Karmnik dla sikorek - szukam porady, jak zrobić

O wszystkich stworzeniach poza kotami

Moderator: Moderatorzy

Post » Nie lis 25, 2007 18:26 Karmnik dla sikorek - szukam porady, jak zrobić

Zbliża się zima. W tym roku chcę moim chłopakom zafundować serial przyrodniczy na balkonie, więc wymyśliłam sobie, że będę dokarmiać sikorki.

Wiem, że z połcia słoniny się ptaszki ucieszą, ale troche brak mi pomysłu, jak zrobić im karmnik? Nie mam za wielu materiałów małego adama słodowego, ale wzrok mój padł na starą fiszbinę ze stanika ;) - może jakoś ją zagospodaruję?

Myślałam jeszcze, że mogę pokroić słoninę w grubą kostkę, wytopić trochę smalcu, wymieszac wszystko z jakimiś ziarnami dla ptactwa i przelać do opakowania plastikowego... Czy to jest dobry pomysł?

I jak takie opakowanie (raczej po lodach niż po margarynie) na balkonie powiesić, żeby małe ptaszki mogły sobie skubać?

Wdzięczna będę za wszelkie sugestie...

histe

 
Posty: 236
Od: Czw wrz 21, 2006 0:10

Post » Pon lis 26, 2007 2:03 Re: Karmnik dla sikorek - szukam porady, jak zrobić

Tutaj dwa wątki o dokarmianiu ptaków, w tym pomysły co jedzą i jak zrobić karmniki. Niestety, część zdjęć była na starym serwerze i zniknęła :(
http://forum.miau.pl/viewtopic.php?t=36048
http://forum.miau.pl/viewtopic.php?t=54386
Sikorki jedzą też chętnie ziarno słonecznika. Można im zrobić taki karmnik:
Obrazek
Obrazek
Tutaj polska strona z instrukcjami mniej lub bardziej skomplikowanych karmników.
http://www.splazow.webpark.pl/wydarzenia/ptaki/ptak.htm
Sikorkom można zrobić prosty karmnik z doniczki- nakładasz w nią smalcu(nie słonego) pomieszanego z ziarnem słonecznika, siemienia lnianego, maku, dyni... wywieszasz za okno i już :D
Można też zrobić kulę z takiej mieszanki i wywiesić za okno w plastikowej sieteczce, kiedyś sprzedawano w takich pomarańcze.:
Obrazek
Obrazek
tornado w Alabamie;P

Blond Tornado

 
Posty: 5322
Od: Pon cze 13, 2005 1:29
Lokalizacja: Poznań/ Birmingham

Post » Pon lis 26, 2007 12:55

Są też gotowe kulki dla ptaków do kupienia w niektórych sklepach zoologicznych.
A dla jakich chłopaków chcesz zrobić serial?
Dla synów, czy dla kotów? :lol:
Bo moje koty bardzo lubią swoją poranną "telenowelę" ot. "Ptaki na skwerku".
Ja mam inny problem - od wczoraj w oknie wisi karmnik i na razie nie przyleciał ani jeden ptaszek!
W zeszłym roku wisiała słoninka z drugiej strony na balkonie - i żadna sikorka nawet nie dziubnęła... :(
A ptaków na osiedlu sporo... Więc nie wiem czemu.
Karmik jest tak zrobiony, że ma zasłonę od strony okna - tak, żeby ptaki nie widziały kotów i nie bały się jeść.
Obrazek Obrazek

Anuk

 
Posty: 6550
Od: Pon paź 15, 2007 20:58
Lokalizacja: Pruszków

Post » Pon lis 26, 2007 21:23

Dzięki za linki.

Chłopaki - kociaki :)

Patent z plastikową butelką jest niezły (że też na to nie wpadłam!)

Więc zmieszam podtopioną zmieloną słoninę z pestkami i niech ptactwo ma radość.

A jako patyczków użyję pałeczek do chińszczyzny, a co. :D

histe

 
Posty: 236
Od: Czw wrz 21, 2006 0:10

Post » Wto lis 27, 2007 0:19

Pałeczki do chińszczyzny sie nie nadają bo - primo- ptica nie ma gdzie się rozsiąść do konsumpcji a - secundo- ziarno nie ma sie gdzie wysypać tak żeby nie spaśc na ziemię.
Łyżka drewniana jest idealna. Kosztuję złotówkę.
www.fundacjafelis.org
na FB: Foondacja Felis
KRS 0000228933 - podaruj nam 1%

Kasia D.

