Karma i żwirek dla Kota Brytyjskiego

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Sob kwi 29, 2017 9:31 Karma i żwirek dla Kota Brytyjskiego

Witajcie.
Jaką karmę podajecie dla kotów Brytyjskich?

Rok temu adoptowałam Brytyjkę, obecnie ma 4 lata i 5.5 kg wagi.
Wcześniej była karmiona mokrą karmą z puszki - Biedronkową.
W momencie gdy przyszła do mnie do domu podawałam jej oraz jej 4 miesięcznej siostrze
karmę Animonda dla kociąt.
Później z powodu mojego pobytu w szpitalu, kotami opiekowała
się znajoma i podawała jej karmę suchą Friskies, która zapobiega tworzeniu się kłaczków , oraz
mokrą karmę KitKat w galarecie i po tym czasie moja kotka nie chce jeść nic innego.

Możecie mi powiedzieć,czy stanie się tragedia jeśli zostanę przy tych karmach?
Oraz jaką karmę Wy polecacie dla Brytyjczyków? Znalazłam wiele artykułów gdzie pisali,
że można Brytyjczykom podawać karmę dla "zwykłych" kotów , nie trzeba się upierać
przy specjalnej karmie dla Brytyjczyków od Royal Canin ale w żadnym z tych artykułów
niestety nie napisali jaką karmę można stosować.

Sama zastanawiam się nad pozostaniem przy tej karmie która obecnie jest, ale to zwykła
marketowa karma więc ... lub Animonda vom Feinsten Deluxe dla kastratów


Przy okazji, może jest też tutaj ktoś kto stosuje żwirek
Cat's Best EcoPlus, żwirek zbrylający ?
Wcześniej używałam Benka , ale teraz chciałabym przeskoczyć
na w/w żwirek - zależy mi na możliwości wyrzucania do toalety.
Polecacie ten żwirek, czy raczej nie ?
Ostatnio edytowano Sob kwi 29, 2017 9:40 przez daria_pyszewska, łącznie edytowano 1 raz
Bóg stworzył kota, żeby człowiek mógł głaskać tygrysa.
Victor Hugo

daria_pyszewska

Avatar użytkownika
 
Posty: 117
Od: Nie sty 17, 2016 20:09

Post » Sob kwi 29, 2017 9:46 Re: Karma i żwirek dla Kota Brytyjskiego

Cześć Daria, jeśli chodzi o konkrtetną karmę dla Brytyjczyka to nie pomogę,
ale wiem, że na pewno ani karma Biedronkowa ani Friskies itp. to nie są ani dobre ani właściwego karmy dla kotów.

Na pewno wypowie się ktoś doświadczony, ale może spróbujesz BARF-a?

bea3

 
Posty: 4144
Od: Śro cze 26, 2013 12:23
Lokalizacja: opolskie

Post » Sob kwi 29, 2017 9:47 Re: Karma i żwirek dla Kota Brytyjskiego

Kurczę, nie znalazłam jej na zooplus a mam do zamówienia już żwirek, drapaki i kilka innych rzeczy
więc chciałabym wszystko na raz z zooplus zamawiac.

W ogóle albo ja jestem ślepa albo na zooplus nie podają % mięsa w karmie suchej.
Bóg stworzył kota, żeby człowiek mógł głaskać tygrysa.
Victor Hugo

daria_pyszewska

Avatar użytkownika
 
Posty: 117
Od: Nie sty 17, 2016 20:09

Post » Sob kwi 29, 2017 10:26 Re: Karma i żwirek dla Kota Brytyjskiego

Dariu, kot brytyjski to taki sam kot, jak inne i tak samo, jak w przypadku innych kotów, trzeba mu podawać najlepszą karmę na jaką Cię stać :) Te wszystkie karmy dedykowane rasom, dla kastratów i inne cuda to na ogół po prostu chwyty marketingowe :evil:

W zooplusie podają % procent mięsa - kliknij na "Skład". Jeśli będziesz zmieniać suchą, kup najpierw małe opakowanie - zobaczysz, czy kot zaakceptuje nową karmę i czy nie będzie rewolucji w kuwecie. Wszystkie zmiany rób powoli, nowe mokre też wprowadzaj po jednym rodzaju na raz.

BARF jest super, ale to już trochę wyższa szkoła jazdy - poczytaj w necie na temat samodzielnego przygotowywania jedzenia, na przykład tu http://www.barfnyswiat.org

Żwirek - CBE jest fajny dla człowieka, ale bentonit jest lepszy dla kota - bardziej przypomina piasek. Na początku używałam wyłącznie CBE, potem zrobiłam test - w jednej kuwecie był świeżutko wsypany CBE, w drugiej Benek Super Compact i kotka przez dwa tygodnie do CBE nawet nie zajrzała.

Drapak - zwróć uwagę na jakość i stabilność, brysie potrzebują, że tak powiem, konkretu :D

Tundra

 
Posty: 3290
Od: Śro sie 27, 2014 9:32

Post » Sob kwi 29, 2017 10:28 Re: Karma i żwirek dla Kota Brytyjskiego

BARF to system karmienia surowym mięsem suplementowanym: http://www.barfnyswiat.org/index.php?c=5

Nie całkiem aktualny spis karm, ale najlepszy jako baza:
viewtopic.php?f=1&t=176356

W karmach suchych jak najbardziej napisany jest % mięsa.

EDIT: Pisałyśmy w tym samym czasie.

EDIT2: Jedynym wyjątkiem wśród ras o jakim wiem są Maine Coony, które miewają problemy z jedzeniem zbyt małych chrupek. Ale pod względem potrzeb energetycznych organizmu rasa nie ma znaczenia.

Aha, i pamiętaj, że podstawą powinna być karma mokra. Sucha jedynie jako dodatek.
Obrazek*Obrazek*Obrazek*

Stomachari

 
Posty: 10682
Od: Sob kwi 16, 2016 21:29
Lokalizacja: Nieopodal Sochaczewa.

Post » Sob kwi 29, 2017 10:34 Re: Karma i żwirek dla Kota Brytyjskiego

Sucha Animonda dla kastratów nie ma podanego % składu mięsa. To znak, że jest badziewna. Sprawdziłam przykładowo tę jedną. Karmy z odrobinę wyższej półki już taką informację mają. Wtedy można analizować i wybierać karmę na którą Cię stać.

Alija

 
Posty: 2190
Od: Czw maja 19, 2016 6:12
Lokalizacja: Warszawa

Post » Sob kwi 29, 2017 11:25 Re: Karma i żwirek dla Kota Brytyjskiego

Ja mojej kotce brytyjskiej podaje karmę suchą Royal Canin British Shorthair, jest to karma jak nazwa mówi specjalnie dla kotków brytyjskich. Do 12 miesiąca życia podaje się wersję junior. Niestety nie jest tania - najdroższa.
Mokrą podaję Feline BOZITA 91% mięsa.
Co któryś dzień podaję też mięsko drobiowe surowe sparzone np filet z kurczaka pocięty w kostke.
No i wiadomo stały dostęp do wody i suchego. Mokre 2x/dzień, rano i wiecczór

Co do żwirku, ja stosuję zbrylający Benek Compakt. Jednym posunięciem łopatki odsiewam bryłki i do kosza. Dosypuje co tydzień ciutkę pochłaniacza zapachów i ładnie pachnie.
Ostatnio edytowano Sob kwi 29, 2017 11:34 przez nex, łącznie edytowano 1 raz

nex

 
Posty: 16
Od: Pt kwi 28, 2017 9:53

Post » Sob kwi 29, 2017 11:31 Re: Karma i żwirek dla Kota Brytyjskiego

nex pisze:Ja mojej kotce brytyjskiej podaje karmę suchą Royal Canin British Shorthair, jest to karma jak nazwa mówi specjalnie dla kotków brytyjskich. Do 12 miesiąca życia podaje się wersję junior. Niestety nie jest tania - najdroższa.


I nie ma w składzie ani grama mięsa :evil:

Tundra

 
Posty: 3290
Od: Śro sie 27, 2014 9:32

Post » Sob kwi 29, 2017 11:39 Re: Karma i żwirek dla Kota Brytyjskiego

Myślę że mięso jest głównie z karmy mokrej, sucha ma dostarczyć niezbędnych witamin i dodatków. Nie jestem znawcą.

nex

 
Posty: 16
Od: Pt kwi 28, 2017 9:53

Post » Sob kwi 29, 2017 11:52 Re: Karma i żwirek dla Kota Brytyjskiego

Ja też nie jestem, nex :D Ale naprawdę szkoda jest pieniędzy na coś, co się do niczego nie nadaje - lepiej jest je wydać na bytową, dobrze suplementowaną mokrą - typu Thrive, Catz Finefood itd. (zależy co tam kotu pasi, jeśli chodzi o konsystencję) i dobrą suchą z dużą ilością mięsa w składzie. I surową wołowinę :D

Tundra

 
Posty: 3290
Od: Śro sie 27, 2014 9:32

Post » Sob kwi 29, 2017 13:08 Re: Karma i żwirek dla Kota Brytyjskiego

Daria, tak jak pisała Tundra, koty brytyjskie karmi sie tak samo ja inne koty, jeśli karmami kupnymi to bezzbożowymi najlepszymi na jakie Cie stac.
Tu masz linka do swietnego forum Brytkowego. http://forum-agiliscattus.pl/index.php? ... b4b7ed47be

Założycielka forum wg mnie wspaniała hodowczyni i Człowiek - Dorszka, swoje koty karmi np PON - em i suplementowanym surowym miesem.
Zawsze tez służy swoim forumowiczom rada jesli chodzi o opiekę nad Brytkiem i nie tylko - inne koty tez sa tam mile widziane.

Nie musisz od razu karmic PON - em, bo to droga karma i ciezko z jej dostepnoscia, ale jakakolwiek bezzbozowka i surowe miecho to bedzie dobry wybór na początek.
Powodzenia :)
“Jesteśmy tu na jakiś czas, któregoś dnia szlag nas trafi, to po co tak traktować wszystko poważnie.”

:kitty:

FarciKot

Avatar użytkownika
 
Posty: 1118
Od: Czw sie 04, 2016 18:15
Lokalizacja: Warmia

Post » Sob kwi 29, 2017 13:29 Re: Karma i żwirek dla Kota Brytyjskiego

nex pisze:Myślę że mięso jest głównie z karmy mokrej, sucha ma dostarczyć niezbędnych witamin i dodatków. Nie jestem znawcą.


ta akurat dostarcza głównie węglowodanów i chemii. Koty weglowodanów nie trawią, tyją po nich masakrycznie. Kot nie jest wszystkożercą - jak pies. Jest ściśle uwarunkowanym MIĘSOŻERCĄ. {i] Pasienie[/i] węglowodanami to u kota prosta droga do otyłości, cukrzycy i schorzeń nerek. A mięso jest z mięsa.....
Karmy typu Kitycat, Royal - nie mają mięsa w ogóle - mają ew. produkty pochodzenia zwierzęcego - dzioby, pióra, kopyta - wszystkie odpady poubojowe, których inaczej nie da się zagospodarować.

nex pisze:Co któryś dzień podaję też mięsko drobiowe surowe sparzone np filet z kurczaka pocięty w kostke.


i błąd. Kot potrzebuje tłuszczu zwierzęcego. Więc jeśli kurczak , to tłuste ćwiartki, ze skóra, a nawet z kościami, Surowe, nie gotowane. Jeśli wół - to szponder, a nie polędwica. Tłuste szyje kacze, gęsie,indycze. Skrzydełka drobiowe, podane w całości - cudownie czyszczą kocie zęby, także ze złogów, spowodowanych karmą czyszczącą.

Koty - bez wzgl. na rasę, mają taki sam układ trawienny i takie samo zapotrzebowanie energetyczne. Do tego - nie mają zapotrzebowania na picie, bo w naturze jadły wyłącznie pokarmy bogate w wodę. Suche chrupy bywają zaprawiane solą, aby wymóc pragnienie. Sól jest zabójcza dla kocich nerek. A brytki i tak mają nerki wrażliwe genetycznie....

izka53

Avatar użytkownika
 
Posty: 15073
Od: Śro wrz 29, 2010 13:54
Lokalizacja: Poznań

Post » Sob kwi 29, 2017 14:10 Re: Karma i żwirek dla Kota Brytyjskiego

To chyba nie będę tego żwirku zmieniać chociaż chciałam taki który mogę spłukać w WC :(
No właśnie Animonda nie ma w składzie na zooplus podanego % mięsa, kupowałam kiedyś tą
karmę z tego względu iż miałam tak nakazane z góry przy adopcji drugiej kotki. Powiedziano
mi, że kot musi dostawać porządną karmę i ma być to np. Animonda Kitty.
Bóg stworzył kota, żeby człowiek mógł głaskać tygrysa.
Victor Hugo

daria_pyszewska

Avatar użytkownika
 
Posty: 117
Od: Nie sty 17, 2016 20:09

Post » Sob kwi 29, 2017 14:12 Re: Karma i żwirek dla Kota Brytyjskiego

Co do drapaka, to Brytyjka na początku miała ogromny wypasiony
trzypiętrowy drapak i w ogóle z niego nie korzystała. Teraz stoi na
balkonie i służy jej tylko do tego żeby się na nim wylegiwać jak jest
słoneczko. Zauważyłam,że lubi te kartonowe drapaki i przy nich
póki co zostaje.
Bóg stworzył kota, żeby człowiek mógł głaskać tygrysa.
Victor Hugo

daria_pyszewska

Avatar użytkownika
 
Posty: 117
Od: Nie sty 17, 2016 20:09

Post » Sob kwi 29, 2017 14:31 Re: Karma i żwirek dla Kota Brytyjskiego

A co sądzicie o Purina ONE ? Ma 17% mięsa w składzie. Na pewno lepsze niż obecna karma która ma 4%
Bóg stworzył kota, żeby człowiek mógł głaskać tygrysa.
Victor Hugo

daria_pyszewska

Avatar użytkownika
 
Posty: 117
Od: Nie sty 17, 2016 20:09

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: agatela, Chanelka, Google [Bot], kasiek1510, raksa, Silverblue, Vi i 583 gości