Kotka sika na dywan, co robić??!!

Kocie pogawędki

Moderatorzy: Estraven, Moderatorzy

Post » Śro kwi 22, 2009 17:08 Kotka sika na dywan, co robić??!!

Mam problem z moja 10 letnią kotką:
Jakoś od 2 tygodni robi kupy i sika na dywan w mym pokoju!
Kiedyś już taka sytuacja miała miejsca(tak zasikała wykładzinę ,że trzeba było ją zmienić i beton zalewać jakimś płynem bo tak śmierdział..
)-okazało się ,że nie odpowiadała jej juz wielkość dziury wyciętje w drzwiach do toalety i niewygodnie jej się wchodziło, nie wiem o co jej może tym razem chodzić- czy to jakieś kocie dolegliwości czy taki "bunt" :P
I kiedyś tak została spryskana wodą przez moja mame za pogryzienei kwiatka to nasikała jej do torebkipatrząc prosto w oczy a potem odeszłą z ogonem uniesionym do góry :P
Jak sikała gdzies poza kuwete to tylko w ramach protestu (np jakk nie zdązyłąm posprzatac to robila obok)

Teraz zaczęło się od tego ,że zwymiotowała na dywanik - nie zauważyłam na początku bo jest w ciapki, a to była tylko małą mokra plama-kotka zaczeła drapać- myślałam ,że ostrzy pazurki- a potem zrobiła obok plamki kupkę- i wtedy zauważyłam plamę i ją zmyłam, dywanik przeprałam i spryskałam jakimiś perfumami-żeby ją zniechęcić.
Od tej pory co jakiś czas się na niego załatwiała, więc pozbyłam się go i teraz upatrzyła sobie drugi dywanik...

Kotka jest wysterylizowana, w kuwecie ma co chwile sprzątane, piasku używa od kilku lat tego samego. Poświęcam jej tyle uwagi ile mogę, ostatnio nawet częściej niż wcześniej jestem w domu, karmę ma dobrą, w domu nikt nowy się nie pojawił, ani nic nowego, żadnych zmian, tylko ten dywanik był dość nowy-ale na początku bardzo jej się podobał (pierwsze 2-3 tygodnie)- jest mięciutki i puszysty (oba opisane powyżej są takie same) i upodobała sobie go do spania...

Jakieś propozycję? ;P
Czy mam ja przeganiać i w ten sposób ukarać, czy to kolejny jej ważny apel (którego niestety nie rozumiem) i mam żadnych "kar" nie stosować?
Co mam z nią robić?
Michaił Bułhakow
Nie wiadomo dlaczego wszyscy mówią do kotów „ty”, choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

Obrazek

nancy1989

 
Posty: 35
Od: Nie cze 08, 2008 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro kwi 22, 2009 17:17

Najpierw wykluczyć przyczyny zdrowotne - zrobić badania pod kątem ukł. moczowego. Zbierz siku i zrób analizę. Jeśli wyniki wykluczą schorzenia nerek lub pęcherza, kryształki w moczu itd. to można szukać dalej.
Obrazek

kinga w.

 
Posty: 22593
Od: Sob sty 31, 2009 17:41
Lokalizacja: Keadby

Post » Śro kwi 22, 2009 17:18

Z tego, co dowiedziałam się tutaj na forum, kiedy kocina robi cokolwiek poza kuwetą należy natychmiast zabrać ją do weta. Koty nie robia złośliwie takich rzeczy.

CatherineTheGreat

 
Posty: 4026
Od: Wto lis 25, 2008 9:58
Lokalizacja: Kraków/Warszawa

Post » Śro kwi 22, 2009 17:45

A jezeli wczesniej byly to tylko kupki?? siku na dywaniku bylo dwa razy (kupki wiecej)
a jej jak sie zdarzało to tylko własnie złośliwie.
A jak mam jej ten mocz do badania zebrac?? bo moze byc tu chyba problem?
Michaił Bułhakow
Nie wiadomo dlaczego wszyscy mówią do kotów „ty”, choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

Obrazek

nancy1989

 
Posty: 35
Od: Nie cze 08, 2008 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Post » Śro kwi 22, 2009 18:04