 
Posty: 20244
Od: Sob maja 18, 2002 13:40
Lokalizacja: Lublin i okolice

Post » Wto lis 27, 2007 23:20

Ja mam na balkonie karmnik dla sikorek z "patyczkami" - ptaki przysiadają na chwile by porwać ziarno slonecznika i odlatują na drzewo pod moim oknem. A że słonecznik niełuskany to się muszę przed dozorcą chować w zimie bo mnóstwo łupinek na trawniku :)
ObrazekObrazekObrazek

MariaD

Avatar użytkownika
 
Posty: 38275
Od: Pt mar 19, 2004 18:31
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów

Post » Śro lis 28, 2007 1:40

W ogródku mam zawsze dwa karmniki jeden duży drewniany oraz dużą butelkę 5l po wodzie mineralnej z wyciętymi otworami z dwóch stron taki jak ten http://cepl.sggw.waw.pl/edukacja/konkurs/karmnik.htm
"Nie szanujemy jakoś w ludziach miłości do zwierząt,pokpiwamy sobie z czyjegoś przywiązania do kotów.Czyż jednak nie jest tak,że najpierw przestajemy lubić zwierzęta, a potem-tracimy serce do ludzi?
Obrazek

zorro

 
Posty: 1536
Od: Sob gru 25, 2004 21:49
Lokalizacja: wrocław

Post » Śro lis 28, 2007 7:59

Oj, właśnie miałam zakładać identyczny watek.
Na okno przylatują nam cudowne bogatki :1luvu:

Tuka

 
Posty: 11748
Od: Pon cze 20, 2005 10:57

Post » Śro lis 28, 2007 10:38

a ja chciałam powiedzieć, że w Lidlu można tanio (dość) kupić przysmaki dla sikorek - taki zestaw kulek i orzeszków w siatce za 5,99 :)
ja kupilam parę na zapas :D
czterej pancerni.... i piesy dwa :)
ObrazekObrazekObrazek Obrazek

Gacusiowa

 
Posty: 5427
Od: Wto gru 09, 2003 12:22
Lokalizacja: Świebodzin, home sweet home <3

Post » Sob gru 01, 2007 13:47

Karmnik zrobiony: w 5 litrowej butli zrobiłam duże otwory, podwiesiłam słoninę, na dole nasypałam ziarno, wbiłam okrągłą pałeczkę do stawania na, powiesiłam całość i co?
i nic.
nawet jeden ptaszek się nie zainteresował :(

histe

 
Posty: 236
Od: Czw wrz 21, 2006 0:10

Post » Sob gru 01, 2007 18:26

A na którym piętrze mieszkasz? Czy sikory pojawiały się u Ciebie za oknem już wcześniej? Czasem zorientowanie się, gdzie jest żarełko, zajmuje ptakom chwilę :D Nie trać nadziei :ok:
Obrazek
tornado w Alabamie;P

Blond Tornado

 
Posty: 5322
Od: Pon cze 13, 2005 1:29
Lokalizacja: Poznań/ Birmingham

Post » Nie gru 02, 2007 10:31

Moje za to szaleją aż miło :D Tylko nie chcę ich jeszcze dokarmiać, bo myślę, że to za wcześnie. Mam rację?

Tuka

 
Posty: 11748
Od: Pon cze 20, 2005 10:57

Post » Nie gru 02, 2007 14:52

nie wiem, ale podeślij je do mnie :)
drugi dzień a ony nic. 3 piętro, czasem siedzą na drzewie za oknem. Gamonie :(

histe

 
Posty: 236
Od: Czw wrz 21, 2006 0:10

Post » Pt gru 07, 2007 16:44

Może mają jednak za wysoko, u mojej siostry na trzecim piętrze czasami wpadną, a u mnie w ogródku - całe stada...w wątku Soni i Otisa zamieszczam kolejne zaobserwowane gatunki - siokory - trzy - bogatka, modra i sosnówka, czyżyki, dzwońce, strzyżyki, kosy, dzięcioły i nawet wiowiórka była. Ja kupuję w ogrodniczym mieszankę płatków owsianych ze słonecznikiem i orzechami, topię smalec i wsypuję - wtedy płatki wchodzą, bo na sucho - to zostawiają. Cfaniaki...ostatnio kupiłam też mieszankę dla papug - tam głównie proso - smakuje. Z doświadczenia wieloletniego wiem, że najbardziej przyciąga słonecznik...szaleństwo...tylko, że karmicielka może pójść z torbami przez sezon. Dodam tylko, że jeśli byłoby za wcześńie to ptaki same nie przylatują - one wolą robaczki i muszki od słonecznika...podobnie jest na wiosnę - na dobrą sprawę to one dyktują czas, kiedy przestać karmić.

izaA

 
Posty: 11381
Od: Nie wrz 25, 2005 14:09
Lokalizacja: Warszawa-Wesoła

Post » Wto gru 25, 2007 13:15

uwaga chwalę się. to na naszym oknie tacy goście obżerają się 8)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tuka

 
Posty: 11748
Od: Pon cze 20, 2005 10:57

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości