - tarczycę trzeba zbadać koniecznie i to w miarę szybko, bo bardzo obciąża u starszych kotów serce oraz nerki, widoczne chudnięcie to może być wierzchołek góry lodowej. Gdyby tarczyca wyszła ok, to usg brzuszka. Nie ma rozwolnienia?

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Wto sty 23, 2018 9:04 Re: Kot schudł

No właśnie nie ma. Nic więcej się nie dzieje. Dodaję mu teraz tranu do jedzenia, dawałam też taki proszek dla rekonwalescentów. I mięso, i mokrą karmę, suche ma cały czas. Teraz animonda feinsten deluxe, wcześniej rafine cross. Może mu zmienić na jakąś wysokokaloryczną? On zawsze był szczupły i jadł wolno, w przeciwieństwie do 13 letniej kotki - grubasa, która wymiata wszystko i muszę pilnować kolejności jedzenia. :)
dorzuć się do sterylek: https://www.ratujemyzwierzaki.pl/azg dla bezdomnych: KRS 0000338819

Edzina

 
Posty: 4524
Od: Czw lut 10, 2005 12:07

Post » Wto sty 23, 2018 9:09 Re: Kot schudł

A nie je teraz mniej? W jakim stanie są jego zęby?

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Wto sty 23, 2018 10:25 Re: Kot schudł

Przemyslalabym jeszcze temat trzustki.

FuterNiemyty

 
Posty: 3602
Od: Pt gru 01, 2017 11:58

Post » Wto sty 23, 2018 10:56 Re: Kot schudł

Jakoś specjalnie mniej nie je, chociaż odnoszę wrażenie, że suche zaczęło go gryźć. Ale nie wiem czy to nie wina karmy, bo ta deluxe jakoś mniej im chyba smakuje. Ogólnie to jedzeniem jest zainteresowany i leci że wszystkimi na odgłos otwierania lodówki, tudzież pojawienia się w kuchni. :)
Może faktycznie coś z trzustką. W takim razie przegląd i badanie krwi.
dorzuć się do sterylek: https://www.ratujemyzwierzaki.pl/azg dla bezdomnych: KRS 0000338819

Edzina

 
Posty: 4524
Od: Czw lut 10, 2005 12:07

Post » Wto sty 23, 2018 11:12 Re: Kot schudł

Trzustka jak najbardziej do sprawdzenia, dlatego spytałam o rozwolnienia, ale obejrzałabym dokladnie u weta zęby, bo to stary kot, ma prawo mieć jakieś dolegliwości na tym tle a skoro zawsze był szczupły to wystarczy że teraz trochę mniej zjada bo ma dyskomfort i już może schudnąć.

Blue

 
Posty: 23482
Od: Pt lut 08, 2002 19:26

Post » Wto sty 23, 2018 13:32 Re: Kot schudł

Obiecany link do podobnego tematu: viewtopic.php?f=1&t=181804
Zacytuję Erin, której kota dotyczył wątek oraz moje odpowiedzi, w których jest lista badań:
Erin pisze:Moja najstarsza kocica, lat obecnie 11, rok temu trochę schudła. Zrobiłam badania, po kilku tygodniach kolejne, później jeszcze jedne - w normie. Dla wszystkiego poprosiłam o RTG i USG - też niczego nie wykazały. A kocica dalej smuklała. Od początku roku miała jeszcze kilkakrotnie badania krwi i kolejne USG oraz badanie tarczycy - w normie. Ponieważ czasami słyszałam, że jakby jej bulgocze w jelitach, dostała Amyladol. Zjadła prawie całe opakowanie i nic. Odrobaczyłam dodatkowo. Efektu brak, chuda jak szczapa, a wsuwa jak odkurzacz. W weekend będę powtarzała anty-robala, ale nie mam już pomysłów. Może ktoś coś podpowie?

Stomachari pisze:Zajrzałam na stronę Alabu. Myślę, że dokładnie ten test by się przydał Twojemu kotu:
https://www.alabweterynaria.pl/336-test ... -koty#body
"Test supresji trójjodotyroniną (T3): Pierwsze pobranie krwi rano do oznaczenia wartości bazalnej T3 i T4. Bezpośrednio po pobraniu rozpocząć podawanie preparatu T3 w dawce 25 ug/kota p.o. co 8 godzin przez 2 dni. Trzeciego dnia podać tabletkę rano i po 2-4 godzinach pobrać krew do oznaczenia T3 i T4."

Przy okazji szukania badań w Alabie wyskoczył mi też taki wynik w Lab-Wecie:
http://www.labwet.pl/1011/hormony-tarczycy
Można oznaczyć:
T3 (trijodotyronina)
T4 (tyroksyna)
fT3 (wolne T3)
fT4 (wolne T4)
TSH (pies i kot)

Stomachari pisze:Znalazłam za to wyniki badania na zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki, badany parametr TLI. Krew poszła do Vetlabu.
Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki również może powodować chudnięcie przy zachowanym a nawet wzmożonym apetycie, ale zazwyczaj towarzyszy temu rozrzedzenie stolca, nawet biegunki. Natomiast w przypadku zapalenia trzustki może nie być biegunek (wręcz mogą występować zaparcia) ale może się pojawić "chudnięcie w formie przewlekłej" (http://wet-4lapy.pl/Zapalenie-trzustki- ... ecie-.html). Wzdęcia mogą - jak zrozumiałam - pojawiać się w obu przypadkach (pisałaś, że kotce "bulgocze w jelitach").
Tak więc oprócz badań pod kątem tarczycy poprosiłabym pewnie jeszcze o sprawdzenie TLI oraz lipazy specyficznej ilościowo. Bo ta trzustka trochę za bardzo pasuje do opisu Twojej kotki...
*U mojego tymczaska TLI wyszło 16,1. Zgodnie z notką z labu "wynik powyżej 100 może sugerować m. in. zapalenie, uraz lub nowotwór", nie wiem jednak, czy aby można było mówić o stanie zapalnym to wynik MUSI być taki wysoki, czy to po prostu dodatkowy parametr. U mnie kocurek miał bolesny brzuch, po punkcji pęcherza dostawał antybiotyk a potem ból minął. Wiele wskazuje na to, że pomimo niskiego wyniku TLI zapalenie trzustki jednak u niego występowało.

Erin pisze:Kotka miała zrobiony panel tarczycowy. T4, który kilka miesięcy temu był w normie, teraz wyszedł dwukrotnie przekroczony, pozostałe w normie. Kocica dostaje Methizol, ale czytałam w innym wątku, że różne są o nim opinie. Próbować zmienić na inny? Jeśli tak, to jaki?



Pisałam wtedy o tarczycy i trzustce, ale ponieważ koniec końców wyszła tarczyca a Twoja kotka nie ma żadnych dodatkowych objawów (ani zaparć, ani biegunek, ani wzdęć), to już trzustkę odpuściłam tym razem, bo tarczyca jest bardziej prawdopodobna. Ale jak już badać, to warto wszystko.


EDIT: Jedną rzecz poprawiłam.
Ostatnio edytowano Czw lut 01, 2018 15:15 przez Stomachari, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10664
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Wto sty 23, 2018 15:25 Re: Kot schudł

Jesteśmy umówieni na czwartek rano.
dorzuć się do sterylek: https://www.ratujemyzwierzaki.pl/azg dla bezdomnych: KRS 0000338819

Edzina

 
Posty: 4524
Od: Czw lut 10, 2005 12:07




Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 260 gości