Wiesz co.. koty raczej nie mają w sobie takiej opcji
"zrobię siku/kupę na złość"
Zazwyczaj załatwianie się po za kuwetą jest znakiem, że coś jest nie tak..
Koniecznie trzeba z kotem iść do weterynarza!

iskra666

 
Posty: 7699
Od: Wto sty 10, 2006 12:13
Lokalizacja: Krk-Wwa

Post » Śro kwi 22, 2009 18:06

mocz lapie sie chochla kiedy kota sika, a nie "zbiera";) jak ktos tu napisal
nastepnie pakuje sie w pojemnik na mocz i dowozi jak najszybciej do labolatorium lub najblizszej lecznicy,
im mocz swiezszy tym lepsze badania, kiedy nie mozesz od razu pojechac wstaw pojemnik do lodowki

poza tym warto zrobic badania krwi (kot byc min. 8 godzin wczesniej na czczo) morfologia z profilem watrobowo-nerkowym, kot ma juz swoje lata i badania krwi pokaza ew. stan zapalny

przede wszystkim warto pojechac z kotem do weta, to na pewno nie zaszkodzi, a moze pomoc
Obrazek
Pirackie Trio [']:
Brucek 20.10.2001-09.04.2015 / Hrupka 20.10.2001-23.07.2016 / Rysio 20.05.2002-23.06.2018
oraz Wiórka 20.04.2016-26.11.2018

PiNeski: Pirat Lotka i Neska

Anja

Avatar użytkownika
 
Posty: 25600
Od: Śro lis 06, 2002 9:01
Lokalizacja: Warszawa Dolny MoKOTów

Post » Śro kwi 22, 2009 18:33

wybieram sie nie dlugo na przeswietlenie kontrolne,po operacji (usuniecie listw mlecznych) wiec zrobie tez badania. Ktos orientuje sie w kosztach? Musze sie przygotowac.
Michaił Bułhakow
Nie wiadomo dlaczego wszyscy mówią do kotów „ty”, choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

Obrazek

nancy1989

 
Posty: 35
Od: Nie cze 08, 2008 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Post » Wto kwi 30, 2013 20:16 Re: Kotka sika na dywan, co robić??!!

Ja mam ten sam problem z kotką i nie wiem, jak go rozwiązać. Kotka ma 3 lata. Sprawa dotyczy jej "relacji" z dywanem typu shaggy. Dwa lata temu dostaliśmy go w prezencie, nacieszyliśmy się nim tydzień. Starsza kotka była chyba zadowolona z tego dywanu- spała na nim, ocierała się i i bawiła tam. Młodsza uporczywie sikała. Po tygodniu śmierdział tak, że trzeba było go zwinąć. Był poddawany praniu w pralni 3-krotnie, wietrzyłam go prawie pół roku na balkonie. Pryskałam roztworem octu, różnymi neutralizatorami zapachów, potem znów wietrzyłam. Potem zpsikałam odstraszaczem, co niby działa na koty i psy. 3 dni temu rozłożyłam go znowu. I znów się zesikała. Kotka ma zrobione badania- jest zdrowa, nie ma problemów z pęcherzem, nerkami. Kuweta zawsze stoi w tym samym miejscu. Żwirku nie zmieniałam od 5 lat- zawsze używam tego samego. Codziennie wymieniam go w całości. Nie wiem co robić, żeby nie sikała na ten dywan :( Nie zdarza się jej załatwiać poza kuwetą, tylko ten dywan ją przyciąga. Macie jakiś pomysł, jak temu zaradzić? Co może jej nie odpowiadać albo przyciągać do niego? Liczę na Waszą pomoc.

agusiawroc

 
Posty: 6
Od: Pon maja 07, 2012 22:17

Post » Śro maja 01, 2013 7:46 Re: Kotka sika na dywan, co robić??!!

Mam dywan shaggy w jednym pokoju i dwie małe tymczaski się na niego załatwiały, kojarzyły z trawą.Zwinęłam, wyprałam, problem zniknął.Ale to były kociaki.Starsze koty tak nie robią, problem musi być zdrowotny.
Psikanie wodą jest czymś złym, nieskutecznym, nawet wczoraj była o tym mowa na Animal Planet.Jackson, koci behawiorysta bardzo skrytykował ludzi za to, że tak robią.Skutek jego zdaniem odwrotny.

ewar

 
Posty: 54904
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Śro maja 01, 2013 10:16 Re: Kotka sika na dywan, co robić??!!

Ale ja jej nie psikam wodą, nic takiego nie napisałam. Dywan pryskałam różnymi preparatami, które miały zlikwidować zapach moczu. Jaki może być problem zdrowotny- kotka ma zrobione badania moczu, wszystko jest ok.

agusiawroc

 
Posty: 6
Od: Pon maja 07, 2012 22:17

Post » Śro maja 01, 2013 10:55 Re: Kotka sika na dywan, co robić??!!

nancy1989 pisze:I kiedyś tak została spryskana wodą przez moja mame za pogryzienei kwiatka to nasikała jej do torebkipatrząc prosto w oczy a potem odeszłą z ogonem uniesionym do góry :P

O to mi chodziło.
Koty są generalnie czyste, nie siusiają obok kuwety bez powodu.Nie potrafią mówić, "zgłaszają " problem właśnie w taki sposób.Każdy wet powinien dokładnie słuchać opiekuna, to on zauważy zmiany w zachowaniu, to bardzo ważne.Zupełnie przez przypadek zasugerowałam Alyss, która ma Milusię, że kotka może mieć zatkane gruczoły okołoodbytowe.Tylko dlatego na to wpadłam, że byłam u weta z psem, któremu trzeba było je wycisnąć.
Obserwuj ją, jakiś powód być musi.

ewar

 
Posty: 54904
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Śro maja 01, 2013 11:29 Re: Kotka sika na dywan, co robić??!!

Cały czas ją obserwuję szukając powodów tego zachowania. Chciałam zwrócić uwagę, że zacytowałaś nie moją wypowiedź- ja swojego kota nie pryskam wodą.

agusiawroc

 
Posty: 6
Od: Pon maja 07, 2012 22:17

Post » Śro maja 01, 2013 12:58 Re: Kotka sika na dywan, co robić??!!

Pisałam ogólnie, kilka osób się wypowiada na wątku.Nie kierowałam tego do Ciebie.

ewar

 
Posty: 54904
Od: Wto lis 06, 2007 20:17
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post » Czw lip 25, 2013 21:06 Re: Kotka sika na dywan, co robić??!!

No dobrze, a co zrobić w takiej sytuacji. Miesiąc temu przeprowadziliśmy się do nowego domu, mamy nowy dywan. Kilka dni przed przeprowadzką kotka była sterylizowana, kot - brat z jednej matki kilka miesięcy wcześniej. Oba szatanki kończą rok za kilka tygodni.

I od czasu kiedy mamy nowy dywan sikają na niego, wcześniej też na wycieraczki - musieliśmy je wynieść na zewnątrz...

Oba mogą być chore, czy też jedno sika "dla towarzystwa"? raz nawet na dywanie była kupa... Za każdym razem prychamy na nich, czasem dostają klapsa, kilka razy zrobili siku nawet przy nas!!! wiedzą, że to nie jest OK, bo od razu uciekają pod stół albo pod łóżko i boją się...

Co robić? Dywan wynieśliśmy, ale wyjeżdżamy na urlop i z kotami zostanie dorosły syn, nie wiemy, czy jeszcze iść do weta?

MyszaAJ

 
Posty: 1
Od: Czw lip 25, 2013 20:58

Post » Pt lip 26, 2013 8:38 Re: Kotka sika na dywan, co robić??!!

MyszaAJ pisze: Za każdym razem prychamy na nich, czasem dostają klapsa, kilka razy zrobili siku nawet przy nas!!! wiedzą, że to nie jest OK, bo od razu uciekają pod stół albo pod łóżko i boją się...

Co robić? Dywan wynieśliśmy, ale wyjeżdżamy na urlop i z kotami zostanie dorosły syn, nie wiemy, czy jeszcze iść do weta?


Dając klapsy prosisz się o kłopoty.Tylko pogarszasz sprawę.
Obrazek
Obrazek Czesio 6.04.2015 [*]

Mulesia

Avatar użytkownika
 
Posty: 6440
Od: Czw cze 03, 2010 9:04
Lokalizacja: Wielkopolska

[następna]



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Blue, Silverblue i 192 gości